ساخت تراریوم کاکتوس

مراحل ساخت تراریوم کاکتوس(چگونه تراریوم بسازیم)

امروزه کاکتوس به عنوان یکی از گل های آپارتمانی محسوب می شود. همراه با به وجود آمدن تراریوم ها و استفاده از این گل ها در باغ های شیشه ای، ساخت تراریوم کاکتوس نیز به سرعت گسترش پیدا کرد. آموزش ساخت تراریوم کاکتوس در منزل به شما کمک می کند تنوعی در گلدان های کاکتوس خود ایجاد کنید و باغ های شیشه ای کاکتوس زیبایی بسازید. در این مقاله از سایت مشاوره گل و گیاه جوانه بان به شما آموزش می دهیم چگونه تراریوم کاکتوس بسازیم؟

معرفی کاکتوس ها

برای اینکه تراریوم های با کیفیتی بسازید، بهتر است با کاکتوس ها بیشتر آشنا شوید. این گیاهان در اصل در بیابان های آمریکا پدید آمدند و کم کم نوع غیر بومی و گلخانه ای آن ها به جاهای مختلف جهان منتقل شدند. کاکتوس ها از دسته میخک سانان هستند. این گیاهان گوشتی خاردار، یا برگ های بسیار ریز و کوچکی دارند یا اصلا بر گ ندارند. ریشه های بسیار قوی آن ها در فصل های پر باران سال به مقداری آب ذخیره می کنند که در هنگام خشک سالی و روزهای گرم سال، نیازشان به آب را بر طرف کنند. برای ساخت تراریوم کاکتوس بهتر است با انواع مختلف آن ها آشنا شوید:

معرفی کاکتوس

[av_b

انواع کاکتوس ها

کاکتوس ها به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند که برای آموزش ساخت تراریوم شناخت نسبی آن ها لازم است. این دسته بندی به گونه ای انجام شده است که با نگاه به ظاهر کاکتوس ها می توان به نوع آن ها پی برد. هر کدام از آن ها نیز شیوه های نگهداری خاصی از نظر میزان نیاز به نور، آب و کود دارند. در زیر به اختصار به معرفی این دسته ها می پردازیم:

کاکتوس های بالشتی:این گونه کاکتوس ها از ساقه های کوتاه و گرد تشکیل شده اند. این ساقه ها برگ های گرد و کوچک دارند. میوه این گیاهان معمولا به رنگ نارنجی و قرمز است. انواع این کاکتوس ها علاوه بر تحمل گرما، برای هواهای سرد نیز مناسب هستند.

کاکتوس های گل سرخی:متفاوت ترین کاکتوس ها از لحاظ ظاهری گل سرخی ها هستند. این گیاهان دارای برگ های بزرگ و بلند شبیه شاخ و ساقه های خاردار هستند. گل های این کاکتوس ها شبیه گل سرخ است.

کاکتوس واران:اکثر کاکتوس هایی که اکنون مشاهده می کنید مربوط به این دسته هستند. همانطور که مشاهده می شود این نوع از کاکتوس ها کاملا بدون برگ هستند و با خارهای زیادی پوشیده شده اند.

انجیری واران: این نوع از کاکتوس ها معمولا تخمک هایی دارند که از آن ها ساقه هایی به شکل زبانه هایی رشد می کند که خارهای بسیار ریزی دارند. این گیاهان برگ هایی دارند که رشد چندانی ندارند و می ریزند.

انواع کاکتوس

مزایای ساخت تراریوم کاکتوس ها

بر خلاف آنچه به نظر می رسد کاکتوس ها ویژگی ها و خواص زیادی دارند که ساخت تراریوم کاکتوس علاوه بر دارا بودن تمام این ویژگی ها، زیبایی دوچندانی نیز دارند. در ادامه به طور مختصر به بررسی ویژگی آن ها می پردازیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

 • این گیاهان عمر نسبتا طولانی تری دارند و کمتر از سایر گل های آپارتمانی آفت زده می شوند.
 • برخی از انواع کاکتوس ها مانند اپونیا به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها خاصیت ضد سرطانی دارند.
 • نسبت به سایر گل ها به آب، نگهداری کمتری نیاز دارند. بنابراین نگهداری از تراریوم آن ها نیز راحت تر است.
 • به دلیل مقاومت بالایشان در محیط گرم و خشک آپارتمان ها به راحتی به حیات خود ادامه می دهند.
 • به دلیل ساختار و شکل گیاه احتیاج به هرس ندارند.
 • نگهداری آن ها در خانه مانند تمام گیاهان آتیتیتیآپارتمانی باعث تلطیف محیط و شادابی می شوند.
 • با کم کردن میزان دی اکسید کربن موجود در هوا، باعث سالم ماندن هوای داخل ساختمان می شوند.
 • میزان خشکی هوا را تا حد بالایی کم می کنند.

