نگهداری کاکتوس در منزل

نگهداری کاکتوس در منزل (مراقبت و تیمار کاکتوس )

 

اگرچه کاکتوس ها گیاهان سرسختی هستند اما نگهداری کاکتوس در منزل، مانند سایر گیاهان آپارتمانی آداب و رسوم خاص خود را دارد. همچنین فواید نگهداری از کاکتوس بسیاز زیاد است که ما از آن آگاه نیستیم. پس این بهتر است قبل از خرید یک گلدان کاکتوس این فکر رایج در بین افراد که “کاکتوس نگهداری نمی خواهد” را از سر بیرون کنید و به جای آن با نحوه نگهداری کاکتوس در خانه آشنا شوید. با این مقاله از گل و گیاه جوانه بان  همراه باشید تا در مورد مراقبت از کاکتوس در خانه بیشتر با شما صحبت کنیم:

شیوه های نگهداری کاکتوس در منزل

کاکتوس ها از تیره ها و دسته های مختلفی از میخک سانان هستند. هر کدام از آن ها شرایط دلخواه متفاوتی دارند. اما همانطور که شنیده اید، اکثر آن ها نور زیاد آفتاب، آب کم و محیطی تقریبا خشک نیاز دارند. گرچه در طول سالیان طولانی، انواع مختلف آنان خودشان را با محیط وفق داده و به جای صحراهای گرم و خشک آمریکا و مکزیک، محیط آپارتمان ها را پذیرفته اند، اما فراموش نکنید که اگر با نحوه نگهداری از کاکتوس در منزل آشنا نباشید، عمر این گیاهان جان سخت را کم می کنید. برای اطلاعات بیشتر و استفاده ازمشاوره آنلاین گل و گیاه در این زمینه می توانید با متخصصان نارنج اسپادانا استفاده کنید. در ادامه به طول کامل شما را با شرایط مناسب برای پرورش این گیاهان و ترفندهای نگهداری از کاکتوس آشنا می کنیم:

انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس

ریشه این گیاهان به سرعت دچار پوسیدگی می شوند. بنابراین برای پرورش این گیاهان، مخصوصا نگهداری کاکتوس خیاری در منزل، باید به این مساله دقت ویژه ای داشته باشید.به همین دلیل باید دقت کنیم که مدت زیادی با آب تماس نداشته باشند. برای جلوگیری از این کار نیز کافیست کف گلدان را با شن بپوشانید و سوراخ های ریزی کف گلدان خود ایجاد کنید تا در صورت جمع شدن آب کف گلدان، شرایطی را ایجاد کرده باشید که آب اضافی از ته گلدان خارج شود. اگر قصد نگهداری کاکتوس در دستشویی را دارید، برای جلوگیری از کثیف شدن محیط، زیرگلدانی مناسبی برای آن تهیه کنید.

نگهداری کاکتوس در خانه

همچنین اندازه گلدان شما باید متناسب با ریشه گیاه شما باشد. بطور مثال برای نگهداری کاکتوس های تیغ داری در منزلکه ریشه عمیق و بلندی دارند باید از گلدان های باریک و کشیده تر استفاده کرد. برعکس برای نگهداری از انواع گل های کاکتوس که ریشه های پهن دارند، گلدان های کوتاه تر و پهن تر مناسب هستند.

خاک مناسب برای نگهداری کاکتوس در منزل

نکته جالبی که در مورد کاکتوس ها باید در نظر داشته باشید این است که خاک مناسب آن ها در فصول مختلف متفاوت است. این تفاوت به دلیل میزان نیاز به آب در روزهای سرد و گرم سال است. به این صورت که در فصل سرد و برای نگهداری کاکتوس در زمستان در خانه که این گیاه به آب کمتری نیاز دارد باید خاک سنگین تری استفاده شود. در فصل های گرم هم که آب گیاه باید بیشتر باشد، خاک باید سبک تر باشد. منظور از خاک سبک این است که خاک از میزان ماسه بیشتری بهره مند باشد. ترکیب های مختلفی برای خاک این گیاهان در نظر گرفته شده است که یکی از بهترین آن ها شامل موارد زیر است:

نزدیک به یک قسمت کود حیوانی + 1 قسمت خاک برگ + 2 قسمت شن ریزی که کاملا شسته شده باشد + مقدار کمی خاک زغال

نکته: به دلیل حساس بودن ریشه کاکتوس ها استفاده از خاک زغال برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی به خصوص برای نگهداری کاکتوس گوشتی،ضروری است.

