کوددهی درخت هلو و آلو

کوددهی درخت هلو و آلو و نکاتی که باید رعایت کرد

انتخاب کود مناسب برای تغذیه درختان موضوع بسیار مهمی برای باغداران است .در برنامه تغذیه درخت آلو و هلو انتخاب کود مناسب اهمیت به سزایی دارد. این برنامه کودی می تواند عملکرد درختان هلو و آلو  کیفیت و کمیت محصول را افزایش دهد.در این مقاله جوانه بان به مسایل مربوط به برنامه غذایی درخت هلو و تقویت درخت آلومی پردازیم.

 

همه چیز درباره هلو

درخت هلو درختی زیبا  است به بلندی تقریبا 5 متر که شاخه های زیادی دارد. سرزمین اصلی درخت هلو چین است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. در گذشته  از آن بصورت یک داروی گیاهی استفاده می کردند. برگ های درخت هلو  بیضیشکل، دراز با کناره های اره ای شکل است. شکوفه های هلو به رنگ صورتی، قرمز یا سفید از نوع زودرس هستند و قبل از باز شدن برگ ها ظاهر می شوند و منظره زیبایی به درخت می دهد. میوه هلو گرد و به رنگ طلایی و سرخ است که روی آن را کرک های زیادی پوشانده است. هسته هلو بسیار سخت است و درون آن مغز تلخ هسته قرار دارد.

انواع کود های مورد استفاده برای درختان آلو و هلو

به طور کلی کودها بر اساس میزان ماده مغذی موجود در آن  به سه دسته ساده، مرکب و مخلوط تقسیم می شوند. کودهای ساده فقط یک ماده مغذی اصلی گیاه یعنی نیتروژن یا فسفر یا پتاسیم را تأمین می کنند. از جمله کودهای ساده می توان از کود اوره ، سولفات آمونیوم ، سولفات پتاسیم و کلرید پتاسیم نام برد. کودهای مرکب حاوی دو تا سه ماده مغذی اصلی گیاهان درترکیب شیمیایی هستند. این کودها معمولاً به صورت دانه ای تولید می شوند. به عنوان مثال ترکیبات  نیتروفسفات ، و آمونیوم فسفات. کودهای مخلوط  شامل  مخلوطهای فیزیکی کودهای ساده هستندکه در بردارنده  بیش از دو ماده مغذی اولیه گیاه هستند. این کودها از طریق مخلوط کردن دستی سیستمها از مواد تشکیل دهنده تهیه می شوند.

سولفات پتاسیم

برای خرید سولفات پتاسیم با شماره  09111298979  تماس بگیرید

برنامه کودی درخت هلو

با رعایت برنامه کوددهی درخت هلو می توانید جزو کسانی باشید که برداشت خودشان را به دو و یا سه برابر رسانده اند. قبل از کوددهی درختان هلو باید بدانید که در برنامه تغذیه درخت هلو و سایر میوه های هسته دار، پاییز و زمستان فصل های  بسیار مهمی هستند. از میان مراقبت هایی که در فصل خواب درختان انجام می شود بدون شک مهمترین مراقبت، استفاده از کودهای مناسب جهت افزایش راندمان گیاه در فصل آیندهاست.  به طور کلی لازم است بدانید که در برنامه کودی هلو جهت جلوگیری از باز شدن و شکافت هسته و همچنین جلوگیری از نرم شدن میوه ها و افزایش کیفیت محصول ، از مرحله بعد از تشکیل شدن میوه۳ مرحله محلول پاشی کلسیم۲۰ در صد به میزان۳ در هزار توصیه می شود. همچنین جهت تقویت و تحریک ریشه زایی و نیز خارج کردن درختان از حالت کاهش رشد در فصول ، هیومیک به مقدار ۵ لیتر در هکتار همراه آبیارییک پیشنهاد است. جهت افزایش مقاومت گیاه نسبت به تنش های خشکی و گرما ، و افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها محلول پاشی سیلوکا پرهام به میزان۲ در هزار راهکار است.

برنامه تغذیه هلو

نکات طلایی در نحوه کوددهی درخت هلو

جهت کوددهی درخت هلو در  خاک های قلیایی و شور توصیه می شود مصرف کودهای گوگردی وکودهای هیومیک اسید از جمله  اوریکس تکرارشود. باید بدانید بهترین زمان جهت محلولپاشی غروب و یا اوایل صبح است.جهت حلالیت بهتر کود و یا سموم پودری پیشنهاد می شود ابتدا آن را در یک گالن 5 لیتری به تدریج ریخته و کاملا حل نموده و سپس به تانکر مرکزی انتقال داده شود.محلول کود اماده شده باید ظرف چند ساعت مصرف شوددرغیر این صورت  دچار مشکل خواهید شد.

مونوآمونیوم فسفات

برای خرید مونو آمونیوم فسفات با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود اوره برای درخت هلو

انتخاب کود شیمیایی مناسب درخت هلو مستلزم شناخت ویژگی ها و خواص خاک است، این تشخیص معمولا از طریق نمونه برداری از زمین کاشت و تعیین پارامترهای مهم از قبیل اسیدیته، مقدار نیتروژن، فسفر خاک انجام می شود.کودهای شیمیایی بر اساس مواد سازنده شان  به طورعمده  نیتروژن، فسفر و پتاسیمهستندو به انواع مختلفی تقسیم می شوند و هدف از افزودن آنها به خاک را می توان جبران کمبود عنصر مورد نیاز برای رشد گیاه دانست. نیتروژن ماده اصلی کودهای ازته و از عناصر اصلی رشد و نمو گیاه محسوب میشود.کود اوره حاوی 46 درصد نیتروژنو به عنوان یک منبع غنی این عنصر شناخته می شود. دو روش برای استفاده از این کود وجود دارد که شامل محلول پاشی و تزریق به خاک است.  کود اوره  منبعی است غنی و به صرفه برای عنصر نیتروژن و  جایگزین هاییکه برای آن معرفی می شوند نیز باید بتوانند به خوبی نیتروژن مورد نیاز گیاه را تامین نمایند. آمونیوم نیترات، آمونیوم سولفات و پتاسیم نیترات می توانند جایگزین هایی مناسب برایکود اوره برای درخت هلو باشند. در طی فرایند نیتروفیکاسیون، تعداد یون های هیدروژن آزاد در خاک افزایش مییابد و مقدار اسیدیته خاک زیاد می شود.

آبیاری درخت هلو

فواصل آبیاری هلو

آب عامل اصلی افزایش راندمان و درشتی میوه‌ها در هلو  است و باید به خوبی تامین شود.در ارقام زودرس معمولا نیاز آبی کم‌تر از ارقام دیررس است. آبیاری بیش از حد خاک را فقیر کرده و نیاز به کوددهی را افزایش می دهد .در درختان هلو  آبیاری مطلوب پس از فندقی شدن میوه باعث رشد کافی بافت و افزایش سایز میوه هلو می شود.هلو  در مقایسه با سایر درختان دانه‌دار به کمبود آب وحساسیت بیش‌تری دارد. به طور کلی فواصل آبیاری به عوامل مختلفی مانند سن درخت، بافت خاک، میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی در طول فصل رشد  هلو بستگی دارد. در اسفند ماه و قبل از تورم جوانه‌ها، اولین آبیاری هلو  انجام می‌شود. اگر بارندگی در حدی باشد که خاک رطوبت کافی را تا عمق ۴۰ سانتیمتری داشته باشد، دیگر نیازی به آبیاری در این زمان نیست.طی روزهای بسیار گرم تابستان باید حداقل تا عمق تقریبا یک متری، خاک مرطوب باشد تا درخت هلو دچار تنشنشود. با توجه به اینکه در ماه‌های خرداد و تیر نیاز آبی هلو بسیار زیاد است و نسبت به بهار هوا نیز گرم‌تر است، دوره  آبیاری در صورت امکان و بر اساس نوع خاک کوتاه‌تر می شود. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و رطوبت خاک، فاصله ۲ تا ۳ روز برای آبیاری هلو مناسب است.

چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟

یکی از تغییرات رایجی که در برگ‌های اکثر درختان در واکنش به عوامل محیطی مشاهده می‌شود، زردی است. این زردی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جملهکمبود آب،کمبود مواد غذاییآفات و بیماری‌های گیاهی باشد.کمبود تعدادی از عناصر غذایی می‌تواند باعث زردی در برگ‌های درخت هلو  شود. از جمله این مواد می‌توان به کمبود آهن، نیتروژن، گوگرد اشارهکرد. البته تشخیص کمبود عناصر غذایی از روی علائم ظاهری گیاهان کاری دشوار است و نمی‌توان بصورت دقیق نوع کمبود را مشخص کرد و لازم است اقدام به آنالیز بافت گیاه و خاک برای تشخیص مقدار عناصر غذایی کرد.به طور کلی کمبود عناصر غذایی در خاک باعث ضعف درخت هلو  شده و اولین علامت این ضعف، زرد شدن  برگ‌های درخت است. مثلا کمبود آهن باعث ایجاد زردی در برگ‌های انتهایی  درخت هلو می‌شود.

کلات آهن

برای خرید کلات آهن با شماره تماس 09111298979 بگیرید

کود مخصوص درخت هلو

کمبود هر یک از مواد مغذی اعم از درشت مغذی ها و ریز مغذی ها  می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در میزان باردهی درخت هلو، کیفیت میوه، رشد رویشی یا علت میوه ندادن درخت هلوشود. کودهای که از اصلی‎ترین عوامل رشد و کیفیت محصول درخت هلو  هستند.  به عنوان کود تقویتی درخت هلو می توان از کودهایی همچون کود ۱۰ـ۱۰-۱۰ سالییک بار در فروردین و یا خرداد ماه استفاده کرد یا می تواناز کود جوانه‎زنی بهاره پس از مشاهده جوانه‎ ها استفاده کرد. از کودهای شیمیایی و حیوانی هم میتوان پس از کاشت درخت هلو، استفاده کرد.کودهایی همچون کود دتاکس تابستانه، جیره زمستانه و یا کود مخصوص ریکاوری و غیرههم  جزو بهترین کود هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برایتقویت خاک درخت هلو استفاده کرد.

بهترین کود برای درخت آلو

زمان کود دهی درخت آلو اهمیت زیادی در راندمان محصول آلو  دارد. در برنامه غذایی درخت آلواز میان مراقبت هایی که در فصل خواب درختان انجام می شود بدون شک مهمترین مراقبت، استفاده از کودهای مناسب جهت افزایش راندمان درخت آلو در فصل آتی خواهد بود.کود تقویتی درخت آلودر پاییز و زمستان بسیار مهم است. کود 10-10-10کود مناسب درخت آلو است که در طول فصل رشد می تواند نیاز درختان آلو را برآورده کند.کود دهی درختان آلوممکن است ریشه های درخت را در زمان کاشت بسوزاند. بااصلاحخاکبه کمککمپوست،حاصلخیزی خاک را بهبوددهید.کمپوست این مزیت را دارد که موجب بهبود زهکشی خاک و حفظ رطوبت آن می شود. ریز مغذی ها و کودهای ماکرو  یعنی مجموع سه عنصر ازت ، فسفر و پتاسیم نیز جهت تغذیه درخت آلو لازم است که به نسبت های مختلف و متناسب با زمانبندی رشد و باروری آلواستفاده می­شود.

کوددهی درخت هلو

 نظر کارشناسان باغداری درباره کود مناسب درخت هلو و کود مناسب درخت آلو

کاشت درختان در خاک‌های حاصلخیز موجب رشد درختان بسیار نیرومند می‌شود اما هر خاکی به مروز از لحاظ مواد غذایی فقیر شده و نیاز به تقویت و کوددهی دارد .کیفیت مرغوب درختان هلو وآلو در جهان بستگی به خاک‌های حاصلخیز و غنی از مواد غذایی دارد.مشاوران کشاورزی و باغبانی جوانه بان در کنار شما هستند تا همه چیز را دربارهشیوه کوددهی درخت و کود مناسب درخت هلو و کود مناسب درخت  آلو به شما بگویند. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.