کوددهی درخت انجیر

بهترین زمان کوددهی درخت انجیر کی هست؟

کوددهی به موقع و مناسب درخت  انجیر و وجود تعادل بین عناصر مورد نیاز خاک از ضروری ترین و اصلی ترین راه ها برای داشتن میوه شیرین انجیر و محصول پربار است. داشتن اطلاعات پیرامون کوددهی درختان انجیر، یکی از موارد اساسی و مهم در باغداری است . حتما باید به موقع نسبت به تامین عناصر ضروری درخت انجیر اقدام کرد زیرا کمبود هر عنصرغذایی در خاک در کاهش کیفیت محصول نقش دارد. جوانه بان به شما کمک می کند تا با ضرورت  و زمان کوددهی درخت انجیر، میزان آب مورد نیاز انجیر، نحوه کود دهی درخت انجیر و نکات مهم در برنامه غذایی درخت انجیر آشنا شوید.

 

کوددهی درخت انجیر برای جبران کمبود عناصر

کمبود عناصر در درخت انجیر نقش مهمی در رشد درخت و کیفیت محصول دارند. به طور کلی مواد مغذی خاصی وجود دارد که برای رشد درختان و از جمله درخت انجیر ضروری است از جمله نیتروژن ، فسفر ، آهن،مس،گوگرد ، منیزیم ، سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ،، بور ، کلر ، منگنز ، روی .ازانجاییکه این مواد  به  کلیه عملکردهای اساسی گیاه کمک می کنند حتی اگر یکی از این مواد مغذی اساسی در خاک کمبود داشته باشد ، گیاهان شروع به واکنش می کنند و چنانچه کمبودها درمان نشود درخت از بین می رود. حتی بارورترین زمین های خاکی هم با گذشت زمان فقیر میشوند بنابراین لازم است برای رشد گیاهان و داشتن درختان قوی و سالم خاک به لحاظ عناصر تغذیه شود. کودهای حیوانی و  شیمیایی این مواد مغذی را به خاک اضافه می کنند .

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

نقش عناصر شیمیایی در کوددهی درخت انجیر

در کوددهی شیمیایی درخت انجیر نیتروژن جهت رشد برگ های درخت انجیر لازم است.  فسفربه عنوان جزء ساختاری در DNA و RNAدر رشد ریشه و رشد گل و میوه  انجیر موثر است. کمبود گوگرد موجب رشد ضعیف و ایجاد برگ های زرد در درخت انجیر می شود. پتاسیم به صورت غیر مستقیم با فعال کردن واکنش های آنزیمی ماده ای است که به عملکرد های کلی گیاه کمک میکند تا به نحو بهتری فرآیند های خود را انجام دهند.

بهترین کود برای درخت انجیر

هنگام انتخاب بهترین کود ، گزینه های بسیاری  برای تقویت درخت انجیر  در دسترس است. در کوددهی درخت انجیر با کودهای شیمیایی اکثرا  از سه عنصر درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به همراه درصد کمی از  ریز مغذی ها  تشکیل شده اند.از جمله ی کودهای موثر در تقویت کننده درخت انجیر میتوانبه کود سه بیست مایع، کود سه بیستNPK اشاره کرد. دانستن مقادیرNPK در کود شیمیایی نقش تعیین کننده ای در کوددهی انجیر دارد . از این رو لازم است  با توجه به موقعیت رشد درخت انجیر، کود مناسب در اختیار آن قرار داده شود.

زمان کودهی درخت انجیر

کوددهی درخت انجیر با نیتروژن

نیتروژن از بهترین کود ها  برای درخت انجیر  است و مسئولیت اصلی آن تنظیم رشد و رویش درخت انجیر است .نیتروژن به جذب اسید امینه، ساخت پروتئین  و کلروفیل کمک میکند و موجب سبز نگه داشتن شاخ و برگ درخت انجیر میشود .اگر درخت انجیر در حال  رشد و افزایش برگ است  بهتر است از کودهایی که درصد ازت در آنها بالاتر است (5-5-20) برای کوددهی استفاده شود اما اگر درخت ا نجیر در مرحله  تولید میوه است بهتر است برای تقویت خاک از کودهایی نظیر 20-20-20 و یا 10-10-10 استفاده شود.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

زمان کوددهی درخت انجیر با نیتروژن

طبیعت آسان انجیر، این درخت  را برای طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی و باغداران مساعد می کند. کوددهی و فراهم کردن خاک حاصلخیز موجب رشد درخت انجیر میشود. میزان کود دهی، مدیریت و برنامه کود دهی درخت انجیر هنگام رشد انجیر در یک فصل کوتاه فایده دارد. کوددهی درخت انجیر بسته به نوع کود زمان های متفاوتی دارد. بهترین زمان کوددهی درخت انجیر با نیتروژ نزیاد موجب رشد انبوه درخت  میشود و رسیدن میوه انجیر را به تاخیر می اندازد.  بنابراین بهترین زمان استفاده از کودنیتروژن،  بهار یا اوایل تابستان است.

