برنامه کودی سیب زمینی

4 نکته مهم در تنظیم برنامه کودی سیب زمینی

توصیه های کودی همیشه به کشاورزان در پرورش بهتر و محصولی پر بارتر کمک می کنند. در این میان داشتن یک توصیه و برنامه کودی سیب زمینی، بر اساس نیازهای تغذیه ای و کودهای اختصاصی آن بیشترین اهمیت را در دریافت بهترین نتیجه دارد. با ما همراه باشید تا کلینیک گل وگیاه جوانه بان در این مقاله شما را با خاک مناسب برای کشت سیب زمینی، جامع ترین برنامه کودی در پرورش آن و زمان استفاده از کودها بر اساس مراحل رشد این محصول آشنا کند.

کاشت سیب زمینی و اهمیت آن

یکی از مواد غذایی پر مصرف و مهم در زندگی ایرانیان، سیب زمینی است. به دلیل همین وجود بازار فروش بسیار خوب نیز بسیاری از کشاورزان در فصول مناسب از سال، زمین خود را به کشت سیب زمینی اختصاص داده اند. اما آنچه مهم است تقویت و کوددهی سیب زمینی است. چیزی که بسیاری از کشاورزان به طور تجربی و از اجداد کشاورز خود یاد گرفته اند. اما باید بدانیم که با گذشت سال های طولانی، تنوع کودهای شیمیایی و اهمیت استفاده از آن برای محصولات و کمبودهایی که خاک پس از سال ها پیدا می کنند، داشتن برنامه کودی مناسب برای پرورش سیب زمینی بسیار لازم و ضروری است. این توصیه های کودی سیب زمینی باعث می شود محصول نهایی بیشتر و سالم تر باشد.

نحوه برنامه ریزی کودی سیب زمینی

4 نکته که در برنامه کودی رشد سیب زمینی باید به آن دقت کنیم

هر گیاهی بر اساس نیازها، نحوه رشد و ساختار سلولی به نوع خاصی از کودها نیاز دارد. در واقع این کودهای شیمیایی کمبودهای گیاه را بر طرف می کنند و روند رشد محصول را بهتر و سریع تر می کند. علاوه بر این زمانی که از این کودها برای تقویت محصولات استفاده می شود نیز بسیار مهم است. به کار بردن آن ها در زمان نامناسب باعث توقف رشد، از بین رفتن محصول و ضررهای مالی بسیار زیادی می شود. برنامه تغذیه ای و کودی سیب زمینی

1-خاک مناسب برای کاشت سیب زمینی را بشناسید

خاک بستری مهم در پرورش گیاهان است. اگر این بستر به خوبی برای رشد آن سنجیده نشود حتی با کوددهی مناسب نیز آسیب جدی به محصول وارد می شود. بنابراین شناخت خاک مناسب برای هر محصول بسیار مهم است. پیش از تنظیم برنامه کودی مناسب برای سیب زمینی باید بدانید این گیاه چندان سخت گیر نیست و تقریبا در تمام خاک ها امکان رشد آن وجود دارد. اما به طور کل خاکی که سیب زمینی در آن رشد می کند باید تقریبا سبک و سرشار از ماد آلی باشد. علاوه بر این از آنجایی که خاک قلیایی در کیفیت سیب زمینی تاثیر منفی دارند، بهتر است پی اچ خاک بین 5.5 تا 7.5 باشد.

چگونگی برنامه ریزی کودی سیب زمینی

2-پیش از برنامه کودی برای سیب زمینی، خاک را آزمایش کنید

دومین نکته که شاید کمتر کشاورز و باغداری به آن توجه می کند، آزمایش خاک کشاورزی است. با نگاه به خاک زمین، تنها می توانیم ظاهر و بافت آن را تشخیص دهیم. بنابراین آگاهی کامل از میزان حاصلخیزی خاک، درصد اشباع، پی اچ خاک، میزان وجود مواد مغذی و مواد آلی در خاک و شوری آن تنها با نمونه برداری صحیح از خاک و آزمایش آن میسر است. تفسیر صحیح نتیجه آزمایش نیز به ما کمک می کند برنامه دقیقی برای کوددهی و آبیاری متناسب با محصول در نظر بگیریم و آسیب کمتری به محیط زیست و بافت خاک بزنیم و در هزینه هایمان نیز صرفه جویی کنیم.

