کوددهی گوجه فرنگی گلخانه ای

انواع بذر گلخانه‌ای (خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل دلمه‌ای)

آشنایی با انواع بذر گلخانه‌ای به انتخاب بذر مناسبدر زمان خرید کمک خواهد کرد. همواره یکی از دغدغه‌های گلخانه‌داران خرید بهترین بذر از بین انواع بذر گلخانه‌ای است. در حال حاضر انواع متنوعی از بذرهای میوه، سبزیجات، صیفی‌جات و گیاهان زینتی گلخانه‌ای در بازار موجود است. هر نوع بذر گلخانه‌ای شرایط و زمان کاشت مخصوص به خود را دارد، از این رو موقع خرید بذر باید به دستورالعمل روی بسته بندی توجه کرد. چنانچه بذر گلخانه‌ای بهاره را در فصل سرد بکارید انتظار برداشت محصول ایده آل از آن را نداشته باشید. با توجه به تنوع بالای بذر گلخانه‌ایو تاثیر بالای نوع بذر در تولید محصولات گلخانه‌ای با کیفیت و بازارپسند، سایت جوانه بان این مقاله را پیرامون آشنایی با انواع بذر گلخانه‌ای خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل دلمه تهیه کرده است.

معرفی انواع بذر گلخانه ای

امروزه به دلیل گسترش کشت گلخانه‌ای انواع متنوعی از بذر گلخانه‌ای توسط شرکت‌های تولید کننده به بازار عرضه شده است. در حال حاضر بذر گلخانه‌ای سبزی و صیفی، گیاهان زینتی، انواع میوه وجود دارد. همواره انتخاب بذر گلخانه‌ای مناسب به یکی از دغدغه‌های گلخانه‌داران تبدیل شده است. برای انتخاب بهترین بذر از بین انواع بذر گلخانه‌ای باید اطلاعات وسیعی نسبت به شرایط گلخانه خود داشته باشید. کاشت بذر مناسب روی سودآوری گلخانه بسیار موثر خواهد بود. شما می‌توانید با کمی تحقیق از دیگر گلخانه‌داران منطقه خود و با صرف کمترین هزینه بذر مناسب بستر کشت گلخانه‌ای خود را پیدا کنید. به نظر شما بذر گلخانه‌ای نسبت به بذرهای معمولی چه مزایایی دارد؟ جهت پاسخ به این سوال باید گفت که بذرهای گلخانه‌ای میزان باردهی بالاتری دارند. به طور مثال بذر خیار گلخانه‌ای به دلیل رشد عمودی فضای کمتری را اشغال خواهد کرد و برای گلخانه‌های کوچک بهترین گزینه است. به علاوه محصولات گلخانه‌ای از لحاظ ظاهری کیفیت بالایی داشته و بسیار بازارپسند هستند، به همین خاطراز محصولات گلخانه‌ای استقبال بیشتری می‌شود.آشنایی با انواع بذر گلخانه انتخاب بذر مناسب را راحت‌تر خواهد کرد. در ادامه مطلب توضیح مختصری پیرامون دو نوع بذر گلخانه‌ای خواهیم داد.

بذر گلخانه ای هیبریدی

یکی از انواع بذر گلخانه‌ای بذر هیبریدی است. در اصل به بذرهایی هیبریدی گفته می‌شود که طی عملیات اصلاح نباتات دو ویژگی شاخص از یک محصول را در خود داشته باشد. به طور مثال چنانچه بذر خیاری که مقاوم به بیماری است با بذر خیار دیگری که حالت خودتنظیمی دارد ترکیب شود، بذری حاصل خواهد شد که هر دو ویژگی را دارد. زمانی‌که گلخانه‌دار از این نوع بذر استفاده می‌کند از هر دو خصوصیت به طور همزمان بهره‌مند خواهد شد. افزایش میزان عملکرد در واحد سطح و سودآوری بیشتر از دیگر فواید کاشت بذر هیبریدی است. لازمبه ذکر است که بذرهای هیبریدی به دلیل عملیات‌هایی که روی آن‌ها انجام می‌شود قیمت بالاتری خواهند داشت. به همین دلیل این نوع بذرها به صورت دانه‌ای عرضه می‌شوند. توصیه می‌شود که به دلیل ازدیاد بذرهای هیبریدی تقلبی، بذر مورد نظر خود را از مراکز معتبر خریداری کنید.

بذر گلخانه‌ای تراریخته

بذر تراریخته برخلاف بذرهای هیبریدی که در شرایط استاندارد تولید می‌شوند با استفاده از تکنولوژی بروز، گران قیمت و پیچیده و از طریق دستکاری ژنتیکی ایجاد می‌شوند. در تولید این بذرها امکان اضافه کردن خصوصیات جدید به بذر وجود دارد. البته با وجود اینکه شرکت‌های زیادی به تولید بذرهای تراریخته مشغول هستند اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تغییرات ژنتیکی که در بذرها اعمال می‌شود می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به انسان و طبیعت وارد سازد.

بذر خیار گلخانه ای

انواع بذر خیار گلخانه ای

انواع بذر خیار گلخانه با در نظر گرفتن نوع کشت، متفاوت است. به طور کلی خیار را به دو صورت کشت گلخانه‌ای و کشت در فضای باز پرورش می‌دهند. هر نوع کشت خیار بذر ویژه خود را دارد. بذرهای خیار مختص فضای باز را از طریق کشت مستقیم و همچنین کشت نشاء استفاده می‌کنند. در صورتیکه قصد کاشت بذر خیار گلخانه‌‌ای را داشته باشید بایستی در ابتدا به شکل نشاء کشت دهید و در مرحله بعد به زمین اصلی منتقل کنید. گلخانه‌داران بایستی بذر خیار را بسته به نوع کشت مورد نظر خود خریداری کنند. با توجه به تنوع بالای بذر خیار، معرفی انواع بذر گلخانه‌ای به تهیه بذر مناسب کمک خواهد کرد. در بخش بعدی مقاله به معرفی چند نوع بذر خیار گلخانه‌ای پرداخته‌ شده است.

بذر خیار گلخانه‌ای تک گل

یکی از انواع تقسیم‌بندی بذر خیار گلخانه‌ای بر طبق تعداد گل رشد یافته در هر بند بوته خیار است. بر این اساس به بذر خیار تک گل که در هربند 1 تا 2 گل رشد می‌کند، میان‌گل و پرگل تقسیم می‌شود. هر کدام از انواع بذر خیار گلخانه‌ای تک گل خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد. در بین محصولات موجود بذر خیار گلخانه‌ای تک گل پنتر تایلند و بذر خیار تک گل تالیسیا بسیار پرطرفدار است. اولین زمان برداشت محصول بذر خیار پنتر 45 تا 50 روز بعد از انتقال به نشاء است. گلخانه‌داران که به دنبال بذر خیاری مقاوم به سرما و بیماری سفیدک پودری و همچنین بوته قوی هستند، بذر تک گل پنتر گزینه مناسبی برای آن‌ها خواهد بود. میوه حاصل از این نوع بذر حدود 16 تا 20 سانتی متر اندازه دارد. خیار حاصل از بذر تک گل پنتر دارای رنگ سبز، شیار متوسط و با توانایی ریکاوری بالا است. این بذر می‌تواند جایگزین مناسبی برای بذرخیار گلخانه‌ای ناگین باشد. اگر به تازگی تصمیم به کاشت بذر خیار گلخانه‌ای گرفته‌اید، بذر خیار پنتر برای شروع کار بسیار مناسب است، چرا که می‌تواند شرایط محیطی نامطلوب را به خوبی تحمل کند و باردهی بالایی نیز دارد.

بذر خیار تک گل تالیسیا

این نوع بذر تک گل خیار گلخانه‌ای جزو پرطرفدارترین محصولات شرکت نانهمز هلند محسوب می‌شود. بذر تالیسیا جهت کشت در تمامی فصول سال به ویژه در فصل سرد قابل استفاده است. میوه حاصل از این محصول حدود 16 تا 18 سانتی متر طول دارد و به رنگ سبز تیره با شیارهای مناسب است. به دلیل ظاهر مطلوب این نوع خیار بسیار بازارپسند بوده و مناسب صادرات است.بذر خیار تالیسیا مقاومت بالایی در برابر ابتلا به بیماری‌های ویروسی دارد. این نوع بذر خیار گلخانه‌ای کمبود مواد مغذی را نیز به خوبی تحمل می‌کند. خرید بذر گلخانه‌ای خیار تالیسیا به افراد تازه‌کار در کشت بذر گلخانه‌ای توصیه می‌شود.

بذر خیار گلخانه‌ای بهاره

اگر قصد کشت بذر خیار گلخانه در فصل بهار را دارید باید بذر خیار گلخانه‌ای بهاره را خریداری کنید. بذر خیار هیبریدی ناگین از جمله محصولات مخصوص کشت بهاره و پاییزه است. بوته حاصل از این بذر بسیار پرقدرت بوده و محصولات برداشتی همگی خوش طعم، خوش عطر و ترد هستند. این نوع بذر گلخانه خیار در برابر بیماری‌های قارچی و ویروسی مقاوت نسبی دارد.

انواع بذر گوجه گلخانه ای

در بین بذرهای گلخانه‌ای، بذر گوجه نیز دارای ارقام متنوعی است. به همین دلیل انتخاب بذر مناسب گوجه برای گلخانه‌داران کمی دشوار شده است. جهت خرید بذر گوجه گلخانه بایستی شرایط محیط گلخانه بررسی شود و متناسب با شرایط رقم بذر گوجه استفاده شود. چنانچه در انتخاب بذر گوجه دقت نشود میزان جوانه‌زنی و باردهی افت خواهد کرد. در نتیجههر رقم بذر گوجه گلخانه‌ای را نمی‌توان در هر شرایط آب و هوایی کاشت.آشنایی با انواع بذر گوجه و خصوصیات آن‌ها امر خرید بذر مناسب را بسیار راحت‌ترخواهد کرد. با توجه به تنوع بالای رقم بذر گوجه گلخانه در ادامه مطلب به توضیح مختصری در زمینه دو رقم بذر گوجه رابی و نمارین خواهیم پرداخت.

بذر گوجه فرنگی

بذر گلخانه ای گوجه رابی

به طور معمول این نوع بذر گوجه خوشه‌بندی متوسطی دارد. از جمله خصوصیات بذر رابی می‌توان به قرمز و خوشرنگ بودن محصول، کیفیت و بازارپسندی بالا، مقاوم در برابر ترک خوردگی اشاره کرد. به علاوه این نوع بذر گوجه‌فرنگی مقاوت بالایی در برابر بیماری‌های ویروسی دارد، این ویژگی سبب شده است که از میزان سم کمتری جهت دفع آفات استفاده شود.

بذر گوجه گلخانه ای نمارین

یکی دیگر از انواع بذر گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای، بذر نمارین است. گلخانه‌داران با کاشت این بذر اطمینان داشته باشند که محصولات با کیفیت برداشت خواهند کرد. مدت زمان ماندگاری بالای این نوع بذر از دیگر خصوصیات مهم آن محسوب می‌شود. به علاوه گوجه فرنگی حاصل از بذر نمارین از نظر شکل ظاهری کروی بوده و به همین دلیل از بازارپسندی بالایی برخوردار است.بذر نمارین نسبت به بیماری‌های قارچی و ویروسی نیز مقاوم است و به ندرت به بیماری دچار می‌شود.

انواع بذر بادمجان گلخانه‌ای

به نظر شما بهترین بذر بادمجان گلخانه‌ای باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهترین بذر بادمجان متعلق به ارقامی است که محصول با طعم شیرین، با کمترین مقدار بذر داخل میوه، ظاهری براق و بازارپسند تولید کند. همچنین بتوان محصول رابه مدت زمان طولانی در انبار نگهداری کرد. اکثر بذرهای هیبریدی بادمجان گلخانه‌ای دارای این خصوصیات هستند. از ارقام باکیفیت بذر گلخانه‌ای بادمجان می‌توان به بلک جان و گالین اشاره کرد.

بذر بادمجان گلخانه ای

بذر بادمجان بلک جان

بذر بادمجان قلمی بلک جان محصولی دیگر از شرکت ترکیه است. این نوع بذر را می‌توان در گلخانه و فضای باز مورد کشت قرار داد. بهترین زمان کشت بذر بادمجان بلک جان فصل بهار و تابستان است. این نوع بذر جزء ارقام زودرس بادمجان محسوب می‌شود. محصولات حاصل از این بذر ظاهری براق و سیاه رنگ دارند و بیشتر به صورت تازه مصرف می‌شوند.

بذر بادمجان گالین

بذر گالین از نوع بذر بادمجان قلمی بوده و محصول شرکت کلوز فرانسه است. بذر گالین به دلیل عملکرد مطلوبی که دارد با استقبال بالای گلخانه‌داران مواجه شده است. این نوع بذر جهت کشت گلخانه‌ای و کشت بهاره و پاییزه مناسب است. از خصوصیات محصول این نوع بذر می‌توان ظاهری براق و سیاه، بدون طعم تلخی و تندی و کم بذر بودن میوه را نام برد. بذر بادمجان گالین با اقلیم آب و هوایی مختلف سازگاری دارد. اگر به دنبال بذر بادمجان گلخانه‌ای باکیفیت هستید، بذر گالین بهترین گزینه است.

بذر فلفل دلمه ای گلخانه ای

انواع بذر فلفل دلمه گلخانه‌ای

در حال حاضر فلفل دلمه رنگی که در گلخانه کشت می‌شود جزء پرمصرف‌ترین سبزیجات است. بذر فلفل دلمه گلخانه به رنگ‌های سبز، قرمز، زرد و نارنجی در بازار موجود است. البته از نظر طعم فلفل دلمه‌ای قرمز و نارنجی در مقایسه با رنگ سبز شیرین‌تر است.از بین بذرهای رنگی فلفل گلخانه‌ای ، بذرفلفل دلمه قرمز گلخانه‌ای 8108 وست لند یکی از انواع این نوع بذر است که توسط شرکت وست لند تولید می‌شود. بذر 8108 در بسته‌بندی 2000 عددی به فروش می‌رسد. این بذر جزء انواع میان‌رس بذر فلفل دلمه بوده و محصولاتی مرغوب، خوش رنگ با وزن حدودی 170 تا 190 گرم تولید خواهد کرد. بوته فلفل دلمه حاصل از کشت بذر وست لند بسیار قوی بوده و پوشش برگی مناسبی نیز دارد. لازم به ذکر است که بعد از کاشت بذر 8108 تقریبا 80 تا 100 روز طول می‌کشت تا محصول آن قابل برداشت باشد. بوته فلفل تا پیش از شروع فصل سرد به میوه‌دهی ادامه خواهد داد.

بذر گلخانه‌ای فلفل دلمه نارنجی 5345 وست لند

یکی از انواع پرفروش بذر فلفل دلمه، بذر فلفل دلمه نارنجی گلخانه‌ای 5345 تولیدی شرکت وست لند است. از ویژگی مهم بذر فلفل دلمه نارنجی وجود مقدار زیادی بتاکارون و فیبر در ترکیب آن است. بذر 5345 نیز در بسته‌های 2000 عددی به مشتریان فروخته می‌شود. بذر فلفل دلمه 5345 از ارقام میان‌رس بوده و به دلیل تولید محصولاتی با کیفیت بالا بازارپسندی فوق‌العاده‌ای دارد. وزن میوه‌های تولیدی حدود 190 تا 210 گرم تعیین شده است.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

خرید انواع بذر گلخانه‌ای از مرکز معتبر نارنج اسپادانا

امروزه از کشت گلخانه‌ای بسیار استقبال شده است، چرا که محصولات حاصل از این نوع کشت در مقایسه با کشت در فضای باز خوش طعم‌تر بوده و از نظر ظاهری بسیار مناسب هستند. در نتیجه به دلیل بازارپسندی بالا فروش این محصولات سود بالایی نصیب گلخانه‌دار خواهد شد. البته این محصولات مناسب صادرات نیز هستند. از طرف دیگر انواع بذر گلخانه‌ای توسط شرکت‌های تولید کننده به بازار عرضه می‌شود تا هر گلخانه‌دار با توجه به شرایط و انتظارش از بذر، محصول مورد نظر خود را خریداری کند. اگر می‌خواهید محصول باکیفیت برداشت کنید و در بیشتر موقع سال گیاه گلخانه‌ای شما باردهی خوبی داشته باشد، باید در انتخاب نوع بذر گلخانه‌ای دقت کنید. چنانچه قصد خرید بذر گلخانه‌ای را دارید و قادر نیستید از بین انواع بذر موجود در بازار، بذر مناسب را انتخاب کنید، پیشنهاد ما استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی نارنج اسپادانا است.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.