نگهداری بنت قنسول

شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول (گل کریسمس یا یلدا) در خانه

نگهداری بنت قنسول یا گیاه کریسمس در خانه در کنار گل های دیگر آپارتمانی به دلیل برگ های زیبا و قرمز رنگ آن، باعث فرحبخشی بیشتر محیط زندگی می شود. آشنایی با روش و طرز نگهداری صحیح از گیاه بنت قنسول یا گل یلدا به شما کمک می کند از بروز مشکلات برای این گیاه جلوگیری کنید. با ما در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان همراه باشید تا با نحوه و طریقه نگهداری از گل بنت قنسول در منزل و شرایط پرورش آن بیشتر آشنا شویم:

آشنایی با گل بنت قنسول

امروز می خواهیم در مورد روش پرورش و نگهداری گیاه بنت قنسول در منزل صحبت کنیم. گلی که گل های بهاری قرمز رنگ زیبایش باعث شده است طرفداران بسیار زیادی داشته باشد. این برگ های رنگی که به اصطلاح به آن ها گل می گویند به رنگ های دیگری مانند نارنجی، زرد، بنفش و گلبهی نیز دیده می شوند. زادگاه اصلی این گل کشور مکزیک است. در آنجا نیز این گل به گل کریسمس معروف است. در ایران نیز نام بنت قنسول از زبان عربی و واژه بنت القنصل گرفته شده است. معنی آن نیز دختر کنسول است و به دختر کنسول مکزیک بر می گردد که این گل را برای اولین بار کشف کرد. البته در بسیاری مواقع نیز نام گل یلدا را جایگزین آن کرده اند. در ادامه شرایط نگهداری گل یلدا یا کریسمس را به طور مفصل شرح می دهیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول یا کریسمس در خانه

هر کدام از گل ها و گیاهان شرایط نگهداری و پرورش مختص به خود را دارند. نادیده گرفتن هر کدام از این نیازها مانند آب، نور، خاک، دمای و رطوبت ساختمان و میزان نیاز به کود باعث از بین رفتن گیاه و بروز بیماری های مختلف می شود. به همین دلیل زمانی که به پرورش گل های آپارتمانی مشغول هستیم باید هر گل را به طور کامل بشناسیم و شرایط نگهداری از آن را در نظر بگیریم. اگر به نگهداری از گل بنت قنسول علاقه زیادی دارید یا یک گلدان از آن را هدیه گرفته اید در حالی که چیز زیادی از آن نمی دانید نگران نباشید. چرا که در ادامه شما را با همه این موارد آشنا می کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

شرایط نگهداری از بنت قنسول در زمان گلدهی

منظور از گلدهی همان برگ های رنگی است که اواخر تابستان تا اردیبشهت رخ می دهد این گیاه در زمان های خاصی گل می دهد و طریقه و طرز نگهداری گل یلدا در این زمان متفاوت است. بهتر است دمای هوا را برای افزایش گلدهی معتدل رو به سرد نگه دارید. همچنین پس از پایان گلدهی برای نگهداری از بنت قنسول، باید شرایط را برای استراحت گیاه فراهم کنید. از اوایل پاییز که گلدهی آغاز می شود نیز باید گلدان را به مدت 13 الی 16 ساعت در تاریکی مطلق و در سایر ساعات روز در اتاقی با نور کافی قرار دهید. مواظب دمای هوا در پاییز باشید. چرا که گرم شدن بیش از حد هوا باعث توقف تعویض رنگ برگ ها می شود.

شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول

نگهداری و آبیاری گل بنت قنسول

ابتدا به یاد داشته باشید شیوه نگهداری صحیح از بنت قنسول ایجاب می کند از آب بدون کلر برای آبیاری آن استفاده کنید. دقت کنید که این گل به آب زیادی احتیاج ندارد. چرا که باعث پژمردگی برگ های بنت قنسول، پوسیده شدن آن ها و گندیدن ریشه آن ها می شود. بنابراین با توجه به تغییر دما در فصول مختلف بهتر است روش چک کردن خاک گلدان را برای تنظیم آبیاری در نظر بگیرید. در این روش و نحوه نگهداری از گیاه کریسمس یا گل یلدا باید انگشت خود را در عمق دو سانتی متری از خاک گیاه فرو کنید و هنگامی که دیدید خاک خشک است آبیاری را تجدید کنید. به یاد داشته باشید آبیاری کم نیز باعث خشک شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود.

