نگهداری گل لاله

شرایط نگهداری گل لاله و پیاز لاله در خانه

درست است که نگهداری گل لاله در منزل به دلیل خودرو و وحشی بودن این گل کمی سخت است، اما زیبایی این گل باعث شده است کسانی که به پرورش گل های آپارتمانی علاقه دارند، شرایط ساختمان را برای مراقبت از آن فراهم کنند تا بتوانند آن را کنار سایر گلدان های خود داشته باشند. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم علاوه بر آشنا کردن شما به طرز نگهداری از گل لاله عباسی، در رابطه با شرایط و شیوه نگهداری پیاز لاله در خانه نیز صحبت کنیم.

با گل لاله و انواع آن بیشتر آشنا شویم

همه ما حداقل هنگام مسافرت به دشت های سبز ایران یا در گلفروشی های خاص گل لاله را دیده ایم. این گل ها که جزء راسته سوسن سانان هستند 100 تا 150 نوع مختلف دارند و در مناطقی از اروپای مرکزی، ایران، ترکیه و آفریقای شمالی و چین به صورت خودرو و در تمامی رنگ ها رشد می کنند. خواستگاه این گل های سه گلبرگی، مناطق معتدل رو به سرد است که رطوبت چندانی نیز ندارند. این گیاهان که از طریق پیاز رشد می کنند، بر اساس میزان گلدهیشان، در سه دسته مختلف زود گلده، گل دهنده در اواسط فصل، دیر گل دهنده جای می گیرند.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که آب و هوای مناسب برای نگهداری این گل در فضای باز دارد، می توانید از آن به عنوان گل های مناسب کاشت در باغچه استفاده کنید. اما در غیر این صورت باید با نحوه نگهداری از گل لاله در گلدان و در محیط ساختمان آشنا باشید تا بتوانید از آن مراقبت کنید. در ادامه به توضیح نکاتی در این رابطه می پردازیم:

نگهداری از گل لاله

نحوه نگهداری و مراقبت از گل لاله در منزل

هر کدام از گیاهان بسته به عوامل مختلف مانند خواستگاه و تیره شان، نیازهای مختلفی دارند که هنگام مراقبت از آن ها باید مجموعه ای از آن ها را در نظر گرفت. پیش از آموزش مهیا کردن شرایط نگهداری گل لاله عباسی در خانه، باید بدانید این گل یکبار در سال گل می دهد. همچنین باید در نظر بگیرید که گل لاله از جمله گل های وحشی و خودرو است و باید آموزش های لازم جهت مراقبت های لازم قبل و حین گلدهی و بعد از آن برای نگهداری از پیاز داده شود. برای این منظور نیز کسب آگاهی در مورد میزان آبیاری، نور آفتاب، خاک مناسب و کود ضروری به نظر می رسد:

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره مهندس امیری (از ساعت 8:30 تا 19:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

میزان نیاز گل لاله به آب

همانطور که توضیح داده شد زادگاهی که لاله ها در آن رشد کرده اند مناطقی بوده است که عموما میزان بارش در فصل بهار زیاد، در تابستان کم، در پاییز متوسط و در زمستان بارش به صورت برف همراه با خشکی و سردی هوا بوده است. بنابراین چه در گلدان کاشته شوند و در محیط آپارتمان باشند و چه در باغچه و فضای آزاد به همین مقدار آب احتیاج دارند.

نحوه نگهداری و مراقبت از گل لاله

از آنجایی که این گل آب مورد نیاز خود را در فضای باز از بارندگی دریافت می کند، بهتر است بیشتر با طرز نگهداری از لاله در آپارتمان آشنا شویم. در این مورد نیز باید به شما بگوییم لازم است تا خشک نشدن خاک گلدان به آن آب ندهید و برای مراقبت و آبیاری فصل خواب و استراحت گل را نیز در نظر بگیرید. بهترین مقدار برای این منظور نیز دو بار در هفته در زمان گلدهی و کمی پیش از آن، و نصف این میزان برای فصول سرد سال است.

میزان تابش آفتاب مناسب برای گل

میزان مورد نیاز گل لاله به نور آفتاب را نیز می توان از مشاهده دشت هایی که این گل ها در آن می رویند حدس زد. این گل ها در سایه درختان رشد نمی کنند و دشت های وسیع محیطی است که در آن رشد می کنند. بنابراین کل روز را در معرض نور آفتاب هستند. بنابراین طریقه نگهداری از گل لاله در خانه نیز باید به همین شیوه باشد. اگر آن ها را در باغچه کاشته اید که نور آفتاب به مقدار کافی به آن ها می تابد. در غیر این صورت پر نورترین جای خانه را برای آن ها انتخاب کنید تا نور کافی را دریافت کنند. اهمیت دریافت نور خورشید به صورت کامل در زمان گلدهی آن ها بسیار بیشتر است.

خاک مناسب

نگهداری و مراقبت از گل لاله

سازگار نبودن پیاز این گیاه به رطوبت باعث می شود خاک سبکی برای آن در نظر بگیرید که زهکشی نیز شده باشد. اگر آن ها را در باغچه می کارید و خاک برگ عمده و زیادی را تهیه دیده اید یا گلدان های زیادی در خانه دارید و خاک گلدان را به صورت عمده خریداری کرده اید قبل از استفاده برای آن ها از ضد عفونی شدن خاک مطمئن شوید. همچنین لازم است بدانید آن ها را به تنهایی نمی توانید برای نگهداری لاله ها به کار ببرید و لازم است آن ها را با کوکوپیت یا پیت ماس و ماسه بادی مخلوط کنید.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

کود مناسب برای تقویت گل لاله

کودهای شیمیایی نقش به سزایی در رشد همه گیاهان به ویژه لاله ها دارند به شرطی که در استفاده از آن ها نهایت دقت به کار برده شود. هنگام نگهداری از لاله ها و پس از کاشت مجدد پیاز در خاک، باید از پتاس برای تقویت پیاز استفاده کنید. با نزدیک شدن به فصل گلدهی می توانید کودهای سه بیست را برای تقوبت آن ها به کار ببرید. به خاطر داشته باشید اگر در ترکیبات کود شما آهن وجود نداشت، از دادن کودهای کلات آهن به آن ها غافل نشوید.

