علت میوه ندادن درخت گیلاس

کود مناسب برای گیلاس چیست؟ (کوددهی گیلاس)

انتخاب کود مناسب برای گیلاس یکی از بهترین راه ها برای داشتن درختی پربار در سال های باردهی آن می باشد. اگر می خواهید درختان گیلاس با شاخه های آویزان به همراه شکوفه های زیبای صورتی و سفید داشته باشید بایستی از یک برنامه ی کوددهی گیلاس استفاده کنید. بهترین کود مناسب برای درخت گیلاس کودی است که شامل تمام مواد مغزی مناسب گیاه باشد. کوددهی به گیلاس داشتن محصول با کیفیت با طعم مطلوب و بازار پسند را تضمین می کند. در این مقاله از سایت جوانه بان به معرفی بهترین کود مناسب برای گیلاس، برنامه ی کوددهی و زمان کوددهی گیلاس می پردازیم.

 

مناسب ترین زمان کوددهی درخت گیلاس

کشاوزان معتقد هستند کوددهی برای درختان گیلاس که 3-5 سال کمتر دارند و هنوز به سن بلوغ و تولید میوه نرسیده اند، لازم نیست. کوددهی درفصل پائیز،  بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه از جمله درخت گیلاس است. در این زمان برگ های درخت گیلاس کاملا ریزش کرده اما هنوز ریشه گیاه در حال رشد است . ریشه ی درخت گیلاس سطحی بوده و می تواند مواد مغزی مناسب را به خوبی جذب و ذخیره کرده و در فصل رویش که گیاه وارد مرحله ی جدید رشد می شود در اختیار درخت گیلاس قرار می دهد. در نتیجه توصیه می شود خاک زیر کشت از نظر مواد مغزی مورد نیاز گیاه تقویت شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کوددهی درخت گیلاس در فصل بهار

اگر به دلایلی نتوانستید کوددهی به درخت گیلاس را در فصل پائیز انجام دهید اصلا نگران نباشید چرا که می توان از کود مناسب برای درخت گیلاس در ابتدای فصل بهار، 3-2 هفته قبل از شکوفه دادن درخت نیز استفاده کرد. بطور کلی درختان میوه بعد از آنکه شروع به میوه دهی می کنند نیاز بیشتری به نیتروژن دارند اما این موضوع در ارتباط با درخت گیلاس صدق نمی کند، بنابراین در این زمان استفاده از کود با نیتروژن کم توصیه می شود. کنترل علف های هرز نیز بسیار اهمیت دارد چون در استفاده از مواد مغزی بین درخت گیلاس و علف های هرز رقابت ایجاد می شود.

عوامل موثر در کوددهی درخت گیلاس

سرعت رشد درخت گیلاس بسیار بالاست و طول شاخه های درخت در سال به میزان 40-25 سانتی متر نیز می رسد، زمان که طول شاخه ها کمتر از این میزان باشد استفاده از کود مناسب برای گیلاس ضروری می باشد. یکی دیگر از علائمی که نیاز درخت کوددهی برای گیلاس را نشان می دهد زرد و کوچک شدن برگ های درخت است. همچنین بررسی جوانه های رویشی در نوک ساقه درخت در سال زراعی گذشته کمک بسزایی در کوددهی گیلاس می کند. اگر تعداد جوانه ها در سال قبل کم باشد می توان با استفاده از کوددهی درخت گیلاس شاهد رویش جوانه های بیشتر در سال بعد باشید. تغییرات اندازه ای در قطر تنه درخت گیلاس نیز یکی دیگر از نشانه هایی است که نیاز کوددهی درخت گیلاس را مشخص می کند. در صورتیکه قطر تنه درخت گیلاس از 15 سانتی متر کمتر بود از کود بیشتری نسبت به قبل استفاده می شود.

برنامه کوددهی درخت گیلاس

برنامه کوددهی درخت گیلاس

بایستی به این نکته توجه کرد که کوددهی گیلاس بصورت افراطی باعث تولید میوه بیشتر نخواهد شد. بطور مثال اگر از کود نیتروژن بیشتر از نیاز گیاه استفاده شود نتیجه ی آن رشد بیشتر شاخ و برگ و کاهش میوه دهی درخت گیلاس می باشد، در این حالت آب بیشتری در بافتهای گیاه ذخیره می شود و شیره گیاه افزایش می یابد، گیاه از نظر اندازه بزرگ شده ولی وارد مرحله ی گلدهی نمی شود، که از نظر اقتصادی به صرفه نیست، بعلاوه حساسیت گیاه به آفات و بیماری ها را نیز افزایش می دهد. در نتیجه استفاده از برنامه کوددهی مناسب گیلاس جهت داشتن درختان گیلاس پربار پیشنهاد می شود.

استفاده از چالکود زمستانه برای گیلاس

روشی از کوددهی که در آن کود را در نزدیکی ریشه و در اعماق خاک به کار می برند به آن چالکود گفته می شود. چالکود شامل میزان بالایی از مواد مغزی مناسب برای رشد گیاه است، اما میزان عنصر ضروری گیاه چالکود در مقایسه با فصل هایی که درخت فعالیت بیشتری دارد ، کمتر است.باید به این نکته توجه کرد که قبل از استفاده از چالکود حتما  آزمایش خاک انجام شود ، و با در نظر گرفتن نتیجه ی آزمایش از کودهای معدنی ، گوگردی و همچنین عناصر ماکرو و میکرو استفاده کرد. تحریک رشد گیاه و افزایش کیفیت میوههای تولیدی از مزایای استفاده از چالکود برای درخت گیلاس است.

کوددهی درخت گیلاس در مرحله تورم جوانه ها

کود مناسب برای گیلاس در زمان تورم جوانه

در زمان قبل از به گل رفتن درخت گیلاس (اوایل بهار) وقتی که کمتر از 50 درصد جوانه ها بر روی شاخه رشد کردند توصیه می شود که از کودهای فروت ست (fruit set) استفاده شود ( به اولین مرحله ی تشکیل میوه در نهنج گل فروت ست گفته می شود.) این کودها حاوی عناصر روی، نیتروژن و بور هستند که وظیفه تأمین انرژی لازم جوانه ها در آغاز فصل رویشی جهت ورود به مرحله زایشی و تحریک گیاه به شکوفه دادن را بر عهده دارند که باعث می شود شکوفه ها کمتر ریزش کنند، عمل گرده افشانی بهتر انجام شده و در نتیجه درصد بالاتری از شکوفه ها تبدیل به میوه شوند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کوددهی درخت گیلاس بعد از ریزش گل ها

در زمان که شکوفه های درخت گیلاس شروع به ریزش می کند کوددهی درخت گیلاس با NPK سبب تقویت گیاه جهت رشد بیشتر در راستای تولید میوه مرغوب می شود. یکی از عوامل تنش زا برای درخت گیلاس نوسانات دمایی است. اثر این تنش بر درخت گیلاس ریزش گل و تولید میوه هایی با ظاهری ترک خورده می باشد. کوددهی درخت گیلاس با منزیم به صورت محلول پاشی باعث محافظت گیاه از این تنش می شود.

جدول کود سه بیست

برای خرید انواع کودهای NPK با شماره 0911298979 تماس بگیرید

 کود مناسب برای گیلاس در مرحله ی فندقی شدن

در مرحله ای از رشد گیاه که شکوفه ها تبدیل به فندقه می شود استفاده از کود حاوی پتاسیم بالا توصیه می شود. در این زمان گیاه در حال تشکیل میوه بوده و برای داشتن محصولی با ابعاد بزرگ تر بایستی تقسیم سلولی گیاه را افزایش داد. استفاده از کود پتاسیم سبب افزایش انتقال قندها در گیاه می شود که این امر افزایش جذب آب بیشتر توسط گیاه راه به همراه خواهد داشت که نتیجه ی آن تولید میوه ی درشت تر است. ازکود پتاسیم در این مرحله به دو روش آبیاری و محلول پاشی استفاده می شود.

 کود مناسب برای گیلاس قبل از برداشت

برای کوددهی درخت گیلاس در چند هفته قبل از برداشت استفاده از کود پتاسیم مناسب است که بهتر است به روش محلول پاشی انجام گیرد. نتیجه ی کوددهی درخت گیلاس با پتاسیم، تولید محصولی درشت و با کیفیت است.

 کوددهی درخت گیلاس در زمان پس از برداشت

پس از برداشت محصول، بایستی کود فروت ست را که در ترکیب خود دارای عنصر روی هست در برنامه ی کوددهی درخت گیلاس گنجاند، چراکه باعث افزایش توانایی درخت در تولید جوانه می شود. استفاده از این نوع کود برای درخت گیلاس در تأمین مواد مغزی مورد نیاز گیاه در حین میوه دهی نیز بسیار مناسب و تأثیرگذار است.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  0911298979 تماس بگیرد

چه کودی برای درخت گیلاس مناسب است؟

اگر جز افرادی هستید که می خواهید درخت گیلاس پرباری داشته باشید حتما این سوال به ذهنتان رسیده چه کودی برای درخت گیلاس مناسب وخوب است. قبل از کوددهی گیلاس بایستی نیاز خاک از نظر مواد مغزی تعیین شود که این کار از طریق آزمایش خاک صورت می گیرد، سپس با توجه به نتایج آزمایش از کود مناسب برای گیلاس استفاده می شود. اسیدیته خاک نیز در جذب کود برای درخت گیلاس اثر می گذارد، بدین صورت که اگر مقدار آن از حالت خنثی بالاتر رود و خاک قلیایی شود قابلیت جذب برخی از مواد مغزی از بین خواهد رفت.