میزان نیاز به نور آفتاب

برگ های این گیاه به نور مستقیم خورشید بسیار حساس هستند. این مساله علاوه بر سوختن برگ ها، باعث تغییر رنگ زیبای آن ها نیز می شود. علاوه بر این نور کم باعث افزایش شانس گلدهی یا تغییر رنگ بیشتر برگ ها می شود. همین امر باعث شده این گل جزء گل های مناسب کاشت در باغچه یا مناسب برای باغچه های آپارتمانی که در تراس است نباشد. بنابراین بهتر است هنگام نگهداری از گیاه بنت قنسول در خانه، آن را پشت پنجره قرار دهید تا نور غیر مستقیم آفتاب را دریافت کنید. در روزهای بسیار گرم تابستان نیز سعی کنید آن را از پشت پنجره دور نگه دارید تا شدت آفتاب برگ ها را نسوزاند.

شرایط نگهداری از گیاه بنت قنسول

دمای مناسب

نگه داشتن دمای اتاق به گونه ای که مطابق میل بنت قنسول باشد بسیار مهم است. بهترین دما هنگام نگهداری از بنت قنسول در منزل 18 تا 24 درجه است. البته در هنگام شب یا در فصول سرد می تواند تا دمای 15 درجه نیز به حیات خود ادامه دهد. نکته دیگر اینکه باید مراقب تغییرات یکباره و بیش از حد دما باشید. چرا که گل شب یلدا از شک خوشش نمی آید. همچنین نباید گلدان را در مجاورت باد سرد کولر یا بخاری قرار دهید. حتی تماس برگ ها باش شیشه های سرد نیز باعث واکنش شدید گیاه و بی حال شدن برگ ها و ریزششان می شود. برای نگهداری بهتر از گیاه کریسمس و گلدهی بهتر نیز باید از گرم شدن بیش از حد اتاق در فصول گرم خودداری کنید.

میزان نیاز به رطوبت

نکته ای که باید هنگام نگهداری از گل بنت قنسول یا شب یلدا در خانه به یاد داشته باشید این است که هنگام آبیاری اجازه ندهید آب به برگ های گیاه برسد. چرا که باعث لکه های سفید روی آن ها و خراب شدنشان می شود. نکته بعدی این است که هوای اتاقی که یک گلدان بنت قنسول در آن است باید مرطوب باشد. به همین دلیل است که پس از خریدن آن و انتقالش از گلخانه به محیط منزل شاهد پژمرده شدن آن می شوید. اگر گلخانه ای در آپارتمان یا منزل خود ندارید سعی کنید جای آب پاشیدن روی برگ گل شب یلدا، با جوشاندن آب در محیط مخصوصا در روزهای بسیار گرم و سرد سال، فضا را برای آن مرطوب و مطبوع نگه دارید.

شرایط نگهداری از بنت قنسول در گلدان

خاک مناسب برای نگهداری بنت قنسول

حالا به توضیح یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری از بنت قنسول یا گیاه کریسمس می رسیم. چرا که تاثیر خاک مناسب این گل در رشد و گلدهی آن بسیار زیاد است. اولین نکته در تهیه خاک مناسب برای آن این است که خاک سنگینی نبوده و دارای زهکشی بالا باشد. چرا که رطوبت زیاد برای ریشه ها بسیار مضر است. به همین میزان داشتن میزان مواد مغذی در آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل در ترکیب خاک می توانیم از خاک باغچه یا خاک برگ استفاده کنیم. در ادامه دو ترکیب مناسب برای خاک بنت قنسول را می خوانیم:

به نسبت مساوی از خاک برگ + کوکوپیت + پرلیت

به نسبت مساوی از خاک باغچه + کمپوست + ماسه + پیت ماس

همچنین به یاد داشته باشید ته گلدان شما باید سوراخ هایی ایجاد شده باشد تا آب اضافی از ته آن خارج شود. بهترین زمان برای تعویض خاک بنت قنسول نیز اواسط اردیبهشت ماه است. میزان پی اچ مناسب برای خاک نیز باید 5.5 تا 6.5 باشد.