کوددهی درخت انجیر با آهن

کمبود و فقر عنصر آهن در خاک های قلیایی یا خاک زهکشی ضعیف به وفور دیده میشود. نتیجه فقر آهن در خاک برای درخت انجیر ریشه ضعیف و بیماری پوسیدگی ریشه است. کمبود اهن همچنین باعث میشود اندازه برگ کوچک شده و تقریبا سفید می شود. علائم کمبود آهن  به خصوص در برگ های جوان به شکل کلروزی ایجاد لکه های نکروتیک شده ظاهر می شود.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

روش کوددهی درخت انجیر با آهن

روش های استفاده از کود درختان انجیر به صورت غرقابی ، چاله کود، قطره ای است.دو نوع کود دهی درخت انجیر با آهن وجود دارد :یکی برای پیشگیری (جلوگیری از فقر آهن) است و دیگری برای درمان فقر آهن درخت استفاده میشود. برای هر درخت بالغ جهت پیشگیری 35 گرم آهن  و برای  درمان50 تا 60 گرم آهن نیاز است.

کوددهی درخت انجیر با کودحیوانی

مزیت  کود آلی یا ارگانیک در این است که تمایل به انتشار آهسته دارد و باعث ایجاد شرایط طبیعی درخاک می شوند. کودهای آلی به تدریج در نتیجه ی واکنش باکتری ها آزاد میشوند و  برای ریشه های درخت انجیر قابل جذب میشوند. بهترین کود حیوانی برای درخت انجیر، پهن چهارپایان نظیر گاو، گوسفند و اسب است. اگرچه مواد غذایی کودهای آلی اکثرا  از کودشیکیایی است اما  با دارا بودن نیتروژن، فسفر و پتاسیم  هم سبب تقویت درخت انجیر می شوند. همچنین  با خواص فیزیکی و شیمیایی خاک همانند PH را اصلاح میکنند. کود حیوانی همچنین  خاک های سنگین ( گلی رسی) را  پوک و آبکش میکند و باعث میشود خاک درخت انجیر از کلیه مزایای تهویه و حفظ رطوبت بهره مند شود. کود حیوانی پوسیده، می تواند هوموس تولید کند و باعث قابلیت حفظ رطوبت در  خاک هایی با بافت شنی شود.  به طور عمومی هر ۲ تا ۳ سال یکبار باید خاکی که در ان انجیر کاشته اید را  کود دامی داد که علاوه بر تامین مواد غذایی در بهبود وضعیت خاک نیز تاثیر زیادی خواهد داشت.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

نکات مهم در برنامه کود دهی انجیر

در برنامه غذایی درخت انجیر مقدار 3 – 2 کیلوگرم در هکتار کوددهی برای مصرف در سیستم آبیاری قطره ای و بارانی توصیه می شود. کود و یا سموم پودری  را کامل حل کرده و سپس باانتقال به  تانکر مرکزی استفاده میکنند. در خاکهای شور توصیه میشود از ترکیب ضد شوری دی سالین استفاده شود. ،همچنین مصرف کود های گوگردی و کود های هیومیک اسید تکرار گردد.

کوددهی درخت انجیر و ریزش میوه ها

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود درخت انجیر شما تولید میوه را متوقف کند یا میوه انجیر روی درخت خراب میشود. اگر درخت انجیر محصول پرباری می دهد ولی میوه ها ریزش دارند، این نشان از تنظیم نبودن آبیاری و کمبود مواد غذایی در خاک است. علت خراب شدن انجیر روی درخت با تنظیم ابیاری و کوددهی درخت انجیر برطرف میشود. دقت کنید زمانی که میوه ها کوچک هستند درخت انجیر را بیش از حد آبیاری نکنید چون  باعث ریزش میوه می شود .کم آبی و گرما از مسایل مهی هستند که موجب تنش درخت انجیر و ریزش میوه ها میشوند. تنش کم آبی باعث می شود که درخت انجیر برای زنده ماندن محصول تولید نکند یا میوه هایش بریزد. گاهی هم  تنش گرما علت ریزش میوه های انجیر است. در گرما و خشکی زیاد، میوه انجیر سفت شده و قبل از رسیدن می افتد.گاهی میوه های انجیر وقتی به یک سوم اندازه خود رسیدید می ریزند. علت آن می تواند نامناسب بودن نوع درخت انجیر برای منطقه کاشت باشد.از دلایل دیگر ریزش انجیر، بیماری‌های این گیاه است. آنتراکنوز نوعی بیماری و شاخ و برگ و میوه درخت انجیر است که باعث پوسیدگی و ریزش میوه میشود. برای درمان این بیماری باید برگها و شاخه های آلوده را هرس کرد.

