کاشت گل شب بو

نحوه و زمان کاشت گل شب بو در باغچه یا گلدان برای عید

کاشت گل شب بو، هم در باغچه و هم در گلدان امکان پذیر است. به شرطی که در بهترین زمان و فصل و به روش درستی انجام شود. برای اینکه بدانید چگونه گل شب بو زعفرانی و خیری را در خانه بکاریم و آیا فصل پاییز برای کاشت بذر آن مناسب است یا نه یا چگونه این گل را برای عید پرورش دهیم، به شما پیشنهاد می کنیم با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با ما همراه باشید.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

آشنایی با گل شب بو

گل شب بو از گل های مناسب برای بهار است که کمتر کسی پیدا می شود که با آن آشنا نباشد. پرورش این گل کنار نگهداری از سنبل جزء لاینفک سفره های هفت سین برای عید نوروز و آماده شدن افراد برای آمدن فصل بهار است. این گل که در رنگ های بسیار زیاد و متنوع وجود دارد، هنگام غروب و با فرا رسیدن شب به معطر کردن فضای اطراف خود می پردازد. با وجودی که عمر این گل چند سال بیشتر نیست، اما با نگهداری درست از آن و رعایت نکات مهم زیر می توان بیشتر از وجود آن استفاده کرد.

 • آبیاری: برای داشتن یک شب بوی زیبا باید حد تعادل را در آبیاری آن در نظر بگیرید. چرا که کاشت گل شب بو همراه با کم آبی و پر آبی بلای جان آن است.
 • میزان نیاز به نور خورشید: نیاز این گل به نور مستقیم خورشید در فصل بهار باعث شده است یکی از گل های مناسب برای کاشت در باغچه محسوب شود. اما سعی کنید آن را در معرض آفتاب گرم تابستان قرار ندهید.

آشنایی با کاشت گل شب بو

 • دمای محیط: بهترین دمای نگهداری از گل شب بو 25 درجه سانتی گراد است. اما به طور کل دمای کمتر از 25 درجه را بهتر از هوای گرم تر تحمل می کند.
 • خاک: زهکشی و خنثی بودن خاک گل شب بو بسیار مهم است. البته لازم است بدانید قبل از کاشت باید خاک را از لحاظ مواد مغذی غنی کنید.
 • کوددهی: این گل از زمان رشد جوانه ها به کودهای شیمیایی احتیاج دارد. بهتر است در زمان گل دادن، از کودهای مخصوص گلدهی استفاده کنید.

در ادامه شما را با بهترین زمان کاشت بذر گل شب بو در باغچه یا گلدان و مناسب ترین روش برای این منظور آشنا می کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

روش و زمان کاشت گل شب بو در خانه برای عید

از آنجایی که این گل در فرهنگ ایرانیان نماد زندگی و ثروت است، همچنین به دلیل شباهت زیاد آن به گل سنبل، بیشتر خانواده ها دوست دارند حداقل یک گلدان از این گل در خانه داشته باشند یا باغچه خود را به یک شاخه از آن مزین کنند تا در شب های دلپذیر بهاری از بوی خوش آن استفاده کنند. اما همانطور که همه شما در مورد نحوه پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی می دانید، هر گلی زمان و نحوه پرورش خاص خود را دارد که باید آن را به درستی به کار ببرید. به همین منظور ما در ادامه سعی کرده ایم زمان و فصل کاشت گل شب بو زعفرانی و خیری و روش مناسب آن را به شما توضیح دهیم.

روش و زمان کاشت گل شب بو

بهترین روش تکثیر و پرورش شب بو

ابتدا باید در مورد بهترین روش تکثیر و کاشت گل شب بو برای بهار صحبت کنیم. این گیاه از طریق ریشه رشد می کند، بنابراین بهترین روش برای پرورش آن کاشت بذر آن است. البته برخی از افراد با نزدیک شدن به عید نوروز گلدانی از این گل را از گلفروشی ها می خرند و یا در گلدان و یا در باغچه از آن نگهداری می کنند. اما باید به این نکته دقت کنید که گل های آماده ممکن است عمر کمتری داشته باشند. بنابراین بهتر است با خرید بذر از گلخانه ها و کاشت آن ها، خودتان در خانه آن ها را بکارید و رشد دهید.

بهترین فصل برای کاشت بذر

بر خلاف آنچه تصور می شود بهترین زمان کاشت گل شب بو در پاییز نیست. بلکه بهتر است بذر این گل را اواخر تابستان و با معتدل شدن هوا در خاک بکارید. به این نکته دقت کنید که اگر آن ها را در گلدان می کارید، باید بیرون از محیط ساختمان نگهداری کنید و دقت کنید تا زمان گلدهی، گیاه بیش از 6 ساعت در روز در دمای 18 درجه سانتی گراد نماند. حداقل دما برای گلدهی نیز 2 درجه سانتی گراد است. این زمان بندی به دلیل این است که هوای سرد برای گلدهی این گیاه بهتر است. بنابراین با توجه به نیاز 10 تا 20 روزه بذرها برای جوانه زنی، می توانید این زمان را نسبت به آب و هوای محل زندگی خود تغییر دهید.