کود مورد نیاز برای نگهداری بنت قنسول

کود مورد نیاز برای نگهداری بنت قنسول

به طور قطع این گیاه نیز مانند سایر گل ها و گیاهان آپارتمانی به تقویت و کودهای شیمیایی احتیاج دارد. اما نکته ای که باید در حین نگهداری از گل بنت قنسول در نظر بگیرید این است که با توجه به گلدهی و تغییر رنگ برگ ها باید برنامه دقیقی برای کوددهی در نظر بگیرید. به همین دلیل کوددهی باید 3 هفته یکبار و از خرداد تا آبان ماه انجام شود. چرا که در زمان گلدهی نباید به بنت قنسول کود بدهیم. بهترین کودها برای گیاه کریسمس یا گل شب یلدا نیز کودهای کامل سه بیست و کود کلات آهن است.

شیوه صحیح هرس

شیوه صحیح هرس بنت قنسول ممکن است در ابتدا شما را کمی نگران کند، اما به یاد داشته باشید این روش در سلامت و رشد گیاهتان بیشترین تاثیر را دارد. اول بهار و اواخر تابستان دو زمانی است که باید گلدانتان را هرس کنید. شیوه صحیح هرس بنت قنسول در بهار به این گونه است که تمامی برگ ها را از ساقه ها جدا کنید و اندازه ساقه ها را به 15 تا 20 سانتی متر برسانید. اردیبشهت ماه می توانید خاک را با کود مناسب تقویت کنید. این میزان در اواخر تابستان کمی متعادل تر است. به این صورت که می توانید 2 یا سه برگ روی ساقه باقی بگذارید و اندازه ساقه ها را نیز کوتاه نکنید. این شیوه نگهداری بنت قنسول به جوانه زنی بیشتر آن کمک می کند.

شیوه صحیح هرس بنت قنسول

نحوه نگهداری و تکثیر گل بنت قنسول یا سرخ برگه

در آخر و در ادامه یادگیری طریقه نگهداری از بنت قنسول نیز باید کمی با روش های مناسب برای تکثیر و پرورش بنت قنسول یا گیاه کریسمس آشنایی پیدا کنید. بهترین روش برای تکثیر آن نیز قلمه گیری از آن است. اما به خاطر داشته باشید که قلمه گیری را زمانی که گیاه گل دارد انجام ندهید و آن را به بعد از زمان گلدهی موکول کنید. مراحل قلمه و کاشت آن نیز عبارت است از:

 • قلمه مورد نظر را در اندازه حدودا 15 سانتی متر از گلدان جدا کنید.
 • منتظر باشید تا شیرابه ساقه جدا شود. برای اینکار می توانید ته ساقه را در ماسه نرم یا ذغال چوب قرار دهید.
 • گلدان هایی با قطر دهانه 6 سانتی متر در نظر گرفته و آن را از ماسه پر کنید.
 • قلمه را در ماسه بکارید و اجازه دهید تا ریشه بدهد. به طور معمول 5 تا 7 هفته برای این کار زمان لازم است.

نگهداری از گل بنت قنسول

مشاوره با متخصصین برای نگهداری از بنت قنسول در منزل

در پایان به شما پیشنهاد می کنیم اگر به مشکل پیچیده ای هنگام نگهداری از بنت قنسول برخوردید یا سوالی داشتید و باید با فرد متخصصی در مورد آن صحبت می کردید، از یکی از بهترین مراکز مشاوره آنلاین گل و گیاه کمک بگیرید. چرا که کمک گرفتن از افراد غیر متخصص ممکن است باعث آسیب به گلدانتان شود. در همین زمینه برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
4 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.