کوددهی گندم

برنامه کوددهی گندم ( بهترین زمان تغذیه بر اساس مراحل رشد )

تغذیه و تنظیم برنامه کوددهی گندم، یکی از کارهایی است که هر کشاورزی پیش از کشت این گیاه باید به آن دقت کند. به طوری که علاوه بر برنامه ریزی تغذیه و کودی دقیق بر اساس نیازهای گندم، باید مراحل و زمان تقویت آن با کودهای مختلف را نیز بداند. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد دارد شما را با روش تنظیم تقویم کوددهی گندم دیم و آبی آشنا کند.

 

عناصر موثر در برنامه کوددهی گندم

همانطور که همه ما می دانیم، یکی از گیاهان بسیار مهم در زندگی انسان ها گندم است. در پاسخ کسانی که می پرسند کاشت گندم بهتر است یا جو باید بگوییم بسیاری از افراد می گویند زندگی بشر در کره زمین به گندم وابسته است. به همین دلیل است که در ایران بسیاری از زمین های کشاورزی توسط کشاورزان زیر کشت این گیاه هستند. آنچه باید بدانید این است که گندم برای رشد بهتر و بیشتر، به کودهای شیمیایی بیشتری نیاز دارد که هر کدام از آن ها نیز باید در زمان و مرحله خاص و مشخصی از رشد آن به خاک اضافه شود. چرا که خاک های کشاورزی به دلیل نوعشان و دفعات کاشت گیاهان مختلف، کمبودهایی دارند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

در صورتی که این کمبودها بر طرف نشود گیاهی که در زمین کاشته می شود بیمار و ضعیف است و یا به گونه ای که باید محصولی پر بار نمی دهد. بنابراین لازم است پیش از اینکه بهترین زمان و برنامه دقیق کوددهی مزارع گندم دیمی و آبی را بدانیم، با عناصری که برای رشد آن مفید هستند، بهترین کودها و راه های افزایش عملکرد و تناژ گندم و نقش آن ها در رشد گیاه آشنا شویم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نیتروژن

نیتروژن یا ازت یکی از عناصر بسیار مهم در رشد گیاهان است. بیشترین تاثیر وجود این عنصر در برنامه کوددهی گندم نیز افزایش میزان پروتوئین در دانه ها است. همچنین ازت باعث رشد بیشتر ساقه ها و خوشه های گندم می شود. کودهای اوره به میزان زیادی نیتروژن در خود دارند که مقدار مصرف آن ها در طول کشت بستگی به سبک و سنگین بودن بافت خاک و کمبودهای آن دارد. همچنین از آنجایی که استفاده بیش از حد از این عنصر باعث مشکلات مختلف در رشد گیاه می شود، بهتر است پیش از مصرف، زمان محلول پاشی و استفاده از کود اوره برای گندم را بدانیم.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فسفر

نقش فسفر در رشد گیاهان به دلیل استحکام بیشتر ساقه ها و ریشه ها، افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و تحریک بیشتر آن برای رشد سریع تر است. به همین دلیل است که جایگاه ویژه ای در برنامه کوددهی گندم دارد. میزان فسفر مورد نیاز برای گندم را آزمایش خاک مشخص می کند. اما به طور کل می توان در ابتدای کشت یا در سه مرحله مختلف کودهای فسفر را به خاک اضافه کرد. نشانه های کمبود فسفر نیز بروز لکه های سبز تیره در ساقه ها و برگ گیاه است.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

پتاسیم

تمامی گیاهان، میوه ها و درختان برای رشد غده و میوه خود به پتاسیم نیاز دارند. بنابراین بیشترین میزان نیاز به این عنصر در آن ها، هنگام رشد میوه ها و غده ها است. کمبود این ماده در گیاهان نیز باعث کم شدن میزان میوه ها و غده ها و عدم رشد آن هاست. کودهای پتاس بالای مناسب را می توانیم در مراحل مختلف برنامه کوددهی گندم، به خصوص زمانی که پنجه زنی آغاز می شود، به خاک اضافه کنیم. میزان آن نیز بر اساس آزمایش خاک مشخص می شود. عدم دریافت پتاس کافی در گندم باعث عدم پر شدن دانه ها می شود.

