برنامه کودی برنج

برنامه کودی برنج ( زمان بندی تغذیه برنج بر اساس مراحل رشد )

مصرف کودهای مختلف هنگام کشت برنج، باعث افزایش کیفیت و افزایش میزان برداشت محصول می شود. بنابراین داشتن یک برنامه کودی برنج می تواند راهنمای کشاورزان برای میزان و زمان کوددهی باشد. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، نکات مهم در تنظیم برنامه کامل تغذیه کودی برنج، عناصر و مواد مورد نیاز برای کاشت آن و تاثیر و زمان مصرفشان را به خوبی توضیح می دهیم:

اهمیت مصرف کود هنگام کاشت برنج

برنج یکی از مهمترین مواد غذایی ایرانیان محسوب می شود. علاوه بر این طبق آمار، در جهان نیز بعد از گندم بیشترین میزان مصرف را در میان مردم دارد. به همین دلیل نیز کشاورزانی که در مناطق آب و هوایی مناسب برای رشد برنج زندگی می کنند، ترجیح می دهند از این میزان درخواست استفاده کرده و از زمین خود برای کشت برنج استفاده کنند. بسیاری از این کشاورزان به دلیل هزینه بر بودن کودهای شیمیایی مختلف، زیر بار مصرف کامل آن ها نمی روند و برنامه کودی منظمی برای کاشت برنج از جهاد کشاورزی یا متخصصین این رشته دریافت نمی کنند. اما باید بدانیم که کودها باعث افزایش میزان برداشت محصول، بالا رفتن کیفیت برنج و جلوگیری از بروز بیماری ها و از بین رفتن محصول در مراحل مختلف رشد می شوند.

برنامه کودی برنج 1

عناصر مورد نیاز برنج در طول رشد و تاثیرشان بر کیفیت محصول

همه گیاهان در طول رشد خود به مواد و عناصر مختلفی نیاز دارند که باعث می شود عدم استفاده از آن ها باعث آسیب جدی به گیاه و میزان محصول برداشتی شود. برخی از این عناصر که بسیار هم در رشد گیاه موثر است، گیاهان ماکرو یا درشت مغذی نامیده می شوند. از جمله از مواد فسفر، پتاسیم و نیتروژن است. برخی دیگر عناصر ریز مغذی یا میکرو نامیده می شوند که معمولا میزان نیاز گیاه به آن ها کمتر اما دریافت آن ها برای تمامی گیاهان ضروری و واجب است. برای اینکه بدانیم کدام یکی از این عناصر نقش اساسی در برنامه کودی برنج دارند، باید با تاثیر هر کدام از آن ها در این گیاه به خوبی آشنا شویم:

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره خانم مهندس روشنی (از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

نیتروژن

نیتروژن یا ازت در برنامه کودی و غذایی برنج بوجود آورنده پروتوپلاسم و بهبود دهنده عملیات فتوسنتز است. همچنین این ماده باعث افزایش میزان کربوهیدرات در دانه های برنج می شود. بنابراین این ماده برای افزایش تعداد خوشه ها بسیار مناسب است. اما افراط در مصرف آن باعث کم شدن امکان تنفس گیاه می شود.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

پتاسیم

از پتاسیم برای تقویت ساقه های گیاه و جلوگیری از بروز بیماری های گیاه در اثر تنش های محیطی استفاده می شود. همچنین استفاده سیلسیوم همراه با پتاسیم در برنامه کودی برنج باعث بهبود عطر و بوی برنج و وزن گیری بیشتر دانه ها می شود.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  09111298979 تماس بگیرد

فسفر

میزان نیاز برنج به فسفر کمی کمتر از نیاز آن به نیتروژن است. اما وجود آن در برنامه کودی برنج ضروری است. چرا که باعث انتقال بهتر کربوهیدارات ها و افزایش میزان نشاسته در دانه ها می شود. کمبود آن نیز باعث ضعیف شدن ریشه، نازکی و تیرگی برگ ها می شود.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

گوگرد و روی

فواید وجود گوگرد در برنامه کودی برای برنج زیاد است. یکی از آن ها افزایش میزان پروتوئین در آن است. بنابراین گوگرد باید به میزان کاملا کنترل شده و کمی به برنج رسانده شود. عنصر روی نیز به بهبود رشد گیاه و غنی سازی دانه ها کمک می کند.

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

هیومیک اسید

از هیومیک اسید در خاک های شور و آهکی بیشتر استفاده می شود. همچنین جای دادن این ماده در برنامه کودی برنج باعث تحریک ریشه دهی، تحریک جوانه زنی و کم شدن بیماری ها می شود.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

قبل از برنامه ریزی کودی برنج به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هر کشاورزی قبل از اینکه اقدام به کاشت برنج کند باید با نیازهای آن، نحوه نگهداری و آبیاری و پرورش آن آشنا باشد. از آنجایی که برنج به طور مستقیم در زمین کاشته نمی شود و پس از رشد نشاء ها به زمین اصلی منتقل می شود و همچنین به این علت که برنج برای رشد خود به غرقاب احتیاج دارد، توصیه های کودی آن نیز کمی متفاوت است. قبل از اینکه در مورد برنامه کودی برنج بدانیم به نکاتی که در ادامه ذکر شده است را به دقت مطالعه کنید:

 • توصیه می شود پیش از کشت از خاک کشاورزی نمونه برداری کنید و آن را به بهترین آزمایشگاه کشاورزی اطراف خود تحویل دهید. هنگام تفسیر نتیجه آزمایش خاک توسط کارشناسان، تمامی کمبودها، مواد و عناصر موجود در خاک مشخص می شود.
 • میزان استفاده از کودهایی مانند هیومیک اسید و گوگرد در خاک های شور و قلیایی متفاوت است. بنابراین قبل از کشت باید میزان شوری خاک خود و پی اچ آن را به درستی بدانید.
 • کوددهی برنج باید به صورت محلول در آب باشد. بنابراین قبل از استفاده از آن ها باید آن ها را در ظروف بزرگی با آب حل کنید و بعد به صورت منظم به سطح زمین بپاشید.
 • بهترین زمان محلول پاشی غروب یا اوایل صبح است که آفتاب کمتر به زمین می تابد.
 • کودهایی که در آب حل می شوند باید نهایتا تا 12 ساعت بعد استفاده شوند.

برنامه کامل تغذیه کودی گیاه برنج بر اساس 7 مرحله رشد

هر کدام از عناصر و موادی که برای رشد برنج نیاز است باید در زمان معین و مشخصی به گیاه داده شود. بنابراین باید مراحل رشد برنج به خوبی شناخته شود. به طور مثال باید بدانیم بهترین زمان برای نشاء برنج چه زمانی است. پس از آن باید بهترین برنامه کودی برای کاشت برنج در نظر گرفته شود. آنچه باید در مورد کوددهی برنج در مراحل مختلف بدانید به شرح زیر است.

1- کوددهی قبل از کشت برنج

کودهایی که در این مرحله به خاک اضافه می کنیم باید بر اساس نتیجه آزمون خاک و بر اساس کمبود ها و عناصر موجود در خاک باشند. اما به طور کلی برنامه کودی برنج در این مرحله باید شامل کودهای مرغی و کودهای اوره با پوشش گوگرد جامد، پتاسیم و فسفات باشد. همچنین این مرحله، بهترین زمان برای مصرف کودهای مینرال برای برنج است.

2- برنامه کودی برنج در زمان خزانه

به مرحله ای که بذر برنج در قسمتی از زمین کاشته می شود تا تبدیل به نشاء شده و در محل اصلی کاشته شود خزانه می گویند. این مرحله باید بذرها برای رشد بیشتر تحریک شوند. بهترین برنامه کودی برای خزانه برنج در مرحله خزانه، اسید هیومیک و اسید فولیک همراه با مقدار مورد نیاز از کودهای سه بیست برنج است. نحوه مصرف کودهای اسید هیومیک پودری برای برنج نیز به صورت محلول در آب خزانه است.

برنامه کودی برنج 2

3- کوددهی هنگام انتقال نشاء

در این مرحله نشاء از خزانه به زمین اصلی منتقل می شود. این مرحله ای است که ممکن است برای جوانه های برنج به دلیل انتقال مکانی تنش ایجاد شود. بنابراین مجددا باید از کودهای هیومیک اسید استفاده کرد تا این تنش ها به حداقل رسانده شود.

4- برنامه کودی برنج هنگام پنجه زنی

در این مرحله برنج برای پنجه زنی بیشتر، تجمع نشاسته بیشتر، دانه بندی بهتر و بالا رفتن مقاومت پنجه ها، به فسفر بالا نیاز دارد. همچنین بهترین زمان برای مصرف کود روی برای برنج است. بنابراین در این مرحله برنامه کودی برنج باید حاوی کودهای فسفر بالای ان پی کی باشد که مقادیر مناسبی از روی نیز در آن ها وجود دارد.

5- کوددهی هنگام رشد ساقه ها

در این مرحله ساقه ها شروع به رشد می کنند. بنابراین در برنامه کودی برنج باید به منظور کم شدن تنش ها و محکم شدن و رشد بیشتر ساقه ها، سیلیسیم و پتاسیم اضافه شود. به همین دلیل بهترین زمان مصرف برای اضافه کردن کودهای پتاس بالا یا سه بیست به خاک برنج است.

6- برنامه کودی برنج هنگام ظهور خوشه

در این مرحله خوشه های برنج ظاهر می شوند. بنابراین باید در برنامه کودی برنج موادی جای داده شود که باعث رشد بیشتر خوشه ها شود و از پوک شدن و خراب شدن دانه ها جلوگیری کند. این مرحله ای است که گیاه علاوه بر نیاز به عناصر درشت مغذی، به کلیه مواد و عناصر ریز مغذی نیز نیاز دارد. بنابراین بهتر است از کودهایی استفاده کنید که تمامی ریز مغذی ها را با هم داشته و فسفر، پتاسیم و نیتروژن کافی نیز داشته باشند.

برنامه کودی برنج 5

7- کوددهی برای پر شدن دانه در خوشه برنج

در این مرحله نیز پتاسیم نقش اساسی در برنامه کوددهی برنج دارند. چرا که باعث پر شدن دانه های برنج می شود. بنابراین کودهای پتاس بالا بهترین گزینه هستند. اما از آنجایی که فسفر نیز نقش اساسی در این مرحله دارد از گنجاندن این عنصر در برنامه غذایی برنج غافل نشوید.

نحوه ارتباط با مشاورین باغبانی جهت تنظیم برنامه کودی برنج

کشاورزان جهت تفسیر درست نتیجه آزمایش و تنظیم برنامه دقیق کودی برای کشت برنج، به مشورت با مشاورین باغبانی نیاز دارند. پیدا کردن بهترین مشاوران و کارشناسان نیز کار راحتی به نظر نمی رسد. این افراد باید تجربه و دانش کافی در این زمینه داشته باشند. شما می توانید با مراجعه به صفحه مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا، با آن ها در این زمینه مشورت کنید. همچنین برای خرید انواع کود و آفت کش نیز می توانید علاوه بر مراجعه به صفحه فروشگاه جوانه بان، یا برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره امور گلخانه ای و گیاهان آپارتمانی خانم مهندس روشنی (از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره امور باغی و زراعی آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

 

9 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. بله تفسیر آزمایش خاک و توصیه کودی انجام می شود. برای هماهنگی و خرید خدمت به شماره واتس اپ 09367889355 پیام دهید.

   پاسخ
 1. محمد پابوس
  محمد پابوس گفته:

  سلام کود پتاس رو چند روز قبل ار نشاه به زمین دادم آیا کارایی داره یانه واینکه همینجور خشک پاشیدم رو زمین با آب مخلوط باسد میکردم یا نه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
 2. سید حیدر اسدزاده
  سید حیدر اسدزاده گفته:

  سلام مطالب مفید هست ولی توضیحاتباید بیشتر باشد
  در ضمن لینک گروه ایراد داره نمیشه وارد گروه شد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *