کوددهی درخت بادام

کوددهی درخت بادام چگونه و در چه زمانی است؟

خاکی که درختان بادام در آن پرورش می یابد نیاز به تقویت و مواد غذایی دارد. .هر نوع ماده ای که دارای عناصر غذایی باشد و موجب بالا بردن حاصلخیزی خاک درخت بادام شود برای تغذیه و کوددهی درخت بادام مفید است. کود مناسب درخت بادام می تواند حیوانی یا شیمیایی می باشد. کوددهی درخت بادام با هدف تولید شاخه‌های بیشتر، رشد بیشتر و افزایش کیفیت محصول بادام و افزایش عمر اقتصادی درخت انجام می‌شود .اینکه بدانید از چه نوع مکمل هایی برای افزایش کیفیت عملکرد نهال های بادام خود استفاده کنید یا طبق چه جدولی کوددهی درخت بادام را انجام دهید نیاز به آگاهی دارد. با جوانه بان همراه شوید تا نکات لازم در انتخاب کود مناسب جهت تقویت خاک، جدول و برنامه کوددهی درخت بادام و فصل کوددهی این درخت را با هم بررسی کنیم.

 

تغذیه و کود دهی درخت بادام

بعضی خاک‌ها دارای عناصر کمیاب هستند، از این رو برای تقویت به کود کمتری احتیاج خواهند داشت. بعضی خاک ها  فقیر هستند بنابراین باید کودهای آلی و شیمیایی بیشتری جهت تقویت به آنها اضافه کرد. میزان کوددهی درختان بادام با توجه به سن و حجم درخت بادام و فصل کوددهی متفاوت است. از انجایی که درخت بادام عادت به رشد گسترده دارد،کوددهی درخت بادام برای کل دوره رشد درخت بادام، از قبل از کاشت و در طول کاشت تا بلوغ و سپس میانسالی و پیری مورد نیاز است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

کوددهی درخت بادام با پتاسیم

کمبی فست ۴۰-۵-۵، کمبی فست ۳۰-۵-۱۵، کمبی فست ۳۶-۱۲-۱۲، هورتی گرو ۴۰-۵-۵، هورتی گردو ۳۰-۵-۱۵ از بهترین کودهای حاوی پتاسیم هستند. اگر میزان پتاسیم خاک درخت بادام کم  باشد، باعث محو شدن و کوچکتر شدن برگ‌ها می‌شود. همچنین رشد شاخه‌های درخت بادام کم میشود، نوک و حاشیه برگ‌ها به سمت بالا خم می‌شود و اندازه محصول بادام هم کوچکتر خواهد شد. پتاسیم درافزایش کیفیت بادام و همچنین افزایش عملکرد درختان بادام موثر است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کوددهی درخت بادام با فسفر

همه خاک ها به کود فسفر نیاز دارند چون فسفر در خاک حرکت میکند. کمبود فسفر در کاهش اندازه برگ و طول شاخه درخت بادام موثر است.

کلات روی

برای خرید کلات روی با شماره 09111298979 تماس بگیرید

فصل کوددهی درخت بادام با بور و روی

بهترین زمان کوددهی درخت بادام با بور و روی،  قبل از پاییز یعنی هنگام پایان فصل و پس از برداشت است.  همچنین قبل از جوانه زنی یعنی هنگام شروع فصل رشد هم زمان مناسبی برای زمان کوددهی درخت بادام با این عناصر است. روی و بور در شکل گیری میوه بادام موثرهستند. روی به اندازه و  به بهبود کیفیت میوه کمک و  بور برای تنظیم متابولیسم گیاه و جوانه زنی بادام مفید است. اگرخاک بادام کمبود بور و روی داشته باشد اگر به موقع کوددهی بادام انجام نشود شکوفه ها می‌افتند و میوه های محصول کوچکترمی شود.

 

کوددهی درخت بادام با نیتروژن

نیتروژن را در ۳ مرحله (۳ ماه یعنی بهمن، اسفند و اوایل فروردین) باید خاک اضافه کرد. کمبود نیتروژن در خاک باعث میشود برگ درختان بادام رنگ پریده و کوچک ‌شود و شاخه‌های کوچک خشک‌ شوند. کود نیتروژن به رشد بهتر درخت بادام یاری میرساند. به کمک کود نیتروژن گرده­افشانی درخت بادام زیاد میشود و کیفیت تولید محصول بادام رشد قابل توجهی خواهد کرد.

کود نیرات کلسیم

برای خرید کود نیترات کلسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

کود مناسب درخت بادام در فصل بهار

استفاده از نیترات اعم از نیترات پتاسیم، نیترات کلسیم در اوایل فصل رشد  مفید است. کودهای حاوی اوره و آمونیوم باید توسط باکتری های موجود درخاک به نیترات تبدیل شوند. منابع نیترات به ویژه در زمین های مرطوب وخنک به راحتی برای درختان در دسترس هستند. با افزایش درجه حرارت خاک، بازگشت به کودهای مبتنی بر اوره و آمونیوم میسراست. اولین کاربرد نیتروژن در درختان جوان بادام در زمانی است که 8-12 اینچ رشد داشته باشد. بارور شدن خیلی زود ممکن است با جذب و افزایش غلظت نمک در ریشه منجر به آسیب درخت بادام شود. هنگامی که اولین برنامه کوددهی درخت بادام به درستی به پایان رسید، این برنامه می تواند هر سه تا چهار هفته یکبار ادامه پیدا کند تا جایی که آخرین برنامه در اواخر تابستان باشد.

برای خرید نیترات پتاسیم با شماره 09111298979 تماس بگیرید

مصرف گوگرد در کوددهی درختان بادام

گوگرد یکی از عناصر ضروری برای رشد درختان بادام می باشد. چون اکثر زمین های کشت بادام، pH  بالا دارند و آهکی هستند ها جذب عناصر غذایی در این خاک­ها سخت است.در این حالت مصرف گوگرد(۲-۱ کیلو گرم) همراه باکود حیوانی می تواند انجام فعل و انفعالات شیمیایی در خاک را تسهیل کرده و pH  خاک را به طور موضعی کاهش دهد. همزمان با مصرف گوگرد، باکتری های اکسید کننده گوگرد نیز جهت اثر بخشی بیشتر استفاده میشوند.

فواید گوگرد مایع برای کوددهی درخت بادام

گوگرد مایع ارگانیک یا آلی دارای خواص و ویژگی های متفاوتی نسبت به گوگردهای مایع پتروشیمی و شیمیایی دارد. بسته به نوع گوگرد مایعی که مصرف می شود می توان تاثیرات متفاوتی را انتظار داشت. با مصرف گوگرد مایع ارگانیک شما تاثیرات زیر حاصل میشود: افزایش باردهی، دفع آفات و کنترل بیماری های قارچی و نیزاصلاح خاک های شور و قلیایی و آهکی. گوگرد مایع ارگانیک هم مواد غذایی مفید و اسیدامینه های لازم برای رشد و مقاومت درخت بادام را فراهم می کند و  هم برای تولید پروتئین درخت مفید است.

طریقه مصرف گوگرد برای کوددهی درخت بادام

یکی از ویژگی های خوب گوگرد قابلیت بالای انحلال آن در آب می باشد. از این رو می توان از آن  هم به روش محلول پاشی و هم به روش آبیاری استفاده کرد. میزان مصرف گوگرد برای۲۰۰ درخت بادام ۲۰ لیتر در نظر گرفته شده است. در روش محلول پاشی این میزان برای هر هکتار ۱۰ لیتر کفایت می کند. در روش آبیاری می توان۱۰ لیتر را در ۱۰۰ لیتر آب ترکیب و همراه آبیاری مصرف کرد.

برنامه کودی درخت بادام

درختان نمی توانند به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستندتا به تغذیه وکوددهی با عنصری خاص پاسخ دهند. اگر چند سال درخت بادام را با برنامه غذایی ممتد و منظم تغذیه کنید می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را از لحظ طعم و اندازه  داشته باشید. اگر میخواهید باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت بادام طی همان سال شوید، استفاده از اسید هیومیک شوک مایع تنها راهکار موجود است.اسید هیومیک شوک مایع باعث میشود فقط همان سال حداقل افزایش عملکرد درختان میوه 30 الی 40 درصد افزایش پیدا کند.

هیومیک اسید

برای خرید اسید هیومیک با شماره 09111298979 تماس بگیرید

نکات مهم در برنامه کوددهی بادام

مدیریت و برنامه کود دهی بادام به شرایط محیطی و امکانات موجود بستگی دارد. در خاک های قلیایی مصرف کود های گوگردی و کود های هیومیک اسید پیشنهاد میشود. در صورت شور بودن خاک از ترکیب ضد شوری دی سالین می توان استفاده کرد. در سیستم آبیاری قطره ای و بارانی درخت بادام مقدار 3 – 2 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. جهت اختلال چند کود و یا سم بعد از مشورت با کارشناسان کشاورزی ابتدا در مقادیر کوچک تست و بعد مصرف کنید.

روش مناسب کوددهی درختان بادام

کوددهی درخت بادام به روش های مختلفی انجام میشود. از جمله این روش ها می توان به حل کردن در آب آبیاری، محلول پاشی روی درختان، پاشیدن و یا مخلوط کردن کود با خاک زیر سایه درخت، تزریق عناصر غذایی به تنه درخت و چالکود اشاره کرد. با توجه به آهکی بودن زمین های کشت بادام  روش چالکود یا  جایگذاری موضعی کود و محلول پاشی عناصر غذایی از بهترین روش های کوددهی درخت بادام هستند . بازدهی مصرف کود در روش چالکود بسیار بیشتر از روش پخش سطحی است.

آموزش کوددهی درخت بادام

در جایگذاری موضعی کود یا چالکود چون ریشه ها مستقیما تغذیه میشوند و تهویه مطلوبی دارند از رشد بهتری هم برخوردار خواهند شد. در این روش برای چند سال مواد غذایی به سهولت در اختیار درخت خواهد بود. مواد غذایی داخل چالکود به دلیل مصرف مواد آلی، کودهای سولفاته و گوگرد، حالت اسیدی دارد و ساختار خاک به طور موضعی اصلاح میشود. در چالکود،کودهای مورد نیاز درخت به صورت موضعی در درون چاله های حفر شده در قسمت سایه درخت بادام قرار میگیرد. می توان هر ۳-۲ سال یک بار، دو الی چهار چالکود در اطراف تنه درخت ایجاد کرد و کودهای لازم را در این چاله ها دفن کرد. در این روش بسته در یک سوم انتهایی سایه انداز درخت بادام (به فاصله ۱۵۰-۱۰۰ سانتی متر از تنه درخت)، تعداد ۴-۲ چاله حفر میشود و درون چاله ها با مخلوطی از مواد آلی و کودهای شیمیایی پر میشود. عمق چاله ها بسته به سن درخت بادام  و بسته به پراکندگی ریشه های درخت دارد و  به عمق ۵۰-۴۰ سانتی متر و به قطر ۵۰-۳۰ سانتی متر حفر میشود.

مشاوره کشاورزی برای بادام

کوددهی درخت بادام زیر نظر کارشناسان کشاورزی

برای افزایش عملکرد و بالا بردن کیفیت محصول درخت بادام و داشتن باغ بادامی سالم و شاداب، نه تنها باید عناصر غذایی مورد نیاز درختان بادام به مقدار لازم و در زمان مناسب در اختیار آن ها قرار داده شود بلکه لازم است برنامه ریزی صحیح و درستی برای کوددهی در زمان مناسب داشت.  برای جلوگیری مصرف بهینه کود ها و صرفه جویی اقتصادی توصیه می شود قبل از هر کشت خاک زمین مورد نظر را آزمایش خاک دهید. همچنین برای شناخت بهترین کود برای درختان بادام و به منظور استفاده بهینه از کودهای شیمیایی توام با مواد آلی، و برقراری  تعادل  بین عناصر غذایی موجود در خاک بادام می توانید از مشاوره آنلاین کشاورزی نارنج اسپادانا استفاده کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
10 پاسخها
 1. حسین
  حسین گفته:

  سلام. وقت بخیر
  ما در حدود 130 اصله درخت بادام در باغ داریم که حدود 80 اصله از این ها دچار آفت شپشک نخودی شده اند . سن درختان حدود 8 سال است ولی این آفت حدود 4 سالی هست که با درختان است. میخواستم بدانم در مورد مبارزه با آفت چه بکنم؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   مشاوره کشاورزی سایت در گروه واتساپ کشاورزی نارنج اسپادانا انجام میشود.
   ✨لطفا داخل گروه پیام دهید👇🏻
   https://chat.whatsapp.com/GAb8iplam2dI0PvxragDU3

   💥قابل توجه هست که ساعات پاسخگویی در گروه هروز از ساعت ۸صبح تا ۵ عصر می باشد و البته گروه جمعه ها تعطیل است

   لطفا برای خرید و مشاوره با خانم روشنی تماس بگیرید.
   09034920524
   بگویید از طرف جوانه بان تماس می گیرید

   پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   در اواخر زمستان قبل از باز شدن شکوفه هااز مخلوط روغن ولک و یک حشره کش قوی استفاده کن وسلام

   پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت بخیر لطفا برای مشاوره با شماره 09133752734 تماس بگیرید. چون نیاز است اطلاعات بیشتری از شما دریافت کنند تا با دقت بیشتری به شما مشاوره بدهند

   پاسخ
  • رضا
   رضا گفته:

   سلام و عرض ادب،یه برنامه کود دهی سالانه و دقیق می خواستم واسه کشت بادام،البته بیشتر منظورم مشاوره هستش،من حدودا ۳هکتار (۲۸جریب )زمین کشاورزی دارم و بار خوبی برمیدارم،می خواستم بدونم چطور میشه بیشترین بهره وری رو از درختان داشته باشم

   پاسخ
   • admin_javaneban
    admin_javaneban گفته:

    سلام وقت خوش. لطفا برای دریافت برنامه کودی دقیق با شماره 09133752734 مهندس امیری تماس بگیرید.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.