رشد نکردن پتوس

علت رشد نکردن پتوس چیست؟(دلیل عدم رشد پتوس)

رشد نکردن پتوس مشکلی است که بسیاری از شما عزیزانی که به پرورش گیاهان آپارتمانی علاقه دارید، با آن مواجه هستید. از آنجایی که رشد زیاد این گیاه بسیار به زیبایی آن کمک می کند، عدم رشد پتوس و یافتن علت توقف آن یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد محسوب می شود. به همین منظور کلینیک گل و گیاه جوانه بان مقاله ای را تهیه کرده که در آن سعی کرده است شما را با دلایل عدم رشد نکردن گیاه پتوس آشنا کند.

منظور از رشد نکردن پتوس چیست؟

پتوس یکی از گیاهان مناسب برای کاشت در باغچه و نگهداری در آپارتمان است، که تا حد زیادی به هوای معتدل تا گرم مقاوم است. از جمله دلایل محبوبیت این گیاه رشد زیاد آن و رونده بودن آن است. به طوری که بسیاری از افراد ساقه های بلند آن را به سقف و دیوارهای ساختمانشان آویزان می کنند. منظور از عدم رشد پتوس نیز علاوه بر کم شدن رشد ساقه ها، رشد نکردن برگ های آن نیز می باشد. آنچه در مورد این قضیه مهم است این است که هرچه سریع تر باید نسبت به پیدا کردن علت عدم رشد گیاه پتوس، درمان و مساعد کردن شرایط نگهداری پتوس اقدام کنید. هر چه این کار را به تعویق بیندازید امکان ریختن کامل برگ های آن نیز وجود دارد. در ادامه به بررسی علت های توقف رشد پتوس می پردازیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

علت رشد نکردن پتوس چیست؟

برای اینکه بدانید چرا گل پتوس رشد نمی کند احتیاج به تخصص و تجربه کافی در زمینه پرورش گیاهان دارید. چرا که معمولا دلایل متعددی برای هر کدام از مشکلات گیاهان وجود دارد که باید به دقت آن ها را بررسی کرد. اما نگران نباشید و ادامه این مقاله را مطالعه کنید، چرا که قصد داریم به بررسی تمامی دلایل رشد نکردن پتوس بپردازیم:

نداشتن خاک مغذی علت رشد نکردن پتوس

از آن جایی که رشد این گیاه زیاد است و از جمله گل های رونده به حساب می آید، خاک مناسب پتوس باید خاکی مقوی باشد. بنابراین زمانی که می خواهید بدانید علت رشد نکردن گل پتوس چیست ابتدا باید خاک گیاه را بررسی کنید. اگر از ترکیبی که برای خاک پتوس انتخاب کرده اید مطمئن هستید، بهتر است زمان تعویض خاک را بررسی کنید. اگر زمان زیادی از آن گذشته است بهترین کار این است که به سرعت خاک آن را عوض کنید تا گیاهتان مواد مغذی کافی را جذب کند.

علت رشد نکردن پتوس چیست

کوچک بودن گلدان

ریشه گیاه پتوس رشد زیادی دارد. زمانی که به اندازه ای رشد کند که گلدان کنونی آن برایش کوچک باشد رشدش متوقف می شود. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که یکی از دلایل رشد نکردن پتوس، کوچک شدن گلدان برای ریشه آن است. اگر در فصل های سرد سال به سر می برید تا بهار برای تعویض گلدان خود صبر کنید. پس از آن می توانید به دقت نسبت به پیدا کردن گلدانی مناسب برای گیاهتان و تعویض آن اقدام کنید. لازم به ذکر است اندازه گلدان باید تنها کمی از گلدان قبلی بزرگ تر باشد.

نیاز به کود علت رشد نکردن پتوس

به دلیل احتیاج زیاد این گیاه به مواد مغذی و آلی، یکی از نیازهای اساسی پتوس کودهای شیمیایی است. پس می توان نتیجه گرفت که یکی از علت های رشد نکردن پتوس دریافت نکردن کود به مقدار کافی است. بهترین شیوه کوددهی به این گیاه نیز به این صورت است که در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گیاه پتوس است، ماهی دو بار به آن کود بدهید. این میزان را می تواند در فصل های زمستان و پاییز کمتر کنید. لازم به ذکر است هنگامی که خاک گیاه یا گلدان آن را عوض می کنید، بهتر است دو هفته به گیاه کود ندهید.

نداشتن کود علت رشد نکردن پتوس

جای نامناسب گلدان

یکی دیگر از دلایل رشد نکردن پتوس جای نامناسب آن است. از آنجایی که این گیاه رونده است و ساقه های بسیار بلند و با رشد زیادی دارد، بسیاری از افراد آن ها را به سقف و دیوار ها وصل می کنند. در این صورت است که بلند شدن بیش از حد ساقه ها و پایین بودن سطح گلدان از ساقه ها و برگ ها باعث توقف رشد پتوس می شود. چرا که به دلیل قانون جاذبه و کم بودن توان خاک در رساندن مواد مغذی به ساقه های دورتر، نیازهای اساسی گیاه برای رشد کافی بر طرف نمی شود.

