بذر خیار گلخانه ای

بذر خیار گلخانه‌ای(قیمت و خرید)

همایش گلخانه ای

برای اطلاعات بیشتر در مورد این همایش رایگان  اینجا کلیک کنید

بذر خیار گلخانه‌‌ای مرغوب در تولید محصولات بازارپسند نقش مهمی ایفا می‌کند. امروزه بکارگیری بذر گلخانه‌ای سبب شده است که کشت خیار گلخانه‌در تمام فصل‌های سال و در مناطق مختلف کشور انجام شود. این امر به تامین خیار مورد تقاضای بازار در طول سال کمک خواهد کرد. بذر خیار گلخانه انواع متنوعی دارد. ویژگی برخی از این بذرها باردهی بالا و تولید حداکثری محصول است. گلخانه داران با تهیه این نوع بذر سود زیادی نصیبشان خواهد شد. البته جهت باردهی مطلوب بذر گلخانه‌ای باید بستر مورد نیاز آن را هم تامین کرد.به علاوه پیش از خرید محصولآشنایی با خصوصیات بذرهای گلخانه‌ای امر انتخاب را راحت تر خواهد کرد. از این رو سایت جوانه بان در این مقاله مطالبی پیرامون انواع بذر خیار گلخانه‌ای نظیرناگین، شهاب، سبا و… گردآوری کرده است.

چگونه بذر خیار گلخانه‌ای مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از سوالاتی که در زمان خرید بذر خیار گلخانه‌ای مطرح می‌شود این است که چگونه بذر خیار مناسب را باید انتخاب کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که آشنایی با انواع بذر خیار و همچنین زمان مناسب کشت آن‌ها در انتخاب بذر مناسب بسیار کمک کننده خواهد بود.لازم به ذکر است که در انتخاب بذر خیار نوع کشت نیز اثرگذار است. بطور کلی کشت خیار به دو شکل فضای باز و گلخانه‌ای انجام می‌شود. هر نوع کشت بذر مخصوص به خود را دارد. بذرهای خیاری که مناسب فضای باز هستند به دو طریق کشت مستقیم و کشت نشاء پرورش می‌یابند. در صورتیکه بخواهید بذر خیار را در فضای گلخانه بکارید باید ابتدا به صورت نشاء کاشته و سپس به زمین اصلی منتقل شود.در ارتباط با این بذر باید بدانید به بذرهای پارتنوکارپیک برای پرورش خیار مناسب هستند و نباید از بذرهای معمولی استفاده کرد.

پارتنوکارپیک به شکل گیری و رشد میوه بدون عمل تلقیح تخمک ها گفته می‌شود. در ارقام معمولی بذر گلخانه‌ای گل نر و ماده جدا هستند، و روی بوته گل‌های ماده دیرتر از گل‌های نر ظاهر خواهند شد. این در حالی است که در ارقام پارتنوکارپیک گل نر وجود ندارد و گل‌های ماده بدون نیاز به گرده افشانی و لقاح میوه تشکیل می‌دهند. البته برخی از ارقام بذر خیار وجود دارد که میوه‌هایی به طول 50 سانتی متر تولید می‌کند از این رو در زمان انتخاب بذر گلخانه‌ای خیار باید به سلیقه و بازارپسندی شکل ظاهری میوه توجه کرد. لازم به ذکر است که در تولید بذر خیار گلخانه‌ای از روش‌های ژنتیکی استفاده شده است از این جهت این نوع بذرها قیمت بالایی داشته و به شکل عددی فروخته می‌شوند. به همین خاطر گلخانه داران باید به قیمت و خرید بذر گلخانه‌ای خیار دقت کنند و رقمی متناسب با شرایط منطقه خود انتخاب کنند.

