کود برای درخت انگور

کود برای درخت انگور(برنامه کوددهی انگور)

کود برای درخت انگور برداشت محصولی خوش طعم و با کیفیت را برای کشاورزان و باغداران به ارمغان می آورد. با شروع فصل برداشت، درخت انگور با مروارید های درخشانی که بشکل خوشه روی شاخه هایشرشد کرده است به باغات میوه جلوه ای خاص می بخشد.اگر می خواهید از باغ انگوری پربار بهره مند شوید و سود بالایی نصیبتان شود از برنامه کودی برای درخت انگور استفاده کنید. جهت کوددهی انگور این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نوع نهال کاشته شده ، خاک مرغوب و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه برای رسیدن به بهترین نتیجه بسیار اهمیت دارد.با توجه به اینکه پرورش درخت انگور بسیار پرطرفدار است و میوه درخت نیز کاربردهای فراوانی دارد، این مقاله از سایت جوانه بان مطالبی پیرامون بهترین زمان کوددهی درخت انگور، بهترین کود برای درخت انگور و همچنین تأثیر کودهای حیوانی، آهن و شیمیایی برای انگور گردآوری کرده است.

 

بهترین کود برای درخت انگور چیست؟

در حال حاضر زمین های کشاورزی گسترده ای تحت کشت انگور بوده از این رو استفاده از برنامه کودی درخت انگور بسیار اهمیت دارد.پرورش دهندگان درخت انگور به خوبی می دانند که هر اندازه از درختان خود انتظار باردهی بیشتر و تولید محصول با کیفیت تر داشته باشند باید به همان میزان شرایط رشد مطلوب و ایده آل آن را فراهم سازند.کوددهی درخت انگور نیازمند به یک برنامه کودی منظم و اصولی می باشد.جهت انتخاب بهترین کود برای درخت انگور نتیجه آزمایش خاک را معیار قرار دهید، توصیه می شود هر سال انجام شود. بهترین کود برای درخت انگور کودی است که که مواد غذایی مورد نیاز گیاه را به میزان کافی در اختیارش قرار دهد. درخت انگور نیز مانند سایر گیاهان به عناصر پرمصرف نیتروژن، پتاسیم و فسفر احتیاج دارد. بعلاوه انگور به کمبود عناصر کم مصرفی مانند روی، آهن و منگنز بسیار حساس می باشد و تأمین این عناصر بسیار ضروری می باشد.نکته مهمی که باغداران انگور باید بخاطر بسپارند این است که کوددهی را به زمانی موکول نکنید که خاک کاملا از لحاظ مواد مغزی فقیر شده باشد، چراکه مصرف کود در این حالت مواد غذایی خاک را تأمین می کند اما از طرفی کارایی درخت انگور و همچنین کیفیت محصول برداشتی را شدیدا کم می کند. بعلاوه جذب مطلوب مواد مغزی درخاک به زمان نیاز دارد ، وقتیکه در این شرایط کوددهی انجام دهید توقع نداشته باشید که سریعا بر روی انگورهای تولیدی موثر باشد. پس از مصرف کود در زمان بحرانی جددا خودداری کنید.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کود شیمیایی برای انگور