آفت زدگی گیاه پتوس

انواع آفات گیاهان آپارتمانی که به ریشه، ساقه و برگ این گیاه حمله می کنند نیز یکی دیگر از علت های رشد نکردن پتوس است. چرا که اگر ریشه آن آسیب جدی دیده باشد توانایی رساندن مواد مورد نیاز به گیاه را ندارد. بنابراین لازم است هنگامی که شواهدی از وجود آفت را بر گلدانتان دیدید نسبت به ضد عفونی کردن خاک گلدان اقدام کنید. این شواهد ممکن است به آسانی تشخیص داده شوند، مانند لکه های سفید که نشان دهنده وجود شپشک آرد آلود است. گاهی نیز به سختی می توان این علائم را مشاهده کرد، مانند شواهد وجود کنه ها که به صورت لکه های بسیار ریز تیره رنگ دیده می شوند.

آفت علت رشد نکردن پتوس

علت رشد نکردن قلمه پتوس چیست؟

اگر قصد دارید قلمه پتوس را در آب ریشه دار کنید همان خاکی که برای گلدان های دیگر این گیاه استفاده می کنید را به کار ببرید. اما زمانی که قصد ریشه دار کردن قلمه در خاک را دارید، اگر خاک مناسبی برای آن در نظر نگیرید امکان ریشه دار نشدن قلمه وجود دارد. بنابراین به خاطر اینکه علت رشد نکردن گیاه پتوس خاک نامناسب آن است، بهتر است برای ریشه دار شدن قلمه از ترکیب خاک زیر استفاده کنید:

علت رشد نکردن قلمه پتوس چیست

ماسه + پرلیت + کمپوست + مقداری کود

غیر از این لازم است هنگامی که قلمه های مناسبی را به طور مورب بریدید، ته آن را به محلول تقویت ریشه آغشته کنید و پس از آن در خاک مناسب بکارید. اگر همچنان نتوانستید علت عدم رشد قلمه پتوس و متوقف شدن رشد آن را پیدا کنید بهتر از با مشاوران متخصص گل و گیاه جوانه بان مشورت کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
22 پاسخها
 1. پژمان فلاح
  پژمان فلاح گفته:

  سلام مقالتون عالی بود. اطلاعات خیلی خوبی به ما دوستداران گل و گیاه میدهید. منم گیاه پتوسم مریض شده بود و آفت زده بود اما با کمک شما یکم حال بهتری پیدا کرد

  پاسخ
 2. ملیکا
  ملیکا گفته:

  سلام ممنون از تیمتون. سایت خیلی خوبی دارید من چند بار خرید کردم از سایت شما هم کیفیت خاکش خوب بود و هم قیمتش

  پاسخ
 3. Alisha...
  Alisha... گفته:

  سلام خسته نباشید
  من روندم رو توی اب کلا نگه داری میکنم ولی با اینک ی مدتیه گرفتمش زیاد رشد نکرده
  بعد شیش تیرس…این توی رشدش تاثیر داره؟!
  چون من مادربزرگم ک ازش رونده رو گرفتم خودش توی اب نگه داری میکنه و گلدونش اب رو مصرف میکنه

  پاسخ
 4. شیما
  شیما گفته:

  سلام وقت بخیر ،گیاه پتوس من رشد خوبی داشت،تا اینکه متوجه شدم ریشه ها کل گلدون رو پر کردن من هم گلدون رو چند سایز بزرگتر برداشتم و گلدون رو عوض کردم
  بعد از اون به علت مهاجرت از یه شهر مرطوب و شرجی وگرماورومش ب یک شهر خشک و گرم
  از اون موقع گلدون من که هر چتد روز یه جوانه برگ جدید میداد الان حدود یک ناهه که رشو نداشته و فقط یه جوانه داده
  زهکشم گلدونم رو چک کردم خوبه
  خاکشم سبکه
  علاوه بر عدم رشدش ساقه های اویزش برگهاش شل شدن
  بهش هر سه هفته کود سه بیست میدم
  قارچ کش هم دادم
  جاش هم جلو پنجره جنوبیه ،پنجره با شیشه های قهوه ای
  آبیاری هم هرموقع خاکش خشک باشه
  غبار پاشی هم انجام میدم
  بازم نمیدونم علت عدم رشدش و شل بودن برگهاش چیه ؟

  پاسخ
 5. M
  M گفته:

  سلام
  من حدود ۴ماه که پتوس رو توی آب نگه داری میکنم ولی فقط تا بحال ۲تا برگ کوچیک داده و اصلا رشدی نداره
  برگ هاشم خیلی خیلی کوچیک
  و حتی ریشه هم دیگه نمیندازه
  ممنون میشم کمک کنین

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 6. حسام
  حسام گفته:

  باسلام، ،پتوس اگر کود و مواد مغذی زیاد داشته باشد هم برگهایش ریز و هم رشدش کمتر میشود این را من ده ساله که باهاش کنکاش کردم،هرچه خاک فقیر تر فاصله برگها بیشتر و اندازه آنها بزرگتر میشه،البته نوع شاخه ایی که برای تکثیر انتخاب میشود هم ملاک هست،کود شیمیایی را دوست ندارد و برگها شل میشود

  پاسخ
 7. مصطفی
  مصطفی گفته:

  سلام پتوس من رشدش متوقف شده. کود میدم. نور نسبتأ داره. آبیاری منظم میشه. گلدانش هم بزرگه ولی اصلا حرکت نمیکنه. لطفاً منو راهنمایی کنید. ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.