کلات آهن

کود کلات آهن و خواص آن برای گیاهان + خرید

یکی از کودهای شیمیایی مورد نیاز برای تقویت گل ها و گیاهان آپارتمانی و حتی مزارع کشاورزی که حتما نام آن را نیز شنیده اید، کود کلات آهن است. اما شاید شما هم ندانید فرمول شیمیایی این کود چیست و از چه موادی تشکیل شده است. شاید هم ندانید مزایای آن نسبت به سایر کودهای آهن چیست و آیا برای گیاه شما مناسب هست یا نه. برای اینکه بدانید کلات آهن یعنی چه و در مورد میزان، زمان و نحوه و روش مصرف آن نیز بدانید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان را مطالعه کنید.

 

کود آهن چیست؟

ابتدا اجازه دهید قبل از اینکه با خواص این کود آشنا شویم با هم ببینیم کلات آهن یعنی چه. یکی از عناصر مهم برای بقای انسان و کلیه جانداران از جمله گیاهان، آهن است. اما باید بدانید که این عنصر خود به تنهایی قابل استفاده برای جانداران نیست و باید با ترکیبشان با مواد خاص و انجام عملیات شیمیایی روی آن ها، برای بدن انسان، حیوانات و پرورش گل ها و گیاهان قابل مصرف شوند. دو ماده ای که باعث می شوند آهن برای جانداران قابل مصرف شود فرو سولفات و کلاته هستند. کودهایی که با فرو سولفات ساخته می شوند برای خاک هایی که ph بالای 7 دارند قابل مصرف نیستند. چرا که آهن در این میزان ph، برای گیاهان غیر قابل مصرف می شوند. بنابراین بهتر است از کودهای کلاته شده استفاده شود.

زمانی که این عنصر را کلاته می کنند امکان تغییر ساختار آن را توسط مواد دیگر از بین می برند. فرمول شیمیایی مختلفی برای کلات آهن وجود دارد. تفاوت آن ها نیز در کلاته شدنشان با مواد مختلفی مانند DTPA، EDDHA،  EDTA، سیترات، آمینو اسید و هیومیک-فلوئید اسید است که میزان مقاومت این کودها در ph های مختلف خاک گیاه را تشکیل می دهند. بهترین نوع آن ها نیز کودهای 6 درصد است که کلاته شده با EDDHA است. چرا که برای انواع خاک هایی که ph آن ها تا 11 می رسد نیز قابل استفاده هستند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

فواید کود کلات آهن

اکنون که با شیوه ساخت این کودها آشنا شدید، بهتر است در مورد خواص کلات آهن و روی نیز بدانید. همه ما با تاثیر آهن روی بدن انسان و لزوم وجود آن آشنایی داریم و می دانیم تعداد بیماری هایی که در اثر کمبود آن به وجود می آید بسیار زیاد است. در مورد بیماری های مختلف گیاهان نیز همین طور است و باید برای بررسی علت زرد شدن گل قاشقی، زرد شدن شفلرا و زرد شدن دیفن باخیا علت را در کمبود این ماده جستجو کرد. در ادامه به بررسی فواید این کود می پردازیم:

 • درمان زرد شدن برگ و ساقه گیاهان.
 • رشد بیشتر برگ و ریشه گیاهان.
 • افزایش مقاومت گیاه در هوای سرد.
 • افزایش شادابی و سرزندگی گیاه.
 • جلوگیری از ریزش برگ گیاهان.
 • مقاومت این کود، علی الخصوص کودهای 6 درصد در خاک های قلیایی.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود آهن برای چه گیاهانی مناسب است؟

برای اینکه بدانیم این کودها برای مصرف و تقویت کدام گیاهان مناسب هستند ابتدا باید میزان اسیدی بودن و قلیایی بودن آن خاک را اندازه گیری کرد و بر اساس آن نوع مناسب این کودها را برای آن گیاه انتخاب کرد. اما همانطور که اشاره کردیم بهترین این کودها، آن هایی هستند که 6 درصد بوده و با ماده ای به نام EDDHA کلاته شده باشند. چرا که مقاومت بالایی در خاک های قلیایی دارند.

در این صورت است که برای اکثر گیاهانی که برای کاشت در باغچه مناسب هستند، و گل ها و گیاهان آپارتمانی مناسب هستند. علاوه بر این به دلیل ترکیبات مناسب آن ها یکی از انواع کود کلات آهن برای گندم، پسته و گوجه فرنگی هستند و می توان به راحتی از آن ها در زمین های کشاورزی استفاده کرد. اما در انواع دیگر این کودها باید به میزان تاثیرشان در انواع خاک ها با ph های مختلف دقت کرد. چرا که امکان دارد نتوانند در آن میزان از قلیایی بودن خاک دوام بیاورند.

نحوه مصرف کود کلات آهن برای گل و گیاهان آپارتمانی

هنگام استفاده از هر کدام از کودهای تقویتی گیاهان باید به مقدار مشخص، زمان مناسب و روش خاص آن ها دقت کرد. به طور مثال کودهای سه بیست برای همه گیاهان مناسب نیستند، یا باید از میزان مشخصی کود مخصوص گلدهی برای گیاه مصرف کرد و هنگام استفاده از کود مخصوص کاکتوس باید زمان مناسب آن را بدانید. در مورد مصرف کود کلات آهن نیز همین طور است. چرا که اگر به شیوه مناسبی از آن ها استفاده نکنید تاثیری که باید داشته باشند را نداشته یا حتی ممکن است ضرر زیادی به گیاهتان وارد کنند. در ادامه سعی می کنیم به بیان نکات مهمی در رابطه با روش مصرف، مقدار و زمان به کار بردن آن ها بپردازیم:

نحوه مصرف کود کلات آهن

روش مصرف کود کلات آهن

نحوه مصرف کود کلات آهن برای هر کدام از انواع گیاهان و نسبت به نوع آن کود متفاوت است. به طور مثال کودهایی که مایع هستند را باید هنگام آبیاری با آب مخلوط کرد و به گیاه داد. اما کودهای غیر مایع را به دو صورت محلول در آب و جامد می توان مصرف کرد. اگر چه برای مزارع کشاورزی می توان آن ها را در خاک چال کرد و از این طریق ریشه را تقویت کرد، اما بهترین روش برای مصرف آن ها در گیاهان آپارتمانی، محلول کردن آن ها در آب و ریختن به پای ریشه است. به یاد داشته باشید پاشیدن آن ها به برگ و ساقه مخصوصا زمانی که رنگ آن ها رو به زردی رفته است بلامانع است.

مقدار و میزان مصرف کود کلات آهن

هنگام استفاده از این کود باید به مقدار آن توجه کنید. چرا که مصرف زیاد آن باعث سوخت برگ ها و در نهایت ریزش آن ها و در نهایت از بین رفتن گیاهتان می شود. اگر چه نمی توان یک مقدار ثابت برای میزان مصرف کود آهن اعلام کرد. اما باید هنگام استفاده از آن ها به اندازه گیاه و ریشه آن، گل و میوه داشتن آن یا پر برگ یا کم برگ بودنش دقت کنید. چرا که گیاهانی که برگ های زیادتری دارند و یا میوه و گل دارند، برای رشدشان به میزان آهن بیشتری نسبت به مقدار کلات آهن برای کاکتوس نیاز دارند. به طور کلی در هر بار مصرف آن باید یک قاشق چایخوری از کود را در آب حل کرده و از آن به دفعات برای خاک گیاه استفاده کرد.

میزان مصرف کود کلات آهن

زمان مصرف کود کلات آهن

زمان رشد و گلدهی اکثر گیاهان فصل بهار و تابستان است و پاییز و زمستان برای برخی از آن ها زمان استراحت است. در این صورت است که کود تقویتی مخصوص آن ها باید در دو فصل اول سال استفاده شود و در دو فصل سرد سال باید با ندادن کود آهن به آن ها اجازه استراحت داد. اما از آنجایی که گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان هم رشد می کنند از این قاعده مستثنی هستند. ولی هنوز هم لازم است در فصل های بهار و تابستان کود کلات آهن بیشتری دریافت کنند. به طور کلی همه گیاهان ماهی یکبار به کود آهن احتیاج دارند. پس سعی کنید برنامه خاصی برای کود دادن به آن ها در نظر گرفته و قبل از زرد شدن برگ ها و ریزششان، نسبت به تقویت آن ها اقدام کنید.

مرکز خرید اینترنتی بهترین کلات آهن

در این نوشته سعی کردیم به طور کامل در مورد این کود، بهترین نوع آن و شیوه مصرفش برای گیاهان مختلف صحبت کنیم. اکنون وقت آن است که فروشگاه جوانه بان را به عنوان یکی از بهترین مراکز فروش برای کود کلات آهن به شما معرفی کنیم که علاوه بر عرضه محصولاتی با کیفیت امکان خرید اینترنتی را برای شما عزیزان فراهم کرده اند. علاوه بر این شما می توانید برای اطلاع از قیمت کود کلات آهن و چگونگی مصرف این کود و میزان و زمان به کار بردن آن را می توانید از خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاه آنان استفاده کنید.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

16 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا برای مشاوره در زمینه کشاورزی و باغداری به گروه واتس اپی مشاوره ما بپیوندید. لطفا برای عضویت در گروه به واتس اپ شماره 09367889355 پیام دهید.

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
 1. احمد
  احمد گفته:

  سلام،ضمن تشکر از سایت خوبتون یک درخت خرمالو 5ساله در باغچه خانه دارم که امسال رشد خیلی کمی داشته و همه گل های خود ریخت و جدیدا برگهایش از کناره زرد میشوند.آیا بنظر شما علت میتواند کمبود آهن باشد و با کلات آهن قابل جبران است؟لطفا راهنمایی و مقدار و طریقه مصرف را اعلام فرمایید.متشکرم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.