انواع مختلفی از کودهای شیمیایی مخصوص درخت انگور وجو دارد. از جمله کودهایی شیمیایی که استفاده می شود کود نیتروژن است. مصرف این کود باعث رشد سریع گیاه می شود. این عنصر در سنتز کلروفیل نیز نقش داشته و جزء اصلی اسیدآمینه های گیاهی که منجر به تولید پروتئین گیاهی می شود بشمار می آید. در اغلب موارد گیاه عنصر نیتروژن را به شکل نیترات از خاک دریافت می کند. کمبود نیتروژن در انگور خود را با زردی برگ درخت نشان می دهد. چنانچه جهت رفع کمبود این عنصر اقدامی صورت نگیرد، برگ های درخت کوچک می شود، قطر ساقه نازک شده و پیچک های درخت انگور توانایی بلند شدن را از دست خواهند داد. اما با مصرف به موقع کودهای ازته تمام این مشکلات رفع خواهد شد. کود پتاسیم نیز برای درخت انگور ضروری می باشد. این عنصر اثر فوق العاده ای بر روی رشد و برداشت میوه هایی درشت وبا کیفیت دارد. اگر به پرورش نهال انگور حساس به سرما مشغول هستید بهتر است که برای افزایش مقاومت گیاه به سرما از کود برای درخت مو که حاوی پتاسیم است، استفاده کنید زیرا این عنصر منجر به فعال شدن آنزیم های گیاهی خواهد شد. یکی از دلایل سوختگی برگ های درخت انگور در فصل گرم سال کمبود پتاسیم خاک است. بهترین زمان کوددهی درخت انگور با پتاسیم فصل بهار و ابتدای فصل تابستان وقتیکه درخت تازه وارد مرحله تشکیل میوه شده است، می باشد. کود فسفر نیز برای عملکرد مطلوب درخت انگور لازم بوده واگر میزان فسفر مورد نیاز گیاه رفع نشود برگ های درخت به رنگ قرمز تغییر می کند. ممکن است به دلیل هزینه بالای تهیه کودهای شیمیایی تصمیم بگیرید کودهای خانگی برای درخت انگور استفاده کنید. اما باید بدانید که مصرف این نوع کودها در مقایسه با کودهای شیمیایی بصرفه تر است اما احتمال دارد که کلیه مواد مغزی گیاه تأمین نشود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود آهن برای درخت انگور

آهن جزء ریزمغزی هایی می باشد که حضورش در برنامه کودی درخت انگور لازم است ولی میزان مصرف این نوع کود برحسب نیاز درخت متفاوت بوده و معمولا به مقدار کم بکار برده می شود.چنانچه علائمی مانند زردی برگ، کوتاهی شاخه ها ،کلروز برگ های جوان، بروز لکه های قهوه ای ،افزایش شکنندگی و همچنین ضعیف شدن خوشه های انگوررا مشاهده کردید، گیاهتان دچار فقر آهن شده است. علاوه بر این اکثر درختان انگوری که در خاک با درصد بالایی آهک رشد کرده اند نیز دچار کمبود آهن می شوند. بنابراین باید در اسرع وقت نسبت به کوددهی آهن بصورت محلول پاشی در خاک اقدام کنید. لازم به ذکر است که کوددهی آهن برای درختان در دو حالت انجام می شود یکی با هدف پیشگیری که از فقر آهن در گیاه جلوگیری می کند و دیگری موقعی است که گیاه کمبود آهن داشته و برای درمان آن از کود استفاده می شود.از مزیت های این کود علاوه بر تأمین آهن مورد نیاز درخت می توان به کاهش ابتلاء گیاه به انواع آفات و بیماری نیز اشاره کرد. کود درخت انگور حاوی آهن را در زمان مناسب استفاده کنید تا از اثرات مثبت آن بر روی رشد و تولید محصولمرغوب گیاه حیرت زده شوید.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود حیوانی برای درخت انگور

کود حیوانی حاوی مواد مغزی و ترکیبات آلی بوده و از قدیم جهت اصلاح خاک از آن استفاده می کردند. مناسب ترین نوع کود حیوانی برای درخت انگور با در نظر گرفتن میزان نیاز گیاه تعیین می شود. چنانچه درخت دچار کمبود نیتروژن شده باشد بهتر است از کود گوسفندی که میزان نیتروژن بالایی دارد استفاده شود. یکی دیگر انواع کودهای غنی از مواد غذایی که جزء کودهای حیوانی می باشد، کود کبوتر است. این نوع کود قلیایی بوده و دارای مقادیر فراوانی ازت، فسفر، نیتروژن و کلسیم است. در زمان مصرف دقت کنید که کود از کبوتر سالم باشد در غیراینصورت می تواند آلودگی و بیماری را به آسانی به درختان انتقال دهد. بعلاوه در میزان مصرف این کود نباید زیاده روی کرد چراکه مصرف بالا می تواند ریشه گیاه را از بین ببرد. بر مقدارکود کبوتر برای درخت انگور فاکتورهایی مانند نوع نهال، شرایط آب وهوایی و نوع خاک اثرگذار است. بهترین زمان اعمال کود حیوانی در پایان فصل سرد سال و با روش چالکود می باشد.

