کوده پاییزه

کوددهی درخت نارنج (بهترین کود برای نارنج )

چنانچه قصد دارید درخت نارنج با شکوفایی معطر و زیبا همراه با میوه هایی خوشرنگ داشته باشید کوددهی درخت نارنج را فراموش نکنید. درخت نارنج که به میوه آن مادر مرکبات نیز گفته می شود خواص ویژه خود را داشته و جهت درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. در صورتیکه که میخواهید به پرورش درخت نارنج مشغول شوید بایستی اطلاعات خود را در ارتباط با تغذیه درست و اصولی گیاه بالا ببرید. آشنایی با انواع درخت نارنج، کاربرد کودآهن و کود حیوانی برای درخت نارنج و معرفی بهترین کود برای رشد سریع مرکبات از مواردی هستند که در این مقاله از سایت جوانه بان به آن پرداخته می شود.

آشنایی با انواع درخت نارنج

انواع مختلفی از درخت نارنج توسط پرورش دهندگان کاشته می شود. یکی از انواعدرخت نارنج، نارنج معمولی است که به شکل درختچه ای کوتاه قد و زینتی بوده، برگ های معطر دارد و در اکثر مناطق قابل رشد است. از خصوصیات ظاهری این نوع نارنج تاج گرد و متراکم می باشد. نارنج خوشه ای نیز جزء ارقام زینتی محسوب می شود. به شکل درختچه های کوچک رشد می کند و میوه هایی گرد و ریز به رنگ نارنجی کمرنگ نیز تولید می کند، اما سرعت رشد نسبتا پائینی دارد. یکی از ارقام نارنج که بطور وسیعی در شمال کشور پرورش می یابد نارنج شمال است. میزان باردهی بالایی دارد و تولید میوه بیضی شکل و معطر از ویژگی نارنج شمال می باشد. اگر قصد نگهداری نارنج در محیط خانه و گلدان را دارید نارنج مینیاتوری بهترین گزینه است. میوه تولیدی این نوع نارنج کروی شکل با پوست صاف است که طعم مطلوبی نیز دارد . با نگهداری این نارنج فضای خانه عطرآگین خواهد شد. نارنج پیوندی از دیگر ارقام نارنج بوده ، میوه هایی گرد به رنگ زرد روشن تولید می کند. بعلاوه می توانید در محیط منزل و فضای آزاد نیز از آن نگهداری کنید. واضح است با انتخاب و کاشت هر نوع نارنج، جهت بهره مندی از حداکثر باردهی و درختی سرزنده به برنامه کودی برای درخت نارنج نیاز دارید. کوددهی درخت نارنج به تولید محصول با کیفیت و ایده آل نیز کمک می کند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کود مناسب درخت نارنج

درخت نارنج همانند دیگر انواع درخت مرکبات جهت رشد مطلوب خود به عناصر ضروری چون نیتروژن، فسفر و پتاسیم احتیاج دارد. چنانچه می خواهید شاهد حداکثر رشد رویشیگیاه خود باشید از عناصری مانند مس، منیزیم و منگنز در برنامه غذایی برای درخت نارنج خود نیز استفاده کنید. باید به این نکته توجه کرد که کوددهی درخت نارنج جوان که حدود 5 سال از زمان کاشتش گذشته نسبت به درخت بالغ متفاوت بوده و بایستی از مقدار کمتری کود استفاده شود.برای درخت بالغ باید از کود کامل استفاده شود. هرچه سن درخت نارنج بالاتر رود نیازش به کود بیشتر خواهد شد. بهترین کود برای درخت نارنج جهت افزایش رشد گیاه کود ازت می باشد. کود ازت سبب شادابی و سرسبزی درخت نیز خواهد شد. سالیانه هر درخت نارنج حدود 1.5 کیلو کود ازت نیاز دارد. کمبود نیتروژن در گیاه باعث ریزش برگ و تولید محصول کوچک خواهد شد و در صورتیکه جهت رفع کمبود اقدامی انجام نشود میوه ها قبل از رسیدگی کامل می ریزند.بهتر است برای مرکبات کودهای نیتروژن دار سه مرتبه در سال استفاده شود تا از محصولی با کیفیت بالا بهره مند شوید.اکثر کشاورزان در اوایل فصل های بهار، تابستان و پائیز از کودهای ازت دار استفاده می کنند. پیشنهاد می شود کود نیتروژن دار را بر اساس آزمایش خاک انتخاب کنید، چراکه کودها با درصد نیتروژن مختلف در بازار عرضه می شود.اگر می خواهید تولید میوه و برگ های درخت نارنج خود را تقویت کنید به کارگیری کود هیومیک اسید بهترین گزینه است. لازم به ذکر است که انواع گوناگونی از کود درخت نارنج توسط شرکت ها با برندهای مختلف تولید شده اند. بهترین کود برای رشد سریع مرکبات آن دسته از کود هایی هستند که تمام مواد مغزی گیاه را در ترکیب خود داشته باشدو زمینه رشد بهینه درخت را مهیا کند. اگر در ارتباط با خرید کود مخصوص درخت نارنج دچار تردید شدید و نیاز به مشاوره داشتید از کارشناسان گل و گیاه راهنمایی بگیرید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

اثر کود فسفر بر روی درخت نارنج

کود فسفر اثر بالایی بر روی رسیدگی سریع میوه درخت نارنج دارد. اگر این کود را در برنامه کوددهی مرکبات قرار دهید شاهد میوه هایی خوشرنگ ، شیرین ، خوش طعم و با بهترین کیفیت خواهید بود. علائمی همچون تولید نارنج پوست کلفت و توخالی ، رنگ مات برگ های درخت و ریزش بی وقت برگ ها از کمبود فسفر را نشان می دهد. جهت بهترین تأثیر کود فسفر بر مرکبات از آن قبل از گلدهی درخت استفاده کنید.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره  09111298979 تماس بگیرد

کود پتاسیم برای درخت نارنج

پتاسیم از دیگر عناصری است که جهت رشد حداکثری مرکبات، تولید محصولات درشت، افزایش مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها، پیشگیری از تولید محصولاتی با ظاهری ترک خورده و پوست خشن، استفاده می شود. برای اینکه درخت نارنج به سرما مقاوم شود پیشنهاد می شود کود پتاسیم در انتهای فصل زمستان و قبل از گلدهی به درخت داده شود. باغداران درخت نارنج باید به این نکته توجه کنند که مصرف بیش از حد کود پتاسیم اندازه میوه را درشت تر می کند ولی باعث کمرنگی آن خواهد شد. در نتیجه مصرف این کود را با توجه به نیاز درخت تنظیم کنید.

کودهای حاوی منیزیم برای درخت نارنج

کودی که دارای عنصر منیزیم نیز باشد به درخت مرکبات در تولید کلروفیل کمک می کند و نتیجه آن افزایش عمل فتوسنتز و تولید قند در ساختار گیاه است. در این شرایط درخت نارنج میوه هایی ایده آل تولید خواهد کرد. با این اوصاف کودهای منیزیم دار جزء کودهایی هستند که با قراردادن در برنامه کودی مرکبات انتظار باغدار جهت افزایش رشد و عملکرد عالی درخت برآورده خواهد شد.

کود آهن برای درخت نارنج

درخت نارنج نیز مانند سایر مرکبات نیاز به تأمین مواد مغزی دارد. کمبود عنصر آهن در مرکبات اغلب در فصل زمستان به خاطر کاهش دمای خاک زیر کشت و فعالیت کمتر ریشه گیاه دیده می شود. بعلاوه چنانچه خاک دارایpH بالا و زهکشی ضعیف باشد نیز گیاه دچار کمبود آهن می شود. علائم کمبود آهن در درخت نارنج به شکل زردی برگ های تازه ظاهر می شود و اگر کمبود آهن بسیار شدید باشد رنگ زرد برگ به سفید تغییر خواهد کرد. اما جای نگرانی نیست و با مصرف به موقع کود آهن و افزودن آن به خاک علائم کمبود این ریزمغزی رفع خواهد شد.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کاربرد کود حیوانی برای درخت نارنج

مصرف کود حیوانی در تغذیه درخت نارنج علاوه بر اینکه مواد مغزی گیاه را تأمین می کند، نقش اساسی در حاصلخیزی خاک نیز دارد. درخاکی که کود حیوانی به آن اضافه شده باشد ریشه گیاه تهویه بهتری داشته و سبب گسترش رشد آن می شود. زمان کوددهی درخت نارنج با این نوع کود فصل پائیز تا اسفندماه بوده و پس از اتمام برداشت محصول نیز ادامه می یابد. روش مناسب مصرف کود حیوانی برای درخت نارنج چالکود می باشد که پس از حفر شیاری به عمق حدود 30 سانتی متر کود با خاک مخلوط شده و داخل شیار با آن پر می شود. کود مرغی از انواع دیگر کود ارگانیک بوده که برای افزایش باردهی درخت نارنج نیز از آن استفاده می شود.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

کود کبوتر برای درخت نارنج

کود کبوتر دارای عناصری همچون نیتروژن، پتاسیم و فسفر بوده و چنانچه برای درخت نارنج مصرف شود می تواند تا حدودی نیاز گیاه به این عناصر را رفع کند. این کود به شکل های مختلفی تولید می شود که می توان به شکل فله ای، آسیب شده و گرانولی اشاره کرد. از مزیت های کود آسیاب شده این است که به شکل پودری بوده و به راحتی در آب قابل حل است. چنانچه قصد دارید از کود کبوتر در باغات مرکبات خود به روش پخش در سطح خاک استفاده کنید بهتر است کود گرانولی را انتخاب کنید. بعلاوه این نوع کود کبوتر همراه با مقداری گوگرد و بنتونیت به شکل گرانول درآمده است و مصرف آن می تواند نیاز گیاه به این عناصر را تا حدودی پاسخگو باشد. در زمان مصرف کود کبوتر برای درخت نارنج مراقب باشید که که با برگ درخت در تماس نباشد چراکه سبب سوختگی برگ می شود.

چرا درخت نارنج گل نمی دهد

چرا درخت نارنج گل نمی دهد؟

زمانیکه که تصمیم به کاشت درخت نارنج می گیرید باید تمام شرایط رشد بهینه آن را فراهم کنید. اگر آبیاری مرکبات منظم نباشد و درخت دچار تنش خشکی شود به درخت آسیب رسیده و نتیجه آن عدم گلدهی گیاه خواهد بود.خاک درخت نارنج باید همیشه مرطوب باشد. البته آبیاری بیش از حد نیز برای درخت خطرناک بوده و منجر به بیماری قارچ ریشه می شود. پس در آبیاری حد تعادل را رعایت کنید. محیطی که برای نگهداری درخت نارنج انتخاب می کنید بایستی دارای تابش مستقیم نور خورشید باشد در غیر اینصورت به گلدهی نمی رود و رشد خوبی نخواهد داشت. در پرورش درخت نارنج زهکشی خاک نیز بسیار مهم بوده و آب به راحتی ازآن باید عبور کند.کوددهی درخت نارنج در پایان فصل زمستان در گلدهی گیاه بسیار اثرگذار است. مصرف کود فروت ست سبب افزایش تولید گل و مانع ریزش آن شده و به تغذیه گیاه در فصل سرد کمک می کند. بعلاوه پس از برداشت محصول بیشتر ذخیره مواد مغزی درخت صرف تولید جوانه شده و مصرف این کود سبب می شود که مواد مغزی گیاه تأمین شده و به افزایش گلدهی در سال آینده منجر شود.

فروت ست

برای خرید فروت ست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

برنامه کودی برای درخت نارنج

کوددهی درخت نارنج به عنوان درختی که به وفور توسط کشاورزان پرورش می یابد از اهمیت بالایی برخوردار است. پیروی از برنامه کودی مناسب درخت نارنج این اطمینان را برای کشاورزان و باغداران حاصل می کند که مواد مغزی مورد نیاز گیاهشان تأمین شده و با افزایش گلدهی، تولید محصول انبوه و مرغوب خواهند داشت و باغ مرکباتشان به سود آوری خواهد رسید. اما باید در نظر داشته باشید که در مصرف کود زیاده روی نکرده و در زمان و مقدار مناسب از کود برای درخت نارنج استفاده کنید. برای استفاده از برنامه کوددهی بهتر است از راهنمایی کارشناسان خبره بهره مند شوید. برای مشاوره در ارتباط  برنامه غذایی مناسب درخت نارنج با شماره 09111298979 (مهندس کلیچ) تماس بگیرید.

شماره های تماس مشاوره و خرید

شماره امور گلخانه ای و گیاهان آپارتمانی  مهندس امیری(از ساعت 8:30 تا 19:30):09133752734-

شماره امور باغی و زراعی آقای مهندس کلیچ (از ساعت 17 تا 20):09111298979

 

2 پاسخها
  1. امیر بابایی
    امیر بابایی گفته:

    بسیار عالی.
    آیا کودی وجود دارد که همه عناصر مغذی را دارا باشد.و فقط،از آن کود و کود حیوانی استفاده کنیم؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.