کاشت گوجه فرنگی در خانه

ایده خلاقانه کاشت گوجه فرنگی و گوجه گیلاسی در خانه

همیشه استفاده از محصولاتی که خودمان در حیاط خانه یا در باغچه های آپارتمانی پرورش می دهیم، لذت بیشتری دارد. به طور مثال همیشه کسانی که با آموزش روش کاشت گوجه فرنگی در خانه و آپارتمان، توانسته اند از محصول خودشان در منزل استفاده کنند، از مزه آن راضی تر هستند. کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این مقاله سعی دارد شما را با نحوه کاشت گوجه فرنگی و گیلاسی در گلدان یا گلخانه خانگی آشنا کند تا شما هم بتوانید از محصولات خودتان استفاده کنید و لذت ببرید.

روش کاشت گوجه فرنگی در باغچه خانه یا گلدان خانگی

گوجه فرنگی یکی از محصولات کشاورزی است که مصارف زیادی دارد. به طوریکه سالانه خانواده های ایرانی مقدار زیادی از این میوه های خوشرنگ برای پخت غذا و تهیه سالادهای مختلف استفاده می کنند. کسانی که به کشت گوجه در منزل مشغول هستند می دانند پرورش آن در گلخانه ها یا گلدان هایی در آپارتمان مزایای بسیار زیادی دارد. از مهمترین مزایای این گیاهان مناسب برای کاشت در باغچه، صرفه اقتصادی است. بطوری که با شروع اینکار متوجه تفاوت بسیار در صرف هزینه برای خرید گوجه از میوه فروشی و پرورش آن توسط خودتان می شوید. اما از دیگر مزایای کاشت گوجه و خیار در آپارتمان اطمینان از بهره گیری از محصولات ارگانیک و سالم است. روش های مختلفی برای کاشت گوجه فرنگی در گلخانه خانگی یا در باغچه خانه وجود دارد. این روش ها به شرح زیر می باشند:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • تهیه بذر از گوجه فرنگی در خانه و کاشت آن در باغچه یا گلدان.
 • خرید بذر و کاشت آن ها در گلدان یا باغچه.
 • خرید و نگهداری از نشاء گوجه فرنگی و پرورش آن در گلخانه یا باغچه حیاط.

علاوه بر این گوجه ها انواع مختلفی مانند گیلاسی، فرنگی دارند. بذر آن ها نیز به نوع موروثی و پیوندی یا کنترل شده تقسیم می شوند که بهترین آن ها نوع موروثی است. برای اینکه بهترین نتیجه را از پرورش گوجه فرنگی در خانه داشته باشید لازم است از قبل بدانید چه نوع گوجه ای را ترجیح می دهید، می خواهید خودتان بذر را تهیه کنید یا از خرید بذر یا نشاء از گلخانه ها استفاده می کنید. حتی باید نوع بذر را نیز انتخاب کنید. پس از اینکه مسیر کاشت گوجه فرنگی در خانه را به دقت و با در نظر گرفتن مطالبی که گفته شد در نظر گرفتید می توانید از روش های زیر برای پرورش آن استفاده کنید.

تهیه بذر از گوجه فرنگی

برای کاشت گوجه آپارتمانی می توانید خودتان بذر را از گوجه بگیرید. این کار ساده است اما نکات ریزی دارد که باید به آن دقت کنید. در ابتدا باید این مساله را در نظر بگیرید که می خواهید کاشت گوجه گیلاسی در باغچه خانه را شروع کنید یا گوجه فرنگی. چرا که برای پرورش هر کدام از آن ها و گرفتن بذرشان به همان نوع گوجه احتیاج دارید. برای این منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

تهیه بذر از گوجه فرنگی

 • گوجه ای که می خواهید از آن بذر بگیرید را به حلقه های باریکی تقسیم کنید. برای گوجه گیلاسی لازم است آن ها را از وسط نصف کنید.
 • یک کاسه یا ظرف دهانه باز را انتخاب کنید و برش گوجه ها را درون آن قرار دهید.
 • ظرف را در محیطی گرم و تاریک قرار دهید. پس از دو یا سه روز متوجه تشکیل قارچ روی برش های گوجه می شوید. این قارچ ها برای تهیه بذری سالم مهم است.
 • پس از تشکیل قارچ ها چند روز صبر کنید تا بتوانید بذرها را برداشت کنید. اگر بیشتر طول بکشد ممکن است بذرها جوانه بزنند. در این مدت می توانید گوجه ها و قارچ ها را بهم بزنید.
 • برای برداشت بذر یک دستکش دست کنید و قارچ ها را از روی ظرف جمع کنید.
 • کمی آب درون ظرف بریزید. با ریختن آب می بینید که بذرها کف ظرف نمایان می شوند.
 • آب و بذر را دورن یک صافی بریزید تا بذر از آب جدا شود. پس از آن باید آن ها را با آب بشویید.
 • بذرها را روی یک سطح صاف بریزید تا کاملا خشک شوند.
 • پس از اینکه کاملا خشک شدند آن ها را در یک ظرف در بسته بگذارید و یک محیط سرد را برای نگهداری از آن ها انتخاب کنید تا زمان کاشتن گوجه فرنگی در خانه فرا برسد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان خانه

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان خانه

روش کاشت گوجه فرنگی در آپارتمان یا باغچه خانه با استفاده از بذرهایی که می خرید یا بذرهایی که خودتان در خانه گرفته اید یکسان است. چرا که فرقی نمی کند شما از چه بذری برای پرورش گوجه استفاده می کنید. قبل از اینکه مراحل کاشت را طی کنید در نظر داشته باشید که می خواهید گوجه ها را در باغچه پرورش دهید یا در گلخانه و باغچه های آپارتمانی. در ادامه سعی کرده ایم شما را با هر کدام از روش ها آشنا کنیم:

 • ابتدا باید ظرف یا گلدان مناسب را برای کاشت بذر انتخاب کنید. اگر می خواهید پس از پرورش نشاء، آن ها را به باغچه منتقل کنید لازم است ظروف مخصوص نشاء را تهیه کنید. در غیر این صورت گلدان های بزرگ پلاستیکی برای پرورش آن ها در گلخانه مناسب به نظر می رسند.
 • پرورش بذرها در گلخانه احتیاج به زمانبندی ندارد. اما قبل از آموزش کاشت گوجه در خانه در زمستان لازم است. برای این منظور باید 6 تا 8 هفته قبل از آخرین روزهای خیلی سرد سال اقدام به کاشت بذر کنید.

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان

 • پس از آن باید خاک مناسب را تهیه کنید. این خاک ترکیب خاک باغچه، ورمی کمپوست و پرلیت است.
 • 2 یا 3 بذر را انتخاب کنید و آن را در عمق یک بند انگشتی از خاک قرار دهید و روی آن را بپوشانید.
 • در مدتی که بذر را کاشته اید و منتظر جوانه زدن آن ها هستید باید گلدان یا ظرف نشاء را در محیط خانه یا گلخانه نگه دارید. چرا که بذرها باید از نور آفتاب دور باشند.
 • برای اطمینان می توانید پس کاشت بذر و آبیاری خاک، روی آن را با یک پلاستیک مشکی بپوشانید. پس از جوانه زدن می توانید پلاستیک را بردارید.
 • به طور معمول یک هفته زمان لازم است تا جوانه ها سر از خاک بیرون بیاورند.

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان خانگی

کاشت نشاء گوجه فرنگی در باغچه خانه یا در گلدان های بزرگ

این مرحله برای کسانی مهم است که می خواهند نشاء گوجه فرنگی را به مکان دیگری منتقل کرده و ادامه مراحل کاشت گوجه گیلاسی یا فرنگی در منزل را در محل دیگری ادامه دهند. منظور از نشاء نیز بذرهایی است که تازه جوانه زده و شروع به رشد کرده اند. لازم به ذکر است برای پرورش گوجه در باغچه حتما باید از طریق کاشت نشاء استفاده کرد. چرا که بذرها باید در محیطی تاریک و معتدل رشد کنند. طرز کاشت گوجه فرنگی و گیلاسی در آپارتمان و انتقال نشاء به شرح زیر می باشد.