نگهداری کاکتوس در حیاط

دمای مناسب برای نگهداری از کاکتوس در خانه

هرچند تحمل این گیاهان در برابر شرایط محیطی زیاد است، اما این مساله دلیل محکمی نیست که از آن ها انتظار داشته باشیم هر آب و هوایی با هر درجه از گرما و سرما را تحمل کنند. طی تحقیقات صورت گرفته دمای مناسب برای این گیاهان 5 تا 40 درجه سانتی گراد است. بنابراین چنانچه در شهری با شرایط آب و هوایی گرم و خشک زندگی می کنید و  در فصل تابستان قصد نگهداری کاکتوس در حیاط را دارید، باید نگران گیاه خود در روزهایی که درجه هوا به 50 می رسد باشید. همچنین این گیاهان مقاومت زیادی در تغییرات دمای محیطی دارند. بنابراین نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی، با خیال راحت تری می توانید محل زندگی آن ها را تغییر دهید.

ترفندهای نگهداری از کاکتوس ها در زمستان

کاکتوس ها در فصول سرد به خواب زمستانی می روند. از آنجایی که میزان دمای هوا، نور آفتاب و آب در کیفیت بهترین این خواب تاثیر می گذارند بهتر است با آمدن فصل سرما به کنترل آن ها بپردازیم. برای بهبود شرایط آن ها در این فصول باید دمای هوا را برای آن ها بین 5 تا 10 درجه نگه داشت. نور خورشید نیز به صورت غیر مستقیم باید به آن ها بتابد. آبیاری این گیاهان در این فصول نیز باید در ماه یکبار انجام شود.

نور مورد نیاز برای مراقبت از کاکتوس در منزل

میزان نور مورد نیاز هر کاکتوس نسبت به فصول مختلف سال، محیط نگهداری و انواع کاکتوس ها متفاوت است. چیزی که مهم است باید رفتار گیاه خود را در برابر آفتاب زیر نظر بگیرید. اگر گیاهتان هر نوع تغییر رنگی در کاکتوس ها نشان دهنده مناسب نبودن شرایط دریافت آفتاب است. به طور مثال اگر گیاهتان به رنگ سفید یا نارنجی تغییر رنگ داد یعنی نور بیش از حد دریافت کرده است. اما در مورد کاکتوس های گلدار اگر مشاهده کردید که میزان رشد گل آن ها کم شده است، نشان دهنده این است که به نور خورشید بیشتری نیاز دارد.

یک قانون کلی دیگر در مورد نگهداری کاکتوس در منزل این است که در فصول گرم سال آن ها را کمتر در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. اما در فصل زمستان که زاویه تابش خورشید مناسب تر است، می توانید گلدان خود را زمان بیشتری زیر نور مستقیم آفتاب نگه دارید.

نگهداری کاکتوس در دستشویی

میزان آب مورد نیاز برای رشد سریع کاکتوس

هر کدام از انواع کاکتوس ها به میزان آب متفاوتی نیاز دارند که باعث می شود شیوه های آبیاری متفاوتی برای آن ها در نظر گرفته شود. به طور مثال آبیاری کاکتوس رنگی و آبیاری کاکتوس گوشتی با هم متفاوت است. این مساله در مورد یک گلدان کاکتوس در شرایط محیطی متفاوت نیز صدق می کند. کاکتوسی که در محیط گرم و خشک رشد می کند به آب بیشتری نیاز دارد. در صورتی که اگر همان گلدان را به محیطی با آب و هوای مرطوب منتقل کنیم، میزان نیاز به آبش تقریبا نصف بشود. اما یک قاعده کلی برای نگهداری کاکتوس ها در منزل وجود دارد و آن این است که با دست زدن به سطح خاک می توانید متوجه شوید که گیاهتان تشنه است یا نه. در صورتی که به گلدان کاکتوسی که خاک آن خیس است آب بدهید، ریشه گیاه را به خطر گندیدگی نزدیک کرده اید.