شرایط لازم جهت کاشت بذر خیار گلخانه‌ای

از جمله شرایط مورد نیاز برای کشت بذر خیار گلخانه‌ای بستر مناسب است. در صورتی که بتوانید بستر کشت گلخانه‌ای متناسب با بذرخیار را فراهم کنید از میزان باردهی بالای بذر به سود فراوانی خواهید رسید. یکی از بسترهای مناسب برای کاشت بذر خیارگلخانه‌ای، بستر لومی شنی است. این نوع بستر به دلیل داشتن سیلت در ساختارش به حفظ کیفیت بستر جهت رشد مناسب بذر خیار گلخانه کمک خواهد کرد. زهکشی مناسب بستر یکی دیگر از فاکتورهای ضروری کشت بذر گلخانه‌ای است. اگر به زهکشی بستر کشت گلخانه‌ای خیار توجهی نشود خسارات جبران ناپذیری به بذر و بوته خیار وارد خواهد شد. وجود شن و ماسه در بستر کشت خیار گلخانه‌ای به زهکشی آن کمک می‌کند و سبب خروج آب مازاد بستر خواهد شد.

انواع بذر خیار گلخانه ای

زمان کاشت بذر خیار گلخانه

با توجه به شرایط آب و هوایی ایران بذر خیار گلخانه‌ای تنها در سه زمان معین قابل کشت خواهد بود. چنانچه در خارج از زمان مشخص شده بذر خیار گلخانه کاشته شود، نباید انتظار باردهی مطلوب و رشد مناسب از گیاه داشته باشید. اولین زمان کشت بذر خیار گلخانه دهه پایانی ماه آبان تا دهه پایانی آذر ماه است. کشت این نوع بذر در سینی‌های ویژه نشاء ضروری است. زمان مناسب انتقال نشاء به محل کشت خیار گلخانه پایان ماه دی تعیین شده است. همچنین زمان برداشت محصول اسفند ماه تا پایان تیر خواهدبود. به این نوع میوه، محصول زودرس بهاره گفته می‌شود. امادومین زمان کاشت بذر خیار گلخانه در سینی‌های ویژه نشاء دهه پایانی آذر ماه تا دهه ابتدایی بهمن است. زمان انتقال نشاء به زمین اصلی کاشت خیار گلخانه‌ای نیمه دوم ماه بهمن تا نیمه ابتدایی اسفند ماه خواهد بود. گلخانه دار در پایان فصل اسفند می‎‌تواند محصول را برداشت کند. این میوه را بعنوان محصول دیر رس بهاره نیز می‌شناسند. سومین زمان کاشت بذر گلخانه‌ای خیار ابتدا و انتهای تیرماه است. جهت تولید محصول پاییزه باید بذرها را در سینی ویژه نشاء کاشت. در ماه مرداد باید نشاء آماده را به زمین اصلی انتقال داد. ابتدای ماه شهریور تا انتهای ماه آذر زمان مناسب برداشت محصول است.

انواع بذر خیار گلخانه‌ای

بذر گلخانه‌ای خیار به سه نوع کم گل، میان گل و پرگل دسته بندی می‌شوند. رقم کم گل برای رشد و باردهی به نور کمی نیاز داشته و جهت کشت در فصل پاییز و زمستان مناسب است. بوته حاصل از این نوع بذر برگ ‌های کوچک داشته و به سرما مقاوم است. همچنین بوته خیار حاصل از بذر میان گل را می توان برای مدت طولانی نگهداری کرد. در مقابل بذرهای نوع پرگل به دلیل نیاز نوری بالایی که دارد برای کشت در فصل بهار و تابستان گزینه مناسبی هستند. بوته این نوع بذر در طی مدت زمان کوتاهی محصول فراوانی تولید خواهد کرد.اگر به دنبال بذر خیار گلخانه‌ای هستید که در تمام فصول توانایی کشت داشته باشد رقم میان گل را به شما پیشنهاد می‌دهیم. بذر خیار ناگینیکی از بهترین بذرهای میان گل محسوب می‌شود. این رقم قابلیت کشت در تمام نقاط کشور را دارد.به علاوه محصول حاصل از بذر خیار ناگین از کیفیت بالایی برخوردار است.

بذر خیار سبا به عنوان اولین بذر هیبریدی ایرانی شناخته شده و جزو رقم میان گل دسته بندی می‌شود. این نوع بذر با استقبال بالای گلخانه داران رو به رو شده است. گلخانه دارانی که اطلاع کافی از ارقام این بذر ندارند ممکن است بذر رقم پرگل که مناسب کشت در فصل بهار است را در فصل پاییز هم استفاده کنند. در این حالت با آغاز فصل سرد که با کوتاه شدن طول روز همراه است ، روی بوته خیار تعداد فراوانی محصول اما با اندازه کوچک مشاهده می‌کنند که قابل برداشت نخواهد بود.