3-نیازهای کودی سیب زمینی را بشناسید

برای اینکه یک برنامه کودی دقیق برای سیب زمینی داشته باشیم و محصولی پر بار را برداشت کنیم علاوه بر اطلاع از مراحل رشد سیب زمینی، باید با نیازهای این گیاه نیز به خوبی آشنا باشیم. به طور مثال باید بدانیم بهترین کود و زمان مصرف آن برای غده زایی سیب زمینی چیست یا بدانیم با چه کودی می توانیم به درشت شدن و شیرین شدن سیب زمینی کمک کرد. به طور کلی مهمترین عناصری که سیب زمینی نیاز دارد عبارت است از:

پتاسیم

گیاهانی که به صورت غده زایی رشد می کنند، به پتاسیم بالایی برای رشد و پرورش غده هایشان نیاز دارند. برای درشت شدن غده سیب زمینی نیز باید در زمان مناسب کود پتاسیم کافی مصرف کرد. مصرف کافی پتاسیم و جای دادن آن در برنامه کودی اختصاصی سیب زمینی علاوه بر رشد بهتر غده ها، باعث پنبه ای شدن بافت این گیاه و بهبود کیفیت آن می شود. میزان پتاسیم خاک باید در عمق 15 سانتی متری ارزیابی شود.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

نیتروژن

پر شدن غده های سیب زمینی بستگی به میزان و مصرف دقیق کودهای نیتروژن است. بنابراین این ماده باید به طور دقیق در برنامه کودی سیب زمینی قرار داده شود. هرچه این مقدار بهتر تنظیم شود، غده ها پر تر می شوند. همچنین نیتروژن باعث جلوگیری از بیماری های مختلف، سرحال ماند محصول و جلوگیری از پیر شدن آن می شود. البته مصرف بیش از حد آن نیز توقف رشد صحیح غده را به همراه دارد.

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979تماس بگیرید

فسفر

تعداد غده ها در بوته های سیب زمینی بستگی به میزان فسفر موجود در خاک دارد. بنابراین در خاک هایی که فقیر هستند تعداد غده های سیب زمینی بسیار کم است. برای تنظیم میزان دقیق این ماده در برنامه کودی سیب زمینی، باید نمونه خاک را در عمق 15 سانتی متری بررسی کرد.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

4-زمان درستی برای تغذیه سیب زمینی در نظر بگیرید

درست است که استفاده از هر کدام از عناصری که نام برده شد بسیار مهم است، اما نمی توانیم آن ها را همزمان با هم، به یک میزان و بدون برنامه مصرف کرد. بنابراین گام آخر در اجرای برنامه کودی سیب زمینی این است که زمان درستی برای مصرف هر کدام از کودها در نظر بگیرید. به طور کلی زمان بندی کوددهی برای سیب زمینی به شرح زیر می باشد:

کوددهی سیب زمینی قبل از کشت

یکی از مهمترین کارها قبل از کاشت محصول و برای آماده سازی خاک، تقویت آن با مواد مناسب و بر طرف کردن کمبودهای آن از لحاظ مواد غذایی است. برنامه کودی سیب زمینی در زمین زیر شخم باید بر اساس نتایج آزمایش خاک و کمبودهای آن باشد. اما محلول پاشی کود اوره با پوشش گوگردی، فسفات و پتاسیم و مصرف کود مرغی برای سیب زمینی در این مرحله بسیار مهم است.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

کوددهی زمان کاشت بذر

زمان کاشت بذر نیز یکی از بهترین زمان هایی است که می توان خاک را با مواد مورد نیاز تقویت کرد. در برنامه ریزی کودی سیب زمینی نیز این زمان بسیار مهم است. بهترین کار این است که هنگام کاشت بذر و حین آبیاری موادی که برای رشد بذر لازم است را به خاک تزریق کنیم. این مواد نیز هنگام پرورش سیب زمینی هیومیک اسید و کودهای کامل سه بیست است.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کودی سیب زمینی 10 روز پس از برگ دهی

زمانی که سیب زمینی شروع به برگ دهی می کند، نیاز و تمایل زیادی به ازت یا همان نیتروژن دارد. چرا که برگ های جوان برای رشد خود به این عنصر نیاز اساسی دارند. هنگام رشد و نمایان شدن غده ها نیز سیب زمینی به فسفر نیاز دارد. بنابراین اگر خاک از نظر فسفر ضعیف بود باید این عنصر در کودها نیز در نظر گرفته شود. از پتاسیم در کودها نیز نباید غافل شد، چرا که این عنصر در کیفیت غده ها بسیار مهم است.

