کاشت گل بنفشه

بهترین زمان کاشت گل بنفشه در باغچه و گلدان

یکی از زیباترین گل هایی که می توان از آن برای کاشت در باغچه استفاده کرد بنفشه است. اما باید بدانید کاشت گل بنفشه در گلدان یا در باغچه که مخصوصا برای عید نوروز و در بهار انجام می شود، نکاتی دارد که برای درست انجام دادن این کار بهتر است از آن ها اطلاع داشته باشید. به همین منظور کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این مقاله به طرز کاشت گل بنفشه و بهترین زمان برای انجام آن می پردازد.

 

آشنایی با گل بنفشه و شرایط نگهداری از آن

زیبایی گل بنفشه و مقاوم بودن آن برای کاشت در باغچه ها و فضای آزاد باعث شده است یکی از محبوب ترین گیاهان برای کاشت در باغچه های سطح شهر و حیاط خانه ها باشد. حتی امروزه گلدان هایی از آن برای داخل ساختمان نیز تهیه می شود که باعث زیباتر شدن محیط خانه و بهبود روحیه افراد هستند. گل بنفشه که جزء تیره بنفشگان به حساب می آید یکی از گل هایی است که به هوای معتدل بسیار علاقه دارد. این گل از ساقه های کوتاه و نازک و چهار گلبرگ قلبی شکل که اکثرا به رنگ بنفش و زرد تشکیل شده است. لازم است پیش از آشنایی با روش کاشت گل بنفشه در باغچه و گلدان، به طور مختصر با شرایط نگهداری از آن آشنا شویم:

آشنایی با کاشت گل بنفشه

شرایط نگهداری از بنفشه

 قبل از چگونگی کاشت گل بنفشه برای عید بهتر است ابتدا به طور مختصر با شرایط نگهداری آن آشنا شویم. این شرایط نیز عبارتند از:

 • آبیاری: از آنجایی که هم خشکی بیش از حد خاک و هم غرقابی کردن آن باعث صدمه به این گل می شود، لازم است زمانی که خاک گیاه خشک شد به آن آب بدهید.
 • نور مناسب: نیاز شدید این گل به نور زیاد یکی از دلایل مناسب بودن آن برای کاشت در باغچه است. بنابراین طرز کاشت گل بنفشه در گلدان باید به گونه ای باشد که این گل نور مستقیم آفتاب را دریافت کند.
 • دمای مناسب هوا: هر چه هوا رو به گرمی برود، عمر کل بنفشه کوتاه تر می شود. به همین دلیل است که با گرم شدن روز ها در فصل بهار، گل ها نیز از بین می روند. بهترین دمای نگهداری از آن در فضای ساختمان نیز 10 تا 25 درجه سانتی گراد است.
 • خاک مورد نیاز کاشت گل بنفشه: در ترکیب خاک مورد نیاز برای کل بنفشه لازم است از خاک برگ همراه با خاک گلدان استفاده کرد. اگر آن را در باغچه و در کنار گل های دیگر می کارید، می توانید برای آن ها خاک برگ عمده و خاک عمده گلدان نیز تهیه کنید.
 • کود دهی: اگر این گل را در گلخانه و در گلدان کاشته اید می توانید برای تقویت آن از کودهای شیمیایی استفاده کنید. اما برای بنفشه هایی که در باغچه کاشته شده اند استفاده از کود حیوانی بهتر است.
شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره پمهندس امیری (از ساعت 8:30 تا 19:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

شرایط نگهداری از گل بنفشه

پرورش گل بنفشه در خانه

پرورش هر کدام از گل ها و گیاهان آپارتمانی به شیوه های مختلفی انجام می شود. این روش ها نیز بسته به نیازها، شیوه زندگی خود گیاه تعیین می شود. به همین دلیل نیز قبل از کاشت گل بنفشه باید از روش های مختلف آن اطلاع کافی کسب کنید. به طور معمول پرورش گل بنفشه هم در گلخانه و گلدان های مختلف و هم به صورت مستقیم در باغچه انجام می شود. بنابراین ما در ادامه سعی کرده ایم به طور کامل هر کدام از این دو روش را توضیح دهیم:


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

نحوه کاشت گل بنفشه در گلدان

برای کاشت گل بنفشه در گلدان می توان از بذرهایی که در فروشگاه های گل و گیاه به فروش می رسند استفاده کرد. درست است که کاشت بذر در خاک کار آسانی است، اما نکات ریزی دارد که لازم است برای هر کدام از گیاهان آن ها را به دقت بکار بگیرید. این نکات برای گل بنفشه عبارتند از:

نحوه کاشت گل بنفشه در گلدان

 • ابتدا گلدان یا ظرف مناسبی برای کاشت بذر انتخاب کنید. اگر می خواهید تعداد زیادی بذر بکارید لازم است از یک سبد پلاستیکی بزرگ استفاده کنید.
 • برای کاشت یک یا دو بذر در گلدان نیز لازم است گلدان سفالی مناسبی را انتخاب کرده و ته آن را برای خروج آب اضافی سوراخ کنید.
 • پس از ترکیب خاک مناسب آن را به طور کامل آبیاری کنید و اجازه دهید آب به صورت کامل از ته گلدان خارج شود. لازم است قبل از کاشت برای اطمینان خاک را ضد عفونی کنید.
 • برای کاشت تعداد زیاد بذر، لازم است بذر ها را با فاصله های منظم روی خاک قرار دهید تا به راحتی بتوان آن ها را از هم جدا کرد. پس از آن به ارتفاع نیم سانتی متر کود پوسیده روی آن ها بریزید.
 • برای کاشت بذر در گلدان نیز سوراخی به ارتفاع یک سانتی متر در خاک ایجاد کنید و بذر را داخلش سوراخ قرار داده و روی آن را به طور کامل با خاک بپوشانید و اندکی ورمی کمپوست روی آن بپاشید.
 • تا جوانه زدن کامل بذرها از قرار دادن آن ها در معرض نور خورشید خودداری کنید. چرا که نور خورشید باعث سوختن بذرها می شود.
 • از آنجایی که بذرها برای جوانه زدن به هوای سرد نیاز دارند سعی کنید دمای هوا را بین 15 تا 20 درجه نگه دارید.
 • بذرها برای جوانه زدن به آب احتیاج دارند. بنابراین لازم است هر روز خاک را چک کرده تا مرطوب بماند.

 کاشت گل بنفشه در گلدان

زمان کاشت بنفشه در گلدان

پس از آشنایی با اینکه چگونه بذر گل بنفشه را بکاریم، لازم است در مورد بهترین زمان کاشت گل بنفشه در گلدان و گلخانه نیز مطلع شویم. چرا که بذرها به نور آفتاب، میزان حرارت حساس هستند. همچنین این زمان باید بر اساس گل دادن آن ها باشد. از آنجایی که زمان گلدهی این گیاه اواخر اسفند و اوایل بهار است و کاشت بذر نیز به هوای سرد احتیاج دارد، بهترین زمان برای پرورش آن ها اواخر شهریور و اوایل پاییز است.

نحوه پرورش بنفشه در باغچه

نحوه کاشت گل بنفشه در باغچه به طور معمول با دو روش متفاوت انجام می شود. به این صورت که یا می توان به طور مستقیم بذرها را در زمان مناسب در باغچه کاشت و یا می توان بذر جوانه زده در گلدان یا گلخانه و در فصل و ماه مناسب نزدیک گلدهی را به خاک باغچه منتقل کرد. به دلیل حساسیت بذر به دمای هوا و نور خورشید، بهترین روش همان کاشت جوانه ها در باغچه است. برای آن نیز لازم است خاک باغچه را به اندازه کافی گود کرده و گل بنفشه را به طور کامل با ریشه آن در آن گودال قرار دهید. قبل از کاشت لازم است از نبود آفات گیاهی مطمئن شوید و خاک را ضد عفونی کنید. برای کاشت بذر در باغچه نیز لازم است مراحل زیر را طی کنید:

نحوه کاشت گل بنفشه در باغچه

 • در ابتدا لازم است خاک باغچه را به گونه ای ترکیب کنید که برای کاشت گل بنفشه مناسب باشد و به اندازه کافی نیز مغذی باشد.
 • قبل از کاشت بذر خاک را به طور کامل آبیاری کنید تا محیط برای بذرها آماده شده و مرطوب باشد.
 • بذرها را با فاصله مناسب روی خاک قرار دهید و روی آن را به اندازه یک بند انگشت ورمی کمپوست بریزید تا مواد مغذی راحت تر به بذر برسد. پس از آن لازم است روی آن ها را با آب مرطوب کنید.
 • به دلیل اینکه بذرها به نور خورشید حساس هستند لازم است روی بذرها را تا هنگام جوانه زدن با پلاستیک های سیاه بپوشانید تا از نفوذ آفتاب جلوگیری شود.
 • لازم است روزانه به بذرها سر بزنید و در صورت خشک شدن خاکشان، آن ها را مرطوب کنید.
 • پس از اینکه گل ها کاملا جوانه زدند و رشد کردند می توانید پلاستیک سیاه را از روی آن ها برداشته تا برای گل دادن نوری کافی دریافت کنند.

بهترین زمان پرورش بذر  بنفشه در باغچه

پرورش بنفشه در باغچه معمولا برای عید نوروز و زیبایی باغچه ها در فصل بهار است. بنابراین لازم است بهترین زمان را برای کاشت بذر گل بنفشه در باغچه انتخاب کنید تا گیاه به موقع جوانه زده و در فصل گلدهی که اسفند و بهار است بیشتری میزان گل را داشته باشد. اگر زودتر از موعد مقرر به کاشت آن اقدام کنید گل ها در فصل سرما سر از خاک در می آورند و خیلی زود از بین می روند. اگر کاشت آن ها نیز دیرتر از زمان مناسب باشد ممکن است بذرها به دلیل گرمی هوا جوانه نزنند. بنابراین زمان مناسب برای این کار اواخر شهریور و اوایل پاییز است.

بهترین زمان کاشت بذر گل بنفشه در باغچه

مشاوره با متخصصین در زمینه پرورش گل بنفشه

گاهی برای انجام کارهای مختلف لازم است با وجود اطلاعات بالا در آن زمینه، با افراد متخصص آن مشورت کنیم. چرا که به هر حال دانش آن ها در این زمینه کامل تر است. این مساله حین کاشت گل بنفشه در خانه یا باغچه حیاطتان نیز پیش می آید. چرا که گاهی مشکلی برای جوانه زدن بذرها پیش می آید یا شما نمی دانید چه زمانی باید برای پرورش آن ها اقدام کنید. در چنین مواقعی ما به شما پیشنهاد می کنیم با مشاورین گل و گیاه جوانه بان صحبت کنید تا شما را به سمت پرورش بهتر این گل ها راهنمایی کنند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره مهندس امیری (از ساعت 8:30 تا 19:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

11 پاسخها
 1. پانتآ
  پانتآ گفته:

  سلام من یه کود خوب برای تقویت خاک گلدان و باغچه ام میخواستم ممنون میشم مشاوراتون یه کمکی بهم بکنند

  پاسخ
 2. جمشیدی
  جمشیدی گفته:

  سلام من چند بار از محصولات شما خریداری کردم و خیلی راضی بودم تنوع محصولاتتون رو بیشتر کنید لطفا. سپاس از شما

  پاسخ

تعقیب

 1. […] بذر گل: روش کاشت بذر اکثر گل های مناسب بهار مانند کاشت گل بنفشه به این صورت است که بذرها را به قصد جوانه زدن در خاک می […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.