توصیه کودی

توصیه کودی 9 محصول اساسی + نحوه محاسبه و برآورد کود

امروزه نیاز کشاورزان به برنامه و توصیه کودی مناسب مساله ای ثابت شده است. چرا که مزایای برآوردهای صحیح از نوع کود و میزان استفاده از آن ها بسیار زیاد است. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان  علاوه بر شناخت این مزایا و ضرورت استفاده از توصیه های کودی مناسب برای کشاورزان، با چند مدل معروف برای برآورد کودی آشنا می شویم. در ادامه نیز چند توصیه برای کوددهی به گیاهانی مانند پسته، فندق، هویج، برنج، گندم، چغندر قند، پنبه، سیب زمینی و یونجه به شما می دهیم:

ضرورت مصرف کودهای شیمیایی هنگام کاشت و پرورش گیاهان

خاک بستر پرورش و رشد گیاهان است. در واقع به غیر از آب و نور خورشید، عمده مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان و درختان از طریق خاک تامین می شود. امروزه با رشد روزافزون جمعیت و گسترش نیازهای انسان ها به مواد خوراکی و کشاورزی، استفاده از خاک و زمین های کشاورزی نیز بسیار زیاد شده است. به همین دلیل نیز خاک گیاهان دیگر نمی توانند به تنهایی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز گیاهان باشند. بنابراین لازم است هر کشاورز و باغداری با انواع کودها و کاربرد آنها آشنا باشد تا بتواند کامل ترین کود شیمیایی را برای محصولات خود استفاده کند.

البته اینکه یک کشاورز مناسب ترین کود را استفاده کند، علاوه بر شناخت کودهای ارگانیک، اسیدی، انواع کودهای فسفر، کلسیم و بهترین کود پتاس بالا، به شناخت نوع خاک، شرایط اقلیمی، نوع گیاه قابل کشت و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد. چرا که فرمول نویسی انواع کودها برای هر خاک و هر گیاهی متفاومت است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

ضرورت و نقش توصیه های مناسب برای کوددهی در محصولات کشاورزی

سوالی که ممکن است برای بسیاری از کشاورزان و باغداران پیش بیاید این است که توصیه ها و برنامه های کودی چه مزایایی دارد و چرا باید برای آن ها هزینه کرد. مزایای این برآوردها عبارتند از:

 • با شناخت بافت، نوع و میزان مغذی بودن خاک نوع محصول قابل کاشت را بهتر انتخاب می کنیم به گونه ای که بیشتری سود را برای ما داشته باشد.
 • داشتن یک برنامه کودی مناسب و مشخص باعث رشد بهتر گیاهان، پر بار شدن محصولات و سالم ماندن آن ها در طول کشت می شود.
 • تخمین زدن میزان مورد نیاز از هر کدام از انواع کودها باعث تخریب کمتر بافت خاک، آلوده شدن خاک در اثر تجمع بیش از حد یکی از عناصر می شود.
 • آگاهی از نوع کود مورد نیاز و مقدار آن باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.
 • زمانی که بدانیم چه میزان کود باید به گیاهمان بدهیم، از میزان تخریب محصولات و آسیب دیدن آن ها در اثر افراط در کوددهی جلوگیری می کنیم.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

نحوه محاسبه میزان کود مورد نیاز

با گسترش علوم مربوط به کشاورزی و گیاه شناسی، مدل های مختلفی برای ارائه برنامه ها و توصیه های کودی مناسب به وجود آمده است. برخی از آن ها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و برخی کاملا منسوخ شده اند و جای خود را به مدل های جامع و کامل تری داده اند. برای شناخت هر کدام از آن ها، در ادامه توضیحات مختصری در مورد 3 مدل معروف ارائه خواهیم داد:

مدل گیاه محور

در این مدل، نیازهای غذایی گیاه نقش اساسی را در توصیه ها و برآوردهای کودی ایفا می کنند. به این صورت که نوع گیاهی که می خواهیم در زمین بکاریم مشخش می شود. سپس بر اساس آن میزان مورد نیاز از هر کدام از عناصر و مواد مغذی که گیاه به آن ها نیاز دارد بررسی می شود. در این مرحله بهتر است خاک کشاورزی و باغبانی را آزمایش کنیم و بر اساس نتیجه به دست آمده مشخص کنیم و نیازهای گیاهمان مشخص کنیم که چه نوع کودی، به چه میزان و چه زمانی باید به خاک داده شود.

توصیه کودی سیب زمینی

مدل خاک محور

توصیه های کودی مهم و تعیین نوع گیاه قابل کاشت در زمین در این مدل، به تفسیر نتیجه آزمایش خاک بستگی دارد. در این روش پس از نمونه گیری صحیح از خاک زمین و دریافت نتیجه آزمایش، باید از یک متخصص و مشاوره مجرب آزمایشگاه خاکشناسی بخواهیم نتیجه را تفسیر کنند. در این صورت به طور کامل مشخص می شود هر کدام از عناصر و مواد مغذی به چه میزان در خاک وجود دارند، این مقدار تا چه زمانی پاسخگوی نیازهای گیاه است، جنس خاک و پی اچ آن چیست و برای اصلاح آن باید چه کارهایی انجام داد. در این مواقع حتی می توانیم پیش بینی کنیم چه میزان و چه نوع کودی برای کشت سال آینده نیاز داریم.

توصیه کودی بر اساس نوع اقلیم، خاک و گیاه

در نظر گرفتن نیازهای گیاه و نوع خاک برای کاشت و پرورش محصولات بسیار مهم است. اما هیچ کدام از این دو روش نمی توانند برنامه جامعی برای توصیه ها و برآوردهای کودی مناسب باشند. چرا که برای داشتن یک محصول خوب، علاوه بر نیازهای خاک و گیاه، باید نوع اقلیم، آب و هوای منطقه کشاورزی و نحوه مدیریت را نیز در نظر گرفت. به این علت که تمامی این موارد در روند شور شدن خاک، تغییر پی اچ آن و کم شدن میزان مواد مغذی و عناصر پایه بسیار موثر است.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

علاوه بر این در این مدل سعی می شود علاوه کمک به کشاورزان و باغداران در برداشت محصول پر بار، از فرسوده شدن خاک و آلودگی آن در اثر مصرف بیش از حد کودها نیز جلوگیری شود. با استفاده از این مدل معمولا بهترین نوع گیاهی که در خاک و بر اساس شرایط اقلیمی آن مکان رشد پیدا می کند به کشاورز معرفی می شود و میزان کود، برنامه مناسب برای تغذیه خاک، نحوه آبیاری و نگهداری از آن گیاهان نیز به صورت کامل توضیح داده می شود.

انواع کودهای فسفر بالا

9 نمونه از توصیه ها و برنامه های کودی مناسب برای گیاهان

همانطور که گفته شد ارائه توصیه ها و برنامه های کودی، به نتیجه آزمایش خاک و نظر متخصصین هنگام تفسیر نتایج دارد. اما از آنجایی که شناخت هر کدام از گیاهان و بررسی میزان نیازشان به مواد غذایی و عناصر مختلف می تواند به انتخاب نوع گیاه قابل کشت در زمین کمک کند، ما در ادامه توضیحات مختصری در مورد نیازهای چند نمونه از گیاهان مهم می دهیم.

توصیه و برنامه کودی سیب زمینی

بیشترین کودی که برای سیب زمینی مصرف می شود برای پر شدن غده آن است. هرچه برنامه کوددهی سیب زمینی بهتر و منظم تر باشد محصول پربارتر و درشت تری خواهید داشت. یکی از کودهای اساسی برای این محصول، کودهای پتاس بالا است. هنگامی که میوه بته های سیب زمینی رشد کرد و شکل گرفت اولین توصیه مناسب کودی، دادن کودهای نیتروژن (مثلا سه بیست)  به آن است. تا قبل از آن باید به خاک سیب زمینی کودهای پتاسیم داد تا رشد غده ها بیشتر شود. میزان فسفر مورد نیاز سیب زمینی باید بر اساس آزمایش خاک مشخص شود و میزان بر اساس کمبودهای آن توصیه شود.

توصیه کودی برنج

برنامه کوددهی برنج

در برنامه کوددهی برنج از میان مواد مغذی و عناصر مختلف، نیتروژن از جمله عناصری است که برای رشد برنج بسیار مهم است. بهترین کود نیتروژن برای رشد برنج نیز کودهای اوره هستند. این کودها باید قبل و بعد از نشاکاری به خاک داده شود. توصیه کودی بعدی برای برنج استفاده از کودهای پتاسیم در اراضی غیر شور است که 30 تا 40 روز بعد از نشاکاری باید انجام شود. کودهای فسفر را نیز می توانید پس از کاشت بذر یا ریشه دهی به خاک اضافه کنید.

توصیه و برآورد کودی چغندر قند

هنگام ارائه توصیه های کودی برای چغندر قند باید به عنصر نیتروژن توجه خاص داشت. به طور کلی پس از جوانه زدن چغندرهای قند بهترین کود برای آن، فسفر است. این کار باعث رشد بهتر گیاه می شود. پس از اینکه جوانه ها چند برگی شدند می توانید از کودهای کامل ان پی کی سه بیست برای آن ها استفاده کنید. با نمایان شدن غده ها، گیاه به نیتروژن بالا احتیاج دارد که این کمبود با مصرف کودهای ازته بر طرف می شود.

توضیحات تکمیلی  توصیه کودی چغندر قند

 • در مرحله قبل کاشت بر اساس آزمون خاک کودهای فسفاته و پتاسه و گوگرد جامد و کودهای دامی کاملا پوسیده استفاده شود.
 • در مرحله قبل از پاشیدن بذر در زمین بذرمال با کودهای محرک رشد نظیر هیومیک اسید ها و جلبکها استفاده شود
 • در مرحله 4 تا 6 برگی کودهای  پی کی با درصد فسفر بالا در کنار هیومیک اسید استفاده شود
 • در مرحله چندبرگی تا قبل از غده زنی از کود رشد رویشی سه بیست به همراه کود میکرو و هیومیک اسید و کود کلسیمی استفاده شود
 • در مرحله غده زنی از کودهای حاوی پتاسیم و اسیدآمینه و هورمون های گیاهی استفاده شود

برآورد کودی هویج

برآورد کودی هویج

توصیه کودی ما برای هویج این است که قبل از کاشت و برای آماده شدن خاک، علاوه بر کودهای دامی، از کودهای فسفر و پتاسیم استفاده کنید. در مرحله دوبرگی مصرف کودهای سه بیست بسیار موثر است. هنگام غده زنی نیز باید به گیاه پتاسیم برسانید. برای این کار می توانید از کودهای ان پی کی پتاس بالا استفاده کنید که مقادیر مورد نیاز از فولید اسید و آمینو اسید را نیز دارند استفاده کنید.

توضیحات تکمیلی توصیه کودی هویج

 • کود گوگرد بنتونیت دار در مرحله قبل کاشت هم همراه کودهای فسفاته و پتاسه استفاده شود
 • پس از کاشت کود فسفات و پتاس بالا همراه هیومیک اسید و بعد جوانه زنی کود سه بیست و کود میکرو و اسید امینه و محرک رشد  داده شود
 • هنگام تفکیک ریشه اصلی از فرعی، همزمان با رشد قطری ریشه کود های پتاس بالا و هیومیک اسید و کودهای کلسیم بور استفاده شود
 •  مرحله حجیم شدن ریشه کود سولو پتاس همراه کود میکرو و محلول پاشی کود بور و کود اسیدامینه ومحرک رشد استفاده شود، البته توصیه کودی  براساس انالیز خاک و اب صورت می گیرد.

توصیه کودی پنبه

توصیه کودی برای کاشت پنیه این است که قبل از کاشت به خاک علاوه بر استفاده کودهای دامی، کودهای ماکرو گرانول و عناصر فسفر و پتاسیم به خاک اضافه کنید. کود سه بیست برای این کار بهترین گزینه است. هنگام رشد ساقه کودهای حاوی آهن، روی، مس و منگنز برای پنبه بسیار مناسب است. قبل از گلدهی نیز برای گل دادن بهتر باید به خاک فسفر اضافه کنید و برای پس از نمایان شدن غده ها نیز بهتر است از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

توضیحات تکمیلی توصیه کودی پنبه

 • قبل از کشت اغشته کردن بذرها با ترکیبات محرک رشد یا انواع کودهایی که باعث تسریع جوانه زنی و رشد بذرها استفاده شود
 • در مرحله رشد رویشی  استفاده کودهای هیومیک اسید که باعث جذب عناصرغذایی خاک و کودهای مورد استفاده میشه و نیز کود سه بیست که در رشد سریع و سبزینگی گیاه بسیار موثرند در این مرحله مصرف کودهای فسفر بالا همراه با ازت نیز بسیار رایج است چون نیاز گیاه در این مرحله به این دو عنصر بیشتر از پتاس است.
 • در مرحله رشد ساقه اصلی پنبه از کودهای میکرو در کنار گوگرد استفاده شود
 • در مرحله قبل گلدهی از کودهای ان پی کی فسفر بالا استفاده شود
 • در مرحله رشد غوزه از کود های پتاسیم دار استفاده شود

توصیه کودی گندم

توصیه و برنامه کودی گندم

توصیه کودی ما برای گندم این است که علاوه بر آماده کردن خاک با اضافه کردن کود اوره یا سولفات آمونیوم قبل از کاشت، بذرها را نیز به محلول های ریشه زایی آغشته کنید تا بهتر جوانه بزنند. قبل از پنجه زنی نیز می توانید خاک را با کودهای سه بیست تقویت کنید. استفاده از کودهای ان پی کی و آمینو اسید در هنگام پنجه زنی نیز ضروری است. هنگام ظاهر شدن میوه و رشد ساقه ها نیز می توانید از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

توضیحات تکمیلی توصیه کودی گندم

 • در مرحله پیش کشت از کود بیو استارتر برای بذرمال استفاده کنید این کود مناسب جهت مرحله رشد رویشی است
 • در مرحله پنجه زنی کود نیتروژن بالا و کود میکرو و کود آهن استفاده شود
 • در مرحله ساقه رفتن کود فسفر بالا و کود کامل همه منظوره و کود میکرو استفاده شود
 • در مرحله خوشه دهی کود پتاسیم بالا استفاده شود
 • در مرحله پر کردن دانه کودهای کلسیمی مثل نیترات کلسیم یا کلات کلسیم و کود پتاسیم بالا استفاده شود

برنامه کوددهی یونجه

قبل از کاشت یونجه لازم است زمین را با دادن کودهای دامی، گوگرد، فسفر و پتاسیم برای کشت آماده کنید. توصیه و برنامه کودی برای کاشت یونجه هنگام جوانه زنی این است که به خاک کودهای هیومیک اسید و پتاس بالا اضافه کنید. هنگام ساقه زنی نیز باید از کودهای سه بیست و در هنگام گلدهی نیز علاوه بر کودهای میکرو، از کودهای فسفر بالای بدون نیتروژن استفاده کنید.

توضیحات تکمیلی توصیه کودی یونجه

 • کاشت یونجه برای گیاهیونجه در انالیز خاک عنصر مولیبدن هم باید اندازه گیری شود و در صورت کمبود به صورت کود مولیبدات سدیم به صوت ابیاری در مرحله کاشت داده شود  به ازای حدود27 کیلوگرم بذر ، 1162/0 کیلوگرم مولیبدن (0652/0 کیلو گرم مولیبدات سدیم) را فقط در آب ابیاری بگذارید تا بذر کمی مرطوب شود. (احتیاط: از مقدار پیشنهادی مولیبدن بیشتر نشود)
 • در هر هکتار 36/1 کیلوگرم  بور (B) استفاده کنید.
 • پی اچ 5/6 تا 7 مناسب یونجه هست
 • عنصر منیزیم در رشد یونجه مهم هست در شرایط کمبود بر اساس انالیز خاک باید کود منیزیم مصرف شود
 • کود نیتروژنه بکار نرود

در مرحله داشت کود های مورد نیاز یونجه

 • سالانه36/1 کیلوگرم  بور (B) در هر هکتار استفاده کنید.
 • هر دو سال  085/0 کیلوگرم مولیبدن معادل 2267/0 کیلوگرم مولیبدات سدیم) در 5/94 لیتر  آب در هکتار قرار دهید.
 • محلول پاشی مولیبدن را در اواخر زمستان یا در بهار قبل از رسیدن قد شاخه های جدید به 2 تا 3 اینچ استفاده کنید.
 • با تقسیم پتاس (K2O) ممکن است بتوان عمر دانه های یونجه را افزایش داد و عملکرد را بهبود بخشید.
 • در دشتهای کوهپایه ای نیمی از مقدار توصیه شده را در بهار و بقیه را پس از برداشت سوم استفاده کنید. در خاکهای  شنیدر  بهار ، تابستان و پاییز استفاده شود.

توصیه کودی پسته

برآورد و توصیه کودی پسته

توصیه و برآورد کودی مناسب برای کاشت پسته این است که در زمستان از کودهای حیوانی، اوره، پتاسه و فسفره و گوگرد برای تقویت خاک استفاده کنید. قبل از جوانه زنی و در اوایل بهار نیز از کودهای حاوی آمینو اسید و روی استفاده کنید و با باز شدن گل ها کودهای سه بیست را به خاک اضافه کنید. با رشد اولیه میوه می توانید به خاک گوگرد مایع اضافه کنید و زمانی که میوه ها نخودی شکل شدند از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

توضحات  تکمیلی نوصیه کودی پسته

 • در چالکود زمستانه کودهای سه بیست و نیترات منیزیم هم قرار می گیرد
 • در مرحله تورم جوانه کود فروت ست و کود برای رشد رویشی استفاده شود
 • در مرحله رشد رویشی پسته کود نیتروژن بالا و کود میکرو و کود فسفر بالا استفاده شود
 • در مرحله گل دادن کود کلات آهن داده شود
 • در مرحله تشکیل مغز کود سه بیست و کود جهت افزایش مقاومت گیاه پی کی و کود پتاس بالا و کود کلات کلسیم داده شود
 • در مرحله رسیدگی میوه کود کامل ان پی کی و کود کلسیمی و کود پتاس بالا و کود سیلسیم دار داده شود
 • در مرحله بعد برداشت کود فروت ست داده شود

برنامه کوددهی فندق

توصیه و برنامه کودی فندق بستگی به عمر درخت فندق دارد. به طور کلی تا قبل از رویش محصول باید تنها از کودهای ازته استفاده کرد. اما زمانی که میوه ظاهر می شود به طور متوسط هر درخت سالیانه به 300 گرم نیتروژن، 200 تا 400 گرم فسفر و 100 تا 200 گرم پتاسیم نیاز دارد. زمان مصرف کودهای فسفره و پتاس برای خاک فندق اسفند ماه است. اما کودهای نیتروژن یا ازته را باید طی دو نوبت و در اردیبهشت و خرداد همراه با کودهای دامی استفاده کرد.

توضحات تکمیلی توصیه کودی فندق

 • کود دامی کاملا پوسیده هر سه سال یکبار اواخر زمستان داده شود
 • کودهای ماکرو مثل سولفات امونیوم نیمی در اسفند و نیمی در اردیبهشت داده شود
 • کود فسفات امونیوم در نیمه دوم اسفندماه داده شود
 • کود سولفات پتاسیم هم در نیمه دوم اسفندماه داده شود
 • و کود سولفات منیزیم و سولفات اهن و سولفات روی در اسفند ماه استفاده شود.

مزایای آزمایش خاک کشاورزی در تهران

ارائه مشاوره باغبانی و بهترین توصیه های کودی کشاورزی

اکنون که ضرورت داشتن یک برنامه کوددهی آشنا شدیم به یک مرکزی احتیاج داریم تا علاوه بر پیشنهاد بهترین توصیه های کودی، کارشناسان و متخصصینی داشته باشد تا با تفسیر نتیجه آزمایش خاک، بتواند باعث بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و باغبانی بشود. برای این منظور می توانید با مشاورین گل و گیاه و باغبانی جوانه بان به صورت آنلاین و مجازی صحبت کنید. جهت کسب اطلاعات برای خرید کود و سموم شیمایی نیز می توانید علاوه بر مراجعه به فروشگاه اینترنتی جوانه بان، برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
 1. صداقتی
  صداقتی گفته:

  خیلی مقاله ی جامع و خوبی بود اطلاعات سایتتون خیلی بالاست موفق باشید تیم جوانه بان

  پاسخ
 2. خرمی
  خرمی گفته:

  سایت فوق العاده خوبی دارید همین دسترسی ما به محصولات و مشاوره آپشن فوق العاده ایه مرررسی از شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.