تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

تفسیر نتایج آزمایش خاک کشاورزی + تعرفه هزینه آزمایشگاه

چیزی که بعد از دریافت نتیجه نمونه آزمایش خاک کشاورزی برای کشاورزان و باغکاران مهم است، تفسیر آزمایش خاک کشاورزی است. از آنجایی که این کار نیاز به تخصص دارد بسیاری از افراد حاضر به پرداخت هزینه های اضافی به آزمایشگاه های خاک کشاورزی هستند تا بفهمند کاشت کدام گیاه بر اساس ویژگی های خاک زمینشان بهترین نتیجه را می دهد. در این نوشته به همراه متخصصین کلینیک گل و گیاه جوانه بان شما را با چگونگی تفسیر خاک، قیمت و تعرفه انجام آزمایش خاک کشاورزی آشنا می کنیم.

 

آزمایش خاک کشاورزی با چه هدفی انجام می شود؟

به نظر شما مهم ترین دلیل انجام آزمایش خاک چیست؟ در ارتباط با این موضوع باید گفت که هدف اصلی این نوع آزمایش مشخص کردن انواع عناصر موجود در خاک تحت کشت، شناسایی نوع خاک و بافت آن خواهد بود. لازم به ذکر است که تعیین فاکتورهایی زیر جهت آماده کردن زمین پیش از کشت لازم و ضروری است:

 • تعیین هدایت الکتریکی
 • اسیدیته خاک
 • نوع بافت خاک
 • درصد عناصر پر مصرف (نیتروژن، فسفر، پتاسیم)
 • مقدار عناصر کم مصرف

تفسیر آزمایش خاک

برای تفسیر نتیجه آزمایش خاک چه مولفه هایی لازم است؟

زمانی که نمونه آزمایش خاک باغ یا زمین کشاورزی خود را در مقابل پرداخت هزینه ای به آزمایشگاه خاک کشاورزی تحویل می دهیم، متخصصین آن مرکز آزمایش های مختلفی روی آن ها انجام می دهند. در نهایت جواب آن آزمایشات باید راهنمایی برای تفسیر صحیح آزمایش خاک کشاورزی باشد. تفسیری که به درستی انجام شود باید شما را به رسیدن به اهداف زیر کمک کند:

 • شناخت نوع خاک مزرعه، باغ یا زمین کشاورزی و انتخاب گیاهان مناسب برای کاشت و پرورش در آن زمین.
 • شناخت کمبودها و نقاط قوت خاک و تخمین میزان نیاز به استفاده از کودهای شیمیایی
 • صرفه جویی در هزینه ها با کاشت گیاه مناسب و میزان استفاده از مواد مغذی برای آن.
 • کاشت گیاه مناسب با کمترین میزان صدمه به بافت خاک و محیط زیست.

 

برای اینکه مشاورین کشاورزی بتوانند بهترین تفسیر را انجام دهند و شما نیز به اهدافی که در بالا ذکر شد برسید، باید شاخص ها و مولفه های مختلفی به دقت بررسی شده و نتیجه آن در برگه آزمایش شما ذکر شده باشد. به دلیل لزوم آشنایی شما با این نتایج لازم است در ادامه به طور مختصر به شناخت هر کدام از آن ها و میزان اهمیتشان بپردازیم:

میزان پی اچ یا اسیدیته بودن خاک

بیشتر کشاورزان و باغداران برای تشخیص میزان ph خاک کشاورزیشان و میزان قلیایی و اسیدی بودن آن دست به انجام آزمایشات خاک می زنند. چرا که این یک عامل اساسی برای تشخیص نوع گیاه مناسب برای زمین است. میزان پی اچ که مقدار فعالیت یون های هیدروکسید و هیدروژن موجود در خاک را نشان می دهد از 0 تا 14 اندازه گیری می شود و میزان فعالیت شیمیایی خاک را نشان می دهد. عدد 7 نشان دهنده خنثی بودن خاک است. هرچه این عدد از 7 بالاتر برود نشان دهنده قلیایی بودن و هرچه پایین تر باشد نشان دهنده اسیدی بودن بیشتر خاک است.

بیشتر گیاهان برای رشد خود به پی اچ 6 تا 8 نیاز دارند. البته برای کاشت محصولاتی که از حساسیت زیادی برخوردارند این میزان باید به دقت بررسی شود. چرا که میزان دریافت مواد مغذی مورد نیاز گیاه به پی اچ خاک بستگی دارد. به طور مثال هنگام تفسیر نتایج آزمایش خاک کشاورزی برای پسته، میزان پی اچ باید 7 تا 7.5 باشد. در غیر این صورت محصول پرباری نخواهید داشت.

میزان پی اچ یا اسیدیته بودن خاک

میزان هدایت الکتریکی موثر در تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

خاک بسیار شور که با پارامتر هدایت الکتریکی یا EC مشخص می شود، تاثیر منفی در رشد گیاه می گذارد. بنابراین یکی از شاخص های مهم برای تفسیر درست آزمایش خاک کشاورزی، همین شوری خاک است. میزان هدایت الکتریکی خاک ارتباط مستقیم با میزان نمک موجود در خاک دارد. هرچه میزان شوری بیشتر باشد، میزان هدایت الکتریکی نیز بالاتر است. بهترین میزان سازگاری با شوری خاک، در EC  صفر تا دو است. میزان بیشتر از این باید به دقت توسط متخصصان بررسی شود.

میزان وجود ماده آلی در خاک

میزان درصد وجود ماده آلی یا OM که نشان دهنده میزان کربن آلی خاک است نشان دهنده میزان حاصلخیزی خاک می باشد. بنابراین درج این عدد برای تفسیر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی بسیار مهم است. در خاک های حاصلخیز این عدد 1 درصد است. اما در برخی زمین های زراعی این میزان تا 0.5 درصد کاهش پیدا می کند.

نوع بافت خاک یک عامل موثر در تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

منظور از بافت خاک همان سنگین یا سبک بودن، نرم یا سخت بودن و ضعیف یا حاصلخیز بودن خاک است. در جواب آزمایش خاک زمین شما، این موارد با سه عدد که نشانگر میزان شن، رس و لایی موجود در خاک است مشخص می شود. از آنجایی که این مقدار نوع گیاهان مناسب برای کاشت در آن خاک را مشخص می کنند، هنگام تفسیر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی باید بررسی دقیق روی آن ها انجام شود. بایستی خاطر نشان کرد که خاک هایی با بافت سبک مانند لومی- شنی میزان کمتری آب و مواد مغذی را در خود نگهداری می کنند. از طرفی خاک های سنگین مثل لومی رسی زهکشی سختی دارند و میزان نفوذپذیری آن ها نیز کم است. اگر جزو باغدارانی هستید که قصد دارید میزان نفوذپذیری خاک سنگین و یا افزایش قابلیت حفظ مواد مغذی و آب را در خاک های سبک بالا ببرید باید میزان مواد آلی خاک تحت کشت را بالا ببرید. حال که در رابطه با بافت خاک به طور مختصر توضیح داده شد خوب است بدانید که ایده آل ترین نوع خاک لومی است، به دلیل اینکه به به میزان مساوی شن، سیلت و رس در بافت آن وجود دارد.

بافت خاک یک عامل موثر در تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر میکرو موجود در خاک

برای یک کشاورز یا باغدار مهم است که بداند چه میزان فسفر، نیتروژن و پتاسیم در خاک زمینش وجود دارد. این میزان تاثیر مهمی در نوع گیاه مناسب برای خاک و تخمین میزان کود مورد نیاز برای تقویت گیاهان دارد. همچنین برای تفسیر بهتر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی، باید میزان آهن، روی، مس، منگنز، گوگرد و سدیم موجود در خاک نیز در دسترس باشد.

اهمیت میزان آهک در تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

یکی از مشکلات کشاورزان و باغداران وجود آهک (T.N.V) بیش از حد در خاک های کشاورزی است. این مشکل در مناطقی که آب و هوای کویری دارند بیشتر به چشم می خورد. اکثر گیاهان میزان 0 تا 3 درصد وجود آهک در خاک را می توانند تحمل کنند. اما مقداری بیشتر از این باید توسط تفسیر کنندگان آزمایش خاک کشاورزی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

درصد اشباع خاک

درصد اشباع که با SP نشان داده می شود مقدار آب مورد نیاز برای 100 گرم خاک کشاورزی است. در دست داشتن این میزان و تفسیر درست آن در نتیجه آزمایش خاک کشاورزی به کشاورزان و باغداران در انتخاب محصول مناسب کمک می کند. همچنین باعث می شود برنامه ریزی دقیق تری برای میزان آبیاری و کوددهی گیاهان داشته باشند.