لزوم انجام آزمایش خاک پیش از تنظیم برنامه کوددهی گندم

کوددهی گندم 2

برای اینکه هر کشاورزی محصولی پر بار و سالم برداشت کند، تنها شناخت عناصری که نقش مهم در رشد گندم دارند کافی نیست. چرا که میزان کمبودهای خاک و نیازهای آن از ظاهر آن مشخص نیست و پیش تنظیم برنامه کوددهی گندم باید اطلاعات کاملی در مورد خاک زمینمان داشته باشیم. این کار نیز تنها آزمایش خاک کشاورزی امکان پذیر است.

در واقع نمونه برداری دقیق از خاک و آزمایش آن مشخص کننده میزان وجود مواد و عناصر مغذی در خاک، میزان پی اچ و شوری آن، درصد اشباع و میزان حاصلخیزی و بسیاری از موارد دیگر است. البته باید بدانید تفسیر نتیجه آزمایش خاک نیز یکی از مهمترین مراحل است که باید توسط متخصصین و مشاورین باغبانی با تجربه انجام شود. پس از آن، این متخصصین می توانند توصیه های کودی مناسب نسبت به هر محصول را به شما ارائه دهند. پس بهتر است پیش از دریافت برنامه غذایی و توصیه کودی گندم دیمی و آبی، خاک را آزمایش کنید.

روش و مراحل تغذیه و کوددهی گندم

شناخت عناصر مهم در پرورش خاک و سنجش میزان آن ها توسط آزمایش خاک، گام اول در تنظیم تقویم کوددهی و تغذیه گندم در مرحله کاشت، داشت و برداشت است. مرحله بعدی زمان بندی صحیح استفاده از هر کدام از این کودها و عناصر است. البته باید بدانیم قصد داریم گندم را با روش آبی پرورش دهیم یا دیمی. همچنین تغذیه این گیاه با سه روش بذرمال، محلول پاشی و استفاده از کودهای پودری امکان پذیر است. آنچه در ادامه گفته می شود توصیه های کلی برای تنظیم برنامه کودی گندم با استفاده از هر دو روش است.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

تغذیه پیش از کاشت

کودهای مورد نیاز در برنامه کوددهی گندم در مرحله پیش از کاشت، باید همراه با شخم زنی پیش از کاشت بذر به خاک اضافه شوند. بهترین کودها برای این مرحله کودهای مرغی، کودهای حاوی عناصر ماکرو ( پتاسیم، فسفر و نیتروژن )، کودهای حاوی گوگرد است. همچنین بهترین زمان برای استفاده از کودهای اوره و بذرمال کردن گندم است.

برنامه کوددهی گندم هنگام اولین آبیاری

پس از کاشت بذر و با آغاز اولین آبیاری زمین نیز باید برخی از کمبودهای خاک با دادن کودهای شیمیایی بر طرف شود. در این مرحله باید مقادیر مورد نیاز از نیتروژن برای جوانه زنی، فسفر برای مقاومت و ریشه دهی و هیومیک اسید برای کاهش تنش های گیاه به برنامه کوددهی گندم اضافه شود. استفاده از کودهای ان پی کی که مقادیر مناسبی از این عناصر را داشته باشند توصیه می شود.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی گندم در شروع جوانه زنی

در این مرحله بذرها شروع به جوانه زدن می کنند. در این زمان هنوز پنجه ها شروع به رشد نکرده اند و سبز نشده اند. بنابراین باید عناصری به خاک اضافه شود که به رشد بهتر و بیشتر آن ها کمک کند و مقاومتشان را نیز بیشتر کند. بنابراین نقش هیومیک اسید، نیتروژن و فسفر همچنان در برنامه کوددهی گندم پر رنگ است. کودهای سه بیست در این مرحله توصیه می شود.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

