نگهداری پتوس در آب

نحوه نگهداری پتوس در آب ( قلمه زدن پتوس در آب )

آیا نگهداری پتوس در آب ممکن است؟ نحوه نگهداری پتوس در آب چگونه است؟ آیا لازم است از کود مایع برای پتوس در آب استفاده کنیم؟ انتقال قلمه پتوس از آب به خاک به چه صورت است؟ اگر سوالات ذکر شده برای شما هم پیش آمده است به شما پیشنهاد می کنیم به مطالعه این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان بپردازید. در این نوشته سعی کرده ایم شما را با نکات مهم در زمینه تکثیر گیاه پتوس با روش قلمه در آب آشنا کنیم:

آشنایی با گیاه پتوس

پتوس یکی از گیاهان رونده است. همین روندگی و رشد زیاد باعث زیبایی دوچندان چهره خانه ها شده و در نتیجه نگهداری از آن نسبت به پرورش گل ها و گیاهان آپاتمانی دیگر از محبوبیت خاصی برخوردار شده است. به دلیل ناخوشایند بودن نور مستقیم خورشید برای این گیاه، پتوس جزء گل های مناسب برای کاشت در باغچه محسوب نمی شود و باید آن را در محیط خانه نگهداری کرد.

علاوه بر زیبایی ظاهری این گیاه و جلابخشیدن به محیط خانه به دلیل داشتن برگ های زیبا، این گیاهان در تصفیه هوا نیز بسیار موثر هستند. بنابراین با نگهداری یک گلدان پتوس در منزل می توانید هوای پاکیزه ای برای خود ساختمان به ارمغان بیاورید. در ادامه پس از بیان شرایط مناسب برای نگهداری از این گیاه،  با روش های مختلف تکثیر این گیاه از جمله طرز نگهداری پتوس در آب، آشنا می شویم.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

شرایط نگهداری از پتوس

زیستگاه اصلی گیاه پتوس جنگل های سولون و یکی از مناطق گرمسیر است. به همین دلیل است که نگهداری از این گیاه کار دشواری نیست. زیرا مقاومت بالایی در برابر هوای گرم و مرطوب و تغییرات دمایی دارند. اما به هر حال نکات مهمی در آبیاری، میزان نیاز به آفتاب، درجه هوای مناسب برای نگهداری از این گیاهان و طریقه نگهداری پتوس در آب  وجود دارد که دانستن آن برای تمام کسانی که گلدانی از پتوس در خانه نگهداری می کنند لازم است. در ادامه به اختصار به بیان نکات مهمی برای مراقبت از این گیاهان می پردازیم:

آبیاری پتوس

به طور کلی به خاطر داشته باشید که آبیاری زیاد برای پتوس خوشایند نیست. به همین خاطر است که هنگامی که ریشه گیاه خشک می شود باید به گیاه آب داد. برای فهمیدن این مساله نیز چک کردن رطوبت سطح خاک بهترین روش است. هنگام آبیاری گلدان پتوس باید مواظب باشید که به حدی آب به گل ندهید که ریشه گیاه مدت طولانی در آب غوطه ور باشد. زیرا باعث شل شدن برگ ها و افتادنشان می شود. اما برای تکثیر می توانید از روش نگهداری پتوس در آب استفاده کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان نیاز پتوس به نور آفتاب

از آنجایی که میزان آبیاری به گیاه کم است، نیاز به نور خورشید هم متعادل است. به این معنی که اگر گلدان را زیر نور مستقیم آفتاب بگذارید، با توجه به آبیاری کم گیاهتان را از بین برده اید. علاوه بر این ماهیت کلی این گیاه این است که به نور غیر مستقیم و سایه بیشتر علاقه دارد.

کاشتن پتوس در خاک

دمای مناسب برای نگهداری از پتوس

اگر یادتان باشد گفتیم زیستگاه این گیاه جنگل های گرمسیری بوده است. به همین دلیل است که هوای سرد هوا برای این گیاه نامساعد است. در واقع باید سعی کنید دمای داخلی ساختمانتان را بالای 30 درجه سانتی گراد نگه دارید. گفته می شود این گیاهان علاوه بر تحمل رطوبت بالا، گرمای هوای تا 70 درجه سانتی گراد را نیز می توانند تحمل کنند. به همین دلیل است که مراقبت از پتوس در آب برای این گیاه مناسب است. اما در صورت بالا رفتن دما باید بیشتر حواستان به خاک گلدان و آبیاری گلدان باشد.

