تکثیر برگ عبایی

نحوه تکثیر برگ عبایی، قلمه زدن برگ و کاشت آن در گلدان


شاید شما هم جذب زیبایی و صلابت گل برگ عبایی شده باشید و دلتان بخواهد چندین گلدان از آن را در خانه داشته باشید. یا شاید بخواهید یکی از این گلدان ها را به دوستانتان هدیه بدهید. راه آن نیز تکثیر برگ عبایی در خانه است. کافیست روش و طریقه صحیح قلمه زدن برگ این گیاه و کاشت آن را یاد بگیریم. در این مقاله، کلینیک گل و گیاه جوانه بان توضیحات کاملی در مورد نحوه تکثیر گل برگ عبایی و کاشت و نگهداری از آن می دهد که خواندن آن خالی از لطف نیست:

آشنایی با گل برگ عبایی و نگهداری از آن

یکی از زیباترین گل های خانواده سوسنی ها که در سرزمین های چین و ژاپن به وجود آمده است برگ عبایی است. شهرت این گیاه به استقامت زیاد و صبور بودنش است. برگ های زیبا، کشیده و چرم مانند آن نیز باعث محبوبیت زیاد آن شده است. نیازهای این گیاه را باید بر اساس هوای معتدل رو به سرد محل زندگی آن است. بنابراین بهتر است ساختمان یا آپارتمان نگهداری برگ عبایی را بر اساس آب و هوای محل زندگیش تنظیم کنیم. لازم است قبل از طریقه تکثیر و قلمه زدن گل برگ عبایی، با نحوه مراقبت از آن آشنا شوید. شرایط نگهداری از برگ عبایی نیز عبارت است از:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • آبیاری: برگ عبایی در برابر کم آبی بسیار مقاوم است و پر آبی به ریشه های آن آسیب می رساند. بنابراین سعی کنید بگذارید خاک گیاه خشک شود و مجددا به آن آب بدهید.
 • نور آفتاب: نور آفتاب مستقیم برای این گیاه نامناسب است و باعث بیماری های برگ عبایی می شود. بنابراین بهتر است آن را زیر نور غیر مستقیم و پشت پنجره های شرقی و شمالی قرار دهید.
 • خاک مناسب: خاکی سبک، زهکشی شده و قلیایی برای برگ عبایی بهترین خاک است. بنابراین سعی کنید در ترکیب خاک آن از خاک باغچه، شن و ماسه استفاده کنید.
 • کوددهی: برای تقویت برگ عبایی لازم است بهار و تابستان آن را با کودهای شیمیایی تقویت کنید. بهترین کود نیز کودهای سه بیست و کلات آهن است که باید ماهی یکبار به گلدان داده شود.
 • رطوبت و دمای مناسب: دمای معتدل رو به سرد ساختمان برای برگ عبایی بسیار مناسب است. پس سعی کنید هوا را بین 10 تا 20 درجه  نگه دارید. از دیگر علایق آن نیز هوای مرطوب است.
 • تعویض گلدان: سه سال یکبار و فصل بهار زمان مناسبی برای تعویض گلدان یا تعویض خاک است.

نکات مهم و بهترین روش تکثیر گل برگ عبایی

تکثیر گیاهان، برای ازدیاد گلدان های شما در منزل روش بسیار مناسبی است. حتی در حال حاضر بسیاری از افراد از طریق پرورش گیاهان کسب درآمد می کنند. شما هم می توانید براحتی از این روش برای درآمدزایی یا تهیه هدیه برای اقوام و آشنایان خود استفاده کنید. به شرط آنکه از بین روش هایی مانند نگهداری قلمه در آب یا در خاک، کاشت بذر، تقسیم بوته یا کاشت ریزوم، نگهداری هوایی ساقه، بهترین آن ها را برای گیاهتان انتخاب کنید. انتخاب آن نیز بر حسب نیازها و نوع گیاه شماست. اینکه کدامیک از این روش ها برای تکثیر مناسب تر است و گیاه قوی تر و سالم تری را به شما می دهد احتیاج به دانش و مطالعه دارد.

بهترین روش تکثیر گل برگ عبایی

از میان این روش ها، بهترین روش برای پرورش این گیاه تکثیر برگ عبایی از طریق برگ است. در ادامه شما را با قلمه زدن و طرز کاشت گیاه برگ عبایی آشنا می کنیم. اما قبل از آن لوازمی که برای این کار لازم دارید و نکاتی که باید در نظر بگیرید را توضیح می دهیم:

وسایل لازم برای قلمه گیری از برگ عبایی عبارت است از قیچی باغبانی، گلدان در اندازه مناسب، خاک، بیلچه، مواد ضد عفونی کننده خاک.

 • دقت کنید که تمامی این وسایل را قبل از انجام عملیات تکثیر و قلمه گیری ضد عفونی کنید. چرا که برخی از این وسایل آلوده هستند و در برخی از مواقع میکروب هایی دارند که باعث بروز قارچ و بیماری های مختلف گیاهان می شوند.
 • اگر از خاک های برگ عمده یا خاک گلدان عمده استفاده می کنید باید قبل از کاشت قلمه، خاک را ضد عفونی کنید تا مطمئن باشید آلودگی نداشته باشد.
 • به دلیل اینکه برگ عبایی خیلی از جابجایی و درآمدن ریشه اش از گلدان خوشش نمی آید سعی کنید هر سال قلمه گیری را تکرار نکنید.

روش قلمه زدن برگ عبایی

بهترین زمان برای قلمه گیری از برگ عبایی اواسط بهار و اوایل تابستان است. بهترین گیاه نیز، یک برگ عبایی بالغ است که چندین ریزوم داشته و بیماری نیز نداشته باشد. اکنون وقت آن رسیده که شما را با مراحل قلمه گیری و تکثیر گل برگ عبایی در منزل آشنا کنیم و نکات مهمی که باید در حین انجام این کار در نظر بگیرید را بازگو کنیم:

روش قلمه زدن و تکثیر برگ عبایی

 • قبل از قلمه گیری گیاه را آبیاری کنید تا خاک به ریشه ها بچسبد. این کار برای این است که ریشه کمتر هوا ببیند.
 • ریشه ها را به طور کامل همراه با خاک بیرون بیاورید. کمی خاک را از ریشه جدا کنید تا بتوانید بوته ها را ببینید.
 • با استفاده از یک قیچی باغبانی یا تیغ تیز یک قسمت از بوته که ریشه و چند برگ داشته باشد را به آرامی جدا کنید.
 • گلدانی را متناسب با ریزوم انتخاب کنید. بهتر است قطر آن 9 تا 11 سانتی متر باشد. آن را از خاک برگ، پیت ماس، ماسه و ورمی کمپوست پر کنید و گیاه تازه را در آن بکارید.
 • روش کاشت برگ عبایی نیز به گونه ای است که باید بوته کاملا در خاک باشد. پس از کاشت نیز باید به اندازه ای به خاک آب بدهید که آب اضافه از ته گلدان خارج شود.
 • بهتر است خاک را همیشه مرطوب نگه دارید و گلدان را در دمای 18 تا 20 درجه نگه دارید تا قلمه ریشه بدهد. در روزهایی که هوا گرم است بهتر است برگ ها را با آب مرطوب کنید.
 • در این زمان باید محیط بسیار کم نور باشد تا گیاه بتواند به رشد خود ادامه دهد. پس از 20 روز تا 1 ماه که گیاه به طور کامل ریشه داد، می توانید شرایط نگهداری را تغییر داده و مانند سایر گلدان های برگ عبایی از آن مراقبت کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

استفاده از خدمات گل و گیاه در منزل برای تکثیر برگ عبایی

با وجود توضیحاتی که در مورد نحوه تکثیر و نگهداری گیاه برگ عبایی گفته شد، برای برخی از افراد انجام این کار در خانه کمی سخت است. گاهی نیز با وجود اینکه تمامی مراحل آن را درست انجام می دهید، باز هم گیاهی که پرورش می دهید ضعیف است و رشد نمی کند. در چنین مواقعی می توانید با یکی از شرکت های خدمات گل و گیاه در منزل تماس بگیرید و از آن ها بخواهید در تکثیر این گیاه به شما کمک کنند.

اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات باغبانی در منزل شهر اصفهان این مرکز استفاده کرده و متخصصین جوانه بان بخواهید برای کمک به شما در منزلتان حضور پیدا کنند. علاوه بر آن می توانید از خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاه این مرکز استفاده کنید. مشاورین جوانه بان می توانند تمامی مشکلات شما را در رابطه با نگهداری و درمان بیماری های گیاهان آپاتمانی به صورت آنلاین حل کنند. همچنین برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
5 پاسخها
 1. ثباتی
  ثباتی گفته:

  سلام وقت بخیر گیاه برگ عبایی من برگاش خشک و بد شده بودند ولی با مشاوره و با کمک خانم مهندس قاسمی دوباره حالش بهتر شد

  پاسخ
 2. دارابی
  دارابی گفته:

  سلام وقت بخیر مرسی از مقاله خوبی که قرار دادین . من اگه بخوام قلمه بزنم میتونم با مشاور شما در ارتباط باشم و کمک بگیرم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.