شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه

شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه و مراقبت از آنشرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه مهمترین رکن در ماندگاری این گیاه جداب است. سانسوریا یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که انواع مختلفی دارد. درست است که نگهداری آن ها شبیه هم است، اما تفاوت های کوچکی نیز با هم دارند. به طور مثال شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه و نحوه تکثیر آن نکته های بسیار ریزی دارد که باعث این تفاوت می شود. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان طریقه مراقبت از سانسوریا پاکوتاه، خواص، بیماری های و علت رشد نکردن آن ها را توضیح می دهیم. اگر شما نیز علاقه خاصی به این گیاهان مقاوم آپارتمانی کوچک دارید با ما همراه باشید.

آشنایی با سانسوریا پاکوتاه

اولین چیزی که با بردن نام سانسوریا به یاد آن می افتیم مقاومت بالای این گیاهان در شرایط آب و هوایی مختلف است. همین امر نیز باعث محبوبیت زیاد آن شده است. صد البته که زیبایی و تنوع این گیاهان در شکل و رنگ از عوامل مهم و تاثیر گذار پر طرفدار بودن آن ها محسوب می شود. سانسوریا انواع مختلفی دارد که در اندازه های مختلف ظاهر شده اند. علاوه بر آن نوع ابلق آن با وجود نوار طلایی رنگ زیبایی در اطراف برگ ها، شهرت خاصی پیدا کرده است. به همین دلیل است که قیمت سانسوریا پاکوتاه ابلق کمی بیشتر است.همانطور که در عکس سانسوریا پاکوتاه مشاهده می کنید، این گیاه از نظر اندازه یکی از کوچکترین این گیاهان است که ارتفاعی کم با برگ های پهن دارد و زیباترین آن ها نوع ابلقشان است. شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه نیز کار دشواری به نظر نمی رسد.

خواص گل سانسوریا پاکوتاه

به طور قطع نگه داشتن حتی یک گل کوچک در منزل می تواند روی روحیه و هوای منزل شما تاثیر مثبتی بگذارد. مانند نگهداری و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی در منزل، نگهداری و مراقبت از سانسوریا پاکوتاه نیز خواص و فواید بسیاری به دنبال خواهد داشت. در ادامه تنها به بیان خلاصه چند مورد از آن ها می پردازیم:

 • بالا رفتن اعتماد به نفس: به دنبال فراهم کردن شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه و کمک با آن در رشد و زنده ماندن، اعتماد به نفس شما نیز بالا می رود.
 • پاکسازی هوای محیط:این گیاهان هوای اتاق شما را تصفیه کرده و با جذب دی اکسید کربن و منتشر کردن اکسیژن، از آلودگی های محیطی می کاهند.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

 • کاهش بیماری های روحی: گیاهانی مانند سانسوریا پاکوتاه بلک به دنبال خود آرامش به همراه می آورند و شما را از بسیاری از بیماری های روحی مانند استرس و اضطراب دور می کنند.
 • مرطوب ساختن هوا: سانسوریا با مرطوب کردن محیط و کم کردن خشکی هوا، علاوه بر بهبود شرایط تنفسی شما، به سالم ماندن پوست شما نیز کمک می کند.

شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه

روش نگهداری از سانسوریا پاکوتاه کار چندان پیچیده ای نیست. اما همانطور که هر گیاهی نکاتی طلایی برای نگهداری دارد، بهتر است با یادگیری این مسائل در مورد این گیاه نیز، به بهبود شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه کمک کنید تا گلدانی سالم تر، با نشاط تر و زیباتر داشته باشید. برای مشاوره در زمینه مراقبت از سانسوریا پاکوتاه نیز می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید. در ادامه به توضیح چند نمونه از موارد مورد نیاز این گیاه می پردازیم:

آبیاری سانسوریا پاکوتاه

مقاومت این گیاه در برابر کم آبی بسیار است. در واقع بهتر است بگوییم کم آبی را به آبیاری زیاد ترجیح می دهد. بنابراین بهترین شرایط برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه این است که هنگام خشک شدن خاک گیاه به آن آب بدهید. اگر به دنبال راه بهتری برای آب دادن به آن هستید، در تابستان یک یا دو بار در هفته و در فصل های سرد دو هفته یکبار آبیاری برای این گیاه کافیست. در صورتی که از این مقدار بیشتر شود ریشه گیاه می گندد و در نتیجه گیاه پژمرده می شود.

تکثیر سانسوریا پاکوتاه در آب

دمای مناسب برای نگهداری از سانسوریا پاکوتاه

درست است که طریقه مراقبت از سانسوریا پاکوتاه راحت است و این گیاه جزء مقاوم ترین گل و گیاهان آپارتمانی محسوب می شوند، اما باید بدانید که اگر دمای ساختمان برای آن ها مناسب نباشد سانسوریا از بین می رود. ازشرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه این است که دمای اتاق را از 16 تا 24 درجه نگه دارید. هرچند این گیاهان سرمای 10 درجه را نیز می توانند تحمل کنند، اما مسلما این دما می تواند باعث رشد نکردن سانسوریا شود.

میزان نور مناسب برای مراقبت از سانسوریا پاکوتاه

میزان نور مناسب برای مراقبت از سانسوریا پاکوتاه و تامین آن حساسیت ویژه ای دارد. در برآورده کردن نیاز این گیاه به نور خورشید باید حد تعادل را رعایت کنید. این به این معنی است که هم نور مستقیم خورشید مطابق میلش نیست و هم کم نوری و سایه. بنابراین یکی از شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه این است که آن را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید که هم تغذیه بهتر داشته باشد و نقوش زیبای روی برگ ها حفظ شود و هم برگ های آن در اثر نور خورشید نسوزد.

مراقبت از سانسوریا پاکوتاه

خاک مناسب سانسوریا پاکوتاه

خاک مناسب سانسوریا پاکوتاه یکی از رکن های نگهداری از آن است. از آنجایی که آب زیاد به ریشه این گیاه ضرر می رساند و باعث پوسیدن و گندیدن گیاه می شود، بهترین شرایط برای نگهداری سانسوریا پا کوتاه استفاده از خاکی است که کاملا زهکشی شده باشد. بهترین ترکیب برای خاک این گیاهان ترکیب ماسه، خاک رس و مواد آلی است. همچنین می توانید از خاک برگ نیز برای این ترکیب استفاده کنید.

تکثیر سانسوریا پاکوتاه

تکثیر سانسوریا پاکوتاه روش های مختلفی دارد. شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه به گونیه ای است که تکثیرش مانند سایر انواع سانسوریا، به سه صورت انجام می شود. تکثیر سانسوریا پاک.تاه در آب، در خاک و کاشت پاجوش یا ریزوم گیاه. در ادامه به طور مختصر به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم:

تکثیر سانسوریا پاکوتاه در آب

نکثیر سانسوریا پاکوتاه در آب یکی از حساس ترین روش های تکثیر این گیاه است. به طور کلی تکثیر سانسوریا ابلق در آب توصیه نمی شود. به همین دلیل در ابتدای توضیح این روش به شما توصیه می کنیم که اگر گیاه شما از نوع ابلق است، تکثیر از این روش را کنار بگذارید و روش های دیگر را تجربه کنید. زیرا با استفاده از این روش دو رنگ بودن گیاه از بین می رود. در این روش پس از قلمه گیری از برگ گیاه، مقداری قارچ کش را با یک ظرف آب مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم قلمه در آب بماند تا ریشه بزند. سعی کنید برگ هایی که برای قلمه انتخاب می کنید علاوه بر سالم بودن، به اندازه کافی بزرگ و جوان باشند تا گیاه جدید شما سالم تر باشد.

تکثیر سانسوریا پاکوتاه

تکثیر سانسوریا پاکوتاه در خاک

تکثیر سانسوریا پاکوتاه در خاک باید گام به گام انجام شود. برای استفاده از این روش پس از قلمه گیری و جداسازی یک یا چند برگ سالم و جوان از سانسوریا، باید آن ها را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید. پس از چند روز کنار گذاشتن قلمه ها و پینه بستن آن ها، قلمه ها آماده کاشت در گلدان هستند. بهترین شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه را برای گیاهی که تازه در گلدان کاشته اید فراهم کنید. زیرا در این مرحله به دلیل کامل نبودن ریشه، گیاه به سادگی پژمرده می شود.

استفاده از پاجوش سانسوریا پاکوتاه

استفاده از پاجوش سانسوریا پاکوتاه یکی از راه های تکثیر آن است. پاجوش ها یا ریزوم های سانسوریا پاکوتاه برگ های کوچکی هستند که کنار ریشه اصلی شروع به رشد می کنند و می تواند از آن ها برای تهیه گلدانی جدید استفاده کرد. برای استفاده از این روش باید شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه را کاملا بررسی کنید تا پاجوش ها در زمان معین رشد کنند. سپس آن ها را با دقت از ریشه اصلی جدا کرده و در گلدان جدیدی که خاک آن را کاملا زهکشی کرده اید بکارید.

خواص گل سانسوریا پاکوتاه

بیماری های سانسوریا پاکوتاه

بیماری های سانسوریا پاکوتاه انواع مختلفی دارد. به غیر از حجوم آفت ها و صدمه زدن به برگ، ساقه و ریشه سانسوریا پاکوتاه، بیماری های دیگری نیز هستند که به دلایل مختلف بروز پیدا می کنند. چنانچه شرایط نگهداری سانسوریا پا کوتاه مناسب نباشد و علایم بروز بیماری نادیده گرفته شود، گیاه به طور کامل از بین می رود. در زیر به ذکر دلایل دو مورد از علایم بیماری این گیاهان اشاره می کنیم:

زرد شدن برگهای سانسوریا پاکوتاه

 زرد شدن برگهای سانسوریا پاکوتاه و ترک خورد برگ سانسوریا یکی از علایمی است که باید جدی گرفته شود. این مساله ممکن است برگرفته از مناسب نبودن شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه بوده و نشان نیاز گیاه به آفتاب بیشتر باشد. در این مواقع لازم است گیاه را جلوی پنجره ای قرار دهید که نور بیشتری دریافت کند.

طریقه مراقبت از سانسوریا پاکوتاه

علت رشد نکردن سانسوریا پاکوتاه

علت رشد نکردن سانسوریا پاکوتاه یکی از مواردی است که باعث جلوگیری از تکثیر گیاه می شود و خود نشانه ای برای مساعد نبودن شرایط نگهداری از سانسوریا پاکوتاه محسوب می شود. برای حل این مشکل بهتر است گلدان خود را که احتمالا برای ریشه گیاه بزرگ است، کوچکتر کنید و ریشه آن را تقویت کنید.

مرکز معتبر برای درمان گل و گیاه آپارتمانی

اگر در هر صورتی نتوانستید شرایط مناسب نگهداری از سانسوریا پاکوتاه را فراهم کرده و بیماری های مربوط به آن را درمان کنید لازم است به یکی از مراکز پرورش گل و گیاه مراجعه کرده و از آن ها در درمان آن ها کمک بخواهید. اما از آنجا که مراجعه حضوری در هر شرایطی امکان پذیر نیست، می توانید از خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاه استفاده کنید. به همین منظور متخصصین گل و گیاه جوانه بان آماده خدمت رسانی و مشاوره به شما عزیزان در زمینه درمان بیماری ها، راهنمایی در استفاده از آفت کش ها و ارائه بهترین روش برای نگهداری از سانسوریا و سایر گیاهان آپارتمانی هستند.

برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
16 پاسخها
 1. مریم شیر علی
  مریم شیر علی گفته:

  سلام خیلی توضیحات خوبی بود.گیاهانم داشتن نابود میشدن ولی با راهنمایی متخصصان خوب شما دوباره به حالت قبل برگشتن

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از نظرات مثبت شما. این باعث افتخار برای ماست که گیاهان شما را دوباره باطراوت کرده ایم

   پاسخ
 2. مونا خادمی
  مونا خادمی گفته:

  سانسوریا گیاهی واقعا زیباست و مراقبت ویژه ای هم نیاز داره ممنون از راهنمایی های خوب شما

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. ممنون از انرژی مثبتی که به ما می دهید. در مورد هر موضوعی در ارتباط با گل و گیاه می توانید پیشنهاد دهید تا برای آن مطلب آموزشی تهیه کنیم

   پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام میخواستم یه تشکر از مشاوره هاتون بکنم .عالی بود مشاورشون. فقط اینکه یه کودی بهم گفتن بخرم میخواستم ببینم شما موجودی دارید ازش؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام لطفا برای مشاوره به واتس اپ 09902916293 پیام دهید. از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر خانم مهندس حاتمی کارشناس جوانه بان پاسخگو هستند. ممنون

   پاسخ
 4. Me
  Me گفته:

  سلام من ی سانسوریا پا کوتاه دارم توی اتاقم اما اتاقم جوریه ک پنجره نداره و افتاب گیر نیست ایا باید جای گلدون رو عوض کنم ؟؟

  پاسخ
 5. عسل
  عسل گفته:

  گیاه سانسوریا Futura Robusta دارم و شنیدم برای حیواناتی خانگی سمی هست اگر در دسترسش نباشه و تماس نداشته باهاش مشکلی نیست؟ و اینکه چند سانت رشد میکنن ؟ با تشکر از مطلب خوبتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.