کوددهی ذرت

برنامه کوددهی ذرت (مراحل و زمان تغذیه بر اساس نیازهای غذایی)

کاشت ذرت و برداشت محصولی سالم احتیاج به تجربه کشاورز و دانش متخصصین کشاورزی دارد. چرا که برای تنظیم برنامه کوددهی ذرت به شناخت کودهای مختلف، تاثیرات و نقش آن ها در رشد بهتر و نیازهای غذایی این گیاه احتیاج داریم. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان راهنمایی برای تنظیم یک برنامه کودی و تغذیه مخصوص ذرت منحصر به فرد است. در پایان نیز نحوه ارتباط با متخصصین و مشورت با آن ها برای شناخت مراحل و زمان استفاده از کودهایی مانند اوره، پتاس و فسفره را توضیح خواهیم داد.

 

دستورالعمل کشت ذرت در خاک مناسب

پیش از اینکه در مورد برنامه تغذیه ذرت بدانیم، ابتدا باید در مورد خاک مورد نیاز برای پرورش آن صحبت کنیم. چرا که خاک به دلیل اینکه هدایت کننده مواد مغذی به ریشه ها و بافت گیاهان است، بیشترین اهمیت را در سلامت محصول دارد. ذرت یکی از گیاهانی است که علاوه بر نیاز بالا به آن در داخل کشور، جنبه صادرات نیز دارد. بنابراین کاشت آن می تواند بسیار درآمد زا باشد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

این گیاه به طور معمول 60 تا 100 روز زمان می خواهد تا به مرحله برداشت برسد. خاک مناسب ذرت نیز باید سبک، زهکشی شده و قلیایی و با پی اچ 6 تا 6.8 باشد. در طول رشد و در مراحل مختلف نیز باید آن را با کودهای شیمیایی مختلف تقویت کرد. در ادامه شما را با روش و برنامه کوددهی ذرت شیرین و علوفه ای آشنا می کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

برنامه غذایی و کوددهی ذرت

هر کدام از گیاهان در طول رشد خود به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. میزان این عناصر و مواد بر اساس نیازهای گیاه، نوع خاک کشاورزی و کمبودهایی که دارد فرق می کند. برای شناخت کمبودهای خاک و شناخت نوع آن نیز باید پیش از کشت محصول، خاک کشاورزی را آزمایش کنیم. نمونه گیری صحیح از خاک زمین و تحویل آن به آزمایشگاه مناسب، باعث می شود میزان وجود تمامی عناصر در خاک، میزان پی اچ، شوری و حاصلخیزی آن و درصد اشباع و بافت خاک به طور دقیق مشخص شود. برای تفسیر نتیجه آزمایش و دریافت توصیه کودی مناسب برای کاشت محصول مورد نظرتان نیز می توانید با مشاورین باغبانی مشورت کنید.

نیتروژن

نیتروژن عامل اصلی افزایش عملیات فتوسنتز در گیاهان است. همچنین با افزایش میزان پروتوئین در گیاه باعث افزایش رشد و جوانه زنی می شود. اهمیت این عنصر به اندازه ای است که ذرت بدون آن نمی تواند رشد کند. گاهی کمبود نیتروژن در ذرت حتی باعث بروز بیماری های مختلفی می شود. بنابراین این عنصر در برنامه کوددهی ذرت جایگاه ویژه ای دارد.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فسفر

وجود فسفر در برنامه کوددهی ذرت بسیار موثر است. این عنصر باعث رشد بیشتر و بهتر محصول، افزایش رشد شاخه های جانبی و مقاومت بیشتر آن ها می شود. کمبود این ماده در گیاه علت اصلی رشد نکردن ذرت است. بهترین زمانی که می توانیم کودهای فسفر را به گیاه بدهیم نیز قبل از کشت و هنگام آماده سازی زمین است. این کار باید بر اساس کمبودهای خاک که در آزمایش مشخص می شود انجام بپذیرد.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

پتاسیم

مانند تمامی گیاهانی که میوه و غده دارند، ذرت نیز برای رشد میوه و پر بار شدنش به پتاسیم بالایی نیاز دارد. چرا که نقش اصلی این عنصر پر شدن دانه ها و رشد بهتر ریشه، تولید دانه بیشتر و افزایش میزان نشاسته و پروتوئین در آن ها، جلوگیری از بیماری ها و افزایش جذب آب است. در واقع پر استفاده ترین عنصر برای رشد ذرت پتاسیم است. در برنامه کوددهی ذرت هم می توان اوایل کاشت محصول و هم زمان میوه دهی و پر شدن میوه ها استفاده کرد.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

اسید هیومیک

اسید هیومیک یا هیومیک اسید یکی از موادی است که برای کاشت و پرورش تمامی گیاهان مهم است. چرا که سوخت و ساز گیاه را به گونه ای تنظیم می کند تا بتواند در برابر شوک های محیطی به خصوص تغییرات دمایی و سرما مقاوم شود. بنابراین باید به مقدار لازم از آن در برنامه کوددهی ذرت نیز جای داده شود. همچنین این ماده می تواند باعث حفظ بیشتر رطوبت در گیاه شود و از خشک شدن و کم آب شدن آن جلوگیری کند.

