نگهداری گل مرجان

طریقه نگهداری گل مرجان (فرفیون) در منزل

گل مرجان که به نام تاج خار شهرت دارد گیاهی زیبا  و زینت بخش است که از گذشته  به عنوان یک گیاه آپارتمانی از آن نگهداری ‎شده است . مراقبت از این گیاه بسیار آسان است و تنها با رعایت نکات ساده ای می ‎توانید با این گیاه منزل خود را آراسته کنید. دراین مقاله از  سایت جوانه بان قصد داریم درباره  شرایط نگهداری این گل زیبا از جمله میزان آبیاری، نور و دمای مناسب، خاک و رطوبت لازم و شیوه های کوددهی و هرس کردن گل مرجان در چهارفصل سال صحبت کنیم. اگر دوست دارید این گیاه سالیان سال سوگلی گل های منزل شما باشد حتما لازم است شرایط دلخواه رشدش را فراهم کنید. در ادامه به شما یاد میدهیم چگونه از گل مرجان یا فرفیون خود نگهداری کنید.

زیستگاه اصلی  گل مرجان(Euphorbia)

گل مرجان گونه ای از گیاهان گلدار –خاردار است . این گل که به خانواده یوفوریاسه  Euphorbiaciae تعلق دارد. گیاه مرجان در واقع نوعی گیاه گوشتی با برگهای آبدار است که دارای شیره ای سفید و سمی هستند .گل مرجان در زادگاه اصلی خود یعنی ماداگاسکار  به شکل بوته ای رونده تا حدود 1.8 متر ارتفاع می یابد اما زمانی که به شکل گلدانی پرورش یابد  می تواند حدود 90-60 سانتیمتر رشد می کند. مرجان در صورت کاشته شدن در باغچه می تواند به یک بوته بزرگ تبدیل می ‎شود ساقه خاکستری رنگ این گیاهان پوشیده شده از خار است و طول برگ های آن ها از 2 تا 15 سانتی متر متغیر است .

این گیاه از لحاظ اندازه به دو نوع بزرگ و مینیاتوری تقسیم می‌شود. مرجان مینیاتوری گل‌های ریزتر و برگ و ساقه کوچک‌تری نسبت به مرجان معمولی دارد اما چگونگی نگهداری در هر دو مرجان (مینیاتوری و معمولی) یکسان است. گل مرجان  نماد دوستی، فروتنی، همدردی است. همان طور که  از دوستی های محافظت می کنید، لازم است عاشقانه از گل مرجان خود هم مراقب کنید.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

راههای مراقب ویژه ازگل مرجان(فرفیون) در منزل

چنانچه شما هم یکی  از علاقه مندان به نگهداری گل مرجان(فرفیون) که یکی از گیاهان پر طرفدار آپارتمانی است هستید در این بخش می توانید با رازهای پرورش و راهکارهای مفید جهت مراقبت از این گیاه زیبا شامل میزان آبیاری و نور و خاک و دمای مناسب رشد آشنا شوید. به طور خلاصه میتوان گفت که گیاه مرجان زمانی گل می‌دهد که نور را به‌طور کامل دریافت کند، گیاه مرجان به خشکی مقاومت بالایی دارد، نیاز به خاک شنی و کمی خشک دارد. در ادامه به طور مفصل نگهداری گل مرجان و همچنین نیاز های آن رو مورد بررسی قرار می دهیم.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نور کافی برای رشد گل مرجان

گل مرجان کلا یک محیط پر نور را دوست دارد. پس حتما در نحوه مراقبت از گل مرجان به نیازش نور زیاد و نور مستقیم آفتاب  توجه کنید تا شاداب تر به نظر برسد. البته نباید در روزهای گرم تابستان در این کار زیاده روی کرد و سایه برایش بهتر است. هرچه هوا رو به خنکی می رود نور مورد نیاز گیاه مرجان بیشتر شده و باید گیاه را در معرض نور آفتاب بیشتری قرار دهید. کمبود نور در محیط منجر به کم رنگ شدن و  زرد شدن گل مرجان می شود و همچنین علت عدم شکل گیری گلها و ریزش برگها است.

بهترین مکان برای قرارگیری این گیاه در خانه شما، پشت پنجره‌ی جنوب شرقی است که آفتاب مورد نیازش تامین شود. بعضی از افراد برای داشتن گیاه پرگل حتی شب ها هم گل مرجان را در معرض نورمصنوعی قرار می‌دهند که این کار نادرست است چرا که باید زمانی را برای استراحت گیاه در نظر بگیرید.