کوددهی زمان خاک دهی

در این مرحله از رشد سیب زمینی، باید برای نرم شدن خاک و دور ماندن غده ها از نور آفتاب و پوسیدگی آن ها خاکدهی در پای بوته ها انجام شود. بهترین کار این است که در برنامه کودی جدید برای سیب زمینی، کودهای حاوی پتاسیم، فسفر و نیتروژن نقش اساسی را داشته باشند.

برنامه کودی سیب زمینی در زمان غده دهی

بهترین برنامه کودی سیب زمینی

این مرحله زمانی است که هم تعداد غده ها بیشتر می شود و هم اندازه آن ها درشت تر می شود. بنابراین در برنامه کودی که برای سیب زمینی در نظر می گیریم باید مقدار زیادی فسفر در نظر گرفته شود. بهترین کودها نیز انواع کودهای فسفر بالا هستند.

کوددهی برای تورم غده

تورم غده ارتباط مستقیمی با میزان پتاسیم دارند. سیب زمینی های کوچک یا توقف رشد محصول حاصل کمبود این عنصر در خاک است. بنابراین در این زمان در برنامه ریزی برای رشد سیب زمینی باید به این قضیه بسیار دقت کرد. این دوره بهترین زمان برای مصرف کود سولوپتاس و پتاس بالا در سیب زمینی است.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

مشاورین باغبانی چگونه به ما در برنامه کودی سیب زمینی کمک می کنند؟

یک برنامه کودی منظم و دقیق برای کاشت سیب زمینی علاوه بر در نظر گرفتن موارد بالا، احتیاج به تخصص و دانش کافی نیز دارد. بنابراین شما عزیزان می توانید پس از آزمایش خاک کشاورزیتان، با ارائه نتیجه به مشاورین باغبانی، از آن ها بخواهید کمبودها و نقاط قوت خاک زمینتان را بررسی کنند. پس از آن می توانند یک توصیه کودی جامع در بهبود پرورش سیب زمینی به شما بکنند. اگر مشاوره مناسبی برای این مورد سراغ ندارید بهتر است از مشاورین کشاورزی نارنج اسپادنا بخواهید شما را در این زمینه راحتمایی کنند. همچنین برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره امور گلخانه ای و گیاهان آپارتمانی خانم مهندس روشنی (از ساعت 8:30 تا 13:30):09133752734-

شماره امور باغی و زراعی آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

جدول برنامه کودی سیب زمینی

برنامه غذایی سیب زمینی
مرحله رشدی کود پیشنهادی میزان مصرف روش مصرف توضیحات
قبل از کاشت گرانول کوگرد+ کود مرغی ژیگاس+ میکرومعدنی(میکرو کمپلت ژیگاس) بسته به آنالیز خاک همراه با شخم  
ابتدای رشد 10 52 10 ژیگاس 10 تا 15 کیلگرم در هکتار آبیاری  
مونو آمونیوم فسفات ژیگاس + هیومیک ژیگاس   آبیاری(10 کیلوگرم در هر هکتار)
در مرحله رویشی اولیه تا ارتفاع 10 cm کلات آهن ژیگاس 2 تا 3 کیلوگرم در هر هزار متر مربع آبیاری  
 20 20 20 ژیگاس (15 تا 30 کیلو در هر هکتار) آبیاری (15 تا 30 کیلو در هر هکتار)
مرحله رویشی

هیومیک ژیگاس

4 کیلوگرم در هر هکتار

 

آبیاری

 

 

کاراکمبی

2کیلوگرم در هر هکتار محلول پاشی
مرحله زایشی – بعد از گلدهی نیترات کلسیم ژیگاس آبیاری(10 تا 15 کیلوگرم در هر هکتار)  

نیترات پتاسیم

آبیاری 10 تا 15 کیلوگرم در هکتار
سولوپتاس ژیگاس 15 تا 20 کیلوگرم در هر هکتار
3 پاسخها
  1. نجومی
    نجومی گفته:

    من آزمایش آب و خاکشناسی نزدیک شهر یزد میخاستم میشه راهنماییم کنید به کدام مرکز مراجعه کنم؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *