برنامه کودی پسته

بهترین برنامه کودی پسته برای رشد سریع نهال و پر شدن مغز

تنظیم یک برنامه کودی پسته به عوامل مختلفی مانند شناخت نوع رشد نهال، نیازهای آن، نوع خاک و عناصر مورد نیاز برای رشد پسته بستگی دارد. علاوه بر این نکات مهمی برای کوددهی و تغذیه درختان باغ پسته وجود دارد که در فصل های مختلف مانند بهار و تابستان باید به آن ها توجه شود. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد دارد شما را در برآورد درست مواد مغذی و تنظیم برنامه صحیح کودی پسته کمک کند.

 

 

آشنایی با درخت پسته و زمان باردهی آن

یکی از گیاهان و مغزیجات بسیار پر طرفدار و گران در سراسر دنیا محسوب می شود. از مهمترین دلایل گران بودن آن شرایط سخت کاشت و نگهداری از آن است. به طور کلی درختان پسته در مناطق گرم و معتدل رشد می کنند و مقاومت بسیار کمی در برابر سرما دارند. باردهی پسته با گرده افشانی انجام می شود. به همین دلیل نیز برای باردهی پسته به هر دو درخت نر و ماده نیاز است. معمولا در برابر هر 15 یا 10 درخت پسته، یک درخت نر کاشته می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

بذرهای پسته به 2 سال زمان نیاز دارند تا به یک نهال تبدیل شود و یک نهال پسته نیز، 5 سال طول می کشد تا به باردهی برسد. البته در سال های اول میزان باردهی کم است. به طور معمول 10 تا 12 سال باید بگذرد تا به باردهی اقتصادی برسد. در این زمان نیز باید برنامه و برآورد کودی برای پر شدن مغز پسته به دقت انجام شود. چرا که تقویت و تغذیه درختان پسته به افزایش باردهی آن ها بسیار کمک می کند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

پیش از تنظیم برنامه کودی پسته باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هر کشاورزی که در باغ خود درخت پسته می کارد، باید از نیازهای این درخت و طریقه استفاده از کودهای شیمیایی برای تقویت و تغذیه آن آگاه باشد. چرا که داشتن یک برنامه سالانه کودی درختان پسته، بر رشد سریع تر و بیشتر دانه های پسته و سلامت درخت و میوه آن تاثیر مستقیم دارد. اما به یاد داشته باشید که بهتر است اینکار زیر نظر متخصصین انجام شود. به طور کل نیز اگر می خواهید یک تقویم و جدول برنامه کوددهی درخت پسته برای باغ خود تنظیم کنید باید به نکات زیر که رعایت آن ها ضروری است دقت کنید.

خاک مناسب برای کاشت پسته را بشناسیم

برای نفوذ بهتر مواد مغذی در خاک، پیش از تنظیم برنامه کودی پسته باید خاک مناسب برای کاشت آن را بشناسیم. ابتدا باید بدانید از آنجا که رشد ریشه های درخت پسته عمقی و زیاد است، خاک های تقریبا سبک و بدون لایه بندی برای آن مناسب ترین بافت است. همچنین بهترین میزان پی اچ برای کاشت درخت پسته، خاک های کاملا خنثی و با میزان پی اچ 7 تا 7.5 است. می توانیم بگوییم برای پرورش درخت پسته بهترین خاک، خاک های لومی هستند.

 

در طول سال باید به خوبی از درخت پسته نگهداری کنیم

برای اینکه پسته به باردهی برسد و در فصل مناسب میوه دهد، باید در تمام فصول به خوبی از آن مراقبت کنیم. به همین دلیل است که بیشتر متخصصان کشاورزی به باغداران توصیه می کنند از همان ابتدای کاشت بذر یا نهال، برنامه کودی مناسبی برای کاشت پسته داشته باشند. این درختان را باید هفته ای یکبار آبیاری کرد. بهترین دما برای پرورش آن ها نیز 20 تا 45 درجه سانتی گراد است.

