کوددهی خیار

زمان و برنامه کوددهی خیار ( تغذیه خیار در مراحل مختلف رشد )

تنظیم برنامه غذایی و کوددهی خیار برای برخی از کشاورزان و تمام کسانی که به کاشت این میوه مشغول هستند. مساله مشکلی است. چرا که به طور کلی این یک مساله بسیار مهم است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. برای اینکه بتوانیم بهترین کودها را در بهترین زمان برای خیار استفاده کنیم باید با نیازها و مراحل رشد آن به خوبی آشنا شویم. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد دارد برنامه غذایی و توصیه های کودی مناسبی برای افزایش گلدهی و باردهی خیار به شما عزیزان ارائه دهد.

 

در تغذیه و برنامه کوددهی خیار چه عناصری مهم هستند؟

خیار یکی از میوه های پر طرفدار است. به همین دلیل نیز امروزه علاوه بر زمین های کشاورزی، برخی از گلخانه ها و حتی باغچه های آپارتمانی نیز زیر کشت این محصول هستند. اما باید بدانیم آگاهی از نحوه و برنامه کوددهی خیار گلخانه ای، بوته ای و سبز به دلیل کمک به پرورش محصولی بیشتر و سالم تر بسیار با اهمیت است. به همین دلیل ابتدا باید بدانیم چه کودهای شیمیایی برای رشد آن موثر هستند. چرا که نبود آن ها باعث بروز بسیاری از بیماری ها، علت خمیدگی خیار و کم شدن محصول است. برای این منظور می توانید با متخصصین کشاورزی مشورت کنید. اما ما نیز در ادامه شما را با مهمترین عناصری که حین کاشت خیار مهم هستند آشنا می کنیم:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نیتروژن

یکی از عناصر مهم برای رشد و پرورش همه گیاهان، نیتروژن است. این ماده باعث تسریع عملیات فتوسنتز در گیاهان می شود. در واقع سبزینگی برگ ها از نیتروژن یا همان ازت است. کودهای اوره میزان بالایی نیتروژن دارند. بنابراین خواص کود اوره در برنامه کوددهی برای خیار بسیار زیاد است. از این کودها می توانیم در مراحل مختلف رشد گیاهان استفاده کنیم.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

فسفر

فسفر نیز یکی از عناصر مغذی برای گیاهان است که باعث بهبود رشد ریشه ها، افزایش توان گیاهان در مقابله با بیماری ها و تقویت آن ها برای رشد بیشتر می شود. بنابراین می توان از این عنصر در مراحل مختلف برنامه کوددهی خیار استفاده کرد. ولی بهترین مرحله، ابتدای زمان رشد و قبل از کاشت نشاء در زمین است.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 0911298979 تماس بگیرید

پتاسیم

پتاسیم عنصر اصلی برای تشکیل میوه و غده در گیاهان است. در واقع کمبود این عنصر باعث می شود باردهی و گلدهی گیاه کم شود. جایگاه آن در برنامه کوددهی خیار نیز در تشکیل میوه خیار است. بنابراین بهترین زمان برای مصرف آن، قبل از تشکیل میوه و زمان رشد کردن آن است.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  0911298979 تماس بگیرد

کلسیم

یکی از عناصری که باعث استحکام دیواره سلولی گیاه می شود، کلسیم است. خاک های آهکی معمولا میزان زیادی کلسیم در خود دارند. اما به دلیل عدم جذب آن ها باید کود شیمیایی به زمین بدهیم. برای رساندن کلسیم کافی به گیاه می توان از کودهای نیترات کلسیم استفاده کرد. بهتر است از این کودها به صورت محلول پاشی به کار برده شود.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 0911298979 تماس بگیرید

آهن

آهن علاوه بر اینکه برای انسان عنصری حیاتی است، برای گیاهان نیز بسیار ضروری است. در واقع سلامت گیاهان در گرو آهن است. خواص کود آهن برای خیار نیز بسیار بالا است. این عنصر در خاک های آهکی بسیار است اما برای خیار و سایر گیاهان قابل جذب نیست. بنابراین بهتر است از کودهایی نظیر کلات آهن در برنامه کوددهی خیار استفاده کرد.

کلات

برای خرید کلات آهن با شماره تماس  0911298979 بگیرید

سایر عناصر مورد نیاز برای کوددهی خیار

به غیر از عناصر مهم میکرو و ماکرو که در بالا گفته شد، تمامی گیاهان از جمله خیار به عناصر دیگری نیز نیاز دارند. اگر چه مقدار این عناصر نسبت به نیتروژن، فسفر و پتاسیم در برنامه کوددهی خیار بسیار کمتر است، اما به هر حال برای سلامت و باردهی گیاه بسیار لازم است. از جمله این عناصر که باید در برنامه کوددهی خیار گنجانده شود منیزیم، هیومیک اسید، روی، منگنز است.

لزوم انجام آزمایش خاک قبل از تنظیم برنامه کوددهی خیار

برای اینکه یک برنامه دقیق و منظم برای کوددهی خیار تنظیم کنیم، تنها شناخت عناصر مهم در رشد آن کافی نیست. چرا که باید در مورد خاکی که در آن کشت می کنیم و کمبودها و نقاط قوت آن نیز اطلاعات کامل داشته باشیم. این اطلاعات تنها با آزمایش خاک کشاورزی امکان پذیر است. برای آزمایش نیز ابتدا باید نمونه برداری از خاک انجام شده و آن را به یک آزمایشگاه معتبر تحویل دهیم. در نتیجه ای که از آزمایشگاه دریافت می کنیم تمامی خصوصیات خاک از جمله پی اچ و درصد اشباع، نوع بافت و میزان حاصلخیزی، درصد شوری و میزان عناصر موجود در خاک مشخص می شود. با تفسیر نتیجه آزمایش توسط مشاورین باغبانی، می توانید توصیه های مناسب کودی برای پیاز دریافت کنید.

مراحل و زمان کوددهی خیار گلخانه ای

پس از اینکه دانستیم چه عناصری برای رشد خیار مهم هستند و با آزمایش خاک کمبودها و مشخصات خاکمان را نیز بررسی کردیم، باید طبق مراحل رشد مختلف این گیاه، زمان بندی دقیقی در برنامه کوددهی خیار تنظیم کنیم. از آنجایی که برنامه غذایی و آبیاری خیار گلخانه ای که با روش هیدروپونیک کاشته می شود با گلخانه ای و بوته ای متفاوت است، ما در ادامه تنها به توصیه های کودی این گیاه طبق کاشت گلخانه ای و بوته ای می پردازیم:

کوددهی خیار 4

برنامه کوددهی خیار قبل از کاشت

پیش از کاشت هر محصولی در زمین کشاورزی، باید بر اساس کمبودها و نقاط قوت و همچنین جنس خاک، آن را برای کشت آن محصول خاص آماده کرد. به همین دلیل هم در این مرحله از برنامه کوددهی خیار باید به زمین هیومیک اسید داد. چرا که این ماده باعث جلوگیری از بیماری های مختلف گیاهان می شود.

کوددهی نشاء خیار

روش کاشت خیار به این صورت است که قبل از کاشت در زمین اصلی، آن را نشاء می کنند. به همین دلیل نیز علاوه بر آماده سازی زمین اصلی با کودها، لازم است جهت جلوگیری از تنش های محیطی گیاه، در برنامه کوددهی خیار هیومیک اسید و نیتروژن گنجانده شود.

تغذیه یک هفته بعد از انتقال نشاء

یک هفته پس از اینکه نشاء به زمین اصلی انتقال پیدا کرد، باید اولین کوددهی خیار در زمین اصلی انجام شود. بهترین کودها نیز در این مرحله کودهای ازته یا اوره هستند که حاوی مقادیر مورد نیاز نیتروژن اند. دادن کربن آلی به خیار نیز بسیار مفید است.

برنامه کوددهی خیار در رویش اولیه

این مرحله بهترین زمان برای محلول پاشی خیار گلخانه ای است. به همین دلیل می توان کودهای مورد نیاز خیار که نیتروژن و کودهای فسفر بالا هستند را به صورت محلول در آب استفاده کرد. بهتر است از کودهایی استفاده کنیم که سایر ریز مغذی ها را نیز در خود جای داده باشد.

کوددهی خیار یک هفته بعد از کوددهی قبل

در این مرحله از برنامه کوددهی خیار، باید سعی شود تمامی عناصر ماکرو و میکرو به گیاه برسد. بنابراین بهترین فرصت برای استفاده از کودهای کامل سه بیست است. این کودها تمامی عناصر از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر ریز مغذی را در خود جای داده اند.

کوددهی خیار 5

تغذیه 4 روز بعد از آخرین کوددهی و قبل از گلدهی

قبل از اینکه گیاه به گلدهی برسد نیز باید آن را با مواد مغذی تقویت کرد. در این مرحله برنامه کوددهی باید برای افزایش گلدهی خیار باشد. بنابراین باید در کودهایی که به این گیاه داده می شود، مقادیر قابل توجهی فسفر گنجانده شود. بنابراین می توانیم از کودهای فسفر بالا برای تقویت خیار استفاده کنیم.

برنامه کوددهی خیار هنگام شروع گلدهی

گل های خیار در این مرحله رشد می کنند و برای میوه دهی آماده می شوند. بنابراین عناصر بسیار مهم و ماکرو باید به مقدار کافی به آن ها برسد. بهترین کود برای خیار در این مرحله هیومیک اسید و مصرف کودهای کامل سه بیست ان پی کی است.

کوددهی خیار زمان تشکیل میوه

در این مرحله میوه های خیار شروع به رشد می کنند. بنابراین باید آن ها را برای رشد بیشتر تقویت کرد. این مرحله از برنامه کوددهی خیار، بهترین مرحله برای رساندن کودهای کلسیم به آن است.

تغذیه زمانی که میوه های بند انگشتی

این مرحله میوه خیار به اندازه یک بند انگشت می رسد. بنابراین باید گیاه را تقویت کرد تا بهتر رشد کند. این مرحله بهترین زمان برای مصرف کودهای پتاس بالا است.

کوددهی خیار 1

برنامه آخر کوددهی خیار

آخرین کوددهی خیار زمانی است که میوه در حد زیادی رشد کرده و آماده چیدن می شود. بنابراین همچنان باید برای رشد و سلامت گیاه از کودهای پتاس بالا استفاده کرد. این کود را باید به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

ارتباط با مشاورین باغبانی برای برنامه کوددهی خیار

همه ما برای انجام امور مختلف احتیاج به مشورت با افرادی متخصص در آن زمینه داریم. این قاعده برای تنظیم برنامه های کوددهی مناسب برای خیار نیز صدق می کند. اگر با تکیه بر تجربه و دانش اندک خود این کار را انجام دهیم ممکن است با خراب شدن محصول و کم شدن مقدار آن روبرو شویم. به همین دلیل بهتر است از افرادی که دانش این کار را دارند کمک بگیریم. برای این منظور می توانید با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا صحبت کنید. برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
4 پاسخها
 1. علی
  علی گفته:

  سلام
  در مورد مراحل رشد گیاه و کود مناسب سوالی داشتم اونم اینکه بوته خیار هم میوه بند انگشتی داره و هم میوه های که زمان جمع اوری هستند و هم بعضی تازه میوه داده و خیلی کوچیکه
  همه این حالتها در یک بوته هست خوب الان چه کودی بدم همه کود ها با هم؟!!!!!

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 2. مجید سالاری
  مجید سالاری گفته:

  باسلام لطفا لیست مورد نیاز اقلام کود مصرفی جهت کشت خیار گلخانه‌ای خاکی به همراه قیمت برروی ایتا یا روبیکا یا واتساب ارسال نمایید .۰۹۱۵۵۳۰۸۶۳۶سالاری
  ضمنا نیاز به مشاور رایگان در طول دوره نسبت به چگونگی مصرف کود رو هم دارم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.