کود بعد از برداشت میوه

مناسب ترین کود بعد از برداشت میوه(پسته و گردو)

کود بعد از برداشت میوه (مانند درختان پسته و گردو) در میزان باردهی سال آینده تأثیر مهمی دارد. استفاده از برنامه کودی پس از برداشت میوه سبب تأمین مواد مغزی درختان شده و کشاورزان را به برداشت محصول با کیفیت یک قدم نزدیک تر می کند. علاوه براین به هر میزان که به درختان میوه پس از زمان جمع آوری محصول رسیدگی کنید، مقدار باردهی بیشتر در سال بعد تضمین می شود. با توجه به اینکه افزایش باردهی درختان میوه یکی از دغدغه های باغداران محسوب می شود این مقاله از سایت جوانه بان مطالبی پیرامون بهترین کود بعد از برداشت میوه، برنامه کوددهی پس از برداشت میوه و همچنین کود مناسب بعد از برداشت پسته در اختیارتان قرار می دهد.

 

اقدامات لازم بعد از برداشت میوه

چنانچه جزء پرورش دهندگان درختان میوه باشید حتما این سوال برایتان پیش آمده که پس از برداشت میوه برای داشتن درختانی پربار در سال جدید رویشی باید چکار کرد؟ با توجه به اهمیت سلامتی درختان میوه بعد از برداشت انجام یکسری اقداماتی بسیار ضروری می باشد. ابتلاء گیاهان به بیماری هایی همچون شانکر باکتریایی، گوموز و دیگر بیماری ها در این گروه ارتباط مستقیم با کاهش باردهی درختان میوه در سال بعد خواهد داشت. بنابراین کشاورزان در فرصت باقی مانده پس از برداشت محصول تا وقت خزان درخت باید جهت پیشگیری و یا نابودی بیماری ها وارد عمل شوند. آفات یکی از مشکلات مهم باغداران بوده که به ساختار درختانآسیب می زند.بهبود آسیب های ناشی از هجوم آفات به درختان میوه از دیگر کارهایی که لازم است پس از برداشت صورت گیرد. از این جهت پس از برداشت میوه بدون اتلاف وقت بایستی آسیب های احتمالی که آفات بر درختان وارد کرده اند را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمود. علاوه بر موارد ذکر شده یکی از رایج ترین معضلات درختان میوه پس از برداشت کلروز بوده که کشاورزان را از داشتن درختانی قوی و سالم محروم می کند. از این رو بایستی مقابله با کلروزدر برنامه اصلی باغداران پس از برداشت میوه قرار گیرد. هرس درختان نیز در صورتیکه که درست و طبق اصول انجام شود از جمله اقداماتی است که برای باردهی بیشتر درختان میوه پس از برداشت محصول توصیه می شود.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کود پس از برداشت محصول

مهم ترین فاکتوری که در افزایش میزان میوه دهی درختان در سال بعد نقش اساسی دارد کود پس از برداشت میوه می باشد. بهتر است که مبنای کود پس از برداشت آزمایش خاک باشد. رفع نیازهای کودی درختان به شرطی که در زمان مناسب انجام شود نیازهای گیاه را تأمین کرده و سبب باردهی بالاتر در سال بعد خواهد شد.ممکن است از خودتان بپرسید که چرا کود پس از برداشت اهمیت زیادی دارد؟ به دلیل اینکه تقویت درختان میوه با کوددهی در این زمان را نمی توان با مصرف کود در وقت دیگر جبران کرد. همچنین گیاه برای برگشت قوای از دست رفته خود به این کوددهی نیاز دارد و اگر در زمان مناسب نسبت به تغذیه گیاه اقدام نکنید درخت مجبور می شود که از مواد مغزی که در خودش ذخیره کرده استفاده کند. در این شرایط مصرف کود میزان باردهی را افزایش نمی دهد بلکه فقط جایگزین عناصر غذایی مصرف شده می شود.

ضرورت کوددهی بعد از برداشت میوه

بیشتر کشاورزان و باغداران بر این باورند که کوددهی را باید قبل از برداشت محصول انجام داد و هیچ برنامه ای برای کود پس از برداشت میوه ندارند. در حالیکه این تفکر کاملا اشتباه بوده و کود مناسب بعد از برداشت میوه روی رشد گیاه و تولید محصول مرغوب و بازارپسند بسیار موثر است. همواره درختان میوه جهت رشد حداکثری خود و همچنین تشکیل محصول با کیفیت به عناصر غذایی نیاز داشته که با کوددهی در اختیارش قرار می گیرد. گیاه در فصل تولید محصول بیشتر انرژی خود را برای اندازه میوه، رنگ و طعم آن صرف می کند و پس از اتمام برداشت محصول نیاز مبرمی به تأمین این انرژی از دست رفته داشته تا بتواند در فصل جدید نیز باردهی خوبی داشته باشد. در واقع برای بهره مندی از برداشت محصول ایده آل بایستی توجه خاصی به محکم سازی زیرساخت های درخت داشته باشیم. از این رو اجرای برنامه کودی پس از برداشت بسیار مهم می باشد تا درختان میوه را جهت تولید محصول در سال آینده آماده سازد. اما بایستی این نکته را در نظر داشت که برنامه کوددهی درختان میوه بگونه ای تنظیم شود که با بکارگیری آن علاوه بر تأمین مواد مغزی، میزان مقاومت گیاه نسبت به تنش های محیطی بویژه کاهش دما در فصل سرد سال را نیز افزایش دهد.