اهمیت کود کلات روی برای درخت انگور

باردهی بیشتر درخت انگور و تولید هورمون رشد گیاهی به تأمین عنصر روی بستگی زیادی دارد. بهترین شیوه تعیین مقدار روی مورد نیاز گیاه آزمایش خاک می باشد. از علائم کمبود روی در درخت مو می توان به دیر باز شدن برگ ها و جوانه های رویشی و سرعت پائین رشد درخت اشاره کرد.. اگر تصمیم دارید که علائم فقر عنصر روی در درخت انگور را برطرف کنید پیشنهاد می شود که کود کلات روی را تهیه و بدون اتلاف وقت در کوددهی از آن استفاده کنید تا باردهی و رشد گیاهتان چند برابر شود.

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979تماس بگیرید

کود هیومیک اسید روی درخت انگور چه تأثیری دارد؟

یکی از کودهای ارگانیک که در اصلاح خاک نقش دارد هیومیک اسید است. استفاده از خاک مناسب درخت انگور در بهره مندی از درختانی سالم و پربار عامل مهمی به حساب می آید. هر چه میزان تیرگی خاک بیشتر باشد بدین معنی است که هوموس بیشتری داشته و میتواند انرژی خورشید را بهتر جذب می کند. این کود باعث می شود جذب مواد مغزی گیاه را بهبود می دهد، سبب متعادل سازی عناصر گیاه شده و میزان آنزیم های گیاهی را بالا می برد. علاوه بر این باعث مقاومت حداکثری درخت انگور در برابر آفات و بیماری ها می شود. اگر باغداران درخت انگور از این کود استفاده کنند می توانند نظاره گر افزایش رشد درختان خود باشند. بهترین زمان کوددهی درخت انگور با هیومیک اسید پس از ظاهر شدن خوشه های انگور است که سبب می شود میزان عملکرد درخت تا حدود 40 درصد بیشتر شود. در صورتیکه کود جلبک دریایی را همراه با هیومیک اسید در کوددهی اعمال کنید میزان عملکرد بیشتر نیز خواهد شد. بطور معمول از کود هیومیک اسید در سال در دو مرحله استفاده می شود، مرحله اول در زمان کاشت درخت و مرحله دوم هنگامی است که درخت به بار نشسته است که روی افزایش رشد و بازارپسندی محصول نیز اثر دارد.

اسید هیومیک ارگاسنس

برای خرید انواع کود اصلاح خاک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

انواع کود هیومیک اسید برای درخت انگور

این نوع کود به سه فرم مایع، پودری و گرانوله در بازار عرضه می شود. اگر قصد خرید نوع مایع آن را دارید بایستی پس از رقیق سازی با آب بصورت محلول پاشی روی درخت مصرف می شود که کوددهی به این روش سرعت جذب و تأثیر بالاتری دارد. چنانچه قصد دارید کود هیومیک را به روش آبیاری استفاده کنید پیشنهاد می شود که نوع پودری آن را تهیه کرده چونکه ویژگی حلالیت در آب را نیز دارد. فرم گرانوله این کود قابل حل در آب نبوده و مخصوص روش کوددهی چالکود درخت انگور است. اگرچه استفاده از این روش کوددهی در مقایسه با دیگر روش ها سرعت جذب پائین تری دارد اما میزان دوام و ماندگاریش در خاک بیشتر است.