برای شناخت نیازهای خاک باغ، آن را در زمان مناسبی آزمایش کنیم

قبل از کاشت و حتی در طول پرورش نهال درخت پسته باید با آزمایش کردن خاک باغ، کمبودها و نیازهای آن را تخمین زده و بر اساس آن برنامه کودی دقیق برای رشد پسته در نظر بگیریم. چرا که در نتیجه ای که از آزمایشگاه دریافت می کنید کمبودهای خاک به صورت دقیق، میزان عناصر مهم موجود در خاک، پی اچ، میزان شوری و درصد اشباع آن به خوبی مشخص می شود. آزمایش باید هر ساله در زمان مشخصی و زمانی که خاک مرطوب است تکرار شود.

برای اینکه نمونه برداری از خاک به درستی انجام شود، هر ساله باید آن را از قسمت مشخص شده ای از زمین بردارید. علاوه بر این نمونه برداری باید از زمان کوددهی فاصله داشته باشد تا پاسخ آن صحیح تر به دست بیاید. پس از دریافت نتیجه نیز می توانید آن را به مشاورین باغبانی نشان دهید تا با تفسیر صحیح نتیجه آزمایش، توصیه های کودی مناسبی به شما ارائه دهند.

عناصری مهم در برنامه کودی پسته را بشناسیم

درخت پسته نیز مانند سایر گیاهان، برای رشد خود به عناصر مختلفی نیاز دارد. برخی از این عناصر به عناصر ماکرو یا درست مغذی و برخی دیگر به ریز مغذی ها یا عناصر میکرو معروف هستند. در برنامه کودی درخت پسته هر دو دسته مورد نیاز است که باید به مقدار مشخصی در هر دوره به آن ها داده شود. مهمترین مواد غذایی درخت پسته در ادامه توضیح داده می شود:

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • نیتروژن
 • فسفر
 • پتاسیم
 • گوگرد
 • کلسیم
 • منیزیم
 • آهن
 • روی
 • منگنز
 • مس
 • بور

توصیه و برنامه کودی باغ درخت پسته

تمامی عناصر و موادی که در مورد آن ها خواندیم باید به مقدار کافی در برنامه کودی پسته جای داده باشند. علاوه بر آن باید زمان درستی برای مصرف آن ها در نظر گرفته شود. به همین دلیل است که توصیه می شود به جای استفاده از کودهای مخصوص پسته، این مواد را خود کشاورز تهیه کرده و در بهترین زمان و نسبت به کمبودهای خاک به درختان داده شود. زمان بندی مصرف کودها عبارت است از:

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کودی پسته برای اواسط زمستان

در این زمان باید درخت را برای جوانه دهی آماده کرد. بنابراین این زمان بهترین زمان برای چالکود پسته است. این زمان در برنامه ریزی کودی پسته، باید کودهای مرغی و کودهای حاوی پتاسیم، فسفات، آهن، منیزیم و هیومیک اسید قرار گرفته شوند.

کود پسته برای اسفندماه و هنگام تورم جوانه

در این ماه جوانه ها شروع به تورم می کنند. بنابراین درخت پسته به بیشتر عناصر احتیاج دارد. در برنامه کودی پسته باید تمامی عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن جای داده شوند. بهترین گزینه نیز، کودهای فسفر بالا برای درختان پسته است. این کودها عملیات فتوسنتز را در درخت بیشتر می کند.

