گلهای مناسب باغچه

آشنایی با گل های مناسب باغچه خانه در فصول مختلف

اگر شما هم باغچه ای، هر چند کوچک، در حیاط خانه خود دارید بهتر از در کاشت گل برای آن دقت کنید. زیرا گل های مناسب باغچه شما، بر اساس نوع آب و هوای محل زندگی و انواع فصل ها فرق می کند. کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این نوشته سعی دارد به معرفی گل های مناسب حیاط و فضای باز پرداخته و شما را با انواع آن ها آشنا کند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که “در باغچه حیاط خود چه بکاریم؟” با ادامه این نوشته با ما همراه باشید:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید.

در باغچه حیاط چه بکاریم؟

داشتن باغچه در خانه های امروزی یک مزیت بزرگ محسوب می شود. چرا که هم باعث زیبایی حیاط خانه می شود و هم با کاشت گل های حیاطی می توانید فضای خانه را پاکیزه نگه دارید و حس آرامش را برای افراد خانه به ارمغان آورید. اما باید این را بدانید پرورش تمامی گل ها و گیاهان آپارتمانی برای باغچه شما مناسب نیست. در واقع برای کاشت گل های مناسب باغچه باید نکاتی را در نظر بگیرید. در ادامه به شرح برخی از آن ها می پردازیم:

انواع بذر برای باغچه

گلهای باغچه در برابر آفات مقاوم هستند

گیاهان مناسب برای کف باغچه باید مقاومت بالا در برابر انواع آفات داشته باشند. به این دلیل که بر خلاف گل ها و گیاهانی که داخل آپارتمان و ساختمان نگهداری می شوند، رسیدگی کمتری به این گیاهان می شود. بنابراین اگر در برابر آفات مقاوم نباشند، به راحتی مورد حجوم و آسیب آفت ها قرار گرفته و از بین می روند.

گل ها حیاطی مقاوم در برابر آفتاب هستند

همه ما می دانیم که برخی از گل ها را باید در نیم سایه یا زیر نور غیر مستقیم آفتاب نگهداری کرد. زیرا برگ آن ها به نور خورشید حساس است و مانند نگهداری سانسوریا مهتابی دچار پوسیدگی و ایجاد ترک روی برگ ها می شوند. به همین دلیل گل های مناسب باغچه باید از بین آن هایی انتخاب شوند که نور خورشید به آن ها آسیب نمی زند. چرا که ساعات طولانی در برابر آفتاب هستند و گذاشتن آن ها در سایه غیر ممکن است.

گلهای مناسب حیاط به میزان کمی از کود نیاز دارند

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب گل های باغچه باید در نظر گرفته شود، میزان نیاز آن ها به کودها و مواد تقویتی است. برخی از گیاهان را باید به صورت هفتگی با این مواد تقویت کرد. اما برخی از آن ها تا دو ماه نیز در برابر نرسیدن مواد مغذی مقاوم هستند. پس بهترین گزینه برای باغچه حیاط همین گل ها می باشند. زیرا به دلیل وسعت زیاد باغچه ها، کود دادن هر روزه به آن ها غیر ممکن است.

در باغچه چی بکاریم

گل های مناسب فضای باز، مقاوم در برابر تغییرات دما هستند

همانطور که مشخص است، میزان دما هنگام روز در فضای باز، حداقل 10 درج با دمای شب متفاومت است. این برای برخی از گل ها و گیاهان آپارتمانی که تغییرات دما ایده آلشان نیست و دمای ثابت را بیشتر ترجیح می دهند مناسب نیست. این گیاهان بیشتر مناسب نگهداری در فضای آپارتمان می باشند. پس گل های مناسب باغچه حیاط را باید از بین گیاهانی انتخاب کرد که با همین تغییرات دمایی به رشد و زندگی خود ادامه می دهند.

انواع گل های مناسب باغچه خانه

طبق آنچه گفته شد هر گیاه و گلی مناسب برای فضای باز نیست. علاوه بر اینکه نوع آب و هوای منطقه زندگی شما نیز روی انتخاب شما اثر خواهد گذاشت. همچنین برخی از گیاهان مناسب برای کاشت در فصل های مختلف هستند. پس قبل از کاشت گل در باغچه و زیباسازی آن، بهتر است با مطالعاتی که در این زمینه انجام می دهید یک لیست از گیاهان فضای باز مناسب بر اساس آب و هوای شهر خود تهیه کرده و سپس نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. چرا که اگر انتخاب درستی نداشته باشید گل هایی که با زحمت کاشته اید، پس از چند روز خراب و پژمرده می شوند. در ادامه شما را با انواع گل های مناسب باغچه در فصول و آب و هوای مختلف آشنا می کنیم.

گلهای مناسب باغچه در تابستان

گل های مناسب باغچه در بهار

گل هایی که مناسب برای فصل بهار هستند معمولا نیاز متوسطی به نور آفتاب دارند. یعنی آفتاب نه مانند تابستان باید خیلی تیز باشد، نه خیلی ضعیف. گل های مناسب برای باغچه که در فصل بهار کاشته می شوند بیشتر دارای گل های فصلی و حساس و در عین حال زیبا هستند. این گل ها با بارش های فصلی که معمولا به صورت باران است، کنار آمده و خراب نمی شوند. اگر بخواهیم طبق آنچه گفته شد، نمونه های مناسبی برای این فصل نام ببریم می توانیم به گل های بنفشه، میمونی، سنبل، مینای چمنی و لاله عباسی اشاره کرد.