برنامه کودی درخت انجیر

فاصله درختان انجیر

جهت کاشت نهال انجیر باید به نوع زمین و خاک توجه کرد تا در طول سال و زمان کوددهی درخت انجیر مشکلی برای رشد درخت به وجود نیاید. فاصله مناسب برای کاشت نهالدر زمین‌های هموار یا با شیب ملایم حدودا پنج در پنج متر است. برای انجیر دیم این فاصله  ۱٠ در ۱٠ متر است. عمق چاله های حفر شده  هم باید از ۱ تا 5/1 متر و عرض آن حدود هفتاد باشد. در باغ های جدید، نهال های انجیر را بسته به نوع رقم و حاصلخیزی خاک با فاصله ی۵/۷ تا۸/۱ متر می کارند. در باغ های قدیمی، فاصله بین درختان ۱۲-۹ متر است.

میزان آب مورد نیاز درخت انجیر

میزان نیاز به آب درخت انجیر نسبت به درختان میوه دیگر کمتر است؛ اما این گیاه نسبت به تنش های ابیاری حساس هست . آبیاری کم یا بیش از حد موجب ریزش نابهنگام محصول خواهد شد. علاوه بر کوددهی درخت انجیر شرط اصلی برای برداشت محصول مرغوب آشنایی با روش صحیح آبیاری است. برای تشخیص میزان آب مورد نیاز درخت  انجیرلازم است تا به نوع اقلیم کاشت توجه کرد.  درختان انجیر در آب و هوای گرم و آفتابی به نسبت یک اقلیم سرد و مرطوب به آب بیشتری در هر روز نیاز دارند. به طور کلی گفته میشود یک درخت انجیر بالغ  به حداقل چهار سانتی‌متر آب در هفته نیاز دارد. در هر آبیاری میزان آب مورد نیاز درخت انجیر بین1000 تا 3000 لیتر آب است. هرچه میزان بارندگی سالیانه کمتر باشد، میزان آب مورد نیاز درخت انجیر هم بیشتر است. با توجه به اینکه کاهش سالانه باران، نیاز درختان انجیر به آبیاری ‌در حال افزایش است.

زمان آبیاری درختان انجیر

برای آبیاری درخت انجیرخاک باید مرطوب شود اما خیس نباشد. ریشه‌های درخت انجیر نزدیک به سطح خاک رشد می‌کنند؛ بنابراین مهم است که هر زمان خاک اطراف درخت انجیرخشک شد باید  آن را آبیاری کرد. بررسی خشکی خاک از راه‌های تشخیص تشنگی انجیر است. هنگامی که 5/2 سانتی‌متر از سطح بالای خاک خشک شد، زمان تامین آب مورد نیاز درخت انجیراست. برای کوددهی درخت انجیر و تشخیصزمان آبیاری این درخت می توان به برگ‌های آن توجه کرد. اگر برگ‌های انجیر زرد شوند یا بیفتند  نشانه‌ی نیاز درخت به آبیاری است. حساس‌ترین زمان آبیاری درختان انجیریک ماه قبل از رسیدن میوه‌ها است. آبیاری صحیح باعث خوش‌مزه‌تر شدن میوه‌هامیشود. اما ابیاری اشتباه(کم یا زیاد)منجر به ریزش و بی کیفیت شدن محصول خواهد شد. در تابستان‌های بسیار خشک، حداقل یک بار در ماه خاک باغ انجیر نیازی به آبیاری عمیق دارد تا رطوبت به ریشه‌های عمقی هم برسد. هفته‌ای یک بار  هم لازم است به مدت ۴۵ دقیقه روی زمین اطراف درخت آب بپاشید.

مشاوره برای کوددهی درخت انجیر

کوددهی درخت انجیر زیر نظر کارشناسان باغبانی

اگر بخواهید محصول انجیر شیرین ، مرغوب و سالم باشد، بایستی شرایط تغذیه خوب و خاک ایده آلی برای آن مهیا کنند. درختان انجیر همانند بدن انسان یا هر موجود زنده دیگری  در صورت نداشتن تغذیه مناسب ضعیف خواهند شد. مشاوران و کارشناسان باغبانی نارنج اسپادانا و جوانه بان در کنار شما هستند تا ضمن قرار دادن اطلاعات ارزشمند پیرامون نیازهای درخت انجیر و شرایط مورد نیاز برای رشد درخت، بهترین کود برای خاک انجیر را به شما معرفی تا با برقراری  تعادل  بین عناصر غذایی موجود در خاک انجیر، کیفیت و کمیت محصول خود را بالا ببرید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
7 پاسخها
 1. لیلا
  لیلا گفته:

  عرض سلام و وقت بخیر

  دلیل اینکه برگ‌های درخت انجیردر اواخر خرداد زرد می‌شن چی می‌تونه باشه؟ درخت بار خوبی داده، یعنی الان میوه‌هاش تقریباً اندازۀ متوسطی دارند.
  آیا الان می‌شه کوددهی انجام داد؟ اگر بله، چه کودی؟

  بسیار متشکرم

  پاسخ
 2. مجیدمحمدی
  مجیدمحمدی گفته:

  سلام
  بهترین زمان برای استفاده از کود سه بیست برای درخت انجیر چه زمانی است؟
  قبل از جوانه زدن ؟
  بعداز گل دهی؟
  بعداز تبدیل گل به میوه؟
  ممنون میشم جواب بدید.تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.