نگهداری دراسنا کامپکت

روش و شرایط نگهداری گیاه دراسنا کامپکت در خانه

پرورش گل های زیبای آپارتمانی همیشه به زندگی شهرنشینی شادابی خاصی می دهند. یکی از این گلدان های زیبا دراسنا است. اگر شما هم به این گل مقاوم و جمع و جور علاقه دارید تنها کافیست با روش های نگهداری دراسنا کامپکت آشنا شوید تا مدت های طولانی از وجود آن بهره مند شوید. با این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان با ما باشید تا با طرز و شیوه نگهداری از گیاه دراسنا کامپکت آشنا شویم و نحوه پرورش صحیح از این گل را نیز بررسی کنیم:

آشنایی با گل دراسنا کامپکت

زمانی که از گیاه دراسنا کامپکت صحبت می کنیم، از یک گلدان کوچک و مقاوم حرف می زنیم که نمی توانیم از آن به عنوان یک گل مناسب کاشت در باغچه استفاده کنیم. علت آن را در ادامه حتما بیان می کنیم. این گیاه از گونه دراسناها است و به دلیل کوچک بودنش به دنباله اسم آن کامپکت آمده است که معنی لغوی آن فشرده است. زادگاه آن نیز جنگل های گرم و مرطوب جنوب شرقی آفریقاست. ظاهر این گل شبیه ذرت و برگ های کشیده و پهن و بلند آن شبیه برگ های بامبو است و این به دلیل هم خانواده بودنش با این دو گیاه است. با اینکه این گیاه از جمله گیاهان مقاوم است اما نیازهایی دارد که باید هنگام پرورش آن در نظر گرفته شود. با ما باشید تا با هم شرایط نگهداری از گل دراسنا کامپکت را بررسی کنیم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

شرایط نگهداری و پرورش دراسنا کامپکت

هر گیاهی بسته به عواملی مثل زادگاه اصلیش کجاست، شکل ظاهریش چگونه است، حجم ریشه آن چقدر است و چه میزان آب را درون خود ذخیره می کند، شرایط نگهداری خاص خود را دارد. برای همین میزان آبیاری، نیاز به نور آفتاب، ترکیب خاک و دمای مناسب برای آن ها با هم متفاوت است. در ادامه 5 نیاز اصلی و روش نگهداری از گل دراسنا کامپکت را با هم می خوانیم:

نور کافی برای نگهداری دراسنا کامپکت

در بالا اشاره ای کوچک به این مساله کردیم که این گل برای کاشت در باغچه مناسب نیست و بهتر است از آن در آپارتمان و گلخانه مراقبت کنیم. دلیل این مساله نیز این است که سلامتی این گل در مواجهه با نور مستقیم خورشید به خطر می افتد. به طور کلی اگر قرار باشد دراسنا بین محیط تاریک و پر نور یکی را انتخاب کند، اتاق تاریک را ترجیح می دهد. چرا که زمان زنده ماندنش در جاهای تاریک بیشتر است. بنابراین مکان مناسب و نحوه نگهداری درست از گل دراسنا کامپکت به این صورت است که آن را در اتاقی که نور دارد قرار دهید به طوری که از پنجره دور باشد. حتی می توانید در اتاقی تاریک قرار دهید و نیازش به نور را توسط یک مهتابی فلورسنت فراهم کنید.

نور کافی برای نگهداری دراسنا کامپکت

میزان نیاز به آب دراسنا

یکی از دلایل مقاومت این گل، کم بودن نیاز آن به آب است. به همین دلیل است که در محیط هایی مانند سازمان ها و اداره جات که افراد گاهی فراموش می کنند به آن رسیدگی کنند دوام می آورد. البته معنی این حرف این نیست که شما مجاز هستید آن را نادیده بگیرید. طرز نگهداری صحیحی از گل دراسنا کامپکت این است که انگشتتان را در خاک گلدان فرو کنید. اگر احساس کردید ذرات خاک خشک شده اند به گلدان آب بدهید. مطلب دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که آب لوله کشی به دلیل دارا بودن فلوراید و بی کربنات باعث شوری خاک و زرد شدن برگ ها می شود. بنابراین بهتر است از آب جوشیده که کمی آب لیمو در آن ریخته شده باشد استفاده کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

دما و رطوبت مورد نیاز دراسنا

یکی از مزایای این گیاه این است که با دمای مناسب برای زندگی انسان به راحتی کنار می آید. بنابراین همین قدر که دمای ساختمان را برای آسایش خودتان معتدل نگه دارید کافیست. اگر بخواهیم یک عدد به شما بدهیم تا راحت تر دما را تنظیم کنید، آن دمای بین 15 تا 25 درجه است. همچنین شرایط نگهداری از گیاه دراسنا کامپکت ایجاب می کند که رطوبت 40 درصد را برای آن فراهم کنید. این مقدار در روزهای معتدل و نه چندان گرم سال خود به خود در محیط خانه ایجاد می شود. اما در روزهای گرم تابستان که میزان تبخیر آب زیاد است و هوا خشک است، شاید لازم باشد رطوبت مورد نیاز آن را با تبخیر کردن آب مهیا کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز دراسنا

خاک مناسب برای نگهداری دراسنا کامپکت

ترکیب خاک گیاهان باید بر اساس میزان نیاز آن ها به آب و مواد مغذی باشد. از آنجایی که آب زیاد باعث آسیب به ریشه و گیاه می شود و خاک بسیار غنی نیز گیاه را می سوزاند بهتر است از خاکی که زهکشی شده باشد و مواد مغذی کمی داشته باشد استفاده کنید. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان از خاک برگ استفاده نکنید. چرا که به مرور زمان حرارت خاک را بالا می برد و باعث سوختن و آسیب جدی به ریشه می شود. بهترین روش برای نگهداری دراسنا کامپکت در خاک مناسب، این است که خاک باغچه را با میزان زیادی شن و ماسه مخلوط کنید که هم آب را عبور دهد و هم از میزان سنگین بودن خاک کاسته شود. زهکشی منظم خاک و ایجاد کردن یک سوراخ ته گلدانتان را فراموش نکنید.

میزان نیاز به کود و مواد مغذی

طبق آنچه در مورد خاک این گل گفته شد، برای دراسنا کامپکت نباید از خاک های سنگین استفاده کرد. همین امر باعث می شود مواد مغذی کمتری از خاک دریافت کند. بنابراین لازم است مواد مورد نیاز آن را از طریق کودهای شیمیایی تامین کنیم. علاوه بر این دراسنا سازگاری خوبی با کودهای پودری و جامد ندارد. چرا که باعث سوختگی برگ های آن می شود. بنابراین از دادن آن ها به این گیاه جدا خودداری کنید. بهترین روش تقویت آن با کودهای مایع هیومیک اسید است. میزان استفاده از آن برای نگهداری گل دراسنا کامپکت نیز ماهی یکبار است.

کود و مواد مغذی برای دراسنا کامپکت

چگونگی تکثیر گل دراسنا کامپکت

تکثیر و پرورش گیاهان با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود. همه افراد به دنبال سریع ترین و مناسب ترین روش برای تکثیر گیاه خود هستند. تکثیر و نگهداری از گیاه دراسنا کامپکت نیز به روش های مختلفی مانند پرورش قلمه و چیپسی کردن ساقه انجام می شود. اما بهترین روش همان استفاده از ساقه گیاه است. در این روش لازم است یک ساقه از دراسنا کامپکت را ببرید و برگ های آن را از ساقه جدا کنید. ساقه را به صورت افقی روی خاک بگذارید و کمی فشار دهید تا در خاک فرو برود. پس از آب دادن به خاک روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت کافی برای رشد به گیاه برسد.

چگونگی تکثیر گل دراسنا کامپکت

مشورت با مشاوران هنگام بروز مشکل هنگام نگهداری دراسنا کامپکت

بسیاری از افراد هنگام نگهداری از گل دراسنا کامپکت با مشکلاتی مواجه می شوند که نمی توانند دلیل بروز آن را حدس زده و راهکارهای مناسب برای حل آن را به کار ببرند. در چنین شرایطی می توانید با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. . همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این مرکز استفاده کنید و از کارشناسان بخواهید برای بررسی شرایط گلدان در منزلتان حضور پیدا کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
12 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. بله بامبو هم داریم. در قسمت فروشگاه در بخش انواع کود می توانید قطره بامبو را خریداری کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.