بهترین فصل برای کاشت بذر

نحوه کاشت گل شب بو در باغچه حیاط

همانطور که گفته شد برای کاشت گل شب بو در باغچه باید بهترین زمان را برای آن در نظر بگیرید. اما برای اینکه روش مناسب کاشت بذر را نیز بدانید لازم است نکات زیر را هنگام کاشت به کار بگیرید:

 • ابتدا لازم است خاک مناسب برای آن را فراهم کنید و برای اطمینان سعی کنید قبل از کاشت بذر، خاک را ضد عفونی کنید. بهترین ترکیب خاک برای شب بو نیز ترکیب خاک برگ، خاک گلدان و کود دامی است.
 • دمای هوا هنگام کاشت بذر باید بین 10 تا 12 درجه باشد. زمانی را برای کاشت انتخاب کنید که جوانه زنی گیاه در دمای کمتر از 20 درجه انجام شود. چرا که شب بو در دمایی بیشتر از این نمی تواند به رشد خود ادامه دهد.
 • بذرها را خاک بکارید به طوری که عمق کاشت بیشتر از یک و نیم سانتی متر نشود.
 • تا جوانه زدن گیاه خاک را مرتب چ کنید تا بذر بدون آب نماند. برای حفظ رطوبت و محافظت از بذرها می توانید روی آن ها را با پلاستیک بپوشانید و پس از جوانه زنی آن را بردارید.

نحوه کاشت گل شب بو در باغچه حیاط

طرز کاشت گل شب بو در گلدان

کاشت گل شب بو در گلدان هم برای نگهداری گل در آپاتمان و هم برای انتقال آن در باغچه در زمان و دمای مناسب است. برای هر کدام از این دو منظور باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • دمای اتاق هنگام کاشت بذر باید 16 تا 20 درجه باشد. تا زمان جوانه زنی نیز نباید اجازه دهید دما به بیش از 24 درجه برسد.
 • تا جوانه زدن سعی کنید آن ها را از نور خورشید فصل های پاییز و زمستان و آب کافی برخوردار کنید.
 • دمای مناسب هنگام سر زدن جوانه ها نیز می تواند تا 15 درجه کاهش پیدا کند.
 • اگر می خواهید این گیاهان را از گلدان به باغچه منتقل کنید اجازه دهید ارتفاعشان به 30 سانتی متر برسد و دمای بیرون نیز بین 0 تا 12 درجه باشد.

طرز کاشت گل شب بو در گلدان

خدمات کاشت گل و گیاه در منزل

آنچه خواندید توضیحات نسبتا کاملی در مورد نحوه و زمان کاشت گل شب بو در خانه بود. اما از آنجایی که امروزه بسیاری از افراد زمان آزاد برای کاشت این گل ها در باغچه خود را ندارند، بهترین گزینه این است که این کار را به شرکت های خدمات گل و گیاه در منزل بسپارند. یکی از بهترین آن ها، کلینیک گل و گیاه جوانه بان است. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
15 پاسخها
 1. نیکنام
  نیکنام گفته:

  سلام خسته نباشید من میخوام گلخانه تاسیس کنم دوره های آموزشی شما رو میخواستم میشه یه توضیحی بدیند دربارش

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام دوره های آموزشی سازمان فنی و حرفه ای در زمینه پرورش گل و گیاه آپارتمانی. به مدت یکسال کار در یک گلخانه ی پرورش گل و گیاه آپارتمانی به شما کمک می کند در زمینه آموزش

   پاسخ
 2. رشمانی
  رشمانی گفته:

  سلام وقت بخیر من یه باغ دارم که تقریبا 100 تا درخت داره یه کود خوب میخواستم برای ارتباط با مشاوران به چه صورت باید اقدام کنم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
 3. Payam
  Payam گفته:

  چرا جواب مردم رو نمیدید؟! چرا جواب کامنت و سوالهای این خلق الله این بندگانه خدا رو نمیدید،طرف لابد مشکل داره سوألی میپرسه اگر واقعأ اینکاره هستید وکاربلد و تخصصی در این زمینه گل وگیاه و کشاورزی دارید خوب باید رایگان معلوماتتون رو بامردم به اشتراک بگذاربد و اما اگر ارتباطتون یکطرفه هستش پس دیگه هیچ تکلیف معلومه،،،!!!

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام دوست عزیز اینجا فقط نظرات ثبت می شود برای پرسش و پاسخ بهتر است در گروه های مشاوره ما عضو شوید چون اینجا امکان مکالمه نیست

   پاسخ
 4. علی
  علی گفته:

  سلام من بذر گل شب یو کاشتم بذرها قد کشیدن و لاغر تا 5 سانت و خم شذن باید جکار کنم چرا اینطور قد کشیدن و ساقه کلفت ندارن باید دو سه سانت خاک اضافه کنم باز روشون؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.