مزایای کود 10 52 10

برای خرید کود فسفر بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرید

اطلاعات تکمیلی کوددهی پسته

 • زمان مصرف نوبت اول کود ازته از اواخر اسفند تا اواخر فروردین هست.
 • زمان مصرف کود فسفره در مصرف خاکی اواخر پاییز یا زمستان هست در زمان خواب درخت .
 • زمان مصرف کود پتاس در مصرف خاکی اواخر پاییز یا زمستان  در مرحله خواب درخت و در زمان خرداد تا اوایل تیر در مرحله مغز رفتن به صورت سولوپتاس محلول در آب
 • کود روی در زمان پاییز یا زمستان به صورت خاکی در زمان خواب درخت و به صورت محلول پاشی در زمان تورم جوانه ها در اسفند ماه
کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

 • کود بر:  به صورت محلول پاشی به هنگام تورم جوانه ها
 • کود مس به صورت خاکی در مرحله خواب درخت در زمستان و پاییز
 • کود اهن به صورت خاکی در مرحله خواب درخت در زمستان و پاییز
 • کود منگنز به صورت خاکی در زمستان در مرحله خواب درخت و پاییز
 • کود کلسیم به صورت خاکی زمستان و پاییز در مرحله خواب درخت
 • محلول پاشی کود کلسیم هنگام تورم جوانه
 • مصرف خاکی کود روی در پاییز و زمستان در مرحله خواب درخت
 • مصرف خاکی کود بر در پاییز و زمستان در مرحله خواب درخت

برنامه کودی پسته هنگام باز شدن جوانه یا در ماه فروردین

در کودهایی که ماه فروردین به گیاه می دهیم باید شرایط را برای رشد بیشتر جوانه ها فراهم کرده و باعث افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش آن ها شویم. بنابراین کودهای حاوی عناصر میکرو هیومیک اسید و کودهای حاوی نیتروژن بهترین گزینه برای درختان پسته در این ماه است.

کود مورد نیاز در اردیبهشت یا پایان گلدهی

برنامه کودی پسته در این ماه بسیار مهم است. پسته در این ماه به تمامی عناصر ماکرو نیاز دارد.  در این مرحله  کودهای نیترات کلسیم، کودهای کلات آهن، روی برای تامین مواد مورد نیاز درخت پسته توصیه می شود.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

اطلاعات تکمیلی کوددهی پسته در اردیبهشت

 • کود روی به صورت محلول پاشی در زمان کامل شدن رشد  برگ
 • کود بر به صورت محلول پاشی در زمان کامل شدن رشد  برگ
 • محلول پاشی کود کلسیم در این زمان توصیه میشود
 • محلول پاشی کود منگنز در این زمان توصیه میشود
 • محلول پاشی کود اهن در این زمان توصیه میشود.
 • محلول پاشی کود مس در این زمان انجام می شود

برنامه کودی پسته در خرداد، زمان نخودی شدن میوه

در این مرحله میوه ها رشد بیشتری دارند. بنابراین برنامه کودی پسته باید به گونه ای تنظیم شود که به آن ها در رشد بیشتر کمک کند. توصیه می شود کودهای سه بیست، هیومیک اسید، کودهای حاوی بور و کلسیم در این مرحله به خاک اضافه شود.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

تغذیه پسته در تیرماه، زمان پر شدن مغز

نقش پتاسیم در این مرحله بسیار زیاد است. چرا که مغز گیاه در این مرحله پر شده و رشد می کند. بنابراین باید در برنامه کودی پسته در این ماه، کودهای پتاس بالا بیشترین نقش را داشته باشند. بهتر است این کودها حاوی ریز مغذی ها نیز باشند.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  09111298979 تماس بگیرد

برنامه کودی پسته در مردادماه و قبل از برداشت

درخت پسته قبل از برداشت میوه نیز به کوددهی احتیاج دارد. این کودها برای اصلاح خاک و آماده شدن آن برای فصل جدید گلدهی به زمین داده می شود. همچنین باید مقاومت میوه ها را در برابر میوه ها کمتر کند. بنابراین بهترین گزینه کودهای حاوی هیومیک اسید است. همچنین کودهای حاوی پتاسیم و بور نیز توصیه می شود.