درصد اشباع خاک

تعیین میزان ظرفیت خاک در تبادل کاتیونی CEC

یکی دیگر از پارامترهای مهمی که در آزمایش خاک کشاورزی تعیین می شود ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) است. در اصل این پارامتر نشانگر میزان جذب و نگهداری عناصر با بار مثبت توسط خاک است، البته میزان حاصلخیز بودن خاک را نیز می توان با همین پارامتر تعیین کرد. در کل خاک هایی رسی میزان ظرفیت کاتیونی بالایی دارند. شایان ذکر است که برای اصلاح ظرفیت کاتیونی خاک راهکارهای مختلفی وجود دارد. یکی از این راه ها اضافه کردن آهک به خاک های هوازده است از این طریق PH خاک افزایش می یابد و تا حدودی میزان CEC خاک اصلاح خواهد شد. بایستی خاطر نشان کرد خاک هایی که میزان CECکمی دارند از لحاظ مواد مغذی فقیر هستند چرا که بیشتر مواد غذایی از طریق جریان آب شسته می شوند. در این زمینه خاک های رسی ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی دارند از این رو میزان جذب و نگهداری مواد مغذی آن ها نیز بالا خواهدت بود.

هزینه و تعرفه انجام و تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

تعرفه و قیمت های آزمایش خاک کشاورزی هر ساله در حال تغییر است. این میزان بر اساس متراژ زمین شما، اطلاعاتی که شما نیاز دارید و نوع بررسی های انجام شده روی خاک و نوع تجهیزات آزمایشگاه متفاوت است. همچنین از آنجایی که هر کدام از این نتایج مانند اسیدیته خاک، نوع خاک، میزان وجود مواد آلی در آن هزینه جداگانه ای در بر دارد، نمی توان یک قیمت ثابت برای آن ها در نظر گرفت. همچنین هزینه ای که شما برای تفسیر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی می پردازید نیز جدا محسوب می شود. در کل باید بدانید قیمت این آزمایشات خیلی زیاد نیست و اهمیت انجام آن بیشتر از پرداخت هزینه برای انجام آن هاست.

تفسیر نتایج آزمایش خاک کشاورزی

به یاد داشته باشید تفسیری که از نتیجه آزمایش خاک کشاورزی انجام می شود، عامل تعیین کننده برای موفقیت شما در پرورش گیاهان مناسب و دریافت بهترین و بیشترین محصول است. بنابراین بهتر است از تفسیرهای غیر متخصصانه دوری کنید و اجازه دهید کسانی که دانش کافی در این زمینه دارند نتیجه بررسی خود را به شما اعلام کنند. لازم است بدانید کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این زمینه با بهترین آزمایشگاه های خاک و آب اصفهان همکاری می کند. این آزمایشگاه های خاک کلیه آزمایشات مربوط به خاک و آب، خدمات بازدید و نمونه برداری از باغات و زمین های کشاورزی، تفسیر نتایج آزمایشات و ارائه توصیه های لازم برای بالا رفتن کیفیت محصولات را انجام می دهند.  به منظور هماهنگی برای  ارسال نمونه خاک و آب با این شماره تماس بگیرید 09111298979  مهندس کلیچ. شایان توجه است اگر نمونه با اتوبوس ارسال شود هزینه ارسال را خود آزمایشگاه نارنج اسپادانا پرداخت می کند و دیگر نیاز نیست شما هزینه ی ارسال نمونه را بپردازید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره آقای مهندس کلیچ :09111298979

15 پاسخها
 1. نبوت
  نبوت گفته:

  سلام خسته نباشید مشاوره های که گرفتم عاالی بوده خیلی راضی بودم شما اسپری هم برای براق کردن برگ دارید؟

  پاسخ
 2. سجادامیری
  سجادامیری گفته:

  سلام
  شبتون بخیر
  ممنون از اطلاعات خوب وارزنده تون.سپاسگذارم
  فقط اگه اطلاعات و توصیه های فضای سبز شهری هم در کارهاتون داشته باشید خیلی خوب بود.
  تشکر

  پاسخ
 3. غزاله
  غزاله گفته:

  سلام یه باغ شهری (شیراز) خریدم هنوز درخت نکاشتم میخپاستم بدون چجوری میشه خاک رو ارسال کرد که بفهمید زمین چی کم داره چی زیاد. و این که هزینش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش لطفا برای آزمایش خاک با شماره 09111298979 مهندس کلیچ تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.