مصرف کود اسیدآمینه برای درخت انگور

اسید آمینه ها ترکیباتی هستند که روی سنتز هورمون ها و افزایش فعالیت آنها و همچنین گلدهی بیشتر گیاهان نقش مهمی را ایفا می کنند. کودهای حاوی اسیدآمینه در گروه کودهای آلی قرار گرفته و برای کارایی بهتر درخت انگور لازم هستند. اگر مقدار اسیدآمینه گیاه تأمین باشد شرایط برای جذب سایر ریز مغزی ها نیز مهیا می شود. با وجود اینکه گیاهان قادر به ساختن اسیدامینه مورد نیاز خود هستند اما برای این عمل انرژی زیادی را مصرف می کنند، در نتیجه کشاورزان ترجیح می دهند که از اسید آمینه گیاه را بصورت کود در اختیارش قرار دهند تا بیشتر انرژی گیاه صرف رشد و تولید میوه شود. بالا رفتن مقاومت گیاه از طریق تقویت سیستم ایمنی، رشد حداکثری اجزای گیاه (ریشه، برگ ، ساقه)، افزایش عمل گرده افشانی از فواید مصرف این کود برای درخت انگور می باشد. بعلاوه چنانچه کود اسید آمینه را بطور منظم برای گیاه استفاده کنید توان جذبی برگ افزایش یافته و تولید کلروفیل نیز بیشتر خواهد شد. نتیجه مصرف این کود برداشت محصول با کیفیت را نیز برای کشاورزان تضمین خواهد کرد. از این نوع کود در کلیه مراحل رشد گیاه و بصورت محلول پاشی جهت جذب بیشتر استفاده می شود.

کود اسید امینه

برای خرید امینو اسید با شماره  09111298979 تماس بگیرید

چرا درخت انگور به فروت ست نیاز دارد؟

جوانه های رویشی که به تازگی روی درخت انگور رشد می کنند عناصر غذایی را در خود ذخیره دارند و از این عناصر در تولید جوانه های زایشی، عمل تلقیح، شکل گیری و درشت شدن میوه استفاده می کنند. یکسری از شرایط مانند تغییرات اقلیم منطقه سبب می شود که گیاه نتواند به میزان کافی مواد مغزی را در خود ذخیره سازی کند. از این رو برای بهره مندی از جوانه هایی قوی و تولید میوه مرغوب استفاده از کود فرروت ست اهمیت پیدا می کند. مصرف این کود برای درخت مو از ریختن میوه قبل از رسیدن نیز جلوگیری می کند. باغداران انگور می توانند از این کود از ابتدای ظاهر شدن برگ تا پیش از رویش گل بصورت محلول پاشی استفاده کنند. در زمان مصرف فروت ست به این نکته توجه کنید که باید بلافاصله پس از برداشت محصول جهت منتقل کردن ماد مغزی به ریشه و پیش از زمان خزان برگ کوددهی انجام شود و اگر گل ها ظاهر شدند از بکارگیری این کود خودداری کنند.

خرید کود فروت ست

برای خرید کود فروت ست با شماره 09111298979تماس بگیرید

برنامه کوددهی درخت انگور زیر نظر کارشناسان کشاورزی

دستیابی به خوشه های پربار درخت انگور کار دشواری نیست،نیاز به مدیریت صحیح و بکارگیری کودهای مخصوص گیاهدارد. کافی است بر اساس برنامه کوددهی درخت انگور را تقویت کرده، و به مقدار نیاز و در زمان مناسبکود مصرف شود تا شما به آرزویتان برسید. در مقابل اگر در کوددهی حد تعادل را رعایت نشود، درخت انگور افزایش رشد دارد اما اثر منفی روی تولید محصول و کیفیت آن خواهد گذاشت. به همین دلیل استفاده از برنامه کوددهی صحیح و مناسب گیاه اهمیت می یابد. پیشنهاد می شود کوددهی درختان خود را زیر نظر کارشناسان خبره کشاورزی انجام دهید تا محصولاتی سالم، خوش طعم و درشتی را برداشت کرده و از طعم بی نظیر انگور لذت ببرید. برای مشاوره خرید با شماره 09111298979 مهندس کلیچ تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.