نحوه ساخت تراریوم کاکتوس

طرز ساخت تراریوم کاکتوس در منزل اگرچه راحت به نظر می رسد، اما در واقع کار پیچیده ای است. اگرچه روش ساخت تراریوم کاکتوس مانند سایر تراریوم های در باز است، اما برای ساختشان باید به موارد زیر دقت کنیم:

ظرف مناسب ساخت تراریوم

برای ساخت تراریوم کاکتوس معمولا از ظروف شیشه ای در باز استفاده می کنند. این به این دلیل است که ظروف در بسته رطوبت بیشتری در خود نگه می دارند و برای گیاهان آپارتمانی که به میزان آب بیشتری نیاز دارند مناسب هستند. کاکتوس ها اگر در ظروف در بسته قرار بگیرند خراب می شوند.

ظرف مناسب کاکتوس

کاکتوس های مناسب برای یک تراریوم

طریقه صحیح ساخت تراریوم کاکتوس این است که درون یک ظرف، از کاکتوس های همسان، که نگهداری آن ها یکسان است استفاده شود. پس باید به این نکته دقت کنید که بر خلاف آنچه به نظر می رسد نمی توان هر کاکتوس از هر نوعی را کنار هم قرار داد. این به دلیل میزان آب و آفتاب مورد نیاز و تحمل هوای گرم و سر هر کدام از آن هاست.

خاک مورد نیاز برای ساخت تراریوم کاکتوس

خاک تراریوم از چند لایه تشکیل شده است:

 • لایه اول سنگریزه برای تنفس خاک و زهکشی.
 • لایه دوم پودر زغال برای مقابله با باکتری ها و میکروب ها و پاکیزه نگه داشتن محیط تراریوم.
 • لایه سوم خاک گلدان که باید از بهترین نوع آن انتخاب شود.
 • لایه چهارم خزه که برای جلوگیری از پر شدن حفره های درون خاک و زیبایی بیشتر به کار می رود.

خاک تراریوم کاکتوس

تمامی این چهار لایه باید استریلیزه باشند. برای این منظور یا از مدل های بسته بندی شده استفاده کنید و یا توسط سم قارچ کش آن ها را ضد عفونی کنید.

آموزش ساخت تراریوم با کاکتوس

اکنون به مهمترین مرحله از ساخت تراریوم کاکتوس رسیدیم. چراکه کاشت گیاهان در ظروف شیشه ای تخصصی ترین مرحله از آموزش ساخت تراریوم  است. بنابراین پیشنهاد می شود اگر در این زمینه به کوچکترین مشکلی برخورد کردید می توانید با مراجعه به مراکزی که مشاورهآنلاین گل و گیاه(لینک به مقاله مشاوره مجازی گل و گیاه) می دهند، نسبت به حل آن ها اقدام کنید. مراحل ساخت تراریوم کاکتوس به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا ظرف مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس آن را کاملا با آب و صابون بشویید و کاملا خشک کنید.
 • در این مرحله از ساخت تراریوم باید توسط یک بیلچه لایه های خاک را مرحله به مرحله و به اندازه دقیق درون ظرف بریزید. در ساخت تراریوم کاکتوس با شن رنگی جای خزه می توان از شن های رنگی استفاده کرد.
 • کاکتوس ها را از گلدان در آورده و خاک اضافی آن ها را بگیرید. همچنین مطمئن شوید که ریشه آفت و حشره ای نداشته باشد.
 • حفره هایی در خاک ایجاد کنید و ریشه های کاکتوس ها را به طور کامل دررون آن قرار دهید و دور آن را صاف کنید.
 • سطح خاک را توسط یک اسپری آب خیس کنید و در ظرف را برای یک روز ببندید یا با سلفون بپوشانید.
 • پس از گذشت 24 ساعت باید در ظرف شیشه ای باز شود.

آموزش ساخت تراریوم کاکتوس

مشاوره با متخصصین ساخت تراریوم کاکتوس

هنگام ساخت یک تراریوم کاکتوس ممکن است در هر کدام از مراحل به مشکلات یا سوالات برخورد کنید که نیاز داشته باشید با یک متخصص با تجربه در این زمینه مشورت کنید. چرا که اگر هر کدام از مراحل بدون نقص انجام نشود ممکن است گیاه شما در همان روزهای اول خشک شود یا عمر بسیار کوتاهی داشته باشد. بنابراین شما عزیزان می توانید با متخصصین گل و گیاه جوانه بان تماس بگیرید و در رابطه با مشکلات پیش آمده در هر کدام از مراحل ساخت، از آن ها مشاوره بگیرید. متخصصان این مرکز کلیه پرسش های شما در زمینه پرورش گل و گیاه آپارتمانی و تراریوم را پاسخ می دهند. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

2 پاسخها
 1. هانیه ترکیان
  هانیه ترکیان گفته:

  سلام من کاشتم ولی اولش کاکتوسم بی حال و خراب شد ولی با متخصصان خوب سایت شما در میون گذاشتم اون ها منو راهنمایی کردن دوباره جون گرفت.ولی خیلی خوشگله این تراریوم ها برای خونه.مرسی از شما و متخصصانتون🌷

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. خیلی خوشحال هستیم که تونستیم به شما کمک کنیم. هدف ما همین است

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.