نگهداری از گل سنبل

شرایط نگهداری از گل سنبل عید تا سال بعد

با نزدیک شدن به عید نوروز و فصل بهار و زنده شدن رسم نگه داشتن سنبل در خانه ها و سفره هفت سین، بسیاری از افراد علاقه بسیار زیادی به یادگیری نحوه نگهداری از گل سنبل پیدا می کنند. به همین دلیل نیز در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم با هم با روش نگهداری از سنبل بعد از گل دادن، نگهداری از پیاز سنبل برای سال بعد و طریقه مراقبت از آن آشنا شویم:

آشنایی با گل سنبل و انواع آن

گل سنبل یکی از گل های زیبا و خوش بویی است که در فرهنگ ایران و در سفره هفت سین نوروز جایگاه ویژه ای دارد. به همین دلیل نیز با نزدیک شدن به ایام عید اکثر افراد به دنبال یادگیری طرز نگهداری از گل سنبل برای عید هستند. اما قبل از آن باید بدانید خواستگاه این گل مربوط به تیره سوسنیان، نواحی معتدل خاورمیانه، بخش هایی از اروپا مانند هلند، آفریقای جنوبی و شرق دریای مدیترانه است. این گل که مانند گل نرگس، سوسن و لاله از طریق پیاز رشد می کند، تک شاخه ای است و دارای گل های ریز بسیار زیبا در رنگ هایی مانند صورتی، نبفش، سفید، آبی و زرد می باشد. از آنجایی که ماندگاری گل سنبل به روش نگه داشتن شما بستگی دارد در ادامه شما را با طریقه درست آن آشنا می کنیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

طریقه نگهداری از گل سنبل در خانه

کسانی که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه دارند می دانند هر گیاهی روش های خاصی برای مراقبت دارد. در این میان مراقبت از گل سنبل نیز نیاز به آموزش دارد. چرا که عمر این گل کوتاه است و تازه نگه داشتن گل سنبل و کمک به طراوت و زیبایی بیشتر آن نیاز به دقت و توجه خاصی دارد. برای همین تمامی نیازهای آن از جمله آب، نور، خاک، کود، رطوبت و دمای مناسب برای آن باید برطرف شود. به همین دلیل نیز لازم است با روش و نحوه نگهداری از گل سنبل بعد از عید و در زمان گلدهی بیشتر آشنا شوید:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان نیاز به نور

نگهداری از گل سنبل و نیاز زیاد آن به نور خورشید باعث شده است بتوان از آن به عنوان یکی از گل های مناسب برای کاشت در باغچه استفاده کرد. اما اگر می خواهید گل سنبل را درون گلدان نگه دارید و برای سفره هفت سین از آن استفاده کنید باید سفره را در جایی پهن کنید که نور خورشید از پشت پنجره به آن بتابد.

طریقه نگهداری از گل سنبل در خانه

میزان مناسب آبیاری

گل سنبل به دلیل خواستگاه اصلی و رشد به وسیله پیاز نیاز زیادی به آب ندارد. در واقع باید بگوییم آبیاری زیاد باعث پوسیدن پیاز و از بین رفتن گیاه می شود. بنابراین هنگام نگهداری از گل سنبل باید به این مساله دقت کنید و از آبیاری زیاد پرهیز کنید. بهترین روش نیز این است که خاک آن را چک کنید و هنگام خشک شدن آبیاری را تکرار کنید.

خاک مناسب گل سنبل

هنگام نگهداری از گل سنبل باید دقت کنید که آب زیادی به پیاز نرسد. بنابراین خاک آن نیز باید قابلیت زهکشی خوبی داشته باشد و علاوه بر داشتن مواد مغذی، سبک نیز باشد. بهترین ترکیب برای آن خاک برگ، ماسه و کود آلی می باشد. اگر از خاک برگ عمده استفاده می کنید، برای اطمینان از آلوده نبودن قبل از استفاده خاک گلدان را ضد عفونی کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز

برای نگهداری از گل سنبل در خانه باید دمای هوای اتاق را معتدل و مرطوب نگه دارید. اما اگر آن را در باغچه کاشتید می توانید مطمئن باشید که این گل خود را با دمای محیط وفق می دهد. اما هنگام نگه داشتن پیاز سنبل باید حواستان به دمای اتاق یا محل نگهداری آن باشد. چرا که هوای گرم باعث آسیب به پیاز می شود.

طریقه نگهداری از گل سنبل در منزل

تغذیه و کوددهی گل سنبل

چنانچه هنگام گلدهی و نگهداری از گل سنبل در خاک، از کود در ترکیب خاک آن استفاده کرده باشید نیازی به تغذیه مجدد آن با کودهای شیمیایی ندارید. در غیر این صورت می توانید به جای استفاده از کودهای سه بیست که برای آن مناسب نیست، آن را با کودهای حیوانی یا پودر استخوان تقویت کنید.

روش های مناسب برای تکثیر

مانند تمام گیاهان، گل سنبل نیز روش های تکثیر خاص به خود را دارد. به طور کلی دو روش برای پرورش سنبل وجود دارد:

 • کاشت بذر: با استفاده از این روش گیاه 5 تا 6 سال وقت نیاز دارد تا به مرحله گلدهی برسد.
 • ته شکافی یا ته برداری پیاز: این روش یکی از بهترین روش ها برای نگهداری از گل سنبل و تکثیر آن است. در این روش قسمتی از پیاز گیاه را یک ماه قبل از کاشت پیاز در خاک جدا کرده و در خاک می کارند، یا قسمت هایی از پیاز را برای دادن پیازچه های بیشتر به صورت افقی برش می زنند.

نگه داشتن سنبل

روش نگهداری از پیاز گل سنبل برای سال بعد

بسیاری از افراد عادت دارند برای سفره هفت سین خود گلدانی سنبل خریداری می کنند و پس از خشکیدن گل آن به طور کامل آن را با پیازش دور می اندازند. اما باید به شما بگوییم که با اندکی آموزش در مورد طریقه نگه داشتن پیاز گل سنبل می توانید شاهد گل دادن آن در سال بعد باشید. از آنجایی که شرایط نگهداری از همه انواع گل سنبل مانند بنفش و سفید یکسان است، در ادامه شما را با روش مراقبت از پیاز و کاشت مجدد آن آشنا می کنیم:

هنگام خرید گلدان گل سنبل به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

ابتدا باید بدانید چه گلدان گلی برای کاشت مجدد پیاز مناسب است. باید دقت کنید که چندان تفاوتی نمی کند که این گل چه رنگی باشد. ولی آنچه مسلم است هرچه گل شما درشت تر باشد، سال بعد گل بهتری می دهد. چرا که نوع پیاز سنبل به گونه ای است که هر سال از میزان درشتی گل آن کاسته می شود. بنابراین اگر گلدان شما گل کوچکی داشته باشد، با وجود به کار بردن روش های درست برای نگهداری از گل سنبل، سال بعد پیاز آن گل کوچکتری می دهد.

روش نگهداری از پیاز گل سنبل

نحوه نگه داشتن پیاز سنبل

باید به این نکته دقت کنید که فصل گلدهی این گل تنها دو تا سه هفته است. پس از آن گل خشک شده و می ریزد. چنانچه نگهداری از گل سنبل بعد از گل دادن درست باشد، شاهد گل دادن آن در سال آینده خواهید بود. برای این منظور نیز لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • با خشک شدن گل آبیاری را تا زمانی که برگ های گیاه نیز به طور کامل خشک نشده است ادامه دهید. چرا که هنوز زمان استراحت آن فرا نرسیده است و پیاز برای سفت شدن و آمادگی گلدهی برای سال بعد نیاز به آبیاری دارد.
 • با خشک شدن کامل برگ ها دو راه برای نگهداری از پیاز گل سنبل دارید. یا آن را درون همان گلدان نگه دارید یا آن را از گلدان خارج کرده و درون روزنامه بپیچید.
 • طرز نگه داشتن پیاز سنبل به هر کدام از روش های بالا که انجام شود، باید در محیطی خنک با دمای بین 5 تا 15 درجه و تاریک و به دور از رطوبت باشد. چرا که فراهم آوری شرایط مناسب برای پیاز این گل، در اندازه و کیفیت گلی که در سال بعد می دهد تاثیر مستقیم دارد.
 • لازم است در این مدت آبیاری به پیاز را قطع کنید و آن را از مواجهه با نور خورشید دور نگه دارید و برای دور ماندن کامل از نور، روی آن را با روزنامه یا پارچه تیره ای بپوشانید.
 • برای جلوگیری از مبتلا شدن پیاز به قارچ نیز می توانید از انواع قارچ کش برای گیاهان، مانند قارچ کش مانکوزب برای آن استفاده کنید.

روش نگهداری از پیاز گل سنبل برای سال بعد

زمان مناسب برای نگهداری مجدد از پیاز گل سنبل در خاک

ماه های آذر و دی زمان بیدار شدن گل شما است. در این ماه ها است که پیاز شروع به جوانه زدن می کند. زمانی که اولین جوانه سر از پیاز در آوردند لازم است در صورت نگه داشتن پیاه گل سنبل در روزنامه، آن را از روزنامه در آورده و مجددا درون خاک قرار دهید. همچنین اگر روی آن را با پارچه یا روزنامه پوشانده اید، آن را برداشته و در معرض نور خورشید قرار دهید و آبیاری به آن را آغاز کنید. نگهداری صحیح از گل سنبل در این چند ماه باعث گل های زیبا و با طراوت می شود. برای تقویت پیاز و کمک به آن برای رشد جوانه می توانید از کودهای مخصوص گلدهی استفاده کنید. با نزدیک شدن به عید نوروز می توانید گلدان را به داخل ساختمان ببرید تا با تغییر دما به گل شک وارد کرده و باعث رشد سریع تر آن شوید.

زمان مناسب برای نگهداری مجدد از پیاز گل سنبل

مشاوره با متخصصین برای نگهداری از گل و پیاز سنبل

امیدواریم با این نوشته توانسته باشیم راهنمای خوبی برای شما جهت نگهداری از گل سنبل و پرورش پیاز آن برای عید و سال بعد باشیم. شما عزیزان می توانید در صورت بروز مشکل در هر کدام از مراحل کاشت و مراقبت از این گل و نگه داشتن پیاز گل سنبل با شماره 09133752734تماس گرفته و با مشاورین مجازی گل و گیاه جوانه بان در این زمینه مشورت کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
11 پاسخها
 1. سماواتی
  سماواتی گفته:

  سلام من خیلییی گل سنبل رو دوست دارم ولی نمتونستم چجوری باید ازش نگهداری کنم مطلبتون عااالی بود

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام سال نو مبارک
   ممنون از شما. برای خرید از سایت به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید یا با شماره 09367889355 تماس بگیرید

   پاسخ
 2. ثمین رضایتی
  ثمین رضایتی گفته:

  سلام خسته نباشید گل سنبل من خشکید میخواستم یه مشاوره از متخصصان سایت بگیرم منو راهنمایی کنند

  پاسخ
 3. نازنین
  نازنین گفته:

  باسلام ـاگر پیاز ضربه خورده باشه و از گلدن افتاده باشه بیرون باز هم ریشه و گل میده؟

  پاسخ
 4. سانا
  سانا گفته:

  عرض ادب و احترام
  من تمام این نکته ها را برای نگه داری پیاز سنبل سال پیش رعایت کردم و یکماه پیش جوانه زد .در تراس گذاشتمش و آبیاری را شروع کردم.اما رشد خاصی نکرده و همان شکل مانده!چکارکنم جوانه رشد کند؟دیگر امیدی هست به رشدش؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت شما بخیر. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید09133752734

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.