کوددهی پیاز

بهترین برنامه تغذیه و کوددهی پیاز بر اساس نیازها و مراحل رشد

تنظیم برنامه تغذیه و کوددهی پیاز نیاز به دانش و تجربه کافی در مورد مواد غذایی مورد نیاز برای رشد بهتر و سریع تر این گیاه و مراحل رشد آن دارد. بنابراین پیش از تنظیم یک تقویم کودی دقیق برای پیاز باید عناصر مورد نیاز برای رشد مانند اوره، پتاس، آهن، فسفر و هیومیک اسید و بهترین زمان استفاده از آن ها را بدانیم. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان توصیه ای است برای شما عزیزان تا بتوانید یک جدول کوددهی دقیق برای رشد بهتر غده پیاز تنظیم کنید.

 

لزوم آزمایش خاک پیش از کوددهی پیاز

پیاز یکی از محصولات کشاورزی پر مصرف در سراسر دنیا است. مصرف بالای آن باعث شده است سالانه زمین های کشاورزی زیادی به کاشت و پرورش این محصول در دنیا اختصاص داده شوند. اما رسیدگی به آن از کاشت آن مهمتر و حساس تر است. تنظیم یک برنامه و جدول دقیق برای کوددهی پیاز یک پیش نیاز اساسی دارد. آن هم آزمایش خاک کشاورزی است. همه ما می دانیم که خاک هر منطقه خصوصیات مخصوص به خود را دارد. علاوه بر این بر اساس کاشت گیاهان متفاوت و میزان زیر کشت بودن آن و مقدار استفاده از کودهای شیمیایی مختلف کمبودها و نقاط قوتی دارد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

بنابراین لازم است پیش از کاشت هر محصولی، نمونه برداری دقیقی از خاک انجام داده و آن را به یک آزمایشگاه معتبر تحویل دهیم. در نتیجه آزمایشی که به کشاورز تحویل داده می شود، تمامی خصوصیات خاک از جمله، میزان شوری، نوع بافت، پی اچ و حاصلخیزی خاک، مقدار عناصر موجود در خاک به خوبی نشان داده می شود. پس از آن با یک تفسیر دقیق نتیجه آزمایش می توانیم بهترین برنامه را برای تغذیه پیاز بریزیم. مشاورین باغبانی با تفسیر مناسب، بهترین توصیه های کودی را به شما می دهند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

عناصر مهم در تنظیم برنامه کوددهی پیاز

پیش از آموزش نحوه کوددهی به پیاز، باید با مواد غذایی مورد نیاز برای رشد این گیاه به خوبی آشنا شویم. چرا که امروزه برای کاشت و پرورش تمامی گیاهان، باید از انواع کودهای شیمایی استفاده کرد. چرا که خاک زمین به تنهایی نمی تواند کمبودها و نیازهای گیاه را برآورده کند. در این صورت ممکن است محصولی که به بار می آید، نامرغوب بوده یا پر بار نباشد. در این میان برای داشتن یک برنامه غذایی و توصیه کودی پیاز و جلوگیری از مشکلات مذکور، نیاز است که نقش عناصر مختلف در رشد آن را بدانیم. مهمترین این عناصر عبارتند از:

نیتروژن

اولین عنصر پر مصرف در این گیاه، نیتروژن است. این عنصر در افزایش جوانه زنی و بهبود عملیات فتوسنتز نقش اساسی دارد. گیاه پیاز به خصوص گل آن، به مقادیر بالایی از نیتروژن یا ازت نیاز دارد. میزان جذب این عنصر در بین عناصر دیگر در پیاز بهتر و سریع تر است. از آنجایی که برای رشد جوانه ها و غده این گیاه نیتروژن لازم است، این عنصر را در چندین مرحله از کوددهی پیاز می توان جای داد. برای رفع کمبودها نیتروژن در خاک نیز می توان از کود اوره برای پیاز استفاده کرد.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فسفر

نقش فسفر در پیاز، افزایش مقاومت گیاه، رشد بیشتر ریشه و پرورش محصولی سالم است. بنابراین باید از همان ابتدا و پیش از کشت در برنامه کوددهی پیاز جای داده شود. میزان استفاده از این عنصر نسبت به سبک و سنگین بودن بافت خاک متفاوت است. نشانه های کمبود فسفر در پیاز، تیره و کبود شدن برگ ها و از بین رفتن ریشه های آن است.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

پتاسیم

پتاسیم عنصری است که در افزایش میزان غده و میوه و زیاد شدن حجم آن ها بسیار موثر است. بیشترین میزان نیاز به پتاسیم برای رشد غده پیاز است. در واقع بیشترین عنصری که هنگام کاشت پیاز نیاز است، پس از نیتروژن، پتاسیم است. در واقع بهترین کود مایع تقویتی سولوپتاس یا کود پتاس بالا  است که برای بزرگ شدن غده پیاز به کار برده می شوند. بهتر است مقادیر مورد نیاز این عنصر را در مراحل مختلف برنامه کوددهی پیاز جای بدهیم و به تدریج آن را به گیاه برسانیم.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

کلسیم

میزان نیاز به کلسیم به نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم کمتر است. اما باید بدانید این عنصر نیز برای رشد گیاه بسیار موثر است. در واقع کلسیم برای برگ دهی و رشد بهتر آن ها بسیار مورد نیاز است. همچنین باعث محکم شدن دیواره سلولی و بهبود فعالیت ریشه ها می شود.

