کوددهی درخت سیب

کوددهی درخت سیب چه زمان هایی است؟

کوددهی درخت سیب یکی از پرسش های متداول باغداران سیب است. درخت سیب در کنار نگهداری های متداول مانند هرس کردن و آبیاری نیازمند کود دهی و تغذیه  هم هست. یکی از راه های رشد مناسب و بارور کردن بیشتردرخت سیب استفاده از کود مناسب است، اما باید مراقب باشید که مقدار و زمان کود دهی را حتما مدنظر قرار دهید، چرا که انجام نادرست این عمل می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. در این مطلب از سایت جوانه بان قصد داریم تا نکات مهمی را در خصوص بهترین نوع کود، زمان کوددهی و  میزان مصرف کود برای درخت سیببه منظور باردهی بیشتربررسی کنیم.

زمان کوددهی درخت سیب در چه مواقی است؟

زمان کوددهی درخت سیب کی هست؟ درخت سیب در میان گل و گیاهان باغی جایگاه به خصوصی  دارد. حتما برایتان این سوال پیش آمده است که بهترین زمان کوددهی درخت سیب چه موقعی است؟ بهترین زمان کوددهی درخت سیب دقیقاً قبل از باز شدن شکوفه‌هاست. یعنی زمانی که درختان سیب چرخه‌ی رشد سالانه‌شان را شروع  کرده اند و در واقع بیشترین میزان مواد مغذی را مصرف می‌کنند. به این کود فروت‌ست می‌گویند. البته برای کود دادن به درخت سیب زمانبندی و برنامه متفاوتی داردکه هر مرحله تاثیر متفاوتی بر باردهی درخت سیب دارد.

کوددهی درختان سیب

تغذیه صحیح درختان میوه مانند درخت سیب جهت رشد کافی و تولید محصول مرغوب امری لازم است.. بهترین کود برای درختان سیب می تواند کود ترکیبی باشد. کودترکیبی شامل مجموعه ای از کودهای مورد نیاز درخت سیب از جمله کودهای آلی و ریزمغذی هاست. درختان  سیب در زمان های مختلف، نیازهای غذایی متفاوتی دارند. تامین عناصر مورد نیاز خاک در زمانهای خاص بسیار دارای اهمیت است. به طور کلی تغذیه درختان سیب اغلب طی چند مرحله اصلی شامل تغذیه زمستانه، تورم جوانه ها، پس از ریزش شکوفه ها، فندقی شدن سیب ها، طول دوره رشد میوه و دوره پس از برداشت محصول انجام می شود. در صورت استفاده نکردن از کودها به میزان کافی و در زمان مناسب  مشکلاتی از جمله کاهش مقاومت درختان و کاهش باردهی و کیفیت میوه ایجاد می­شود.

کود مناسب درخت سیب

 کوددهی درختان سیب در پاییز

اهمیت محلول پاشی روی درختان سیب در پاییز جهت آماده سازی درختان سیب به خصوص در مناطق شمالی با زمستانهای طولانی برای محصول سال آینده است. کوددهی پاییزه به همان اندازه تغذیه بهار و تابستان برای درخت سیب مهم است چرا که با بازگرداندن تعادل مواد مغذی پس از باردهی فراوان به برداشت پربار سال آینده کمک خواهد کرد. کوددهی پاییزه علاوه بر آماده سازی درختان سیب برای زمستان موجب تقویت سیستم ریشه و افزایش مقاومت در برابر سرما  هم می­شود. در پاییز درختان سیب می بایست به یاری کودهای فسفر و پتاسیم بارور شوند. کودهای ازته در دوره پاییز کنار گذاشته می شوند تا باعث ایجاد و رشد شاخه های جوان کم طاقت در زمستان نشود. محلول پاشی پاییزه از ترکیب سه عنصر ازت، سولفات روی و اسیدبوریک  بنام کود فروت ست  است. این کود بصورت مایع و پودری با دز های 2 تا 3 در هزار مورد استفاده قرار میگیرد. کودپاییزه مقاومت جوانه های گل را نسبت به سرمای زمستانه و بهاره افزایش میدهد.

برنامه کوددهی درخت سیب

در اکثر مناطق کشور به دلیل بالابودنPH خاک و آهکی بودن آن، حلالیت عناصر ریز مغذی و جذب آنها پایین است و  بنابراین وجود جدول کوددهی و برنامه غذایی مناسب درخت سیب ضروری می باشد. طبیعتا تغذیه مناسب درختان سیب یکی از عوامل اصلی برای بالا بردن کیفیت و کمیت باردهی درخت سیب است.

7 مرحله اصلی تغذیه و کوددهی درختان سیب

کوددهی درخت سیب به صورت چالکود زمستانه

ترکیبات یک چالکود خوب به عنوان  روش موثرکوددهی در باغات شامل کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست بهمراه گوگرد گرانوله و کودهای ماکرو (اوره و فسفات و پتاس)  است که بهتر است با هیومیک اسید گرانول و یا پودری هم ترکیب شود.

برنامه کودی درخت سیب

برنامه غذایی درخت سیب قبل از گلدهی

در مرحله تورم جوانه ها و قبل از گلدهیاز کود های فروت ست استفاده میشود که حاوی ترکیبات مناسبی از عناصر ازت، روی، بور هستند. با استفاده از فروت ست عناصر غذایی مورد نیاز برای سال آینده در درخت ذخیره می شود و درخت برای ورود به فصل جدید آماده میشود. محلول­ پاشی کودهای 20 20 20 به­ همراه کود ریزمغذی مثل میکروفول ، فول ترک یا کمبی گرو به­ همراه آمینوسورن و یا اکتیو فول  انجام می­شود .

تغذیه درخت سیب در هنگام تشکیل میوه

در این مرحله از جدول کوددهی درخت سیب به منظور افزایش بزرگی میوه و جلوگیری از ترک خوردگی محصول  از محلول پاشی کودهای کلسیم استفاده میشود. این کار بهتر است دو تاسه بار قبل از برداشت محصول انجام شود. عناصر غذایی ازت، بور و روی نیز جزء عناصر مهمی هستند که نیاز به آنها در زمانهای خاصی مثل مرحله تشکیل میوه مهم است.

کوددهی درخت سیب در مرحله فندقی شدن میوه

مرحله فندقی شدن سیب زمان مناسبی برای استفاده ازکودهای پتاسیم است. برای افزایش رشد و درشتی میوه سیب باید میزان قندها ی آن افزایش یابد و نیز  آب کافی دراختیار درخت سیب قرارگیرد. ازمهم‌ترین عناصری که باعثت جمع مواد قندی در میوه سیب  می‌شود، عنصر پتاسیم است.

کوددهی درخت سیبدر مرحله گردویی شدن

در مرحله گردویی شدن از جدول کوددهی درخت سیب ، پتاسیم نقش قابل توجهی در افزایش سایز میوه  و طولانی کردن مدت نگهداری در انبـاردار  و افزون بر  ارزش اقتصـادی میوه سیب دارد .

کوددهی درخت سیب در قبل از برداشت میوه

قبل از برداشی میوه یعنی در زمان رنگ گیری میوه دو عنصری که نقش مهمی علی الخصوص  در مورد سیب های قرمز دارند آهن و پتاسیم هستند. بهترین زمان برای استفاده از کودهای مخصوص خوش رنگ و لعاب کردن محصول درختان سیب حدودا از یک ماه مانده به زمان برداشت شروع می­شود و تا 10 روز قبل از برداشت ادامه دارد.

زمان کوددهی درخت سیب

خواص کود پتاس برای درخت سیب

پتاسیم جزء عناصر ضروری برای سیب است . کودهای پتاس دار موجب افزایش آنتوسیانین میشوند و می توانند تا حدودی اثرات منفی کودهای ازته را  خنثی کنند.  پتاسیم از طریق افزایش نمو میوه باعث تجمع رنگدانه آنتوسیانین و در نتیجه بهبود رنگ قرمز در میوه سیب میشود.  به منظور رنگ دهی بهتر در میوه سیب کود هورتی کالر اسپری که حاوی محتوای بالایی پلی ساکاریدها و پتاسیم است پیشنهاد میشود. پتاسیم آنزیم های متعددی که در رشد و پرورش گیاه موثرند را فعال می کند. کمبود پتاسیم در درختان سیب موجب سوختگی در نوک و حاشیه برگ هایپیر، حساسیت بالا به بیماری ها، قاشقی شدن برگ ها و در نهایت توقف رشد و کاهش کیفیت میوه میشود.

گوگرد برای کوددهی درخت سیب

pH مناسب برای خاک درخت سیب حدود 5/6 است. خاک های قلیایی با pH بیش از 5/7 باید با گوگرد اصلاح شود. .گوگرد همچنین در رشد و تغذیه درخت سیب موثر است. از آنجایی که درختان سیب بسیار مستعد ابتلا به آفات باکتریایی و قارچی هستند گوگرد میتواند  برای درمان آفات درخت سیب استفاده می شود. گوگرد به شکل عنصر تنها ، سولفات مس و گوگرد آهک استفاده می شود. کمبود گوگرد مانع سنتز پروتئین،کاهش رشد درخت سیب و زردی در برگ های جوان بالایی درخت سیب می شود.

کوددهی درختان سیب

کود آهن برای درخت سیب

آهن حاوی ریز مغذیای است که  نقش مهمی در فرآیند و فتوسنتز و تنفس درخت سیب دارد..علت زرد شدن برگ درخت سیب کمبود آهن است. فقر آهن در درخت سیب موجب ایجاد حاشیه های سوخته قهوه ای،کاهش مقدار میوه، میوه های رنگ پریده و ضعیف و از بین رفتن طعم سیب میشود.

انتخاب کود مناسب درخت سیب زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

یک نکته اساسی و مهم برای رشد و پرورش درخت سیب داشتن برنامه و زمانبندی مناسب برای کوددهی و تغذیه درخت سیب است. برای رساندن درخت سیب  به حداکثر باردهی خود نیاز به جدول و برنامه زمانمند و علمی متناسب با نیازهای خاک هست. در این راستا کارشناسان گل و گیاهجوانه بان می توانند به شما کمک کنند تا با انتخاب بهترین نوع کود و بهترین زمان کودهی بهترین تاثیر را بر درخت سیب خود داشته باشید و درخت سیب تان هرسال میوه های درشت تر و بهتری به ثمر بنشاند. برای ارتباط با کارشناسان جوانه بان با شماره 09367889355 تماس بگیرید.

2 پاسخها
 1. اردشیر مرادی
  اردشیر مرادی گفته:

  بسیار عالی ! ممنون از اطلاع رسانی و آموزشی که به باغداران زحمتکش میدهید , ای کاش مهندسان عزیز میتوانستند راهی برای جلوگیری سرما زدگی باِغات در زمان گلدهی پیدا میکردند, تا هرسال زحماتشان بر اثر سرما هدر نرود

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام؛ وقت خوش🌺
   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *