کوددهی یونجه

زمان و مراحل کوددهی یونجه و نحوه تنظیم برنامه کودی

امروزه همه کشاورزان باید نحوه تنظیم برنامه کوددهی یونجه را بر اساس نیازهای غذایی آن بدانند تا بتوانند در زمان مناسب و با بهترین عناصر آن ها را تقویت و تغذیه کنند. در دست داشتن یک توصیه کودی مناسب برای تمامی مراحل رشد یونجه باعث رشد و افزایش گلدهی و تناژ آن می شود. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم یک برنامه غذایی مناسب برای رشد بهتر این گیاه و افزایش بهره وری آن ارائه دهیم.

 

عناصر مهم در برنامه غذایی و کوددهی یونجه

یونجه یکی از علوفه های پر طرفدار و مهم در کشور ما محسوب می شود. از این گیاه در واقع برای تغذیه دام و طیور استفاده می شود. برای کشاورزانی که زمین خود را به کشت این گیاه اختصاص می دهند لازم است با نیازهای آن آشنا باشند تا بتوانند بهترین برنامه غذایی و کوددهی برای افزایش عملکرد، بازدهی و تناژ یونجه را تنظیم کنند. این برنامه علاوه بر کم شدن هزینه ها در خرید کود، باعث می شود بهره وری محصولات نیز بیشتر شده و باردهی و گلدهی گیاه نیز افزایش یابد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

به طور قطع هر کدام از گیاهان نیازهای متفاوتی دارند و برای رشد بهتر خود به مواد تقویت کننده ای نیاز دارند که باید به خاک آن ها اضافه شود. از آنجایی که هر کشاورزی ابتدا باید با عناصر مورد نیاز و کودهای شیمیایی مفید برای کشت این گیاه آشنا شود، در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام از این عناصر به شما می دهیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نیتروژن

نیتروژن یا ازت یکی از عناصر ماکرو به حساب می آید که به دلیل بهبود عملیات فتوسنتز بسیار مورد نیاز برای رشد گیاهان است و باید در برنامه کوددهی یونجه جای داده شود. همچنین این عنصر باعث بهبود تشکیل پروتوئین و چرخش آن ها در بافت گیاهان است. کمبود این عنصر برای یونجه به ندرت اتفاق می افتد. چرا که باکتری های موجود در ریشه این گیاه سازگاری زیادی با نیتروژن دارند و مقدار زیادی از آن را جذب و تثبیت و در اختیار اندام های مختلف آن می گذارند. از آنجایی که خواص محلول پاشی کود اوره برای یونجه بیشتر است، بهتر است از این عنصر بیشتر به صورت مایع استفاده شود.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فسفر

جای دادن نیتروژن در برنامه کوددهی یونجه باعث می شود انرژی خورشیدی به راحتی تبدیل به مواد مورد نیاز برای رشد آن شود. همچنین این عنصر که جزء عناصر ماکرو است، باعث می شود ریشه بیشتر و بهتر رشد کند. همچنین روند گلدهی را تسریع می بخشد و باعث افزایش مقاومت یونجه در برابر بیماری های مختلف می شود. در کل آنچه انتظار می رود این است که با مصرف فسفر، کیفیت محصول بهتر و بهره وری نیز بیشتر شود. فسفر مورد نیاز برای یونجه باید به عمق چند سانتی متری خاک اضافه شود.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

پتاسیم

عنصر بسیار مهم و پر رنگ در تشکیل گل، میوه و غده در گیاهان پتاسیم است. به همین دلیل نیز حضور آن در برنامه کوددهی یونجه و زمانی که به مرحله گلدهی نزدیک می شویم، بسیار مهم است. علاوه بر این فسفر باعث می شود مقاومت گیاه در برابر گرما، سرما، خشکی و غرقابی زیاد شود. به همین دلیل نیز میزان بیماری های آن نیز کمتر می شود. همچنین پتاسیم در انتقال قند و نشاسته به اندام های مختلف گیاه بسیار موثر است.

گوگرد

گوگرد یکی از عناصر ریز مغذی یا به اصطلاح میکرو است که در ساخت پروتوئین و فعالیت آنزیم ها نقش مهمی داد. در واقع میزان نیاز یونجه به این عنصر در برخی از مواقع بیشتر از فسفر است. همچنین کاشت گیاهان در زمین های آهکی و قلیایی باعث جذب کمتر و کمبود گوگرد در آن ها می شود. بنابراین لازم است برای از کودهای گوگرد مایع برای کوددهی یونجه استفاده کرد تا این کمبودها بر طرف شود.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کلسیم

کلسیم نیز یکی از عناصر ریز مغذی است که برای رشد و شادابی گیاهان بسیار مورد نیاز است. کلسیم در واقع باعث رشد بیشتر ریشه ها و تثبیت نیتروژن در گیاهان می شود. استفاده از آن نیز در برنامه کوددهی یونجه باعث استحکام دیواره سلولی آن و بالا فتن طول عمر انبار داری می شود.

منیزیم

منیزیم عامل اصلی ساخت کلروفیل در گیاهان است. به طوری که هسته اصلی کلروفیل از منیزیم ساخته می شود. همچنین جذب فسفر را در یونجه کنترل می کند. علاوه در تولید مواد قندی نیز موثر است.

کوددهی یونجه 4

سایر کودهای میکرو برای کوددهی یونجه

از دیگر عناصر مورد نیاز برای رشد این گیاه نیز می توان از آهن، منگنز، بور، مس و روی نام برد. درست است که میزان این عناصر بسیار کمتر از عناصری است که در بالا نام برده شد، اما استفاده از آن ها برای سلامت گیاهان ضروری است. البته برای رشد بهتر در مراحل مختلف نیز می توان از مقدار مورد نیاز کود حیوانی برای کوددهی یونجه استفاده کرد.

اهمیت آزمایش خاک، پیش از تنظیم برنامه کوددهی یونجه

ممکن از مواردی مانند نوع بافت خاک را بتوان با یک نگاه به ظاهر زمین تشخیص داد، اما هیچ کشاورزی نمی تواند بدون آزمایش خاک کشاورزی، از خصوصیات کامل زمین خود با خبر شود. پس از نمونه برداری از خاک و تحویل آن به آزمایشگاه می توانیم در نتیجه که دریافت می کنیم از مواردی مانند میزان پی اچ و درصد اشباع خاک، میزان حاصلخیزی و شوری آن و درصد عناصر موجود در خاک و بافت آن مطلع می شویم.

پس از دریافت نتیجه نیز می توانیم از مشاورین باغبانی بخواهیم با تفسیر صحیح نتیجه آزمایش، ما را در تنظیم برنامه برای کوددهی یونجه کمک کنند. این روش بهترین راه برای تغذیه گیاهان است.

مراحل و زمان مناسب کوددهی به یونجه

پس از شناخت عناصر مهم برای تغذیه این گیاه و شناخت اهمیت آزمایش خاک برای تعیین میزان و نوع کودهای شیمیایی، باید با بهترین زمان برای تغذیه و کوددهی یونجه آشنا شویم. این زمان بر اساس مراحل رشد این گیاه تعیین می شود. چرا که اگر استفاده از هر کدام از این عناصر در زمان خاص خود نباشد، باعث آسیب به گیاه می شود. در بیشتر مواقع نیز علت رشد نکردن یونجه همین استفاده اشتباه و بی رویه از کودهاست. در ادامه با زمان تغذیه این گیاه بیشتر آشنا می شویم:

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979  تماس بگیرید

برنامه کوددهی یونجه قبل از کاشت

لازم است قبل از کاشت، بر اساس کمبودهای خاک، آن را برای کشت بذر آماده کنیم. بنابراین بهترین زمان برای کودهای دامی و آلی، هیومیک اسید و کودهای حاوی گوگرد است.

کوددهی یونجه ابتدای رشد برگ

در این مرحله از برنامه غذایی و کوددهی گیاه یونجه، بهترین زمان برای رساندن عناصری مانند فسفر و هیومیک اسید است. برای این منظور می توانیم از انواع کودهای فسفر بالا استفاده کنیم.

تغذیه یونجه هنگام ساقه زدن

به دلیل اینکه در این مرحله از رشد، گیاه به کلیه عناصر درشت مغذی نیاز دارد، بهتر است در برنامه کوددهی از کودهای کامل npk برای یونجه به صورت محلول پاشی استفاده کنیم.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کوددهی یونجه زمان گلدهی

این مرحله زمانی است که گل ها شروع به ظاهر شدن می کنند. بنابراین باید برای تقویت گیاه یونجه از کودهای فسفر بالا، کودهای کلات آهن  و نیترات کلسیم برای رشد بهتر استفاده کنیم.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کوددهی یونجه پس از برداشت اول

پس از اینکه برداشت اول یونجه طی شد، باید برای رشد مجدد زمین را تقویت کرد. بنابراین بهتر است از کودهای کامل سه بیست ان پی کی برای یونجه استفاده کرد تا عناصر مختلف به آن برسد.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

تغذیه بونجه پس از برداشت دوم

برنامه کوددهی برای چین دوم یونجه باید به صورت محلول پاشی و همراه با آبیاری باشد. بهترین کودها برای این مرحله نیز گوگرد مایع، کودهای فسفر و کودهای پتاس بالا هستند.

 

کوددهی یونجه پس از برداشت سوم

در این مرحله نیز باید عناصر مورد نیاز به یونجه و برای رشد بیشتر و بهتر آن به خاک اضافه شود. از آنجایی که بیشتر عناصر در این مرحله مورد نیاز است بهتر است از کودهای سه بیست استفاده کرد.

برنامه کوددهی یونجه پس از برداشت چهارم

بهترین کودی که می توان در برنامه کوددهی این مرحله از رشد یونجه استفاده کرد، کودهای پتاس بالا و فسفر بالا هستند. رساندن مقدار مورد نیاز از عناصر ریز مغذی نیز توصیه می شود.

کود اسید امینه

برای خرید امینو اسید با شماره 09111298979 تماس بگیرید

تغذیه یونجه پس از برداشت پنجم و ششم

توصیه و نیازهای کودی یونجه در مرحله آخر برداشت این است که به خاک آمینو اسید و کودهای سه بیست اضافه کنیم و زمین را برای کشت بعد آزمایش کنیم.

ارتباط با مشاورین باغبانی جهت تنظیم برنامه کوددهی یونجه

در اکثر مواقع یک کشاورز به تنهایی نمی تواند به خوبی گیاهان خود را تغذیه کند تا بهره وری محصولاتش بالا برود. بنابراین مشورت با افراد متخصص بسیار ضروری است. اگر برای تنظیم برنامه کوددهی به یونجه نیاز به کمک مشاورین باغبانی دارید، بهتر است به دنبال افراد باتجربه ای برای این کار باشید تا بتوانند با دانشی که دارند بهترین توصیه کودی در این زمینه را به شما پیشنهاد کنند. برای این منظور می توانید با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا در این زمینه مشورت کنید. همچنین می توانید برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.