کود مناسب برای تقویت گل لاله

رطوبت و دمای مناسب برای نگهداری از لاله

به طور کلی باید در نظر بگیرید که این گیاهان به هوای سرد بیشتر علاقه دارند تا هوای گرم. از آنجایی که هوای گرم باعث می شود شانس گلدهی آن ها پایین بیاید، بهتر است محیط را، به خصوص در روزهای نزدیک شروع گلدهی، برای آن ها خنک نگه دارید. بهترین درجه دما نیز برای فصول بهار و تابستان 15 تا 20 درجه و برای نگهداری از پیاز 5 تا 10 درجه است. همچنین از آنجایی که این گل علاقه چندانی به رطوبت ندارد لازم نیست هنگام نگهداری از گل لاله محیط را مرطوب کنید و یا از اسپری آب بر روی برگ های آن استفاده کنید.

نحوه تکثیر گیاه لاله

برای تکثیر هر گیاهی لازم است روش های قابل اجرا برای آن را دانست و پس از آن بهترینشان را انتخاب کرد. به طور کلی دو روش برای تکثیر و نگهداری از گل لاله در منزل وجود دارد. تکثیر از طریق بذر و تقسیم پیاز لاله که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام از آن ها اکتفا می کنیم:

دمای مناسب برای نگهداری از لاله

  • کاشت بذر لاله: در این روش از کاشت بذرهای موجود در گل استفاده می شود. این روش بیشتر هنگام رویش طبیعی لاله در دشت ها مورد استفاده است. چرا که هنگام استفاده از آن در منزل، حدود 5 سال طول می کشد تا گیاه شما به مرحله گلدهی برسد.
  • تقسیم پیاز لاله: بهترین روش برای تکثیر و نگهداری از گل لاله تقسیم پیاز است. بهترین زمان برای بیرون کشیدن پیاز از خاک و تقسیم و کاشت مجدد آن نیز پاییز است. با استفاده از این روش نیز 3 سال باید صبر کنید تا گیاه شما گل دهد.

چگونه پیاز لاله را نگهداری کنیم

اولین نکته ای که باید قبل از یادگیری روش نگهداری پیاز گل لاله هلندی، ایرانی و سنبل در خانه بدانید این است که شیوه مراقبت از گل های ریشه دار و پیاز دار با هم متفاوت است. این پیازها در فصول مختلف نگهداری خاصی می خواهند. علی الخصوص زمانی که هوای محیط آن ها خیلی سرد یا خیلی گرم شود. گاهی حتی لازم است پس از پایان زمان گلدهی آن ها، پیاز را از خاک در آورده و آن را در جای درست با دمای مناسبی نگهداری کنید تا از بین نروند و برای گلدهی سال بعد آماده باشند. لازم است در نظر بگیرید که با مراقبت از پیاز گل لاله هلندی نباید بیش از دو سال انتظار گلدهی از آن داشته باشید. چرا که پیازهای لاله هلندی عقیم شده اند. اما لاله های ایرانی با مراقبت درست می توانند چندین سال متوالی گل دهند.

چگونه پیاز لاله را نگهداری کنیم

چگونگی نگهداری پیاز گل لاله برای سال بعد

برای اینکه شاهد گلدهی گیاهتان در سال بعد باشید باید با نحوه نگهداری از پیاز گل لاله آشنا شوید. بنابراین لازم است مراحل و نکات زیر را به دقت مطالعه کنید:

  • اگر پیاز لاله را به تازگی خریده اید بهترین زمان برای کاشت آن آبان و آذر است.
  • پس از کاشت آن را آبیاری کنید و برای دریافت آب مورد نیاز از بارش های زمستانی، گلدان را بیرون قرار می دهیم.
  • با سرد شدن هوا می توانید روی خاک گلدان را به ارتفاع 10 سانتی متر از شن بپوشانید.
  • با فرا رسیدن فصل اسفند و نزدیک شدن به فصل گلدهی شن ها را از روی پیاز برداشته و آبیاری دو بار در هفته را آغاز می کنیم.
  • بعد از ریختن گل ها که معمولا در اواخر بهار است، میزان آبیاری را به یکبار در هفته کاهش می دهیم تا برگ و ساقه زرد شوند.
  • پس از آن پیاز را از خاک خارج می کنیم و پس از شستن می گذاریم در فضای باز خشک شوند.
  • پیازها را تا آمدن ماه آبان یا آذر در یک جعبه چوبی و در فضای تاریک، خنک و خشک نگه می داریم.

چگونگی نگهداری پیاز گل لاله برای سال بعد

مشورت با متخصصین برای نگهداری گل لاله

. اما این را نیز در نظر بگیرید که گاهی به دلایل مختلف نمی توانید مشکلات مختلف آن را حل کنید یا از پیاز آن مراقبت و نگهداری کنید. در چنین شرایطی می توانید با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. . همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این مرکز استفاده کنید و از کارشناسان بخواهید برای بررسی شرایط گلدان در منزلتان حضور پیدا کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره مهندس امیری (از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

 

 

4 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.