برنامه کودی برنج

برنامه کودی برنج ( زمان بندی تغذیه برنج بر اساس مراحل رشد )

کود برای برنج جهت رشد و تولید مطلوب بسیار اهمیت دارد. مصرف کودهای مختلف هنگام کشت برنج، باعث افزایش کیفیت و افزایش میزان برداشت محصول می شود. بنابراین داشتن یک برنامه کودی برنج می تواند راهنمای کشاورزان برای میزان و زمان کوددهی باشد. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، نکات مهم در تنظیم برنامه کامل تغذیه کودی برنج، عناصر و مواد مورد نیاز برای کاشت آن و تاثیر و زمان مصرفشان را به خوبی توضیح می دهیم:

 

اهمیت مصرف کود هنگام کاشت برنج

برنج یکی از مهمترین مواد غذایی ایرانیان محسوب می شود. علاوه بر این طبق آمار، در جهان نیز بعد از گندم بیشترین میزان مصرف را در میان مردم دارد. به همین دلیل نیز کشاورزانی که در مناطق آب و هوایی مناسب برای رشد برنج زندگی می کنند، ترجیح می دهند از این میزان درخواست استفاده کرده و از زمین خود برای کشت برنج استفاده کنند. بسیاری از این کشاورزان به دلیل هزینه بر بودن کودهای شیمیایی مختلف، زیر بار مصرف کامل آن ها نمی روند و برنامه کودی منظمی برای کاشت برنج از جهاد کشاورزی یا متخصصین این رشته دریافت نمی کنند. اما باید بدانیم که کودها باعث افزایش میزان برداشت محصول، بالا رفتن کیفیت برنج و جلوگیری از بروز بیماری ها و از بین رفتن محصول در مراحل مختلف رشد می شوند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

عناصر مورد نیاز برنج در طول رشد و تاثیرشان بر کیفیت محصول

همه گیاهان در طول رشد خود به مواد و عناصر مختلفی نیاز دارند که باعث می شود عدم استفاده از آن ها باعث آسیب جدی به گیاه و میزان محصول برداشتی شود. برخی از این عناصر که بسیار هم در رشد گیاه موثر است، گیاهان ماکرو یا درشت مغذی نامیده می شوند. از جمله از مواد فسفر، پتاسیم و نیتروژن است. برخی دیگر عناصر ریز مغذی یا میکرو نامیده می شوند که معمولا میزان نیاز گیاه به آن ها کمتر اما دریافت آن ها برای تمامی گیاهان ضروری و واجب است. برای اینکه بدانیم کدام یکی از این عناصر نقش اساسی در برنامه کودی برنج دارند، باید با تاثیر هر کدام از آن ها در این گیاه به خوبی آشنا شویم:

اهمیت نیتروژن در کاشت برنج

نیتروژن

یکی از مشکلات رایج کشت برنج، فقر نیتروژن است. به طور معمول کمبود نیتروژن در مرحله های مهم رشد گیاه مثل توسعه خوشه مشاهده می شود. از جمله نشانه های کمبود نیتروژن می توان به کاهش رنگ برگ های گیاه اشاره کرد. نیتروژن یا ازت در برنامه کودی و غذایی برنج بوجود آورنده پروتوپلاسم و بهبود دهنده عملیات فتوسنتز است. همچنین این ماده باعث افزایش میزان کربوهیدرات در دانه های برنج می شود. بنابراین این ماده برای افزایش تعداد خوشه ها بسیار مناسب است. اما افراط در مصرف آن باعث کم شدن امکان تنفس گیاه می شود. در واقع نیتروژن برای بیشتر شدن طول بوته، بالا رفتن عملکرد گیاه و سایز برگ موثر خواهد بود. اصلی ترین زمانی که گیاه برنج به مقداری زیادی ازت نیاز دارد دو تا سه هفته پیش از کشت برنج تعیین شده است.

در حال حاضر اغلب کشاورزان پیش از کاشت و موقع غرقاب کردن زمین خود کود نیتروژن مصرف می کنند. روش استفاده از این کود بدین صورت است که ابتدا نیتروژن را بر روی خاک خشک و بدون رطوبت پخش می کنند، در مرحله بعد آبیاری انجام می شود. در صورتی که از نیتروژن در زمان مناسب برای برنج استفاه شود رشد سریعی خواهد داشت و دانه های ایده آلی تولید خواهد کرد. البته کشاورزانی نیز وجود دارند که به مقدار بیش از نیاز گیاه کود نیتروژن مصرف می کنند در این شرایط گیاه بیش از حد رشد کرده و آفات و بیماری های زیادی را به خود جذب خواهد کرد. لازم به ذکر است که کشاورزان از شکل ظاهری گیاه می توانند به بیش بود نیتروژن پی ببرند. در کل می توان چنین گفت که گیاهی که برگ هایش رنگ سبز تیره و غیر طبیعی دارد و یا ساقه هایش بلند و نازک شده اند از نیتروژن مازاد رنج می برد.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

پتاسیم

کود برای برنج که حاوی پتاسیم است نیز برای عملکرد مطلوب گیاه لازم است. از پتاسیم برای تقویت ساقه های گیاه، بالا بردن میزان ضخامت ریشه، گسترش خوشه و جلوگیری از بروز بیماری های گیاه در اثر تنش های محیطی استفاده می شود. همچنین استفاده سیلسیوم همراه با پتاسیم در برنامه کودی برنج باعث بهبود عطر و بوی برنج و وزن گیری بیشتر دانه ها می شود. شایان ذکر است که فقر پتاسیم در گیاه برنج با آثاری همچون بروز لکه های تیره روی برگ های پیر و خمیده شدن برگ های بخش پایینی خود را نشان می دهد.

کود 12 12 36 ژئورایز

فسفر

مصرف فسفر به عنوان کود برای برنج در مرحله های ابتدایی رشد گیاه بسیار اهمیت دارد. میزان نیاز برنج به فسفر کمی کمتر از نیاز آن به نیتروژن است. اما وجود آن در برنامه کودی برنج ضروری است. چرا که باعث انتقال بهتر کربوهیدارات ها و افزایش میزان نشاسته در دانه ها می شود. همچنین منجر به تقویت و افزایش رشد ریشه خواهد شد. کمبود آن نیز باعث ضعیف شدن ریشه، نازکی و تیرگی برگ ها می شود. بایستی خاطر نشان کرد که میزان PH خاک روی میزان جذب عنصر فسفر و قابل دسترس بودن برای گیاه اثر دارد. اکثر برنج کاران معتقد هستند که PH خاک زیر 6.5 بهترین حالت جذب فسفر برای برنج است.

کود 10 52 10 ژئورایز

گوگرد و روی

فواید وجود گوگرد در برنامه کودی برای برنج زیاد است. یکی از آن ها افزایش میزان پروتوئین در آن است. بنابراین گوگرد باید به میزان کاملا کنترل شده و کمی به برنج رسانده شود. عنصر روی نیز به بهبود رشد گیاه و غنی سازی دانه ها کمک می کند.

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

هیومیک اسید

از هیومیک اسید در خاک های شور و آهکی بیشتر استفاده می شود. همچنین جای دادن این ماده در برنامه کودی برنج باعث تحریک ریشه دهی، تحریک جوانه زنی و کم شدن بیماری ها می شود.

قبل از برنامه ریزی کودی برنج به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هر کشاورزی قبل از اینکه اقدام به کاشت برنج کند باید با نیازهای آن، نحوه نگهداری و آبیاری و پرورش آن آشنا باشد. از آنجایی که برنج به طور مستقیم در زمین کاشته نمی شود و پس از رشد نشاء ها به زمین اصلی منتقل می شود و همچنین به این علت که برنج برای رشد خود به غرقاب احتیاج دارد، توصیه های کودی آن نیز کمی متفاوت است. قبل از اینکه در مورد برنامه کودی برنج بدانیم به نکاتی که در ادامه ذکر شده است را به دقت مطالعه کنید:

 • توصیه می شود پیش از کشت از خاک کشاورزی نمونه برداری کنید و آن را به بهترین آزمایشگاه کشاورزی اطراف خود تحویل دهید. هنگام تفسیر نتیجه آزمایش خاک توسط کارشناسان، تمامی کمبودها، مواد و عناصر موجود در خاک مشخص می شود.
 • میزان استفاده از کودهایی مانند هیومیک اسید و گوگرد در خاک های شور و قلیایی متفاوت است. بنابراین قبل از کشت باید میزان شوری خاک خود و پی اچ آن را به درستی بدانید.
 • کوددهی برنج باید به صورت محلول در آب باشد. بنابراین قبل از استفاده از آن ها باید آن ها را در ظروف بزرگی با آب حل کنید و بعد به صورت منظم به سطح زمین بپاشید.
 • بهترین زمان محلول پاشی غروب یا اوایل صبح است که آفتاب کمتر به زمین می تابد.
 • کودهایی که در آب حل می شوند باید نهایتا تا 12 ساعت بعد استفاده شوند.

برنامه کامل تغذیه کودی گیاه برنج بر اساس 7 مرحله رشد

هر کدام از عناصر و موادی که برای رشد برنج نیاز است باید در زمان معین و مشخصی به گیاه داده شود. بنابراین باید مراحل رشد برنج به خوبی شناخته شود. به طور مثال باید بدانیم بهترین زمان برای نشاء برنج چه زمانی است. پس از آن باید بهترین برنامه کودی برای کاشت برنج در نظر گرفته شود. آنچه باید در مورد کوددهی برنج در مراحل مختلف بدانید به شرح زیر است.

1- کوددهی قبل از کشت برنج

کودهایی که در این مرحله به خاک اضافه می کنیم باید بر اساس نتیجه آزمون خاک و بر اساس کمبود ها و عناصر موجود در خاک باشند. اما به طور کلی برنامه کودی برنج در این مرحله باید شامل کودهای مرغی و کودهای اوره با پوشش گوگرد جامد، پتاسیم و فسفات باشد. همچنین این مرحله، بهترین زمان برای مصرف کودهای مینرال برای برنج است.

کوددهی قبل کاشت برنج

2- برنامه کودی برنج در زمان خزانه

به مرحله ای که بذر برنج در قسمتی از زمین کاشته می شود تا تبدیل به نشاء شده و در محل اصلی کاشته شود خزانه می گویند. این مرحله باید بذرها برای رشد بیشتر تحریک شوند. بهترین برنامه کودی برای خزانه برنج در مرحله خزانه، اسید هیومیک و اسید فولیک همراه با مقدار مورد نیاز از کودهای سه بیست برنج است. نحوه مصرف کودهای اسید هیومیک پودری برای برنج نیز به صورت محلول در آب خزانه است.

برنامه کودی برنج 2

3- کوددهی هنگام انتقال نشاء

در این مرحله نشاء از خزانه به زمین اصلی منتقل می شود. این مرحله ای است که ممکن است برای جوانه های برنج به دلیل انتقال مکانی تنش ایجاد شود. بنابراین مجددا باید از کودهای هیومیک اسید استفاده کرد تا این تنش ها به حداقل رسانده شود.

4- برنامه کودی برنج هنگام پنجه زنی

در این مرحله برنج برای پنجه زنی بیشتر، تجمع نشاسته بیشتر، دانه بندی بهتر و بالا رفتن مقاومت پنجه ها، به فسفر بالا نیاز دارد. همچنین بهترین زمان برای مصرف کود روی برای برنج است. بنابراین در این مرحله برنامه کودی برنج باید حاوی کودهای فسفر بالای ان پی کی باشد که مقادیر مناسبی از روی نیز در آن ها وجود دارد.

5- کوددهی هنگام رشد ساقه ها

در این مرحله ساقه ها شروع به رشد می کنند. بنابراین در برنامه کودی برنج باید به منظور کم شدن تنش ها و محکم شدن و رشد بیشتر ساقه ها، سیلیسیم و پتاسیم اضافه شود. به همین دلیل بهترین زمان مصرف برای اضافه کردن کودهای پتاس بالا یا سه بیست به خاک برنج است.

6- برنامه کودی برنج هنگام ظهور خوشه

در این مرحله خوشه های برنج ظاهر می شوند. بنابراین باید در برنامه کودی برنج موادی جای داده شود که باعث رشد بیشتر خوشه ها شود و از پوک شدن و خراب شدن دانه ها جلوگیری کند. این مرحله ای است که گیاه علاوه بر نیاز به عناصر درشت مغذی، به کلیه مواد و عناصر ریز مغذی نیز نیاز دارد. بنابراین بهتر است از کودهایی استفاده کنید که تمامی ریز مغذی ها را با هم داشته و فسفر، پتاسیم و نیتروژن کافی نیز داشته باشند.

برنامه کودی برنج 5

7- کوددهی برای پر شدن دانه در خوشه برنج

در این مرحله نیز پتاسیم نقش اساسی در برنامه کوددهی برنج دارند. چرا که باعث پر شدن دانه های برنج می شود. بنابراین کودهای پتاس بالا بهترین گزینه هستند. اما از آنجایی که فسفر نیز نقش اساسی در این مرحله دارد از گنجاندن این عنصر در برنامه غذایی برنج غافل نشوید.

نحوه ارتباط با مشاورین باغبانی جهت تنظیم برنامه کودی برنج

کشاورزان جهت تفسیر درست نتیجه آزمایش و تنظیم برنامه دقیق کودی برای کشت برنج، به مشورت با مشاورین باغبانی نیاز دارند. پیدا کردن بهترین مشاوران و کارشناسان نیز کار راحتی به نظر نمی رسد. این افراد باید تجربه و دانش کافی در این زمینه داشته باشند. شما می توانید با مراجعه به صفحه مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا، با آن ها در این زمینه مشورت کنید. همچنین برای خرید انواع کود و آفت کش نیز می توانید علاوه بر مراجعه به صفحه فروشگاه جوانه بان، یا برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

9 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. بله تفسیر آزمایش خاک و توصیه کودی انجام می شود. برای هماهنگی و خرید خدمت به شماره واتس اپ 09367889355 پیام دهید.

   پاسخ
 1. محمد پابوس
  محمد پابوس گفته:

  سلام کود پتاس رو چند روز قبل ار نشاه به زمین دادم آیا کارایی داره یانه واینکه همینجور خشک پاشیدم رو زمین با آب مخلوط باسد میکردم یا نه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
 2. سید حیدر اسدزاده
  سید حیدر اسدزاده گفته:

  سلام مطالب مفید هست ولی توضیحاتباید بیشتر باشد
  در ضمن لینک گروه ایراد داره نمیشه وارد گروه شد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.