کارآفرینی گل و گیاه

کارآفرینی پرورش گل و گیاه در گلخانه یا منزل + مشاوره رایگان

امروزه افراد زیادی به فکر کسب درآمد از طریق کارآفرینی با گل و گیاه افتاده اند. اما پا گذاشتن به عرصه بازار پرورش گل و گیاه احتیاج به اطلاعات زیاد و بررسی شرایط حاکم دارد. برای اینکه شما هم یکی از کارآفرینان موفق در این زمینه شوید بهتر است پیش از راه اندازی این کسب و کار در مورد میزان سود آن، هزینه اولیه مورد نیاز برای راه اندازی و چگونگی انتخاب گیاه مناسب بیشتر بدانید. با ما باشید تا در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان به بررسی نحوه و شرایط کارآفرینی با پرورش گل و گیاه در گلخانه بپردازیم:

نکات مهم در کارآفرینی با پرورش گل و گیاه برای کسب درآمد

همه ما در جای جای شهرهای بزرگ یا حاشیه شهرهای مختلف شاهد گلخانه های بزرگ و کوچک بوده ایم. هر کدام از آن ها مشغول پرورش گل ها و گیاهان مختلفی هستند. اگر به بطن کارشان نفوذ کنید و از آن ها در مورد میزان سود و زیانشان بپرسید شاید با کسانی برخورد کنید که از نتیجه کارشان راضی نیستند. چرا که نکات مهمی در راه اندازی یکی کسب و کار و کسب درآمد با کارآفرینی با پرورش گل و گیاه وجود دارد که اگر به آن ها توجه نکنید به سود مورد دلخواهتان نمی رسید:

نکات مهم در کارآفرینی با پرورش گل و گیاه

کارآفرینی با پرورش گل و گیاه را با علاقه شروع کنید

زمانی که تصمیم می گیرید از راه کارآفرینی گل و گیاه و پرورش آن ها کسب درآمد کنید به چشم کاری پاره وقت به آن نگاه نکنید. چرا که گیاهان نیاز دارند برای آن ها وقت بگذارید و یک غفلت ساده باعث از بین رفتن محصولات شما می شود. علاوه بر این برای موفقیت در این کار باید عاشق گیاهان و پرورش آن ها باشید. اگر هیچ علاقه ای به کاشت گیاهان و مراقبت از آن ها ندارید از فکر راه اندازی گلخانه بیرون بیایید.

مشورت با متخصصین را فراموش نکنید

کارآفرینی با پرورش گل و گیاه کار دلچسبی است ولی سختی های خود را نیز دارد. به خاطر داشته باشید که از تخصص مشاورین گل و گیاه استفاده کنید. گاهی فکر می کنید که همه چیز را بررسی کرده اید و می دانید چه کار کنید. اما یک متخصص که دانش این کار را دارد نکاتی به شما می گوید که رعایت آن ها باعث پیشرفت بسیار زیاد در کارتان می شود.

گل و گیاه مناسبی را برای پرورش در گلخانه انتخاب کنید

در راه اندازی یک کسب و کار و کارآفرینی از طریق پرورش گل و گیاه پیدا کردن گیاه مناسب یکی از مراحل بسیار مهم است. به طور کلی هنگام انتخاب گیاه باید به نکات زیر دقت کنید:

 کارآفرینی با پرورش گل و گیاه

 • شرایط جوی شهری که در آن کسب و کار دارید را در نظر بگیرید. چرا که شاید بتوانید یک گل را در گلخانه به درستی پرورش دهید، ولی به دلیل سخت بودن نگهداری از آن مشتری آن را پیدا نمی کنید.
 • علاقه افراد را در نظر بگیرید. مهم است که مشتری های شما از سانسوریا بیشتر خوششان می آید یا کاکتوس یا پتوس.
 • در کنار پرورش گیاهان آپارتمانی مناسب می توانید به کاشت سبزی خوردن، پرورش گوجه فرنگی یا قارچ که از مواد غذایی مهم برای افراد است بپردازید.
 • اگر می توانید بازار فروش خوبی برای گیاهان دارویی پیدا کنید، پرورش آن ها را فراموش نکنید. چرا که این گیاهان مانند کارآفرینی با آلوئه ورا بسیار ایده خوبی است.
 • قبل از کاشت گیاهان به دنبال خریدار و بازار برای گلخانه خود بگردید. به فرشگاه های گل و گیاه و گلخانه ها، گل فروشی ها یا سبزی و میوه فروشی ها سر بزنید و به دنبال مشتری بگردید.
 • اگر در ابتدای کار کارآفرینی گلخانه هستید از کاشت گیاهانی که احتمال حمله آفات گیاهی و قارچ به آن ها زیاد است خودداری کنید.

کارآفرینی با پرورش گل و گیاه چقدر بودجه می خواهد؟

هر کارآفرین گل و گیاهی پیش از اینکه پا در این عرصه بگذارد باید هزینه های راه اندازی و شروع این کار را در نظر بگیرد. چرا که هر کسی برای راه اندازی یک کسب و کار جدید بودجه ای دارد. به طور قطع لازم است هزینه راه اندازی هر کسب و کاری را بداند تا بتواند بودجه خود را با آن مقایسه کرده و سپس تصمیم جدی تری نسبت به شروع کار بگیرد. به همین دلیل در ادامه سعی کرده ایم حداقل بودجه لازم برای کارآفرینی پرورش گل و گیاه را تخمین بزنیم:

بودجه کارآفرینی با پرورش گل و گیاه

خرید یک زمین برای تاسیس گلخانه

هزینه اصلی مربوط به خرید یا اجازه یک زمین برای تاسیس و مجهز کردن یک گلخانه است. باید زمینی را انتخاب کنید که دسترسی خریداران به آن راحت باشد. علاوه بر آن آب مورد نیاز برای آبیاری گیاهان را نیز داشته باشد. اگر در راه اندازی کسب و کار خود جدی هستید و اطلاعات کافی در این زمینه دارید بهتر است برای کارآفرینی گل و گیاه، زمینی با متراژ بالای 200 متر خریداری کنید. چرا که هزینه های یک زمین پایین تر از 200 متر از سود آن بیشتر است و باعث ضرر شما می شود.

خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای کاشت و پرورش گیاهان

هزینه ای که باید برای خرید تجهیزات اولیه تاسیس گلخانه بپردازید را فراموش نکنید. مسقف کردن گلخانه و تجهیز آن به سرویس تهویه هوای مناسب و آبیاری اتوماتیک اولین کاری است که باید برای آن هزینه کنید. پس از آن باید هزینه خرید خاک های مناسب برای کشت، گلدان، کودهای شیمیایی، آفت کش و قارچ کش گیاهان و وسایلی مانند بیلچه را نیز در نظر بگیرید.

تجهیزات کارآفرینی با پرورش گل و گیاه

خرید بذر یا نشاء برای گیاهان

یکی دیگر از هزینه های اولیه برای راه اندازی گلخانه و کارآفرینی از طریق پرورش گل و گیاه، خرید بذر و نشاء برای کاشت است. به طور قطع زمانی که تا اینجای کار پیش آمده اید باید تصمیم خود را نسبت به نوع گیاه گرفته باشید. پس از آن بر اساس نوع گیاه باید بذر یا نشاء آن را خریداری کنید. دقت کنید که از مراکز معتبری خرید کنید. چرا که گاهی کیفیت بذرها یا خاکی که با آن نشاء کرده اند و نحوه مراقبت از آن نامناسب بوده و باعث ضرر شما هنگام برداشت محصول می شود.


خرید انواع حشره کش
خرید انواع کود

کارآفرینی و استخدام نیرو جهت کاشت و مراقبت از گل و گیاه

یکی از کارهایی که شما باید انجام بدهید استخدام نیروی مناسب برای اداره گلخانه تان است. اولین مزیت آن کارآفرینی با پرورش گل و گیاه و راه اندازی یک گلخانه است. با اینکار به کم شدن آمار نیروهای بیکار جامعه کمک کرده اید. از مزیت های دیگر آن نیز این است که با کمک این افراد می توانید مراقبتی 24 ساعته برای گل ها و گیاهان در نظر بگیرید. البته باید به سطح آموزش و دانش این نیروها نیز دقت کنید. اگر اطلاعات کمی در زمینه کاشت و پرورش گیاهان دارند پیش از سپردن گلخانه به آن ها آموزش های لازم را به آن ها بدهید.

5 پاسخها
 1. مهدی وزیری
  مهدی وزیری گفته:

  با سلام در خصوص تولید سبزیجات در گلخانه های شهری مکان مناسبی اماده کرده ام و نیاز مبرم به کارشناس گیاهان برای نحوه نگهداری و مراقبت و رشد گیاه را برنامه ریزی کنند

  پاسخ
 2. محمد رضا
  محمد رضا گفته:

  سلام من توانایی تهیه گلخانه را ندارم میخواستم بپرسم امکان پرورش گیاه در فضای باز هست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.