کود مناسب درخت گیلاس

کود نیتروژن برای گیلاس

درخت گیلاس در مراحل مختلف رشد خود به 3 عنصر ضروری نیتروژن (N) ، پتاسیم (P) و فسفر (K) نیاز دارد. مهم ترین ماده مغزی لازم برای درختان گیلاس نیتروژن است.از علائم کمبود نیتروژن در درخت گیلاس کاهش اندازه برگ ها می باشد. در فصل پائیز نیز برگ ها سریع ریزش کرده و محصول تولیدی میوه هایی کوچک و ریز می باشد. همچنین در اواخر فصل رویشی برگ های درخت به رنگ قرمز متمایل می شود. از بین کود های حیوانی،استفاده از کود گوسفندی برای درخت گیلاس به دلیل داشتن نیتروژن بالا می تواند نیاز گیاه را تأمین کند. کود اوره برای گیلاس تنها کود مناسب پیشنهادی در سه سال اول رشد است که بهتر است در سه نوبت به خاک اضافه شود . زمانی که گیاه وارد سال چهارم رشد می شود به دلیل میوه دهی نیاز به کود فسفر و پتاسیم هم دارد.

فواید استفاده از کود NPK برای گیلاس

کود مناسب برای درخت گیلاس باید دارای مقادیر یکسان از NPKباشد. معمولا این نسبت به صورت 10-10-10 بکار برده می شود. استفاده از کودهای نیتروژن دار سبب تحریک رشد برگ و شاخه در گیاه شده،کود فسفر ریشه زایی و رویش شکوفه را تقویت می کند و ظرفیت باردهی را افزایش می دهد. کمبود پتاسیم در درخت گیلاس نیز دارای علائمی می باشد، سوختگی برگها و تغییر رنگ برگ به آبی متمایل به سبز از نشانه های کمبود این عنصر در درخت گیلاس می باشد. استفاده از کود پتاسیم برای گیلاس این علائم را از بین برده و مقاومت گیاه در برابر بیماری ها را نیز افزایش می دهد. کود مناسب برای گیلاسNPK محلول در آب بوده و بصورت محلول پاشی استفاده می شود.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 0911298979 تماس بگیرید

کود مرغی برای درخت گیلاس

یکی از بهترین کودهای مورد استفاده برای درخت گیلاس کود مرغی است. بهترین زمان استفاده از کود مرغی برای درخت گیلاس اوایل فصل بهار است. چرا که فرصت لازم برای تجزیه شدن کود برای گیلاس فراهم بوده و می تواند مواد مغزی مورد نیاز گیاه را تأمین کند. یکی از فوایداستفاده از کود مرغی برای درخت گیلاس تولید میوه هایی درشت و گوشتی است. اگر کود مرغی تازه پای درخت گیلاس بریزید به دلیل سطحی بودن ریشه ها سریع می سوزد. حتما یک هفته پس از خشک شدن کامل، کود مرغی را استفاده کنید.

کود آهن برای درخت گیلاس

کود آهن برای درخت گیلاس

یکی از عناصر مورد نیاز درخت گیلاس آهن می باشد. کمبود آهن بیشتر در خاک های زیر کشت آهکی و خاکی با PH بالا مشاهده می شود. علائم کمبود آهن در برگ و میوه درخت گیلاس با کم رنگ شدن آن خود را نشان میدهد. یکی از مزایای استفاده از این کود برای گیلاس این است که با یک بار استفاده در مقایسه با سایر کودها مدت طولانی تر (تقریبا 3 سال) در خاک باقی مانده و با میکروارگانیسم های خاک سازگار می شود. کود آهن را در برنامه کوددهی درخت گیلاس قرار دهید تا شاهد برگ ها و میوه هایی خوشرنگ باشید.

با توجه به مطالب گفته شده برای بهره مندی از درخت گیلاس با داشتن میوه هایی خوش طعم، خوش رنگ و با کیفیتی بالا، باید مطمئن شوید که ریشه ی گیاه تمام مواد مغزی مورد نیاز خود را در یافت می کند. بنابراین انتخاب مناسب ترین کود و برنامه کوددهی درخت گیلاس بسیار حائز اهمیت است. برای گرفتن مشاوره تخصصی گل و گیاه، پیشنهاد ما استفاده از مشاوره آنلاین سایت جوانه بان می باشد. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
  1. سعید
    سعید گفته:

    با سلام.مطالب شما کامل است.ولی به دلیل هزینه بالای سم وکود اکثر کشاورزان قادر به تهیه نمی باشند

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.