روش های تکثیر مناسب برای گیاه پتوس

منظور از تکثیر گیاهان، روش هایی است که برای ایجاد گلدانی جدید از گیاه استفاده می شود. اگر شما گلدان پتوسی در خانه دارید باید بدانید از سه روش می توانید برای پرورش این گیاهان استفاده کنید.

 • تکثیر پتوس با برگ و کاشت قلمه در خاک
 • قلمه زدن و نگهداری پتوس در شیشه آب
 • تقسیم ریشه یا بوته گیاه

مراقبت از پتوس در آب

شما هم می توانید بر اساس شرایط و نیازتان، از هر کدام از 3 روش بالا برای تکثیر این گیاه استفاده کنید. به طور مثال اگر دیدید که از قلمه گیاه در آب بیشتر مراقبت می کنید می توانید پس از مطالعه و آموزش در مورد نحوه تکثیر پتوس در آب، برای پرورش گیاهتان از این روش استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را به اختصار با روش انجام هر کدام از این روش ها آشنا کنیم:

نحوه نگهداری پتوس در آب

در این روش در واقع تکثیر این گیاه با روش قلمه زدن پتوس در آب است. به این معنی که پس از قلمه گرفتن از پتوس می توانید آن را برای ریشه دادن در آب نگهداری کنید. فراهم کردن شرایط نگهداری پتوس در آب کار چندان دشواری نیست. تنها کافیست به نکات نگهداری پتوس در آب که در ادامه گفته می شود را به خاطر داشته باشید و در حین قلمه گیری آن ها را به کار ببرید.

 • قبل از هر چیز تمام وسایلی که حین قلمه گیری از آن ها استفاده می کنید را ضد عفونی کرده تا باعث انتقال بیماری به گیاهتان نشوید.
 • برای جدا سازی قلمه از یک تیغ تیز استفاده کنید و یکی از برگ ها را با طول 10 سانتی متر از پایین ساقه جدا کنید.
 • یک لیوان آب با اندازه ای مناسب انتخاب کنید و آن را پر از آب کنید. بهتر است آب کاملا تمیز و استریل باشد.
 • هنگام استراحت کردن قلمه در لیوان، می توانید از کود مایع برای پتوس در آب استفاده کنید. زیرا با نبود مواد مغذی خاک، ریشه گیاه برای پرورش نیاز به مواد مغذی این کودها خواهد داشت.
 • هفته ای یکبار آب داخل شیشه را عوض کنید.
 • پس از ریشه دادن گیاه زمان انتقال قلمه پتوس از آب به خاک است. پس از ترکیب خاک پتوس در یک گلدان می توانید ریشه را در خاک بکارید.
 • گلدان شما باید دارای سوراخ های در کف باشند تا آب اضافی را از خود عبور دهند.
 • پس از کاشتن پتوس در خاک آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار داده و مراقبت های لازم از آن را انجام دهید.

تکثیر پتوس در آب

پرورش قلمه در خاک

قلمه ها در این روش بر خلاف نگهداری پتوس در آب، در خاک انجام می شوند. برای بهتر انجام شدن این روش تکثیر بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قلمه ها را مانند روش قبلی با چاقو یا تیغی تیز جدا کنید. قلمه ها باید از زیر هر گره از ساقه جدا شوند.
 • برگ های اضافه را از ساقه جدا کنید. بهتر است هر ساقه بیشتر از 3 برگ نداشته باشند تا ساقه قدرت بیشتری برای ریشه گرفته داشته باشد.
 • انتهای قلمه ها باید به شکل کج برش داده شوند.برای نتیجه بهتر می توانید انتهای قلمه ها را به مواد هورمونی که برای ریشه زایی بیشتر است آغشته کنید.
 • گلدان مناسب خود را انتخاب کرده و آن را از خاک مناسب که معمولا از ماسه و کمپوست است، پر کنید.
 • یک سوم ساقه قلمه را درون خاک قرار دهید و روی آن را کاملا با خاک بپوشانید.
 • خاک گیاه را به مقدار لازم آبیاری کنید. به طوری که ریشه شما تر شود ولی در آب غوطه ور نشود.
 • برای عملکرد بهتر می توانید روی گیاهتان را با پلاستیک بپوشانید. روی پلاستیک را باید چند سوراخ قرار دهید.
 • گلدان را زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و اجازه دهید ساقه شما ریشه دهد.

