بذر گوجه فرنگی

بذر گوجه گلخانه ای(قیمت و خرید)

بذر گوجه گلخانه ای از جمله پرمصرف‌ترین بذرهای مورد استفاده در کشت گلخانه‌ است.گوجه فرنگی نسبت به سرما بسیار حساس بوده و بارندگی باعث ایجاد لکه روی پوست گوجه می‌شود و محصول را خراب خواهد کرد. در نتیجهریسک کشت گوجه فرنگی در فضای باز بسیار بالا خواهد بود.از این رو بهتر است که در محیط گلخانه کشت شود. انواع مختلف بذر گوجه گلخانه در بازار موجود است بنابراین در زمان خرید بذر بایستی خصوصیات بذر را در نظر بگیرید تا بتوانید بذری مناسب شرایط گلخانه خود تهیه کنید. اگر در زمینه انواع بذر گوجه فرنگی گلخانه ای اطلاعی ندارید مطالعه این مقاله از سایت جوانه بان که در ارتباط با معرفی انواعبذر گلخانه‌ای گوجه نظیر 4129، مایا، والنسیا، دافنیس، ترمه و… است برایتان مفید خواهد بود.

معرفی بذر گوجه گلخانه ای

با توجه به اینکه کشت گلخانه‌ای گوجه در مقایسه با کشت باز در بین گلخانه داران طرفدار بیشتری پیدا کرده است شرکت‌های تولیدکننده انواع بذر گلخانه ای را به بازار عرضه کرده‌اند.بذر گلخانه‌ای گوجه در مقایسه با بذرهای معمولی به دلیل مقاومت بالاتر به انواع بیماری بسیار بهتر است. از فواید کشت گلخانه ای گوجه این است که گلخانه دار می‌تواند در مکان‌های کوچک نیز بذر گوجه فرنگی را به مقدار زیاد در بستر کشت گلخانه ای پرورش دهد و سود بالایی به دست آورد. همچنین محصول برداشتی کیفیت مطلوبی داشته و از بازارپسندی بالایی برخوردار است. تمام مزیت‌های کشت گلخانه ای سبب شده است که گلخانه داران بیشتر به کشت گلخانه‌ای بذرترغیب شوند. به دلیل اینکه هر یک از بذرهای گلخانه ای گوجه ویژگی مخصوص به خود را دارند اطلاع از زمان مناسب کاشت بذرگوجه فرنگی گلخانه ای جهت برداشت محصول ایده‌آل بسیار حائز اهمیت است.

بهترین زمان کاشت بذر گوجه گلخانه ای

نوع رقم بذر گوجه گلخانه ای روی زمان کاشت آن اثر می‌گذارد. از این رو باید قبل از کاشت بذر گوجه اطلاعات کافی در زمینه شیوه رشد و زمان باردهی آن به دست آورد. به طور کلی بذر گوجه فرنگی به نوع زودرس، میان‌رس و دیررس تقسیم‌بندی می‌شود. اگر بذر گلخانه ای گوجه در زمان مناسب کاشته نشود از میزان تولید محصول آن کاسته خواهد شد. یکی از فصول کاشت بذر گوجه گلخانه، بهار است که به آن کشت بهاره نیز گفته می‌شوددومین فصل کاشت بذر گوجه گلخانه، فصل پاییز است.جهت کشت بهاره بذر گوجه فرنگی را از ابتدای آبان تا ابتدای آذر در داخل سینی‌های نشاء شروع می‌کنند. در مرحله بعد با شروع فصل دی نشاهای آماده کشت را به زمین اصلی منتقل خواهند کرد. زمان مناسب برداشت محصول کشت بهاره گوجه فرنگی پایان اسفند ماه تا انتهای خرداد ماه است. در نتیجه حدود 3 تا 4 ماه محصول قابل برداشت است. علاوه بر زمان مناسب کاشت بذر، شناخت ارقام گوجه فرنگی گلخانه ای در انتخاب بذر مناسب بسیار موثر است.

بذر گوجه فرنگی

بهترین بذر گوجه فرنگی گلخانه ای کدام است؟

گلخانه داران برای اینکه بتوانند بهترین بذر گوجه گلخانه را بشناسد باید تحقیقات وسیعی انجام دهند. جهت این کار لازم است که شرایط گوناگونی را بررسی کرده بر اساس نتایج بدست آمده بهترین بذر گلخانه ای گوجه را انتخاب کنند. به طورکلی هرچه بذر گلخانه گوجه نسبت به انواع آفات و بیماری مقاومت بیشتری از خود نشان دهد، در شرایط تنش‌های محیطی بتواند رشد خوبی داشته باشد برای کشت گلخانه مناسب‌تر است. به دلیل اینکه تمامی بذرها در شرایط مطلوب عملکرد خوبی دارند، آنچه بذرهای گلخانه ای گوجه را از یکدیگر متمایز می‌کند تحمل شرایط دشوار و بحرانی است. با کاشت چنین بذرهایی گلخانه دار مطمئن خواهد بود که با تغییر شرایط محیطی بذرها از بین نخواهند رفت.

بذر گوجه فرنگی گلخانه ای هیرادیکی از بهترین نوع بذر گوجه گلخانه است. این نوع بذر محصولی با بافت سفت و قابلیت انبارداری بالا تولید می‌کند. از خصوصیات ظاهری گوجه فرنگی حاصل از این بذر می‌توان به خوش رنگ بودن آن اشاره کرد، از این رو در تمام شهرهای کشورمشتریان خاص خود را دارد. با خرید بذر گوجه هیراد می‌توانید از آن در کشت گلخانه‌ای و داربستی نیز استفاده کنید. بوته حاصل از این نوع بذر مقاومت بالایی به تغییرات محیطی دارد. بذر گلخانه ای گوجه هیراد را می‌توان به شکل خوشه‌ای نیز برداشت کرد. این ویژگی در بازار کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. از دیگر خصوصیت این بذر گلخانه ای می‌توان به مقاومت بالا در مقابل ویروس موزائیک گوجه فرنگی اشاره کرد. بذر گلخانه ای گوجه هیراد قابلیت کشت در اکثر شهرها را دارد. کلیه خصوصیات ذکر شده باعث شده است که این بذر هیراد جزء بهترین بذر گوجه گلخانه ای به شمار آید.

بذر گوجه والنسیا

یکی از انواع دیگر بذر گوجه گلخانه، بذر والنسیا است. این نوع بذراز نوع هیبریدی است. بذر هیراد قابلیت کشت در تمامی فصل سال را داشتهو در بسته‌بندی 1000 عددی به بازار عرضه می‌شود. پس از کاشت بذر گوجه والنسیا به صورت نشاء حدود 50 تا 60 روز تا برداشت محصول طول می‌کشد. مدت زمان برداشت محصول 5 تا 8 ماه تعیین شده است. به طور تقریبی هر بوته گوجه بین 15 تا 20 کیلو محصول در طول دوره رشد خود بار می‎‌دهد. به نظر شما بذر گلخانه ای والنسیا برای کدام گلخانه داران مناسب‌تر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر به دنبال بذر گوجه گلخانه ای مقاوم به انواع بیماری هستید که محصول سفت و باکیفیت نیز تولید کند این نوع بذر گزینه مناسبی است. از دیگر ویژگی بذر گوجه والنسیا می‌توان به تولید میوه با وزن تقریبی 200 تا 240 گرم و شکل ظاهری بازارپسند و مناسب صادرات اشاره کرد. کاشت این نوع بذر گوجه گلخانه امکان چیدن محصول با دمگل را برای گلخانه داران فراهم کرده است.لازم به ذکر است که جهت برداشت بیشترین محصول باید به تامین مواد مغذی از طریق کوددهی گوجه فرنگی نیز توجه کنید. کارشناسان کشاورزی توصیه می‌کنند به ازای هر 1000 متر از بستر کشت گلخانه حدود 2500 تا 3000 نشاء مورد استفاده قرار گیرد. در زمان کاشت باید فاصله هر بوته بین 45 تا 50 سانتی‌متر باشد. رعایت فاصله مناسب بین بوته‌های گوجه فرنگی منجر به افزایش تولید گل، برداشت بیشتر محصول، هوارسانی بهتر به بوته، ابتلا کمتر به بیماری و مصرف کمتر سم خواهد شد.

بذر گوجه فرنگی

آشنایی با خصوصیات فنی بذر گوجه گلخانه والنسیا

  • این بذر برای کشت هیدروپونیک و گلخانه مناسب است و قابلیت کشت به صورت نشاء را نیز دارد.
  • جزو ارقام بذر گوجه گلخانه ای زودرس محسوب می‌شود.
  • این نوع بذر گوجه گلخانه را می‌توان برای تحریک جوانه‌‌زنی در آب خیساند.
  • میزان قوه نامیه بذر والنسیا حدود 82 درصد است.
  • دمای مناسب بذر برای جوانه‌زنی 18 تا 25 درجه سانتیگراد تعیین شده است.
  • پس از کاشت بذر گوجه والنسیا حدود 3 تا 5 روز طول می‌کشت تا جوانه بزند.

بذر گوجه گلخانه ای مایا

این نوع بذر توسط شرکت دوکسا اسپانیا تولید شده است. بذر مایا جزو ارقام صادراتی گوجه گلخانه ای محسوب می‌شود و رقمی مناسب جهت کشت در فصل پاییز و زمستان است. از بذر گوجه گلخانه مایا می‌توانید جهت کشت در گلخانه و فضای باز نیز استفاده کنید. اگر به دنبال بذری بابوته گوجه فرنگی قوی، با قابلیت کشت داربستی و میزان باردهی بالا هستید، بذر مایا گزینه مناسبی خواهد بود. از هر بوته گوجه فرنگی حاصل از این بذر در هر خوشه می‌توانید حدود 5 تا 6 عدد میوه با وزن حدود 20 تا 250 گرم با ماندگاری بالابرداشت کنید.گوجه فرنگی حاصل از بذر مایا طعم دلپذیری داشته و از نظر ظاهری به رنگ قرمز تیره است. بذر مایا مقاومت بالایی در برابر بیماری‌‌های فوزاریوم، ورتیسیلیوم و ویروس زرد شدن و پیچیدگی برگ گوجه فرنگی از خود نشان می‌دهد.

بذر گوجه  4129

بذر 4129 یکی از ارقام هیبریدی جدید بذر گوجه گلخانه ای بوده که توسط شرکت سمینیس تولید شده است. بذر 4129 در بسته‌های 1000 عددی در بازار موجود است. گوجه فرنگی حاصل از بذر 4129 را در گروه ارقام با اندازه درشت یا همان تیپ بیف قرار می‌دهند. گوجه فرنگی سایز بزرگ در بازارهای خارجی بسیار طرفدار دارد اما در بازارهای داخلی از محصولاتی با اندازه متوسط استقبال بیشتری شده است. محصول حاصل از بذر 4129 از نظر ظاهری گرد و خوش فرم بوده و بسیار بازارپسند است. اگر به دنبال بذر گلخانه ای مناسب صادرات هستید، بذر 4129 بهترین گزینه خواهد بود. محصولاتی تولیدی گوشتی بوده و بافتی سفت دارند. به علاوه هر کدام از گوجه فرنگی‌های تولید شده دارای وزنی حدود 180 تا 210 کیلوگرم هستند. بوته گوجه فرنگی حاصل از بذر 4129 پوشش برگی مناسبی دارد و نسبت به بیماری‌های ویروسی نظیر ورتیسیلیوم و فوزاریوم مقاوم است. در روی هر بوته گوجه فرنگی حاصل از این نوع بذر 5 تا 6 میوه رشد می‌کند. ویژگی رشد نامحدود بوته بذر 4129 سبب شده است که بتوان از آن برای مدت زمان طولانی برداشت محصول کرد. گلخانه داران می‌توانند این نوع بوته گوجه فرنگی را به دلیل قوی بودن روی پایه‌های فلزی بخوابانند و یا عمل پایین کشی بوته را انجام دهند.

کوددهی گوجه فرنگی گلخانه ای

بذر گوجه گلخانه ای ساخیا

بذر گوجه گلخانه ساخیا از نوع هیبریدی بوده و رشد نامحدودی دارد. محصولات حاصل از رشد این بذر به رنگ قرمز براق، بسیار خوش فرم و بازارپسند هستند و حدود 180 تا 230 گرموزن دارند. بذر گوجه ساخیا در دسته بذور زودرس قرار می‌گیرد. از دیگر خصوصیات این نوع بذر گوجه می‌توان به باردهی بالا در طول فصل کشت، تولید محصولی فاقد سبزی در بخش دمگل، مدت زمان نگهداری بالا اشاره کرد. بذر گلخانه ای ساخیا در برابر بیماری‌های ویروسی فوزاریوم، بیماری پژمرده شدن آوند ورتیسیلیومی و موزائیک گوجه مقاومت بالایی دارد. همچنین مقاومت نسبی در برابر بیماری ویروسی پژمردگی خالدار گوجه از خود نشان می‌دهد.اگر به دنبال بذر گلخانه ای گوجه هستید که نسبت به نماتد گره ریشه نیز مقاومت نسبی داشته باشد،بذر ساخیا انتخاب مناسبی است.

 

بذر گوجه  دافنیس

بذر گوجه گلخانه دافنیس محصول شرکت سینجنتا بوده و جزو ارقام مناسب برای صادرات محسوب می‌شود. بهترین زمان کاشت بذر گوجه دافنیس فصل پاییز و زمستان است که می‌توان در گلخانه و در فضای باز از آن استفاده کرد. از خصوصیات بوته گوجه فرنگی حاصل از این بذر می‌توان به فاصله کم بین میان‌گره ها، میزان باردهی بالا، تولید 4 تا 6 میوه با وزن تقریبی 220 تا 240 کیلوگرم روی هر خوشه اشاره کرد. محصولات برداشتی برای مدت زمان طولانی نگه داشت.گوجه فرنگی‌های برداشتی طعم مطلوب داشته و به رنگ قرمز پررنگ شفاف هستند. از مقاومت بالای این بذر در برابر بیماری‌های ویروسی گیاه گوجه فرنگی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

بذر گوجه گلخانه ای1012

از انواع دیگر بذر گوجه گلخانه می‌توان به بذر 1012 اشاره کرد که از نظر کیفیت محصول، اندازه و شکل ظاهری نسبت به بذر 4129 برتری دارد. محصول حاصل از بذر 1012 از ظاهری مناسب برخوردار است. همچنین میزان ماندگاری بالایی نیز دارد. بوته گوجه فرنگی حاصل از بذر 1012 پوشش برگی مناسبی دارد این خصوصیت روی افزایش کیفیت میوه بسیار موثر خواهد بود. به علاوه به دلیل برخورداری از پوشش برگی مطلوب و بافت سفت میوه تولیدی جهت تک چین کردن بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که بذر 10 12 پس از گذشت 120 روز به بار می‌نشیندبذر گوجه گلخانه 1012 برای مناطقی که مشکل گرمی هوا در انتهای فصل را دارند، انتخاب مناسبی است.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

بذر گوجه فرنگی گلخانه ای ترمه

بذر گوجه گلخانه ترمه جزو ارقام هیبریدی محسوب می‌شود. بوته حاصل از این بذر قدرت بالایی داشته و در برابر انواع بیماری‌ها نظیر کپک خاکستری، بوته میری و ویروس پیچیده شدن و زردی برگ گوجه فرنگی مقاومت فوق العاده‌ای از خود نشان می‌دهد. بذر گلخانه ای ترمه جزو ارقام با باردهی بالا به شمار می‌آید به طوریکه روی هر بوته حدود 5 تا 7 عدد گوجه فرنگی رشد خواهد کرد از این رو می‌توان بذر ترمه را جزو پربارترین بذر گوجه گلخانه ای به حساب آورد. محصول برداشتی از نظر ظاهری گرد، بسیار خوشرنگ و باکیفیت است و مدت زمان ماندگاری بالایی نیز دارد. برای هر محصول حاصل از بذر گوجه گلخانه ترمه وزنی حدود 220 تا 260 کیلوگرم تخمین زده شده است.

بذر گوجه گلخانه ای با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

گلخانه داران اگر انتظار باردهی بالا از بذر گوجه گلخانه ای دارند باید در زمان خرید بذر گلخانه‌ای به نوع بذر، کیفیت و زمان کاشت آن توجه کنند. شما می‌توانید بذر گوجه  مناسب و مرغوب از مجموعه نارنج اسپادانا خریداری کنید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.