نگهداری از زاموفیلیا

نحوه نگهداری گیاه زاموفیلیا در آپارتمان و منزل

نحوه نگهداری از زاموفیلیا در منزل علی رغم راحت بودن، نکات ریز مخصوص به خود را دارد. برای بسیاری از افرادی که گلدانی از این گل در خانه دارند، مشکلاتی هنگام تکثیر و نگهداری از گل زاموفیلیا پیش می آید که عمدتا در اثر عدم آشنایی با شرایط نگهداری از این گیاه و جوانه های آن در آپارتمان است. با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان همراه ما باشید تا شما را با بهترین روش مراقبت از گل زاموفیلیا در زمستان و سایر فصول آشنا کنیم:

آشنایی با گل زاموفیلیا و فواید آن

شاید شما هم افرادی را دیده اید که در پرورش گل و گیاه مهارت نداشته و گلدان هایی که به آن ها داده می شود حال خوبی ندارند. مشکل این افراد به هر دلیلی اعم از صبر کم، وقت ناکافی یا بی توجهی به سلامت گیاه که باشد، به ندرت با سپردن گل های بی دردسرتری به آن ها حل می شود. برای شروع بهتر است یک گلدان زاموفیلیا به آن ها هدیه بدهید. چرا که این گل که زادگاه اصلیش جنوب و شرق آفریقاست، به عنوان یکی از صبورترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود.

مزیت نگهداری از زاموفیلیا به عنوان گیاهی مقاوم در برابر شرایط محیطی متفاوت، در مقایسه با انواع کاکتوس این است این گیاه که از خانواده آراسه است، رشد بسیار سریعی دارد. همچنین با داشتن برگ هایی به رنگ سبز، ابلق و مشکی که براق و چرم مانند هستند، ظاهری بسیار زیبا دارند. به طوری که از آن ها در اداره جات، هتل ها و خانه هایی با دکوراسیون مدرن استفاده می شود.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

بهترین شرایط نگهداری از گل زاموفیلیا در خانه

هر گلی که شما برای نگهداری انتخاب می کنید شرایط مراقبت متفاوتی بر اساس خواستگاه و نوع رشد و تیره اش دارد. به طور مثال یکی گل به آب زیادی نیاز دارد، گل دیگر در محیط تاریک بیشتر رشد می کند و نوع دیگری از گیاه باید به طور مداوم با کود تقویت شود. بنابراین هیچ دو گلدانی در گلخانه های بزرگ شرایط یکسانی برای رشد و پرورش ندارند. به همین خاطر درست است که آسیب رساندن و از بین بردن زاموفیلیا بسیار سخت است، اما مراقبت از این گل نیز شرایط خاصی دارد که اگر به آن ها توجه نشود، گیاه از بین می رود. در ادامه برای اینکه گلدانی زیباتر و شاداب تر داشته باشید، شرایط نگهداری از گل زاموفیلیا در آپارتمان را شرح داده ایم:

خاک مناسب

خاک گیاه، محیط مناسب رشد ریشه و منبعی برای تغذیه گیاهان است. فرقی نمی کند که گیاهانی برای کاشت در باغچه دارید یا آن ها را در گلدان پرورش می دهید، تنها باید مراقبت تغذیه گیاه و مراقبت از ریشه آن ها باشید. در همین زمینه یکی از نکات مهم در نگهداری از زاموفیلیا تهیه خاک مناسب برای آن است. بهترین خاک برای این گیاه خاکی است که به خوبی زهکشی شود و آب اضافی را از خود عبور دهد تا موجب گندیدگی گیاه نشود. می توانید از خاک مخصوص کاکتوس برای آن استفاده کنید. اگر ترجیح دادید خاک برگ عمده و خاک گلدان عمده که برای گل های دیگر استفاده می کنید را بکار ببرید، باید مقداری پرلیت، ماسه یا کوکوپیت را به ترکیب آن اضافه کنید. به یاد داشته باشید که ته گلدانی که زاموفیلیا را در آن کاشتید باید سوراخ داشته باشد تا آب اضافی رد شود.

میزان آبیاری مناسب برای زاموفیلیا

گیاهانی که برگ ها و ساقه های گوشتی دارند میزان بیشتری از آب را در خود ذخیره می کنند و به آب کمتری نیز نیاز دارند. زاموفیلیا نیز جزء این دسته از گل هاست. بنابراین یکی از مشکلات بزرگ نگهداری از زاموفیلیا آبیاری بیش از حد آن است که موجب پوسیدگی ریشه ها و از بین رفتن آن می شود. پس سعی کنید در فصل های گرم 7 تا 10 روز یکبار به گلدان آب بدهید و در فصل های سرد سال دو هفته یکبار آبیاری را تکرار کنید. یکی از راه های دیگر این است که به میزان کافی به گلدان آب بدهید و هر چند روز یکبار خاک را چک کنید. در صورت خشک بودن آن می توانید مجددا به آن آب بدهید. از آنجایی که خشکی زیاد نیز باعث ریزش برگ های آن می شود، سعی کنید در انجام این کار تفریط نکنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نور مناسب

زاموفیلیا زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد می سوزد و از بین می رود. همچنین درست است که این گیاه در محیط تاریک هم دوام می آورد و رشد زاموفیلیا در تاریکی متوقف نمی شود، اما با مشخص کردن محل تاریک برای نگهداری از گل زاموفیلیا در منزل، شاهد رشد بسیار کم آن خواهید بود. بنابراین سعی کنید تعادل را در این زمینه حفظ کنید و ساعاتی از روز را که نور خورشید شدت کمی دارد گلدان را پشت پنجره قرار دهید. باقی روز را نیز می توانید زاموفیلیا را در محیطی که تاریک نباشد و به دور از نور غیر مستقیم آفتاب نگه دارید. علاوه بر این از نور فلوسنت نیز می توانید برای مراقبت از آن استفاده کنید.

نور مناسب نگهداری زاموفیلیا

کوددهی

مانند سایر نیازهای این گل، کوددهی به زاموفیلیا را نیز باید در حد تعادل نگه دارید. زیرا این گیاه نه جزء گیاهانی محسوب می شود که هر ماه باید تغذیه شوند، و نه جزء آن دسته که اصلا به کود احتیاج ندارند. چرا که به دلیل رشد نسبتا خوب و پر شاخ و برگ بودن آن، همچنین نوع ترکیب خاکی که دارند، باید با کودهای شیمیایی تقویت شوند. بهترین زمان برای کود دادن به آن نیز تابستان است. در این فصل می توانید ماهی یکبار به آن کود بدهید. همچنین بهتر است از کودهای کامل سه بیست و کودهای کلات آهن برای آن استفاده کنید. نحوه نگهداری و مراقبت صحیح از گل زاموفیلیا و کود دادن به آن نیز به این صورت است که پس از آبیاری کود را به خاک اضافه کنید تا کود به خوبی جذب ریشه شود و گیاه را نسوزاند.

نحوه نگهداری از گیاه زاموفیلیا در دمای مناسب

همانطور که از زادگاه گل زاموفیلیا مشخص است، این گل آب و هوای گرم را بیشتر از هوای سرد تحمل می کند. دمای متعادل برای مراقبت از گل زاموفیلیا 15 تا 25 درجه سانتی گراد است. البته این گل به خوبی می تواند تا دمای 30 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. کمترین دمای مناسب برای زنده ماندن این گل 8 درجه سانتی گراد است. بنابراین نگهداری از زاموفیلیا در زمستان کمی سخت به نظر می رسد. چرا که باید سعی کنید دما را در روزها و شب های سرد زمستان برای آن ها متعادل نگه دارید.

نحوه نگهداری از گیاه زاموفیلیا

رطوبت مورد نیاز

با توجه به برگ های زیبای این گیاه متوجه براق و چرم مانند بودن آن ها می شوید. این شکل از برگ نشان می دهد تبخیر رطوبت گیاه از طریق برگ ها بسیار کم است. بنابراین مشخص می شود میزان نیاز به رطوبت رسانی به زاموفیلیا کم است. اما شرایط مراقبت و نگهداری از جوانه گیاه زاموفیلیا در تابستان ایجاب می کند کمی محیط را برای آن مرطوب کنید یا با آب پاش روی برگ های آن آب بریزید. چرا که به طور معمول از دست رفتن رطوبت گیاهان در فصل های گرم بیشتر است.

نحوه نگهداری و تکثیر زاموفیلیا در آپارتمان

هر کدام از گیاهان بر اساس نوع رشدشان، روش های مختلفی برای تکثیر دارند. به همین دلیل اگر می خواهید در ادامه این گل را تکثیر کنید لازم است با روش های مختلف آن آشنا شوید:

تکثیر زاموفیلیا از طریق ریزوم

اگر تا به حال خاک یا گلدان زاموفیلیا را تعویض کرده اید، ریشه آن را نیز دیده اید. ریشه این گیاه دارای تارهای پهن و غده های چسبیده به تارها هستند. این غده ها عملکرد ریشه را برای تغذیه گیاه بهتر می کند. به این غده ها ریزوم گفته می شود. از این ریزوم ها می توان برای تکثیر و نگهداری از زاموفیلیا در گلدان جدید استفاده کرد. پس از جدا کردن یکی از ریزوم ها از ریشه به طوری که به سایر قسمت های ریشه آسیب زده نشود، می توانید گلدان مناسب و اندازه آن تهیه کنید، ته آن را سوراخ کنید و پس از ریختن خاک مناسب ته آن، ریزوم را داخل آن بکارید. می توانید ته گلدان یک تکه ذغال نیز قرار دهید تا رطوبت کف گلدان بهتر کنترل شود.

