کوددهی سیر

زمان و مراحل برنامه کوددهی سیر برای بزرگ شدن غده

امروزه کشاورزان می دانند برای بهره وری بیشتر، باید برنامه دقیقی برای تغذیه و کوددهی سیر داشته باشند. علاوه بر این کودهای مورد نیاز این گیاه مانند پتاس، اوره و کود کبوتر برای بزرگ شدن غده آن، باید در زمان و مراحل مختلف رشد به آن داده شود تا تاثیر خود را بر رشدش بگذارند. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، قصد داریم توصیه کودی و غذایی مناسبی برای رشد بهتر سیر ارائه دهیم:

 

کودهای مورد نیاز در برنامه کوددهی سیر

سیر یک گیاه پر طرفدار و پر خاصیت در بین ایرانیان است. به همین دلیل نیز کاشت و پرورش آن بسیار رونق دارد. اما یک کشاورز برای اینکه پر بارترین محصول را داشته باشد، باید برنامه کوددهی دقیقی برای رشد سیر داشته باشد. چرا که هر گیاهی بر حسب نوع و نیازهای مختلفش، به مواد غذایی مختلفی احتیاج دارد. این مواد و عناصر در کودهای شیمیایی و حیوانی پیدا می شوند و هر گیاهی توصیه کودی جداگانه ای از سایر گیاهان دارد.

بنابراین در کنار داشتن اطلاعات دقیق در مورد میزان آبیاری سیر و نحوه نگهداری از آن، باید با عناصر مورد نیاز برای رشد آن نیز با خبر بود. به طور مثال باید بدانیم کود کبوتر برای سیر مناسب است یا بهتر است از کودهای شیمیایی استفاده کنیم. مهمترین این عناصر عبارتند از:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نیتروژن

نیتروژن یکی از عناصر ماکرو یا درشت مغذی است و عنصر اصلی در کلروفیل گیاهان است. این ماده نقش اصلی را در ساخت قند در گیاهان ایفا می کند. همچنین این عنصر باعث بهبود عملیات فتوسنتر در آن ها می شود. در کنار آن نیتروژن یا همان ازت، باعث بهبود تشکیل پروتوئین و انتقال آن به بافت های سلولی گیاه می شود. به همین خاطر نیز به مانند تمامی گیاهان، این عنصر نقش اصلی در تنظیم برنامه کوددهی سیر دارد. بیشتر کشاورزان برای تامین نیتروژن در این گیاه، از کودهای اوره برای سیر استفاده می کنند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

فسفر

فسفر یکی دیگر از عناصر ماکرو است که نقش بسیار مهمی در جذب و تبدیل انرژی خورشیدی به ترکیبات مورد نیاز و قابل استفاده در گیاهان دارد. در واقع این ماده به عنوان کاتالیزوری قوی در آن ها عمل می کند. همچنین باعث تشکیل و رشد بهتر ریشه گیاهان، افزایش استحکام ساقه، برگ و ریشه، افزایش مقاومت در برابر بیماری های مختلف و بهبود کیفیت محصول می شود. کمبود و عدم جای گذاری صحیح آن در برنامه غذایی و کوددهی سیر باعث عدم رشد و بروز بیماری های مختلف در آن می شود.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

پتاسیم

از دیگر عناصر ماکرو که برای هر گیاهی لازم است، پتاسیم است. این عنصر برای غده سازی و میوه دهی بیشتر و رشد گیاهان بسیار مورد نیاز است. همچنین میزان تحمل گیاهان در برابر حجوم آفات، خشکسالی یا پر آبی را افزایش می دهد. علاوه بر این پتاسیم باعث افزایش میزان پروتوئین و قند و نشاسته در درختان و میوه ها می شود. به همین دلیل این ماده از ابتدای رشد تا زمان میوه دهی باید در برنامه کوددهی سیر وجود داشته باشد. در واقع پتاسیم عامل اصلی تشکیل میوه در سیر است. توجه داشته باشید که اگر کودهای پتاس بالا را بار رشد سیر استفاده می کنید، باید آن ها را به صورت محلول در آب مصرف کنید.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

هیومیک اسید

هیومیک اسید در واقع یک اصلاح کننده خاک است که در نهایت باعث بهبود سلامتی و رشد گیاهان می شود. به همین دلیل است که قبل از کاشت و در تمامی مراحل پرورش، باید در برنامه غذایی و کوددهی سیر باشند. هیومیک اسید علاوه بر اینکه باعث کم شدن رشد فرسایش خاک می شوند، عامل اصلی کم شدن تنش ها و بیماری های مختلف گیاهان نیز هستند. همچنین این ماده می تواند خاک را از وجود فلزات سنگین که برای گیاه مضر نیز هستند پاک کند.

کار کمبی

برای خرید میکرو معدنی کاره کمبی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

سایر عناصر مورد نیاز برای کوددهی سیر

غیر از عناصر درشت مغذی یا عناصر ماکرو، مواد دیگری وجود دارند که برای رشد تمام گیاهان نیاز است. به آن ها به اصطلاح عناصر ریز مغذی یا میکرو گفته می شود. از جمله مهمترین آن ها که باید در برنامه غذایی و کوددهی سیر جای بگیرد، آهن، منگنز، روی، منیزیم، کلسیم، مس، بور و گوگرد است. مقداری از این عناصر در کودهای حیوانی مانند کودهای مرغی یافت می شوند. برخی دیگر از کودهای ترکیبی شیمیایی نیز حاوی مقدار مورد نیاز از این عناصر هستند.

نقش آزمایش خاک کشاورزی در برنامه کوددهی سیر

همه ما می دانیم که خاک هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است. علاوه بر این به دلیل محصولات مختلفی که در آن ها کاشته می شود، طریقه کوددهی و آبیاری، هر ساله ممکن است میزان حاصلخیزی آن ها و سایر خصوصیاتشان هم تغییر کند. بنابراین باید قبل از کاشت گیاهان اطلاعات کاملی در مورد خاک به دست بیاوریم. بهترین کار این است که قبل از کشت و برنامه ریزی برای کوددهی سیر، خاک زمین کشاورزی را آزمایش کنیم.

برای این کار لازم است بهترین نمونه برداری از خاک زمین را به آزمایشگاه تحویل دهیم. در نتیجه ای که دریافت می کنیم خصوصیات خاک از جمله میزان حاصلخیزی و شوری خاک، پی اچ و درصد اشباغ خاک، بافت خاک و مقدار عناصر موجود در خاک به خوبی نشان داده شده است. برای دریافت بهترین توصیه های کودی در مورد سیر و موسیر بهتر است نتیجه را برای تفسیر خاک کشاورزی، به یک مشاور باغبانی مجرب نشان دهیم.

کوددهی سیر 4

مراحل و زمان کوددهی به گیاه سیر

برای داشتن یک برنامه کوددهی دقیق برای سیر، تنها شناخت عناصر مورد نیاز برای آن کافی نیست. چرا که باید بدانیم چه کود و چه عناصری را باید در مراحل مختلف رشد به گیاه بدهیم. در غیر این صورت به جای کمک کردن به رشد گیاه، باعث آسیب جدی به آن می شویم. اما اگر زمان استفاده از کودها و عناصر ماکرو مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر ریز مغذی را بدانیم باعث بهره وری بیشتر محصول می شویم. در ادامه با زمان استفاده از کودهای مختلف بیشتر آشنا می شویم.

برنامه کوددهی سیر پیش از کشت

پیش از کشت، باید نیازها و کمبودهای خاک را با کودهای شیمیایی بر طرف کرده و بستر زمین را برای پرورش بهتر بذر آماده کرد. بهترین کودهایی که در این مرحله باید در برنامه غذایی و کوددهی سیر باشد کودهای اوره همراه با گروگرد، پتاسیم، نیتروژن و فسفر است. دادن کودهای دامی نیز به خاک توصیه می شود.

کوددهی سیر زمان نشاء کاری

هنگام پاشیدن و کاشت بذر باید موادی به خاک اضافه شود تا قدرت جوانه زنی را بیشتر کرده و از درگیری گیاه با تنش ها و استرس ها نیز کم کند. بهترین کودها برای این مرحله از برنامه کوددهی سیر نیز کودهای هیومیک اسید است. البته می توان بر اساس کمبودهای خاک که در نتیجه آزمایش مشخص شده است، به خاک فسفر یا نیتروژن و پتاسیم نیز اضافه کرد.

تغذیه سیر پس از انتقال به زمین اصلی

در این مرحله، نشاء به اندازه ای رشد کرده که می توان آن را به زمین اصلی انتقال داد. بهترین کودهایی که می توان به خاک اضافه کرد، کودهای فسفر بالا است که به میزان کمی از پتاسیم و نیتروژن نیز در خود داشته باشد. همچنان نیز می توان از کودهای هیومیک اسید استفاده کرد.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره  09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی سیر زمان 4 تا 6 برگی

این مرحله از کوددهی سیر، باید اکثر عناصر مورد نیاز برای گیاه را داشته باشد. به همین دلیل می توان از نیتروژن بالا یا اوره استفاده کرد. علاوه بر این بر اساس نیاز خاک، باید کودهای کلات آهن، روی، هیومیک اسید و نیترات کلسیم نیز به آن داده شود.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی سیر در زمان 6 تا 8 برگی

با رشد بیشتر برگ ها باید برای تقویت آن از کودهای کامل سه بیست استفاده کرد. این کودها به مقدار مساوری از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به همراه سایر عناصر میکرو را دارند. از جمله مواد دیگری که باید در این مرحله از رشد به خاک اضافه کرد، نیترات کلسیم است.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

تغذیه سیر زمان تشکیل غده

با شروع جوانه زنی سیرها، باید از کودهایی استفاده کرد که میزان پتاسیم آن ها بیشتر از عناصری مانند فسفر و نیتروژن است. بنابراین توصیه می شود در برنامه غذایی و کوددهی سیر در این مرحله، کودهای پتاس بالا گنجانده شود. از دیگر کودهای مورد نیاز برای سیر، سولفات آهن است.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی سیر برای پر شدن غده

این مرحله باید نهایت تلاش کشاورز برای تقویت غده دهی سیر و رشد بیشتر آن ها انجام شود. بنابراین بهتر است سولوپتاس برای بزرگ شدن غده و نانو کودهای مخصوص سیر و پیاز به خاک اضافه شود.

مشاوره باغبانی برای تنظیم برنامه کوددهی سیر

هر کشاورزی در مراحل مختلف کشت محصولات خود، علی الخصوص برای تنظیم یک برنامه غذایی مناسب، به مشورت با متخصصین نیاز دارد. بنابراین لازم است پیش از تنظیم یک برنامه کوددهی سیر، با مشاورین باغبانی مشورت کنیم تا آن ها توصیه های مناسبی برای این منظور به ما ارائه دهند. برای همین می توانید با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا  صحبت کنید. برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.