کلسیم مایع بیو گیرین

برای خرید کلسیم مایع بیوگرین با شماره 09111298979 تماس بگیرید

گوگرد

گوگرد نقش موثر در طعم پیاز دارد. اگر می خواهید پیاز تندی برداشت کنید باید مقادیر بیشتری از گوگرد را در برنامه کوددهی پیاز بگنجانید. اما اگر نیاز دارید پیاز شیرین برداشت کنید گوگرد کمتری به خاک بدهید. جذب کود گوگرد برای پیاز نیز دیر هنگام است و در مراحل پایایی رشد انجام می شود.

سایر مواد مورد نیاز برای کوددهی پیاز

از دیگر عناصری که برای رشد بهتر این گیاه مورد نیاز است، مس، بور، آهن و روی است. همه این مواد در رشد بهتر پیاز و افزایش جوانه زنی نقش اساسی دارند. اما میزان مصرف آن ها بسیار کمتر از عناصر ماکرو است. باید دقت کنید هنگام جای دادن آن ها در برنامه کوددهی پیاز، توازن را بین آن ها بر قرار کنید تا به محصول شما آسیب رسانده نشود. علاوه بر این هیومیک اسید نیز یکی از موادی است که برای جلوگیری از بیماری ها و کم کردن اثر تنش های پیاز هنگام رشد بسیار موثر است.

کوددهی پیاز 3

مراحل و زمان تغذیه و کوددهی پیاز

شکی در این نیست که تمامی عناصری که در بالا به آن ها پرداخته شد برای اینکه محصولی پربار و سالم داشته باشیم نیاز است. اما مساله این است که کودهای مخصوص رشد سیر و پیاز که حاوی عناصر خاصی هستند باید در زمان مناسب به کار برده شوند. چرا که استفاده آن ها در زمان اشتباه یا تداخل آن ها با هم باعث آسیب به محصول می شود. تنظیم برنامه و تقویم کوددهی برای پیاز، به طور معمول بر اساس مراحل رشد آن نوشته می شوند. بنابراین آنچه می خوانید برنامه تغذیه این گیاه بر اساس مراحل مختلف رشد آن است:

کار کمبی

برای خرید میکرو معدنی کاره کمبی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی پیاز پیش از کاشت

قبل از کاشت پیاز در زمین های زراعی، باید بر اساس نتایج آزمایش خاک و کمبودهایی که زمین ما دارد، آن را با مواد و عناصر مورد نیاز تقویت کنیم و برای کاشت محصول آماده کنیم. این مرحله از برنامه کوددهی پیاز بهترین موقع برای استفاده کودهای مرغی، هیومیک اسید و کودهای حاوی گوگرد، بور، مس و پتاسیم، فسفر و نیتروژن بر اساس میزان فقر خاک است.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

طریقه بذرمال کردن

بذرمال کردن یکی از راه های افزایش باروری بذرها قبل از کاشت است. برای این منظور می توان از کودهای مورد نیاز ریشه زایی محلول در آب و یا هیومیک اسید استفاده کرد تا رشد جوانه ها تقویت شود. در این مواقع می توان از کود هیومکس برای پیاز استفاده کرد. این کود حاوی مقادیر مورد نیاز هیومیک اسید است.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی پیاز در مرحله دو برگی

در این مرحله پیاز شورع به جوانه زنی می کند. بنابراین همچنان به هیومیک اسید برای جلوگیری از بروز بیماری ها و کم شدن تنش های محیطی نیاز است. همچنین از کودهای اوره که حاوی مقادیر بالایی نیتروژن هستند و کودهای فسفر بالا نیز می توان برای رشد بهتر و سریع تر جوانه ها استفاده کرد. جای دادن کودهای سه بیست نیز در برنامه کوددهی پیاز مفید به نظر می رسد.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره  09111298979 تماس بگیرید

کوددهی پیاز در 4 تا 8 برگی

در این مرحله از رشد پیاز عناصر ریز مغذی بسیار تاثیر دارند. در واقع خواص عناصری مانند روی و آهن در این مرحله ثابت شده هستند. می توانیم در برنامه کوددهی پیاز در مرحله چند برگی، کودهای کلات آهن، نیترات کلسیم و کودهای کامل سه بیست ان پی کی را جای دهیم.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی به پیاز در مرحله غده زنی و رشد آن

زمانی که غده ها شروع به رشد می کنند باید به آن ها مقادیر قابل توجهی پتاسیم برسانیم. چرا که این عنصر برای رشد بیشتر غده و بزرگ تر شدن آن ها بسیار مفید است. علاوه بر این به سایر عناصر ماکرو و میکرو یا ریز مغذی نیز نیاز داریم تا بتوانیم به رشد بهتر آن کمک کنیم و از بروز بیماری ها نیز جلوگیری کنیم. کودهای پتاس بالا که درصد مشخصی از سایر عناصر را نیز دارند بهترین گزینه برای این مرحله از کوددهی پیاز هستند. تمامی عناصر باید بر حسب بافت خاک و سبک و سنگین بودن آن، میزان شوری و آهک موجود در آن و کمبودهایی که از نظر مواد مغذی دارد به آن داده شود. چرا که زیاده روی باعث از بین رفتن غده ها می شود.

میکرو معدنی

برای خرید کود ریز مغذی میکرو معدنی با شماره  09111298979 تماس بگیرید

نحوه ارتباط با مشاورین باغبانی برای تنظیم برنامه کوددهی پیاز

در دنیای امروزی ثابت شده است کشاورزانی که برای کاشت محصول خود با متخصصین کشاورزی مشورت می کنند، محصولی پر بارتر و سالم تر دارند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که برای تنظیم برنامه کوددهی پیاز به دنبال مشاورین متخصص و با تجربه در این زمینه هستید، به شما پیشنهاد می کنیم از مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا کمک بگیرید. برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.