بذر خیار گلخانه‌ای گالادو

یکی از انواع بذر خیار گلخانه‌ای پرگل، بذر گالادو است. بوته حاصل از این بذر در هر گره 3 تا 5 گل خواهد داد. بذر خیار گالادو بیشترین میزان باردهی را داشته و مقاومت بالایی نسبت به هوای گرم و سرد دارد. مقاومت بالا در برابر انواع بیماری ها و آفات، سمپاشی و تغذیه آسان، تبدیل گل به میوه بیشتر از دیگر خصوصیات این بذر است. این بذر گالاردو را می‌توان در کلیه فصول کاشت. البتهبه دلیل قیمت بالای این بذر بهتر است که به صورت نشاء کشت شود. پس از گذشت 40 تا 50 روز از زمان نشاء بذر، اولین برداشت محصول انجام می‌شود. در طول دوره رشد از هر بوته حدود 10 تا 12 کیلو خیار می‌توان برداشت کرد. خیار حاصل از این بذر به رنگ سبز تیره بوده و ظاهری شیاردار دارد. به دلیل ظاهر شکیل محصولات رقمی مناسب جهت صادرات محسوب می‌شود. همچنین محصولات تولیدی حاصل از این بذر را می‌توان به مدت زمان طولانی نگهداری کرد.

قیمت خرید بذر خیار گلخانه ای

بذر خیار گلخانه‌ای کیهان

بذر خیار کیهان بذری هیبریدی بوده و جزو واریته میان گل خیار محسوب می‌شود. شرکت هلندی نیکرسون این محصول را در بسته‌های 500 عددی به بازار عرضه می‌کند.بر روی بوته خیار حاصل از این بذر در هر گره 2 تا 3 گل رشد خواهد کرد. ساقه با قطر بالا، ریشه‌هایی مستحکم و پوشش برگی مناسب از خصوصیات دیگر بوته خیار این بذر است. به علاوه در واریته کیهان روی بوته شاخه‌های جانبی بیشتری رشد خواهد کرد. این ویژگی سبب شده است موقع کاهش تهویه گلخانه‌ رطوبت بین بوته‌ها افزایش یابد، در این شرایط بوته خیار سریع تر به بیماری‌های قارچی مانند سفیدک مبتلا خواهد شد. از معایب دیگر رشد زیاد شاخه‌های جانبی این است که گلخانه دار را مجبور به هرس کردن می‌کند، این امر از یک طرف منجر به بالا رفتن هزینه کارگری خواهد شد و از طرف دیگر به بوته خیار به دلیل هرس‌های زیاد تنش وارد خواهد شد.البتهباید در زمان انتخاب بذر گلخانه‌ای به نیازهای تغذیه‌ای آن نیز توجه کرد. بذر خیار کیهان به کلسیم بالایی نیاز دارد از این رو برای مناطقی که خاک شور دارند به دلیل اینکه جذب کلسیم به خوبی انجام نمی‌شود، انتخاب مناسبی نیست.بهترین زمان کشت این نوع بذر فصل بهار و تابستان است. میوه خیار برداشت شده از لحاظ ظاهری به رنگ سبز تیره و شیاردار بوده و طولی حدود 19 سانتی متر پیدا خواهد کرد. به علاوهخیار کیهان نسبت به بیماری‌های ویروسی موزاییک زرد کدو، زرد شدن آوند خیار، لکه حلقوی پاپایا و همچنین بیماری جرب مقاوم است.