تکثیر کاکتوس ها در منزل

اگر قصد تکثیر کاکتوس ها را دارید بهتر است بدانید که تکثیر این گیاهان تفاوت های کوچک اما مهمی با تکثیر سایر گل های آپارتمانی دارد. بنابراین بهتر است قبل از انجام این کار نکات مهمی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم را مطالعه کنید:

 • هر کدام از کاکتوس ها روش های تکثیر مخصوص به خود را دارند (از طریق بذر، پیوند، قلمه، پاجوش). بنابراین بهتر است پیش از انجام این کار، با روش یا روش های تکثیر آن به خوبی آشنا شوید.
 • قبل از هر کاری سعی کنید وسایلی که با آن سر و کار دارید را با مواد ضد عفونی کننده مخصوص پاک کنید.
 • هنگام قلمه زدن و جدا کردن قسمت مناسب گیاه، اجازه دهید قسمت جدا شده کاملا خشک شود. در غیر این صورت احتمال رشد قارچ ها صد در صد است.
 • قبل از عمل پیوند، پاجوش، و قلمه گیاه را به مدت یک هفته تشنه نگه دارید.
 • هنگام کاشت بذر کاکتوس دقت کنید خاک گلدان حتما زهکشی شده و سبک باشد. در غیر اینصورت پس از تکثیر و هنگام نگهداری کاکتوس ها در منزل، ریشه گیاه می پوسد.

نگهداری کاکتوس در زمستان

بیماری های مربوط به کاکتوس ها

کاکتوس ها مانند سایر گل  ها و گیاهان آپارتمانی احتیاج به توجه و مداوای مداوم دارند. اگر هر روز نمی توانید به آن ها رسیدگی کنید، حداقل هفته ای یکبار به دقت ساقه ها و برگ های آن ها را بررسی کنید. هر گونه تغییر رنگ و تغییر در میزان رشد، ممکن است نشان دهنده یک بیماری یا وجود آفات در گلدان شما باشد. اگر بیماری گیاه شما مربوط به نامناسب بودن میزان آب و نور آن ها باشد با درست کردن شرایط گیاه می توانید آن را به حالت عادی برگردانید. اما اگر هنگام نگهداری کاکتوس ها در منزل متوجه آفات در گلدان شدید، کار اندکی سخت می شود. در ادامه به نوع آفات و چگونگی مبارزه با آن ها می پردازیم:

آفت های مربوط به گیاه کاکتوس

آفت ها حشرات بسیار ریزی هستند که به ریشه، ساقه و برگ گیاه حمله کرده و باعث جلوگیری از رشد، خشک شدن گیاه یا ریزش برگ هایش می شوند. ابتدا بیایید با انواع آفات کاکتوس ها آشنا شویم:

آشنایی با انواع آفات کاکتوس

 • شپشک ها: حتما هنگام نگهداری کاکتوس ها در منزل متوجه شده اید که شپشک ها شایع ترین نوع آفات آن ها محسوب می شوند. این حشرات که بسیار ریز هستند، به دور خود درون پیله ای جای می دهند و به ریشه و برگ گیاه می چسبند.
 • کنه های عنکبوتی: به دلیل ریز بودن این حشرات، تشخیص آن ها تنها با حالت برگ و ساقه گیاه ممکن است. اگر دیدید روی گیاهتان لکه های زرد یا قهوه ای رنگی تشکیل شده است، یکی از دلایل آن همین کنه های عنکبوتی است.

آفات کاکتوس

روش های از بین بردن آفات 

اینکه چه رفتاری در مقابل گلدان آفت زده خود داشته باشید بسیار مهم است. برای اینکه عملکرد بهتری در نگهداری از کاکتوس ها در منزل و مداوای آن ها داشته باشید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • اولین کار هنگام مشاهده آفات در گلدان این است که آن را از سایر گلدان ها جدا کنید و محل دیگری را برای نگهداری از آن در نظر بگیرید.
 • به سرعت سایر گلدان ها را نگاه کنید و در صورت مشاهده سرایت آفات به سایر گیاهان، عمل جداسازی را انجام دهید.
 • برای از بین بردن این آفات ابتدا باید سطح خاک، ساقه، برگ یا گل کاکتوس را از این حشرات و اثراتی که روی آن گذاشته اند پاک کنید.
 • اگر با دست نتوانستید آن ها را جدا کنید از پنبه آغشته به الکل برای این کار استفاده کنید.
 • به میزان مورد نیاز آفت کش داخل یک ظرف اسپری ریخته و آن ها را به همه قسمت های گیاه بزنید.

مراقبت از کاکتوس در منزل

مشاوره در زمینه نگهداری از کاکتوس ها در منزل

هر زمان و در هر مرحله ای از نگهداری و تیمار این گیاهان که به مشکل برخوردید، بهتر است با متخصصان در این زمینه مشورت کنید. یکی از مراکزی که مشاورین متخصص در این زمینه دارد کلینیک گل و گیاه جوانه بان است. مشاورین گل و گیاه جوانه بان، دارای تخصص و تجربه کافی در زمینه آموزش پرورش گل و گیاه آپارتمانی  هستند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.