 • قبل از اینکه نشاء را منتقل کنید باید به اندازه آن ها دقت کنید. اندازه آن ها باید به حدود 15 سانتی متر رسیده باشند.
 • اگر قصد دارید نشاء را به باغچه منتقل کنید باید مواظب باشید هوا سرد نباشد. بهترین دما برای انتقال آن ها بین 20 تا 32 درجه سانتی گراد است.
 • برای انتقال آن ها به فضای باز و باغچه باید آن ها را کم کم به تغییر دما عادت داد. از یک هفته قبل شروع کنید و آرام آرام سینی یا گلدان نشاء را به نزدیک پنجره، سپس به محیط سایه در فضای باز منتقل کنید. در این شرایط براحتی می توان آن ها را با محیط بیرون عادت دهیم.

کاشت نشاء گوجه فرنگی در باغچه خانه

 • حواستان به خاکی که برای کشت گوجه فرنگی در خانه انتخاب می کنید باشد. این خاک باید مغذی، با قابلیت زهکشی بالا باشد. ترکیب خاک برگ، کمپوست و خزه یا پرلیت برای این کار مناسب است.
 • میزان اسیدیته این خاک نیز باید بین 6 تا 7 باشد. اگر کمتر از این بود باید مقداری آهک دولومیت به آن اضافه کنید و اگر بیشتر بود سولفور اضافه کنید.
 • پس از آن می توانید یک گودال به عمق 5 سانتی متر بکنید و نشا را با خاک های چسبیده به ریشه در آن بکارید.

نحوه نگهداری پس از کاشت گوجه فرنگی در آپارتمان یا خانه

کاشت گوجه فرنگی در خانه تنها به کاشت بذر و پرورش نشاء خلاصه نمی شود. بلکه پس از کشت آن نیز باید به دقت از آن محافظت کرد تا بهترین محصول را به شما بدهد. به طور معمول دو ماه طول می کشد که بوته ها شروع به گل دادن کنند و آن ها به آرامی بزرگ شوند. 40 روز نیز وقت لازم است که میوه ها به اندازه کافی رشد کرده و به شکل اصلی میوه خود در آیند. در این مدت مراقبت های لازم برای آن ها شامل آبیاری، کوددهی و کنترل تابش نور خورشید می شود. در ادامه تمامی آن ها را به تفکیک توضیح می دهیم:

نگهداری پس از کاشت گوجه فرنگی در آپارتمان

 • پس از کاشت باید نهال را با استفاده از یک چوب نازک به صورت عمودی نگه دارید.
 • گوجه ها آب زیادی نیاز دارند. میزان آبیاری گوجه ها بستگی به آب و هوا دارد. اگر هوا سرد باشد می توانید آبیاری را 4 یا 7 روز یکبار انجام دهید. اما اگر گرم بود این مقدار را باید کمتر کنید. بهترین روش این است که خاک را با دست چک کنید و اگر خشک بود به گوجه ها آب بدهید.
 • نور آفتاب نیز برای رشد بیشتر محصولات لازم و ضروری است. بنابراین اشکالی ندارد کل روز را زیر نور آفتاب باشند.
 • بهترین کود شیمیایی برای کاشت گوجه فرنگی در خانه کود سه بیست است. بهترین زمان کوددهی نیز از زمان شروع جوانه زنی تا میوه دادن است. پس از گلدهی باید کوددهی را متوقف کنید.
 • برای برداشت محصول نیز لازم است صبر کنید تا گوجه ها به اندازه کافی قرمز و رسیده شوند.

استفاده از خدمات کاشت گیاهان در منزل و مشاوره با متخصصان

اگر هنگام کاشت گوجه فرنگی در خانه یا گلدان به مشکلی بر خوردید که قادر به حل آن نبودید یا در خرید نوع بذر و ترکیب خاک مناسب آن ها شک داشتید، می توانید از مشاوران کلینیک جوانه بان و خدمات مشاوره آنلاین گل وگیاه آنان کمک بگیرید. با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید و فکر می کنید نمی توانید زمان کافی برای پرورش این محصولات در خانه بگذارید، می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این کلینیک استفاده کنید. در این صورت متخصصان این مرکز برای کاشت گوجه در گلخانه یا حیاط در منزلتان حضور پیدا می کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
3 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.