برنامه کوددهی ذرت با عناصر ریز مغذی

ریز مغزی ها عناصر دیگری هستند که برای رشد یک گیاه بسیار مورد نیاز هستند. اما اهمیت آن ها و میزان به کار بردنشان کمتر از عناصری مانند فسفر، پتاسیم و نیتروژن است. به همین دلیل نیز آن ها به این نام شهرت دارند. عناصر ریز مغذی که باید در برنامه کوددهی ذرت جای داشته باشند عبارتند از:

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • روی: استفاده از این عنصر برای افزایش میزان ساخت پروتوئین و بهبود فعل و انفعالات در ذرت بسیار مهم است. از آن می توان هم به صورت محلول پاشی و هم به صورت پودری با توجه به نتیجه آزمایش خاک در مراحل مختلف استفاده کرد.
کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • آهن: ساخت کلروفیل، بهبود تنفس و تولید کربوهیدرات در ذرت به عهده آهن است. استفاده از آن بهتر است به صورت محلول پاشی باشد.
 • منگنز: منگنز نیز در تولید کلروفیل نقش اساسی دارد. بنابراین برای کاشت و پرورش ذرت بسیار مهم است.
کلسیم بور

برای خرید آمینو کلسیم (کلسیم بور) با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • بور: این عنصر در ساخت و استحکام سازی دیوار سلولی و کمک به گیاه در تشکیل میوه بسیار مهم است. از این عنصر می توان بر اساس میزان کمبودها خاک، قبل از کاشت و در مراحل مختلف رشد استفاده کرد.
 • مس: مس نقش اساسی در تشکیل کلروپلاست دارد. این عنصر را می توان قبل از خاک در عمق خاک کشاورزی استفاده کرد.

مراحل و زمان کوددهی ذرت علوفه ای

جهت داشتن یک توصیه و برنامه کودی درست برای ذرت علوفه ای، باید علاوه بر آشنایی با مراحل مختلف رشد این گیاه، زمان استفاده کودهای مختلف را نیز بدانیم. تنها در این صورت است که می توانیم در پایان و در زمان برداشت محصول، شاهد بهترین نتیجه باشیم. آنچه می خوانید خلاصه ای از برنامه کوددهی ذرت در تمامی مراحل رشد است.

برنامه کودی ذرت قبل از کاشت

قبل از کاشت و هنگام شخم و آماده سازی زمین می توانید نیمی از مشکلات و کمبودهای خاک را که در آزمایش خاک مشخص شده است با برنامه کوددهی درست برای ذرت بر طرف کنید. این زمان بهترین زمان مصرف کود مرغی برای ذرت به همراه کودهای هیومیک اسید و کودهای حاوی گوگرد است.

کوددهی ذرت برای بذرمال

بذرمال کردن یکی از روش هایی است که باعث کاهش بیماری ها و استرس گیاه می شود. در برنامه ریزی کوددهی ذرت می توانیم قبل از کاشت بذرها را به کودهای هیومیک اسید آغشته کنیم تا هم زودتر رشد کند و هم مقاومت بیشتری در برابر استرس های محیطی پیدا کنند.

برنامه کوددهی ذرت در مرحله سه برگی

در این مرحله گیاه به عناصری نیاز دارد تا جوانه زنی را تسریع بخشد و باعث رشد بهتر آن ها شود. بنابراین در برنامه کوددهی ذرت در این مرحله باید توجه بیشتری به عنصر فسفر و نیتروژن شود. بهترین زمان مصرف کود اوره برای ذرت و کودهای فسفر در این مرحله است.

میکرو معدنی

برای خرید کود ریز مغذی میکرو معدنی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کودی ذرت در مرحله شش برگی

در این مرحله از رشد گیاه، باید توجه زیادی به عناصر ریز مغذی مانند بور، روی، مس، منگنز، منیزیم و آهن شود. همچنین برای رشد بهتر همچنان باید نیتروژن در برنامه کوددهی ذرت جای داده شود. نیتروژن به رشد بیشتر میوه گیاه کمک می کند.

کوددهی ذرت هنگام رشد ساقه

این مرحله ای است که طول ساقه ها به 50 تا 60 سانتی متر می رسد. ذرت در این مرحله از رشد به تمامی عناصر نیاز دارد. بنابراین بهتر این است که از کودهای کامل سه بیست یا محلول پاشی کود مخصوص ذرت علوفه ای برای تقویت آن ها استفاده کنیم که علاوه بر سه عنصر اصلی، عناصر ریز مغذی را نیز داشته باشد.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی ذرت هنگام تشکیل میوه

گیاهان برای رشد بیشتر غده ها یا میوه هایشان به میزان زیاد پتاسیم نیاز دارد. به همین دلیل است که برنامه کوددهی ذرت در این مرحله باید شامل مقادیر قابل توجهی از این عنصر باشد تا میوه های بیشتری رشد کنند. بهترین کود برای در این مرحله کودهای پتاس بالا یا سولوپتاس برای ذرت است.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی ذرت در مرحله شیری شدن میوه

ذرت در این مرحله هم به هیومیک اسید و هم به پتاسیم زیاد و مقادیر کافی از سایر عناصر نیاز دارد. بنابراین بهتر است بر اساس کمبودهای آن، از کودهای ان پی کی استفاده شود که مقادیری از پتاسیم، فسفر و نیتروژن را داشته باشد.

نحوه مشورت با کارشناسان کشاورزی جهت تنظیم برنامه کوددهی ذرت

همانطور که در بالا گفته شد برای تنظیم یک برنامه کوددهی برای ذرت در دو مرحله نیاز به نظر و دانش متخصصین است. ابتدا برای تفسیر نتیجه آزمایش و در نهایت برای ارائه توصیه کودی مناسب جهت تغذیه این گیاه. به شما پیشنهاد می کنیم اگر احتیاج به مشورت با این متخصصین را داشتید، با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا تماس بگیرید. این کارشناسان دانش و تجربه جهت تنظیم یک برنامه کودی را توامان دارند. برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره مهندس امیری(از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

7 پاسخها
 1. اکبر میرشکارب
  اکبر میرشکارب گفته:

  سلام از کدوم زمان دیگه کود دهی به ذرت تاثیری نداره روی روند رشد و خوشش تاقبل خشک شدن یا موقعه ای که دانه سفت است

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.