شروع پنجه زنی

رشد گندم ابتدا از یک ساقه شروع می شود. پس از آن 2 یا 3 ساقه از اطراف آن شروع به رشد می کنند که به آن ها پنجه گفته می شود. این مرحله از برنامه کوددهی، بهترین زمان استفاده از کودهای روی در گندم است. همچنین از دادن کودهای کلات آهن غافل نشوید. این مرحله شروع خوبی برای دادن کودهای پتاس است.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی گندم هنگام تکمیل پنجه زنی

برای رشد بهتر گیاه در این مرحله باید کمبودهای فسفر و نیتروژن خاک بر طرف شود تا تعداد پنجه ها بیشتر شده و رشد آن ها نیز بیشتر شود و ساقه ها مقاومت کافی برای رشد خوشه ها و تحمل سنگینی دانه ها را داشته باشند. هیومیک اسید نیز به کمبود بیماری ها و تنش ها کمک می کند.

برنامه کوددهی گندم هنگام رشد ساقه

در این مرحله که با گرم شدن هوا آغاز می شود، ساقه ها تا جایی رشد می کنند که خوشه ها بتوانند رشد کنند. نیاز گیاه در این مرحله به کودهای ریز مغذی و نیتروژن بسیار زیاد است. همچنین وجود پتاسیم در برنامه کوددهی گندم، خاک را برای ظهور خوشه ها آماده می کند.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

ظهور خوشه و دانه بندی

ظهور و رشد خوشه ها و دانه ها مرحله مهمی در پرورش و کاشت گندم است. تمرکز در این مرحله باید به پر شدن و ازدیاد هر چه بیشتر آن ها و سلامتیشان باشد. در این مرحله از برنامه کوددهی گندم، علاوه بر وجود پتاسیم و فسفر و هیومیک اسید، به مقادیر کافی از کودهای آهن، روی، منگنز، بور، مس و مولیبدن نیز نیاز است.

میکرو معدنی

برای خرید کود ریز مغذی میکرو معدنی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی گندم هنگام پر شدن دانه و خمیری شدن آن

در این مرحله دانه ها پر می شوند و به اصطلاح خمیری می شوند. کودهای پتاس بالا در برنامه کوددهی گندم در این مرحله نقش اساسی را ایفا می کنند. چرا که پتاسیم باعث پر شدن بیشتر دانه ها می شود. همچنین بهتر است از کودهای نیترات کلسیم نیز به مقدار مورد نیاز استفاده کرد.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

نحوه ارتباط با مشاورین باغبانی برای تنظیم برنامه کوددهی گندم

بهترین راه برای داشتن پربارترین و سالم ترین محصول این است که از متخصصین کشاورزی و مشاورین باغبانی بخواهید شما را در تنظیم برنامه کوددهی گندم کمک کنند. البته پیدا کردن شخصی که دانش و تجربه را به طور همزمان داشته باشد کار چندان ساده ای نیست. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا در این زمینه مشورت کنید تا شاهد تجربه ای بی نظیر در کاشت گیاهان باشید. همچنین برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
11 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
 1. علیرضا ناصری
  علیرضا ناصری گفته:

  بسیارعالی. مفید ومختصربود. ممنون از نظرات کاملا کارشناسانه شما مهندسین امور کشاورزی بنده واقعآ به هموطن بودن باشما عزیزان متبحر وفرهیخته افتخارمیکنم. مؤید وپیروز باشید. ایام به کام(ناصری ازبوشهر)

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  البته ازنظرات مهندسین زراعت واصلاح نباتات بایستی مشورت گرفت مهندسین باغبانی دربخش باغبانی فعالیت دارند

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
 3. مجید
  مجید گفته:

  با سلام بسیار از راهنمایی شما سپاسگزارم
  مطالب بسیار مفید بود .
  با آرزوی توفیقات روز افزون برای آن مجموعه محترم و پر تلاش
  آیا ندادن پیش کشت تاثیر بسیار زیادی در تناژ گندم خواهد داشت؟
  با تشکر مجدد

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
 4. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  این برنامه که همش شد کود.
  ولی من گندم دیم دارم که زرد کرده بود کود سفید دادمش ولی بارون سرش نبارید الان میسوزه ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.