بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

معرفی بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه، باید همراه با دانش و تجربه کافی باشد تا باعث رشد هر چه سریع تر درختان و پرورش میوه هایی با کیفیت شود. در غیر این صورت نه تنها باعث رشد درختانی مانند سیب، انگور، زردآلو، گلابی، بادام، خرما و لیموترش نمی شود، بلکه به میوه ها آسیب نیز وارد می کند. این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان سعی دارد علاوه بر معرفی بهترین این کودها، نکات مهم در استفاده از آن ها را نیز به شما آموزش دهد.

 

نکات مهم قبل از استفاده بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

رشد و پرورش یک نهال، به صبر و مراقبت بسیار یک کشاورز نیاز دارد. به طوری که ممکن است 10 تا 15 سال متوالی بدون هیچ میوه ای تنها باید از آن مراقبت شود و با کودهای شیمیایی مختلفی تقویت و تغذیه شود. همین مراقبت ها در طول رشد نهال باعث پرورش یک درخت قوی و پر بار می شود. علاوه بر آن میوه هایی که در آینده و هر ساله می دهد، به این کوددهی و انتخاب بهترین کودها برای درشت شدن میوه بستگی دارد.

در این میان کشاورزان و باغدارانی هستند که می خواهند درختشان زودتر به ثمر برسد. بنابراین می خواهند از بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه مانند گلابی، لیموترش، سیب و انگور استفاده کنند. امروزه متخصصان کشاورزی این کار را منع نمی کنند. اما نکات مهمی است که باید قبل از استفاده از این کودها و تغذیه درختان با این مواد، به آن ها توجه شود. مهمترین آن ها را نیز در ادامه توضیح خواهیم داد:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

  • برای این کار سعی کنید به جای استفاده از تجربیات کشاورزان دیگر، از دانش متخصصین کشاورزی استفاده کنید. چرا که شرایط کاشت هر گیاهی با گیاه دیگر متفاوت است. علاوه بر آن خصوصیات خاک ها نیز به دلیل شرایط مختلف با هم فرق می کند.
  • به توصیه های کودی متخصصین دقت کنید و در مصرف آن ها افراط نکنید. چرا که امکان اینکه نتیجه عکس بدهد را دارد.
  • کودها را در زمان مشخص خودشان مصرف کنید و آن ها را بدون اطلاع از اثر بخشیشان با هم استفاده نکنید. چرا که برخی از آن ها با هم تداخل دارند و اثر عناصر دیگر را خنثی کرده یا روی رشد گیاه اثر منفی می گذارند.
  • سعی کنید قبل از کاشت نهال و علاوه بر آن هر ساله نسبت به آزمایش خاک کشاورزی اقدام کنید.

نحوه انجام آزمایش خاک کشاورزی

همانطور که گفتیم آزمایش خاک کشاورزی یکی از کارهایی است که پیش از استفاده از بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه مانند زردآلو، بادام و خرما باید انجام دهیم. این کار باعث می شود با خصوصیات خاک باغمان بیشتر آشنا شویم و برنامه ریزی دقیق تری برای مراقبت و کوددهی گیاهانمان انجام دهیم. علاوه بر این با کمبودها و نقاط قوت خاکمان نیز آشنا می شویم. برای این منظور باید از خاک باغ نمونه برداری کنیم و آن را به یک آزمایشگاه خاک تحویل دهیم.

در نتیجه ای که از آزمایشگاه دریافت می کنیم درصد اشباع خاک و میزان حاصلخیزی آن، پی اچ و میزان شوری خاک، میزان عناصر موجود در خاک و نوع بافت آن به خوبی مشخص شده است. بهتر است پس از آن جهت تفسیر نتیجه آزمایش خاک، آن را تحویل یک مشاوره باغبانی بدهیم تا برنامه کودی خوبی را برای گیاهانمان در نظر بگیرند. علاوه بر این از طریق نقشه برداری خاک کشاورزی با روش GIS نیز می توان مشخصات خاک باغ را که توسط پهبادها و ماهواره ها گرفته شده اند دریافت کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود شیمیایی برای رشد درختان بهتر است یا حیوانی؟

اینکه در این بخش جواب کاملا مشخص و قاطعی در مورد اینکه بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه، کودهای شیمیایی است یا حیوانی، کار چندان ساده ای نیست. چرا که پاسخ آن کاملا بستگی به نوع محصولی که در زمین کاشته می شود، نوع خاک و نوع کود دارد. به طور مثال گاهی برای برخی از بذرها، کودهای طبیعی نیز مضر هستند و تنها برای آن ها باید از کودهای شیمیایی استفاده کرد.

در برخی از مواقع دیگر نیز به طور توامان باید برای یک درخت از کودها حیوانی و شیمیایی استفاده کرد. چرا که درخت کاشته شده در مراحل مختلف برای رشد بیشتر به انواع کودها نیاز دارد. در واقع این دو نوع کود مکمل هم هستند. در این میان بهترین کودهای حیوانی برای رشد بهتر درختان، در درجه اول کودهای اسبی است که سبک و گرم و خشک هستند. بعد از آن نیز کودهای گوسفندی و سپس کودهای گاوی بیشترین تاثیر را در این زمینه دارند.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

اکنون وقت آن رسیده که با بهترین عناصر و کودهایی که برای رشد سریع درختان میوه مناسب هستند آشنا شویم. قبل از آن باید بگوییم که برای این منظور هیچگاه یک عنصر کافی نیست و باید از عناصر مختلف در کنار هم استفاده کرد. چرا که رشد بیشتر درختان، به عوامل مختلفی مانند افزایش سبزینگی، بالا رفتن کیفیت عملیات فتوسنتز در گیاهان، بالا رفتن میزان مواد قندی و پروتوئینی در آن ها و جلوگیری از بیماری هایشان بستگی دارد. بنابراین عناصر مختلفی در این کار دخیل هستند که باید به موقع و در زمان مناسب و با فاصله های تعیین شده از هم مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه با مهم ترین و بهترین کود برای درختان در پاییز و زمستان و نقششان در رشد درختان آشنا می شویم:

جدول کود سه بیست

برای خرید کود سه بیست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کودهای نیتروژنه

یکی از عناصر ماکرو که تاثیر زیادی در رشد گیاهان دارند، نیتروژن است. این عنصر با افزایش عملکرد گیاه در تولید جوانه و بهبود عملیات فتوسنتز در گیاهان، رشد آن ها را بهبود می بخشد. کودهای مختلفی مانند کودهای اوره و آمونیوم نیترات هستند که برای رساندن این رساندن این عنصر به خاک مناسب هستند. استفاده از کودهای آمونیوم نیترات بسیار مناسب است چرا که با فعل و انفعالات شیمیایی، گوگرد و نیتروژن را در خاک آزاد می کنند. اما در خاک های اسیدی باعث می شوند بافت خاک از بین برود. به همین دلیل به نظر می رسد بهترین کود نیتروژنه برای رشد سریع درختان میوه، کودهای اوره هستند.

از آنجایی که استفاده در زمان نامناسب از کودهای نیتروژن باعث آسیب به گیاه می شود، بهتر است از این کودها در زمان مناسب به طور مثال در اوایل بهار که فصل رشد گیاهان است استفاده شود. اما باید دقت کنید که زمانی که رشد شکوفه ها و غده های میوه آغاز شد، نباید از این کودها استفاده کرد چرا که رشد میوه ها به شدت کاهش پیدا می کند.

کودهای پتاس بالا

پتاسیم یکی از عناصر ماکروی مهم در تشکیل میوه و رشد بیشتر آن ها است. علاوه بر این پتاسیم باعث محکم شدن دیواره سلولی گیاهان و درختان می شود و باعث رشد بهتر ریشه ها، ساقه ها و برگ درختان می شود. به همین دلیل میزان بروز بیماری های مختلف گیاه را کمتر کرده و مقاومت آن را در برابر سرما و گرما زدگی، بی آبی و غرقابی بیشتر می کند. در نتیجه از جمله بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه، کودهای پتاس بالا هستند که باید از آن ها در بهترین زمان و به میزان مشخص استفاده کرد.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کودهای حاوی آهن

همانطور که بدن انسان ها برای ادامه رشد به آهن نیاز دارد، گیاهان نیز برای رشد بهتر نیاز اساسی به این عنصر دارند. در واقع آهن یکی از عناصر بسیار مهم در پرورش گیاهان است که باعث ایجاد کلروفیل و سبزینه در ساقه های درختان می شود. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد از کودهای کلات آهن و امثال آن به عنوان بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه یاد می کنند. بهترین زمین برای مصرف این کودها نیز اواسط بهار و اوایل تابستان است.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره  09111298979 تماس بگیرید

کودهای کلسیم دار

کمبود کلسیم باعث از بین رفتن میوه و پوک شدن بافت داخلی آن ها می شود. بنابراین این عنصر نیز یکی دیگر از عناصر ریز مغذی یا میکرو برای پرورش بهتر درختان و میوه ها است. در واقع کلسیم علاوه بر یک ماده غذایی برای گیاه، یک اصلاح کننده خاک نیز هست. یکی از بهترین کودهای کلسیم برای رشد سریع درختان میوه، کودهای نیترات کلسیم است.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

سایر عناصر مورد نیاز

از دیگر عناصری که در بهترین کودها برای رشد سریع درختان میوه وجود دارند و برای پرورش گیاهان مناسب هستند، می توان به منیزیم، مس، منگنز، روی، بور و گوگرد اشاره کرد. این عناصر اگر چه به اندازه عناصری که در بالا گفته شد موثر نیستند، اما نبودشان باعث آسیب به گیاهان و درختان می شود.

کار کمبی

برای خرید میکرو معدنی کاره کمبی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

مشاوره باغبانی جهت انتخاب بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

پس از اینکه بایدها و نبایدهای استفاده از بهترین کودهای شیمیایی و حیوانی برای رشد سریع درختان میوه را دانستیم، باید تصمیم بگیریم که هنگام نیاز از کدامیک از شرکت ها و متخصصین کشاورزی برای برنامه ریزی کودی کمک بگیریم. یکی از بهترین انتخاب ها، مشورت با مشاورین کشاورزی نارنج اسپادانا است که تجربه و تخصص را در این زمینه به صورت همزمان دارند. علاوه بر این می توانید برای خرید و مشاوره انواع کود، سم و قارچ کش می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. البه فقط در روزهای کاری تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.