بذر خیار گلخانه شهاب

بذر گلخانه‌ای خیار شهاب نیز توسط شرکت نیکرسون هلند تولید می‌شود. این نوع بذر در دسته میان گل قرار می‌گیرد و روی بوته خیار در هر گره 2تا 3 گل رشد خواهد کرد. محصول حاصل از بذر شهاب ظاهری شیاردار داشته و بطور متوسط 17 سانتی متر طول دارد. این نوع بذر خیار مناسب کشت بهار و تابستان بوده و جزو ارقام پرگل با بالاترین عملکرد محسوب می‌شود. بایستی خاطر نشان کرد که این نوع بذر خیار نسبت به بذور تک گل نسبت به هوای سرد تحمل پذیری کمتری دارد. در مواقعی که گلخانه داران دمای محیط گلخانه را کاهش می‌دهند و یا زمانی که مقدار مصرف آب و مواد مغذی نیتروژن دار افزایش یابد، رشد بوته حالت رونده پیدا خواهد کرد. با افزایش رشد رویشی بوته خیار، فاصله میانگره بیشتر شده و از میزان تولید میوه نیز کاسته خواهد شد. بذر خیار گلخانه شهاب نیز در برابر بیماری‌های ویروسی سفیدک پودری، موزائیک خیار، موزائیک زردی کدو مقاوم است.

 

بذر خیار گلخانه‌ای مونزا

این نوع بذر خیار گلخانه توسط شرکت سمینیس آمریکا در بسته‌های 500 عددی تولید می‌شود. بذرخیار مونزا جزو واریته هیبریدی و تک گل محسوب می‌شود. روی بوته خیار این نوع بذر در هر گره یک تا دو گل رشد خواهد کرد. به علاوه بوته خیار حاصل از بذر مونزا بسیار قوی و مستحکم بوده و قدرت ریکاوری بالایی دارد. میوه حاصل از این بذر به رنگ سبز تیره بوده و ظاهری شیار مانند دارد.شاخه‌های جانبی که روی بوته رشد می‌کنند هم در امر ریکاوری به بوته کمک می‌کند و هم سبب افزایش مقاوت بوته در برابر هوای سرد می‌شود. بذر مونزا در بیشتر مواقع به شکل پائیزه و در مناطقی که زمستان سردی دارند، کشت می‌شود. در واقع بذر مونزا را می‌توان نوعی بذر خیار گلخانه‌ای زمستانه به حساب آورد. طول عمر بالای بوته و باردهی طولانی از دیگر خصوصیات بذر خیار گلخانه مونزا است. این ویژگی در فصل‌هایی که طول روز کوتاه و شدت تابش نور کمی دارند بسیار مهم است، زیرا سبب افزایش مدت زمان عملکرد بوته خواهد شد.

فروشگاه کشاورزی نارنج اسپادانا

بذر خیار گلخانه‌ای gsn

gsn نوعی بذر خیار گلخانه‌ای هیبریدی مخصوص فضای باز است. میوه حاصل از این نوع بذر هیبریدی 14 تا 16 سانتی متر طول خواهد داشت. بذر gsn خیاری با شیار ملایم، پوست صاف و بدون خار و به رنگ سبز متوسط تولید می‌کند.بوته خیار بذر gsn از پوشش مناسبی نیز برخوردار است.این نوع بذر جزو ارقام زودرس بوده بطوریکه حدود 45 تا 55 روز پس از کاشت بذر محصول قابل برداشت خواهد بود. روی بوته خیار 10 درصد گل ماده و 90 درصد گل نر رشد می‌کند. از دیگر خصوصیات بذر gsn می‌توان به باردهی مطلوب و تولید محصول بازارپسند اشاره کرد. این واریته این بذر نسبت به ویروس موزاییک خیار مقاوم است. همچنین بیماری‌های سفیدک پودری و سفیدک داخلی را نیز می‌تواند تحمل کند. بذر خیار gsn را قابلیت کاشت در تمام مناطق کشور را دارد.

بذر خیار گلخانه‌ای را از کجا بخریم؟

در حال حاضر مراکز فروش بذر گلخانه انواع بذر خیار ایرانی و خارجی را به گلخانه‌داران عرضه می‌کنند. آنچه در زمان خرید بذر خیار اهمیت زیادی دارد، کیفیت آن است. چنانچه قصد خرید بذر گلخانه‌ای مرغوب و با کیفیت را دارید و انتخاب نوع بذر برایتان دشوار است، می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان نارج اسپادانا بهره‌مند شوید. اگر قصد خرید بذر برای گلخانه خود را دارید و در زمینه خرید بذر مناسب و باکیفیت به راهنمایی نیاز دارید، توصیه ما بهره‌مندی از مشاوره رایگان کارشناسان نارنج اسپادانا است.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.