گل های مناسب باغچه در تابستان

گل های مناسب برای باغچه که در فصل تابستان در حیاط کاشته می شوند معمولا به گیاهان آفتاب دوست فضای باز معروف هستند. این گل ها و گیاهان مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و آبیاری کم دارند. همچنین با گرم شدن هوا هم مشکلی برای آن ها پیش نمی آید. میزان گل دهی این گیاهان از گیاهان مناسب فصل بهار کمتر است ولی همچنان به گل های زیبایی مزین هستند. در میان انواع این گل ها می توان به بگونیا، انواع کاکتوس خانگی، گل کاغذی، حسن یوسف و اشرفی اشاره کرد.

گلهای مناسب باغچه در پاییز

گل های مناسب باغچه در پاییز

برای انتخاب گل های مناسب باغچه در فصل پاییز باید به میزان مقاوت این گیاهان نسبت به بارندگی و سردی هوا دقت کنید. زیرا در این فصل اکثر شهرهای کشور، همراه با بارندگی و هوای سرد هستند. بنابر این در خرید انواع بذر گل برای باغچه، بهتر است به این نکات دقت کنید. از میان انواع گل ها و گیاهان مناسب برای حیاط، می توانید گل جعفری، گل داوودی، فرنفل، گل کلم زینتی و گل برفی را برای کاشت در فصل پاییز انتخاب کنید.

گل های مناسب باغچه در زمستان

فصل زمستان در اکثر شهرها با بارش برف و سرمای شدید همراه است. به همین دلیل است که هنگام انتخاب گلهای زمستانی باغچه باید این نکات را در نظر بگیریم. زیرا گل های مناسب باغچه در فصل زمستان که معمولا گل کمتری نیز می دهند، گیاهانی هستند که در برابر سرمای شدید بسیار مقاوم می باشند. همچنین آفتاب کمتری نیاز دارند و در برابر بارش برف شکننده نیستند. گل کوکب، گل زمستانی تاج الملوک و کاکتوس کریسمس نمونه های مناسبی برای کاشت در فصل زمستان هستند.

گلهای مناسب باغچه در بهار

گل باغچه ای برای چهار فصل

منظور از گل های چهار فصل، آن هایی هستند که برای تمامی فصول مناسب هستند.این گیاهان که به گلهای دائمی باغچه نیز معروف هستند، مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی دارند و می توانند به زندگی خود در روزهای گرم تابستان و شب های سرد زمستان ادامه دهند. اگرچه ممکن است این گیاهان در فصل های خاصی مانند بهار و تابستان گل بدهند، اما معمولا زیبایی خود را در تمام فصول حفظ می کنند. از میان گل های مناسب باغچه برای چهار فصل می توان به گل میخک هندی، کاملیا، محبوبه شب، انواع کاکتوس و اختر اشاره کرد.

گل های مناسب باغچه برای آب و هوای مرطوب

مناطقی که آب و هوایی مرطوب دارند یا کنار دریا هستند یا در نقطه ای از کره زمین واقع شده اند که نزدیک خط استوا می باشند. در هر دو صورت میزان رطوبت آن ها بالاتر از حد نرمال است. از آنجایی که تعداد خاصی از گیاهان با رطوبت دائمی هوا سازگاری دارند، باید برای کاشت گل های مناسب باغچه در آب و هوای مرطوب به میزان مقاومت آن ها در این زمینه دقت کرد. از میان گیاهانی که برای کاشت در حیاط در این مناطق مناسب هستند می توان به گل یاس و یاسمن زرد، طاووسی، نرگس درختی، ابریشم ایرانی و ماکنولیای زمستانه اشاره کرد.

گل های حیاطی برای آب و هوای کویری

همانطور که می دانید مناطقی که آب و هوای کویری دارند، بیشتر روزهای سال را بدون بارش طی می کنند. همچنین به طور معمول روزهای گرم و شب های سردی دارند. به همین دلیل گل های مناسب باغچه در این مناطق، باید در برابر بی آبی و این تغییرات دما مقاوم باشند. ولی باید بدانید که اگر خانه شما در شهری است که آب و هوای گرم و خشک دارد نیز می توانید باغچه ای زیبا برای خود درست کنید. برای این منظور بهتر است گیاهانی مانند رزماری، اسطوخودوس، کوکب کوهی، کاکتوس ها، بومادران و آکالیف را در باغچه حیاط خود بکارید.

انواع گلهای مناسب باغچه

مشاوره برای انتخاب گل های مناسب باغچه

اگر چه سعی کردیم شما را با تمام ملاک های انتخاب گل های مناسب برای باغچه حیاط یا فضای باز در تمام فصول و آب و هواهای مختلف آشنا کنیم، اما به طور قطع این مساله کار ساده ای نیست و نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. بنابراین مشاورین کلینیک گل و گیاه جوانه بان، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در رابطه با انتخاب این نوع گیاهان و نگهداری، نحوه کاشت و تیمارشان هستند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
9 پاسخها
 1. نگین رحیمی
  نگین رحیمی گفته:

  سلام متشکرم از شما و کارشمناسانتون. لطف کنید گیاهان بیشتر برای فصل بهار معرفی کنید

  پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  با سلام و خسته نباشید ممنون از بابت اطلاعات کاملی که دادین عالی بود من یه باغچه حدودا 50 متری دارم که میخوام یک قسمتش رو انواع گل دائمی که برای چهار فصل مناسب باشه بکارم خواستم ببینم شما بذر این گلها رو هم برای فردش دارین؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت شما بخیر. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید09133752734

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.