کوددهی در شهریور ماه، پس از برداشت محصول

شهریورماه زمان برداشت محصول است. کودهایی که پس از برداشت به خاک اضافه می شود باعث آمادگی خاک برای فصل سرما و گلدهی در فصل جدید است. کودهای حاوی هیومیک اسید و پتاسیم، فسفر، روی، مس و بور بهترین گزینه برای این ماه هستند. در فصل پاییز نیز کوددهی چندان توصیه نمی شود. چرا که فصل خواب درختان پسته است. نوبت سوم کود ازته شهریورماه در زمان رسیدگی میوه مصرف شود.

نحوه ارتباط با مشاورین باغبانی برای تنظیم برنامه کودی پسته

برای اینکه بتوانیم درست ترین و مناسب ترین برنامه کودی را برای رشد پسته تنظیم کنیم، باید در این مورد با مشاورین باغبانی مشورت کنیم. این متخصصین علاوه بر اینکه می توانند بهترین توصیه های کودی را برای رشد سریع نهال پسته و تغذیه درختان پسته در تابستان و بهار به شما بدهند، می توانند تفسیر مناسبی برای نتیجه آزمایش خاک کشاورزی به شما بدهند. برای این منظور می توانید با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا در این زمینه صحبت کنید. برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
11 پاسخها
 1. شکوهیان
  شکوهیان گفته:

  سلام خسته نباشید من یه باغ پسته دارم که نیاز خاکش نیاز به تقویت داره میخوام کود بهش بدم به نظر شما اول آزمایش آب و خاک بدم یا نیازی نداره ؟

  پاسخ
  • کوروش
   کوروش گفته:

   باتوجه به نتیجه ازمایش خاک که حتما باید انجام بشه با توجه به کمبودی های خاک کود موردنیاز رو معرفی میکنن.ازمایش خاک باعث هزینه کمتر در باغتون نیشه.

   پاسخ
   • admin_javaneban
    admin_javaneban گفته:

    سلام وقت خوش. هزینه آزمایش خاک 400 هزار تومان است به همراه توصیه کودی. با شماره 09367889355 تماس بگیرید

    پاسخ
 2. احمد اسدی
  احمد اسدی گفته:

  سلام : باغ پسته با نهالهای نوع زرندی سال پنجم در منطقه گلپایگان داریم که امثال بعضی از نهال ها به بار نشسته ولی متاسفانه اکثرآ مغزشان پرنشده وهمه پسته ها باز نشده وپوست نرم ان به پوست اصلی چسبیده وما آنرا به خیال اینکه بازشوند نچیدیم وروی ان خشک شده علت چیست ضمنا زمین را در ماهای گرم سال 20روز یک با آبیاری میکردیم بااین حال چندین بار علفهای هرز را با دستگاه چیدیم وشخم زدیم ولی متاسفانه علفها ازبین نمیروند لطفا راهنمایی فرمائید که چه کودی وجه مواقعی باید به درختان پسته بدهیم که هم درختان درورود به سال ششم هستند هم رشد داشته باشند وهم محصول سالم وباصرفه اقتصادی بدهند. باتشکر

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای انجام مشاوره باغبانی و کشاورزی از طریق لینک زیر وارد گروه تلگرامی مشاوره شوید از مهندسان سایت جوانه بان و مجتمع کشاورزی نارنج اسپادانا مشاوره بگیرید
   https://t.me/narenjspadana

   پاسخ
 3. محسن
  محسن گفته:

  سلام. پسته اکبری کاشتیم امسال سال دوم بعد پیوند هست میخوام فقط رشد خوبی داشته باشم و هنوز ب محصول نرسیدم در چ فصلی باید چ کود هایی بدم ب درختام ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
 4. علی غلامی
  علی غلامی گفته:

  سلام بنده تولید کننده نهال پسته در سطح وسیع با بذر زرندی و لیبل دار با قیمت مناسب
  خوشحال میشم با هم همکاری داشته باشیم

  پاسخ

تعقیب

 1. […] می کند.پسته کاران نیز این موضوع را مدنظر قرار دهند که کوددهی درخت پسته با کود فسفر بالا سبب می شود که مغز پسته بطور کامل پر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.