نگهداری پتوس در شیشه آب

تقسیم ریشه یا بوته گیاه

روش تقسیم بوته برای تکثیر پتوس، بر خلاف روش نگهداری پتوس در آب، بسیار ساده است. علاوه بر ساده بودن احتیاج به صبر کردن برای ریشه دادن قلمه هم نیست و می توان بعد از انتقال آن به گلدان جدید از آن مانند گلدان های دیگر نگهداری کرد. اما برای انجام آن باید نکاتی را رعایت کرد تا پس از انجام تکثیر گلدانی زیبا و سالم داشته باشید. مراحل به کارگیری این روش عبارتست از:

 • ابتدا گل را به طور کامل از گلدان خارج کنید.
 • پس از آن با استفاده از چاقو یا دست تمام خاک را از ریشه جدا کنید.
 • قسمتی که می خواهید در گلدان جدید بکارید را همراه با ریشه ببرید.
 • ریشه ها را به مواد قارچ کش آغشته کنید.
 • پس از آن خاک را با همان روش قبلی در گلدانی که ته آن چند سوراخ ایجاد کرده اید بریزید.
 • ریشه گیاه را به طور کامل در در خاک قرار دهید و روی آن را کامل با خاک بپوشانید.
 • کمی خاک را خیس کنید و از گلدان را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

قلمه زدن پتوس در آب

مشاوره مجازی برای نگهداری از پتوس

به طور قطع شما هم با سوالات متفاوت و متعددی هنگام تکثیر این گیاهان و نگهداری پتوس در آب مواجه شده اید. پاسخ به این سوالات اگر دقیق و علمی نباشند باعث پژمرده شدن گیاه شما می شود. همچنین گرفتن مشاوره حضوری در بسیاری از مواقع برای گلدان شما مناسب نیست و بهتر است کسانی را پیدا کنید که به سوالات شما در زمینه گل و گیاه به صورت مجازی پاسخ می دهند. سایت جوانه بان امکان مشاوره رایگان آنلاین گل و گیاه را برای شما عزیزان مهیا کرده است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
11 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر. خیلی ممنون از بازخورد مثبتی که دادید. رسالت جوانه بان همین باطراوت کردن گیاهان شماست

   پاسخ
 1. شکوفه
  شکوفه گفته:

  سلام من یک سری قلمه پوتوس رو در اب ریشه دار کردم و مدت طولانی در اب بودند و ریشه های زیاد و بلندی تشکیل دادند.. امکان انتقال قلمه ها به خاک گلدان وجود داره ؟

  پاسخ
 2. ناز
  ناز گفته:

  سلام من پتوس رو قلمه زدم اما یکی ریشه داد یکی دیگه نه و قلمه هم پایین تر از گره زدم چیکار کنم ریشه بزنه ۹ شهریور قلمه زدم الان ۱۶ شهریوره .ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
 3. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام گیاه پتوس رو در آب نگهداری میکنم اولش برگاش داشتن زرد میشدن که بهش کود مایع دادم حالش خوب شد و برگهاش هم پر شد اما یکباره ساقه و برگها شروع به شل‌ شدن کردن و دارن کم کم زرد میشه ؟؟

  پاسخ
 4. غفاری
  غفاری گفته:

  سلام خسته نباشید من گلدان پتوس را داخل اتاق نگهداری میکنم و نور نداره اتاقم قبلا توی فضای باز نگهداریش میکردم الان حدودا ۱_۲ماه آوردمش تو اتاق بخاطر حرار کولر گازی میبینم حشره های ریز زده بهم گفتن پودر بچه بریزم از بین میرن ولی نرفتن میشه کمکم کنید و سوال دیگه این هستش من یدونه قلمه ازش گرفتم تو لیوان آب که۵تا برگ داره۱ماه هم آبش را عوض نکردم بهم راهنمایی دادن که نباید عوض کنی کنار همین گلدانم هستش ولی این اصلا ریشه نداده چیکارش کنم؟

  پاسخ
 5. نور
  نور گفته:

  سلام. من یک شاخه پتوس رو در آب گذاشتم و ریشه داد. الان ریشه هاش خیلی بلند شدن. آیا هنوز هم فرصت کاشت اونها رو دارم یا ممکنه به خاطر حضور طولانیشون در آب، دیگه به آب عادت کرده باشن؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.