نگهداری گل مرجان 5

دمای مناسب برای نگهداری گل مرجان

گل مرجان گیاهی گرما دوست است و محیطی گرم را می پسندد.مکان هایی که دمای آن ها بین ۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه مناسب هستند.این گیاه قادر است تا دمای ۳۵ درجه را هم تحمل کند ولی قرار گیری در این شرایط باعث رشد کم و حتی در بعضی مواقع توقف رشدی گیاه خواهد شد.در فصل سرما دمای محیطی که گیاه را در آن نگهداری می کنید نباید از ۱۵ درجه کمتر شود. زیرا باعث ریزش برگ های گیاه شده و حتی ممکن است باعث مرگ گیاه شود.برای رشد بهتر و سرحال شدن آن بهتر است به آن هوای تازه برسانید که این کار باعث خوشحالی گیاه خواهد شد. و در فصلی که گیاه به خواب نیاز داره باید دما خیلی پایین باشد تا گیاه استراحت کند.

میزان آبیاری مناسب برای رشد گیاه مرجان

برای افراد پر مشغله که  به خوبی نمی توانند از گیاهان مراقبت کنند ولی دوستدار گیاهان هستند گل مرجان بهترین انتخاب است چرا که زیاد به آبیاری نیاز ندارد. در نگهداری از گل مرجان دقت کنید حتما بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود ولی فاصله بین دو آبیاری بیشتر از ۱۰ روز نباشد . اولین نشانه شما برای آبیاری مجدد خشک شدن خاک گلدان به عمق ۳ سانتی متر است.

در نحوه نگهداری به خاطر داشته باشید که مرجان گیاه مقاومی است و می تواند کم آبی را تحمل کند.گیاه مرجان همچون کاکتوس آب را در ساقه خود ذخیره می‌کند، به همین دلیل نسبت به گیاهان آپارتمانی دیگر به آب کمتری نیاز داشته و زمانی که‌ برگ‌های آن زرد می‌شوند لازم است تا آبیاری را قطع کنید. بعد از تخلیه‌ی آب اضافی، ظرف زیر گلدان را خالی کنید تا ریشه ها در آب نمانند. در زمستان نیز اجازه دهید خاک تا عمق حدود ۵ تا ۷/۵ سانتی متر خشک شود. این نکته را هم اضافه کنیم که بهتر است گل مرجان با آب ولرم در حد دمای ۲۰ درجه سانتی گراد آبیاری شود.

نگهداری گل مرجان 1

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری گل مرجان

گل مرجان به خاطر نوع متابولیسم و تکامل خود توانایی تحمل هوای خشک را دارد اما اگر آن را در محیطی مرطوب قرار دهیم باعث رشد بهتر گیاه خواهد شد. برای ایجاد رطوبت می توانید برای گیاه خود جزیره درست کنید اما به هیچ وجه نمی توانید از غبار پاشی استفاده کنید چون باعث به وجود آمدن بیماری قارچی در گیاه خواهد شد.ساخت جزیره برای گیاهان خیلی راحت است فقط باید زیر گلدانی، گلدان خود را پر از سنگ ریزه کنید و به همین راحتی شما یک جزیره برای گیاه خود ساخته اید.

خاک مناسب  برای نگهداری گل مرجان

مرجان گیاه کم دردسری برای نگهداری است . انواع خاک را می پذیرد اما به طور کلی خاک با زهکشی مناسب برای مرجان بهتر است،  چون آب زیاد در ریشه را دوست ندارد. بهترین ترکیب خاک برای پرورش مرجان، ترکیب خاک کاکتوس یعنی ۳ قسمت ماسه ۲ قسمت خاک برگ و ۲ قسمت خاک باغچه است تا آب را از خود رد کند کمی هم کود پوسیده گاوی به آن اضافه شود. خاک مناسب برای پرورش و نگهداری گل مرجان را می توانید از بخش انواع خاک در سایت جوانه بان تهیه کنید.

نگهداری گل مرجان 2

زمان مناسب کودهی برای نگهداری  و تغذیه گل مرجان

زمان مناسب برای کود دهی در فصل رشد گیاه (از اوایل بهار تا اواخر تابستان) است. در این بازه می توانید با کود کریستالون ترجیحا قرمز گیاه را تغذیه کنید. کودهایی که مناسب این گیاه هستند (کود مناسب برای نگهداری گیاه مرجان را می توانید از سایت جوانه بان تهیه کنید) دارای پتاس بالا و ازت پایین اند. گیاه این گل شیفته آهن است. مرجان خود را می توانید از بهار تا آخر پاییز دوهفته یبار یکبار با کود آهن و کودهای گرین آپارتمانی تغذیه کنید. توجه کنید در اتاقی که تهویه ندارد ساقه های  گیاه ساقه هاش نازک میشوند و  چون خوب کلسیم جذب نمیشود رشد ریشه ها ضعیف خواهد شد.

گلدان مناسب برای پرورش گل  مرجان

از آن جایی که این گیاهان دارای رشد آرامی هستند، در طول مدت نگهداری نیاز به تعویض گلدان آن ها تا مدت ها نیست  اما با این حال در صورت لزوم برای تعویض گلدان این گیاه، فصل بهار زمان مناسبی برای انجام این کار خواهد بود .

در طریقه نگهداری از گل مرجان در نظر داشته باشید که از استفاده از گلدان خیلی بزرگ خودداری کنید زیرا این امر باعث افت میزان گل دهی آن خواهد شد. در انتهای گلدان حفره هایی برای تخلیه آب اضافه در نظر بگیرید.برای لایه زیرین گلدان، یک زهکش مناسب از شن ایجاد کنید.گلدان را تا چند سانتی متر زیر لبه‌ی بالای آن پر کنید.گلدان را چندین بار به سمت بالا و پایین تکان دهید. این کار می تواند شکاف های موجود در اطراف ریشه را پر کند.در نهایت خاک را محکم فشار دهید. بعد از تعویض گلدان این گیاه را تا حدود ۲ روز آب ندهید اگر شرایط را برای این گیاه فراهم کنید در طول سال شما شاهد گلدهی بر روی این گیاه خواهید بود(در نمیه دوم سال گلدهی بیشتر است).

نگهداری گل مرجان 4

میزان دوام و پایداری گل مرجان

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که گل های زیبای فرفیون چقدر دوام می آورند ؟در پاسخ به سوال شما میگوییم  در 20 سال گذشته، هیبریدایزرها  عمر این گیاه را بهبود بخشیده اند به طوری که نسبت به گذشته گلهای بیشتر و بزرگتری تولید می کند. با مراقبت و نگهداری در محیط مناسب، دورگه های Euphorbia (تاج خار) تقریباً در تمام طول سال شکوفا می­شوند.

روش درست هرس گل مرجان

هرس گیاه مرجان را باید از سال سوم به بعد آغاز کنید و چون این گیاه دارای رشد آرامی است در نحوه نگهداری از این گل در نظر داشته باشید هر ۲ الی ۳ سال نیاز به هرس دارد. روش صحیح هرس این گیاه به این صورت است که باید شاخ و برگ هایی که خشک و پژمرده شده اند را ببرید. اگر گیاه شما خیلی بلند شده می توانید ساقه ی آن را از بالا بچینید و قلمه بزنید و ساقه قبلی هم از کنار جوانه می­زند و گیاه گرد خواهد شد.

 ساقه های مرجان مینیاتوری تیغ دار هست، همچنین از آن جایی که گل مرجان گیاهی سمی است حتماً از دستکش استفاده کنید. برای جلوگیری از نشت ماده سمی این گیاه به بیرون، باید محل بریده شده را با چسب ضد آب بپوشانید. برای هرس آگل مرجان می توان شاخه هایی که نزدیک سطح خاک می باشند را قطع کرد. برای این که گل مرجانی گرد و تو پر داشته باشید باید سر ساقه ها را برش دهید تا شاخه های جدید از کنار این ساقه ها شروع به رشد کنند. دقت داشته باشید این گیاه به هرس سالیانه نیاز ندارد.

نگهداری گل مرجان 6

مراقبت از مرجان  زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

ممکن است این گیاهان تا چندین دهه بدون هیچ گونه علائم حیاتی به رشد خود ادامه دهد. در این شرایط نیازی به نگرانی نیست و تنها کافیست مراقبت های همیشگی مانند نور و آبیاری مناسب را ازگیاه به عمل آورید. خواهید دید که به زودی گیاهتان شکوفا شده و به منزلتان جلوه خواهد بخشید. اما گاهی چون نمی توانید شرایط مطلوب نگهداری گیاه را فراهم کنید مشکلاتی برای گیاه مرجان شما پیش می آید. آبیاری بیش از حد ممکن است باعث پژمردگی گیاه و کاهش تعداد گل های آن شود.هرس بیش از حد گیاه و نوسانات دمایی نیز، ممکن است باعث کاهش میزان گلدهی این گیاه شود.  در این شرایط بهترین تصمیم صحبت با مشاوره گل و گیاه است. شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.