بهترین کود بعد از برداشت میوه

بهترین کود بعد از برداشت میوه

تفاوت کوددهی درختان نسبت به سایر گیاهان این است که قادر نیستند در برابر عناصر غذایی به سرعت واکنش نشان دهند به همین دلیل به زمان بیشتری جهت آشکار سازی تأثیر کوددهی نیاز دارند. اینجاست که کود برای بعد از برداشت میوه بخوبی اهمیت خود را نشان می دهد. بهترین کود برای بعد از برداشت میوه کودی است که شامل مواد مغزی مورد نیاز درخت همچون پتاس، فسفر، آهن، منگنز، بور، مس و روی باشد. پیشنهاد می شود که جهت تأمین عناصر ضروری گیاه از کود مناسب استفاده شود و بهتر است که کود پس از برداشت محصول ترکیبی از کود حیوانی و شیمیایی باشد تا به عالی ترین نتیجه دست یابید. اما برنامه کودی درختان میوه پس از برداشت از چند مرحله تشکیل شده که ترکیب کوددهی متفاوتی باهم دارند. در ابتدا بایستی محلول پاشی عناصر روی و بور روی درختان میوه انجام شود. پس از اتمام این مرحله نوبت به کوددهی با سولفات پتاسیم می رسد. مزیت استفاده از این کود افزایش مقاومت درخت نسبت به تنش سرمایی می باشد. استفاده از کود باردهی متناسب با درخت میوه نیز می تواند گلدهی را تحریک کرده و از ریزش میوه جلوگیری کند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

چالکود برای درختان میوه

یکی از روش های کوددهی برای درختان میوه چالکود می باشد. در واقع در این شیوه کودهای آلی و شیمیایی مورد نیاز درخت بصورت موضعی جایگزین می شوند. به دلیل اینکه در این شیوه کوددهی ریشه درختان بطور مستقیم مواد مغزی مورد نیازش را برای مدت چندسال دریافت می کندمیزان اثر کود در این روش بسیار بیشتر از زمانی است که از کوددهی به روش سطحی استفاده می شود.اعمال چالکود زمستانه بعنوان روشکود پس از برداشت میوه فواید زیادی دارد. کوددهی در این زمان مانع خشک شدن سرشاخه های درخت می شود. با توجه به اینکه بیشتر خاک های کشاورزی آهکی هستند چالکود باعث می شود که ریشه درختان میوه در خاک بهتر رشد کرده و گسترده تر شود. علاوه بر موارد گفته شده افزایش سطح برگ درختان و همچنین بالا بردن عملکرد و بهبود محصول تولیدی از دیگر مزیت های کوددهی زمستانه درختان میوه پس از برداشت می باشد.

چالکود پس از برداشت محصول

 اهمیت کوددهی پائیزه پس از برداشت میوه

مناسب ترین وقت افزایش ذخایر مواد مغزی درختان میوه فصل پائیز و پس از گذشت یک ماه از برداشت محصول و قبل از ریختن برگ ها می باشد. در زمان فصل رشد تا وقت رسیده شدن میوه، درختان مقدار زیادی از ذخیره مواد غذایی خود را استفاده می کنند. با توجه به اینکه بالاترین مقدار جذب مواد مغزی توسط ریشه و برگ درختان انجام می شود، از این رو پس از زمان برداشت محصول میزان مواد مغزی خاک کم شده که می توان با کوددهی پائیزه آن را جبران کرد. تغذیه فصل پائیز درختان میوه غلظت مواد مغزی در گیاه را افزایش داده که منجر به بالا رفتن دمای محیط اطراف ریشه شده و درخت را نسبت به هوای سرد زمستان مقاوم تر می کند. علاوه براین کوددهی پائیزه باعث می شود عناصر غذایی اندام های درخت بطور کامل تأمین شده و رشد مطلوب در ابتدای فصل، بالارفتن میزان تولید دانه گرده، گلدهی و تشکیل میوه را در پی خواهد داشت. در واقعهدف اصلی کوددهی پائیزه درختان میوه را می توان تضمین ذخیره کافی مواد مغزی برای سال آینده، تولید حداکثری گل، جلوگیری از ابتلاء درخت به آفات و بیماری های فصل رویشی سپری شده و همچنین افزایش عملکرد درخت است.

خرید کود فروت ست

برای خرید کود فروت ست با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کابرد فروت ست پس از برداشت میوه

مصرف کود فروت ست پس از برداشت میوه بستگی زیادی به میزان نیاز درختان به عناصر غذایی و سطح سلامتی آن دارد. این بدین معناست که اگر درخت از نظر مواد مغزی کمبودی نداشته باشد و کود فروت ست استفاده شود نه تنها تأثیر مثبتی روی گیاه نمی گذارد بلکه منجر به مسمومیت درخت خواهد شد. در اکثر درختان شکل گیری و رشد ابتدایی میوه به میزان ذخیره عناصر غذایی در جوانه های رویشی فصل پیش بستگی دارد. بنابراین عمل محلول پاشی برگ درختان با عناصر غذایی پس از برداشت محصول در قوی شدن جوانه ها بسیار موثر خواهد بود. فروت ست برای درختان میوه فواید فراوانی دارد. کم شدن میزان ریزش شکوفه و میوه ها در شروع فصل بهار، بالا بردن میزان مقاومت درخت نسبت به سرما، کاهش سال آوری، تبدیل حداکثری گل به میوه و افزایش تولید محصول از مزیت های کود فروت ست می باشد.

معرفی کود مناسب بعد از برداشت پسته

درختان پسته نیز مانند سایر درختان میوه پس از برداشت محصول به تقویت نیاز دارند و بایستی با کوددهی درخت پسته عناصر ضروری درخت در اختیارش قرار گیرد. خاک تحت کشت بیشتر درختان پسته از نظر مواد مغزی فقیر است، در این شرایط اهمیت کود پس از برداشت پسته بیشتر مشخص می شود. چنانچه می خواهید انرژی مصرف شده گیاه را تأمین و محصول درختان پسته را از نظر کمی و کیفی افزایش دهید بایستی به کوددهی پس از برداشت میوه توجه ویژه ای کنید. با اعمال کوددهی پس از برداشت درختان پسته به بهترین شکل رشد کرده، بر اثر سرمای زمستان کمتر آسیب دیده و سبب افزایش باردهی درخت پسته در سال بعد خواهد شد.حیاتی ترین کود مناسب بعد از برداشت پسته کلسیم می باشد. بیشتر مشکلاتی که در شروع فصل جدید برای درخت پسته بوجود می آید به دلیل کمبود کلسیمی است که با کوددهی پس از برداشت در اختیار گیاه قرار نگرفته است. پسته کاران باید این نکته را به ذهن بسپارند که بهترین زمان جذب کلسیم برای درخت پسته پس از برداشت محصول است و لازم است که این عنصر از راه خاک و هم محلول پاشی تأمین شود. بیشتر کشاورزان عقیده دارند به دلیل اینکه میزان آهک خاک بالاست دیگر نیازی به کوددهی کلسیم نیست. در حالیکه این تفکر اشتباه بوده زیرا کلسیم به فرم آهک هیچ سودی برای درخت پسته نداشته و حتی از جذب فسفر نیز جلوگیری می کند. همچنین اگر کلسیم مورد نیاز درخت پسته بحد کافی تأمین نشود باعث می شود که محصول برداشتی سال بعد دیرتر برسد، روی پسته علائم سوختگی بروز کرده و همچنین مقاومت گیاه نسبت به آفات و بیماری های درخت پسته کم خواهد شد. در نتیجه کود پس از برداشت پسته برای بهره مندی از درختان پسته قوی و پربار الزامی است.

کود مناسب بعد از برداشت پسته

خرید کود بعد از برداشت میوه با راهنمایی کارشناسان کشاورزی

تأمین مواد غذایی درختان میوه و تقویت زیر ساخت های درخت جهت افزایش باردهی در فصل بعد امری ضروری است که تنها با کود پس از برداشت محصول میسر خواهد شد. کوددهی در این زمان این اطمینان را به کشاورزان می دهد که مقاوت درخت در برابر تنش های محیطی که عامل مهمی در کاهش تولید و از دست رفتن محصول می باشد، افزایش یابد.از این جهت استفاده ازکود بعد از برداشت درختان میوه که متناسب با گیاه باشد بسیار ضروری است. اگر در ارتباطبا کود بعد از برداشت میوه نیاز به راهنمایی دارید از کارشناسان کشاورزی کمک بگیرید. برای مشاوره در زمینه کود های مناسب بعد از برداشت درختان میوه مانند پسته، گردو و مرکبات و همچنین کود مناسب بعد از برداشت زعفران می توانید از مهندسان کشاورزی نارنج اسپادانا استفاده کنید. برای مشاوره می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.