بیماری های گل سیکلامن

علت بیماری های گل سیکلامن + آموزش نحوه درمان مشکلات

شناخت علت و بررسی راه های درمان مشکلات و بیماری های گل سیکلامن امری مشکل برای کسانی شده است که از این گیاه در ساختمان مراقبت می کنند. چرا که سیکلامن جزء گیاهان حساس است و به نسبت سایر گل های آپارتمانی، نگهداری از آن نیز سخت است. از آنجایی که هنگام مراقبت و تکثیر سیکلامن مهم است که علت زرد و خشک شدن برگ های سیکلامن و راه های درمان آفات و بیماری های قارچی، ریزش، پژمردگی و گل ندادن آن را بدانیم، به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان را مطالعه بفرمایید.

مشکلات و بیماری های گل سیکلامن

سیکلامن ها گیاهان گلداری هستند که در مناطق معتدل و پر باران مانند شهرهای شمالی رشد کرده اند. بنابراین به رطوبت زیاد، هوای خنک و تازه و نور غیر مستقیم علاقه زیادی دارند. پیش از اینکه به بررسی مشکلات گیاه سیکلامن بپردازیم، باید سعی کنید گیاه خود را بهتر بشناسید. سیکلامن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها فصل گلدهی و زمان استراحت متفاوتی دارند. نحوه نگهداری از سیکلامن نیز کاملا به این زمان ها بستگی دارد و میزان آبیاری، نور آفتاب و کوددهی به گیاه در زمان گلدهی و استراحت با هم متفاوت است.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

برخی از انواع سیکلامن ها در تابستان و پاییز گل می دهند، بنابراین دوره استراحت آن ها زمستان است. اما زمان گلدهی برخی دیگر زمستان و بهار و در تابستان استراحت می کنند. علت بیشتر بیماری های گل سیکلامن نیز نشناختن زمان استراحت و گلدهی، و عدم توجه به نیازهای آن ها در این فصول است. در ادامه این مطلب سعی کرده ایم مشکلات و بیماری های رایج و آفات گیاهی این گیاه را بررسی و راه های درمان آن ها را نیز معرفی کنیم:

دلیل زرد شدن برگ های سیکلامن

اگر می خواهید بدانید علت زرد شدن برگ های گل سیکلامن چیست باید ابتدا بدانید این گیاه به خاکی نیاز دارد که پی اچ آن کمتر از 7 باشد. علاوه بر این نور مستقیم خورشید همراه با خشک نگه داشتن خاک در مدت زمان طولانی باعث بیماری های مختلف گل سیکلامن از جمله زرد شدن برگ ها می شود. البته کمبود مواد غذایی نیز مانند، پی اچ بالای خاک و آفتاب زیاد و آبیاری کم باعث بروز این مشکل می شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

ریزش برگ سیکلامن

ریزش برگ ها در زمان استراحت گل امری طبیعی است. اما این ریزش اگر در زمان گلدهی باشد نشان از بیماری های گل سیکلامن است. دلیل آن نیز هوای بسیار گرم یا بسیار سرد، میزان کود زیاد و آبیاری کم است. بهتر است دمای اتاق را برای سیکلامن بین 13 تا 18 درجه نگه دارید و از کودهای شیمیایی رقیق برای آن استفاده کنید.

علت خشک شدن و سوختن برگ های گل سیکلامن

سیکلامن از نور خورشید مستقیم خوشش نمی آید. بنابراین علاوه بر اینکه در زمان استراحت باید در جای کم نورتر قرار بگیرد، در فصل گلدهی نیز باید نور غیر مستقیم خورشید دریافت کند. چرا که باعث بیماری های مختلف گل سیکلامن می شود. البته بروز برخی از آفات گیاهی سیکلامن نیز باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند.

علت پژمردگی گل سیکلامن

یکی از علت های پژمردگی گیاه سیکلامن وجود نمک در خاک است. به این معنی که خاک گیاه از ابتدا شور بوده است یا با مرور زمان و بی کیفیت بودن آب و جمع شدن املاح در خاک خاک شور شده است. البته دمای بالای هوا و کم بودن اکسیژن و تاریک بودن محیط در زمان گلدهی، باعث بروز این سری از مشکلات و بیماری های گل سیکلامن می شوند.

ریختن و پژمردگی برگ سیکلامن

بیماری های لکه سفید روی برگ گل سیکلامن

بروز لکه های سفید روی برگ های سیکلامن نیز یکی دیگر از مشکلات این گل است. به طور کلی ریختن آب روی برگ های این گل، زمانی که زیر نور خورشید هستند باعث بروز بیماری های لکه برگی گل سیکلامن می شود. اگر این لکه ها سفید باشند باید بدانید آبی که روی برگ ها ریخته است آهک بالایی داشته است و این مشکل را به وجود آورده است.

علت بیماری های پوسیدگی طوقه گل سیکلامن

پوسیدگی طوقه این گیاه به دلیل بالا بودن رطوبت و میزان آبیاری زیاد است. این مشکل در روزهای سرد سال بیشتر رخ می دهد. آبیاری زیاد برای این گل چندان مناسب نیست و باعث بروز بیماری های مختلف گل سیکلامن می شود. به طور کل پیاز سیکلامن آب بسیار زیادی درون خود ذخیره می کند. بنابراین پیش از آبیاری باید یک بند انگشت خود را در خاک فرو کنید و اگر خشک بود به آن آب بدهید.

علت پوسیدگی طوقه گل سیکلامن

تاخیر گلدهی

یکی دیگر از بیماری های گل سیکلامن، توقف گلدهی آن است. گل ندادن گیاه در فصل گلدهی به عوامل مختلفی بستگی دارد. ممکن است در فصل خواب گیاه، به خوبی از آن مراقبت نکرده باشیم یا در فصل گلدهی به میزان کم یا زیادی از کودهای گلدهی برای آن استفاده کرده باشیم. گرم و سرد بودن هوا و نور ناکافی نیز از دلایل بروز این مشکلات است.

طویل شدن دم برگ و دم گل

بلند شدن بیش از حد دمبرگ یا دم گل، یکی دیگر از مشکلات رایج گیاه سیکلامن است. هوای بیش از حد ساختمان یکی از دلایل بروز این مشکل است. کمبود مواد مغذی در زمان گلدهی گیاه نیز از دیگر دلایل آن محسوب می شود. محیط کم نور و دریافت نکردن نور مناسب خورشید نیز از نیازهایی است که اگر نادیده گرفته شود باعث بروز این بیماری می شود.

بیماری های کوچک شدن گل های سیکلامن

زمانی پیش می آید که گل ها یا برگ های گیاه، کوچک می مانند و رشد نمی کنند. این سری از بیماری های گل سیکلامن بیشتر به دلیل دمای بالای محیط اتفاق می افتد. همچنین ممکن است سیکلامن کمبود اکسیژن نیز داشته باشد. علاوه بر این افراط در استفاده از کودهای شیمیایی نیز علت بروز این مشکل در گلدان سیکلامن است.

سوختن و زرد شدن برگ سیکلامن

بیماری های قارچی گل سیکلامن و قهوه ای شدن ساقه و برگ

بیماری های قارچی که در اثر رطوبت بالا و آبیاری زیاد به وجود می آید، در سیکلامن بسیار کم هستند. اما علائم این نوع از بیماری های گل سیکلامن، قهوه ای شدن برگ و ساقه گیاه است. برای درمان آن نیز باید از انواع قارچ کش های گیاهان استفاده کرد. یکی از این قارچ کش ها، مانکوزب است.

آفات گیاهی

آفات گیاهی همیشه یکی از مشکلات رایج و آزار دهنده در گلدان هایی است که افراد در خانه از آن ها مراقبت می کنند. این حشرات که معمولا بسیار ریز هستند، از ساقه، برگ و ریشه گیاه تغذیه می کنند و علاوه بر صدمه به آن ها به صورت مستقیم، با تغذیه از مواد مغذی گیاه، باعث ضعیف شدن، عدم رشد و تغییرات ظاهری گیاهان می شوند. آفات گیاهی رایج در گلدان سیکلامن عبارتند از:

 • کنه ها که باعث ضعیف و سیاه شدن ساقه های گل و پژمرده و چروک شدن برگ های سیکلامن می شوند.
 • تریپس ها که باعث ضعیف شدن و تغییر رنگ و شکل برگ ها می شوند.
 • نماتدهای که به ریشه حمله می کنند و باعث ریز شدن گل و برگ ها، عدم رشد آن ها و مرگ تدریجی گیاه می شوند.

آفات گیاهی گل سیکلامن

برای درمان مناسب برای این سری از بیماری های گل سیکلامن، ابتدا باید گلدان آفت زده را از سایر گلدان ها جدام کنیم. پس از آن بخش هایی از گیاه را که به آفت مبتلا شده است را در صورت آسیب دیدگی شدید جدا کنیم و بقایای آفات را از گیاه با استفاده از محلول های آب و الکل و آب و محلول های شیمیایی پاک کنیم. پس از آن باید گیاه را سمپاشی کنیم. برای این کار می توانیم از حشره کش های مخصوص گیاهان استفاده کنیم. برای خرید می توانید به صفحه فروشگاه اینترنتی جوانه بان مراجعه کنید.

درمان بیماری های گل سیکلامن با کمک متخصصین گل و گیاه

اگر نتوانستید علت و راه درمان بیماری های گل سیکلامن را پیدا کنید، بهترین کار این است که از یکی فرد متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید. امروزه مشاورین آنلاین گل و گیاه زیادی هستند که می توانند به شما در این موارد کمک کنند. شما می توانید با تماس و گفتگو با مهندسان کشاورزی داروخانه گیاهپزشکی نارنج اسپادانا هم مشکلات و بیماریهای گیاهان خود را بدانید. همچنین این داروخانه نسخه ی مورد نیاز گیاه شما که شامل انواع کود، قارچ کش و سموم است معرفی، تهیه و ارسال می کنند. بنابراین شما می توانید برای دریافت نسخه و خرید محصولات مورد نیاز با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
3 پاسخها
 1. کچویی
  کچویی گفته:

  سلام وقت بخیر با مشاور شما سرکار خانم قاسمی تونستم مشکل آفات گلم رو برطرف کنم خداخیرشون بده ممنون از شما بابت سایت خوبی که دارید

  پاسخ
 2. صفاریان
  صفاریان گفته:

  سلام وقت بخیر با اینکه من همه شرایط نگهدارشو رعایت کردم و میکنم با این حال برگ های گیاهم زرد شده و داره از بین میره میشه کمک کنید!!!!!

  پاسخ
 3. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام گل سیکلامن من یه حالت قارچی گرفته قارچ کشی که معرفی کردید داخل سایت موجودی دارید؟ و اینکه چند روزه به دستم میرسه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.