نحوه نگهداری و تکثیر زاموفیلیا

نگهداری از قلمه زاموفیلیا در آب

یکی از روش های دیگر تکثیر و نگهداری از گل زاموفیلیا در منزل، قرار دادن قلمه ها در آب است. اگر چه این روش به اندازه روش قبل رایج نیست اما مورد مناسبی برای پرورش آن است. برای این کار لازم است چند برگ را همراه با ساقه با یک تیغ تیز جدا کنید. پس از آن می توانید قلمه ها را در ظرفی آب نگه دارید. آب باید به اندازه ای باشد که نیم کمتری از ساقه را بپوشاند. همچنین ظرف آب باید زیر نور مستقیم آفتاب و در محیط گرمی قرار گیرد. از آنجایی که ریشه دادن آن ها 6 تا 9 ماه طول می کشد لازم است آب آن ها را هر دو هفته یکبار عوض کنید. زمانی که طول ریشه ها به 7 سانتی متر رسید می توانید آن ها را در گلدان بکارید.

نگهداری از قلمه زاموفیلیا در آب

 

زمان و شیوه تعویض گلدان زاموفیلیا

از دیگر مواردی که در نگهداری از زاموفیلیا باید به آن توجه کرد اندازه گلدان و زمان تعویض آن است. بهترین زمان تعویض گلدان زاموفیلیا در فصل بهار است اما جابجایی گل و انتقال آن به گلدان جدید می تواند هر دو سال یکبار نیز انجام شود. در اصل موقعی که ریشه های گیاه از ته گلدان خارج شده باشد زمان اصلی تعویض گلدان زاموفیلیا است. این گل برای رشد مطلوب خود و تولید ساقه و برگ بیشتر نیاز به گلدانی با اندازه مناسب دارد. پیشنهاد می شود که از گلدان هایی با اندازه کوچک و دهانه تنگ استفاده شود.

در صورتی که اندازه گلدان بزرگتر از گل زاموفیلیا باشد گیاه بیشتر انرژی خود را به جای تولید پاجوش صرف رشد برگ و ساقه خواهد کرد. نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که بخش انتهایی گلدان باید دارای سوراخ باشد و از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا آب اضافی به راحتی از گلدان خارج شود.

جهت تعویض گلدان توصیه می شود که پیش از ریختن خاک، کف گلدان با استفاده از پرلیت، ذغال، سنگریزه و یا شن پر شود این عمل در میزان زهکشی را بالا ببرید همچنین نگهداری از زاموفیلیا را نیز راحت تر خواهد کرد. سپس باید گیاه زاموفیلیا را از داخل گلدان کهنه بیرون آورید. در این موقع باید ریشه های پوسیده را از گیاه جدا کنید و سپس روی آن را با خاک پر کنید. نکته حائز اهمیت این است که نباید ریشه گیاه برای مدت زمان طولانی در معرض هوا قرار بگیرد. بعلاوه جهت پر کردن فضای خالی خاک نباید آن را فشرده کنید چرا که ریشه گیاه صدمه می بیند. پس از کاشت گل درون گلدان جدید لازم است تا با آب بدون کلر همراه با هیومیک اسید و قارچ کش آبیاری شود. در مرحله بعد باید صبر کنید تا آب اضافی از گلدان خارج شود. پس از آبیاری و نشست خاک می توانید باز هم خاک تازه به گلدان اضافه کنید.

چنانچه تصمیم به نگهداری گیاه زاموفیلیا در گلدان های بزرگ و لاکچری دارید پیشنهاد می شود که در ابتدا گل را درون گلدان با جنس پلاستیک بکارید سپس آن را درون گلدان مورد نظر منتقل کنید و پیرامون آن را با کمک سنگریزه های تزئینی پر کنید.

شرایط نگهداری از زاموفیلیا

مشاوره جهت نگهداری صحیح از گل زاموفیلیا در منزل

اگر در حین نگهداری از زاموفیلیا به مشکلی بر خوردید یا نتوانستید بیماری های زاموفیلیا را درمان کنید، می توانید با از مشاوره آنلاین گل و گیاه استفاده کنید. ر چنین مواقعی به شما پیشنهاد می کنیم با با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
5 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.