کوددهی مرکبات

کوددهی مرکبات در زمستان، پاییز و تابستان+مراحل کوددهی

ریشه مرکبات بسیار کم‌عمق است. این گیاهان، تا زمانی که زهکشی مناسب باشد، در انواع مختلفی از خاک‌‌ها رشد می‌کنند.اما به هرحال هر خاکی از نظر مواد غذایی فقیر میشود و این مطلب روی میزان و کیفیت محصول مرکبات اثر می­گذارد. تامین احتیاجات کودی در درختان مرکبات در هر دوره از رشد و توسعه میوه اهمیت دارد.به همین دلیل در این مقاله از جوانه بان در صدد هستیم در باره برنامه کود دهی مرکبات صحبت کنیم و با هم شیوه کوددهی و  مراحل کوددهی مرکبات در فصول مختلف بهار، تابستان، پاییز و زمستان را بیاموزیم.

 

کود مناسب مرکبات چیست؟

بعد از کشت درختان مرکبات، باید در یک زمان مناسب کود دهی را انجام دهید تا درخت بتواند به‌ صورت مناسب گل‌دهی داشته باشد و میوه‌های سالم‌تری را تولید نماید.کود دهی به درختان مرکبات باید با توجه به سن درخت، میزان ریشه درخت، جنس خاک، نوع میوه باشد تا بتواند نتیجه مطلوبی  بر روی محصول بر‌ جای بگذارد. تأمین املاح و مواد غذایی مورد نیاز درختان مرکبات، کمک می‌کند محصول مرکباتاز بین نرود و باردهی زیادتری داشته باشد. توجه داشته باشید باید سراغ کودی بروید که پتاسیم، نیتروژن و فسفر کافی در آن وجود داشته باشد تا بتواند به تولید کربوهیدرات‌های مورد نیاز برای رشد میوه کمک کند. املاح و مواد موجود در کود مطلوب شما باید کاملاً غنی و کامل باشد تا بتواند در تکثیر سلول‌های تشکیل‌ دهنده میوه شرکت کند. وجود داشتن کلسیم در کود مورد نظرتان می‌تواند به شکل‌گیری سالم‌تر برگ‌ و شاخه‌های درخت کمک زیادی کند.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

بهترین زمان کوددهی مرکبات

از آنجایی که برای داشتن یه میوه خوب حتما  یک گلدهی خوب لازم است. تامین احتیاجات کودی در درختان مرکبات در دوره گلدهی اهمیت بیشتری دارد. دوره گلدهی در تمامی درختان از اهمیت خاصی دارد ولی نکته مهم در اینجاست که کوددهی در دوره گلدهی بسیار حساس و به نوعی سخت است، چرا که با کوچکترین خطا  می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری روی باردهی درختان مرکبات داشته باشد. در واقع کوددهی در دوره گلدهی دارای محدودیت است چرا که اشتباه در استفاده از کودها و حتی آبیاری می‌تواند باعث از بین رفتن قسمتی یا حتی همه گلهای موجود و یا در حال تشکیل شود.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود مرکبات در زمستان چیست؟

کوددهی مرکبات در زمستان یکی از ضروری‌ ترین کارها و اقداماتی است که باید برای درختان انجام دهید. کوددهی در فصل زمستان برای گرده‌افشانی و بقای جوانه  مهم است و اگر به صورت اصولی صورت بگیرد، می‌تواند اثرات مثبتی را از خود به جای بگذارد. زمستان، فصل استراحت گیاهان و میوه‌ها است اما باید در این دوره هم باید  به تغذیه گیاه اهمیت داد تا در هنگام دوره باردهی، مرکبات دچار کمبود تغذیه‌ نشوند هیچ‌ گونه کمبودی باقی نماند و تعادل بین نیازهای غذایی گیاه و خاک برقرار شود. در فصل زمستان، گیاه فعالیت خیلی زیادی ندارد و کوددهی به آن کمک می‌کند تا مواد مورد نیاز خود را بسیار سریع‌تر تامین کند. نوع کود مورد استفاده در  فصل زمستان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نمی شود از هر کودی استفاده کرد. کود مرکبات در زمستان باید با توجه به یک برنامه منظم مصرف شود تا نتیجه‌دهی بهتری داشته باشد. همچنین دقت داشته باشید که کود مورد نظرتان حاوی مقدار زیادی آهن داشته باشد تا کلروفیل و قدرت فتوسنتز در گیاه افزایش یابد.

اسید هیومیک برای مرکبات

کود اسید هیومیک برای رشد مطلوب مرکبات در زمستان

یکی از بهترین کودهایی که می‌توان برای پرورش و رشد بهتر مرکبات در زمستان استفاده کرد؛ کود طبیعی اسید هیومیک است که در انواع مختلفی مانند مایع، پودری و گرانولی قابل  تهیه است. این کود به‌ صورت آلی تهیه‌ شده است و در ساختار آن مواد شیمیایی و مضری، به کار نرفته‌ است. کود هیومیک اسید دارای املاح و مواد مفید زیادیمن جمله  پتاسیم، منیزیم، بور، آهن، فسفر، نیتروژن، کلسیم و…است و به شکل بسیار ویژه‌ای تمام مواد ضروری و مورد نیاز را در اختیار مرکبات قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند رشد سریع و مطلوبی داشته باشند.کود اسید هیومیک همچنین کمک می‌کند گیاه دچار سرمازدگی نشود ، حجم ریشه درخت را تا حدودی افزایش می‌دهد و کمک می‌کند گیاه در برابر آفات، بیماری‌ها و حشرات نیز از بین نرود.

کوددهی مرکبات در پاییز

بیشتر صاحبان درختان میوه هر نوع کود و تغذیه را در اواخر پاییز و اوایل زمستان متوقف می کنند. شیوه کود دهی مرکبات در پاییز متفاوت از سایر فصول است. در پاییز، درختان باید خود را برای هوای سرد آینده آماده کنند، بنایراین نباید کاری کرد که  روی شاخه ها و برگ های آن جوانه های جدید رشد کند. شاخه های جوان ممکن است هنگام هوای سرد کاملاً حساس باشند و آنها را در معرض آسیب های زمستانی قرار دارند.  از سوی دیگر لازم است شما کوددهی در پاییز را با بهترین کود انجام دهید تا گیاه قبل از رسیدن سرمای زمستانی به اندازه کافی مواد غذایی را در خود ذخیره داشته باشد.کوددهی مرکبات در پاییز بر روی باروری گیاه در فصل گرما تاثیر می گذاردلازم است  بدانید که در مورد درختان میوه و گل ها، اندازه میوه و میزان گلدهی بسته به کوددهی مناسب  آنها  در پاییز دارد. برای کوددهی در پاییز از  نواع کودهای  حیوانی، شیمیایی می تواناستفاده کرد .معمولا هیومیک اسید را به همراه برخی از کودهای شیمیایی همانند کود پتاس در آخرین آب آبیاری در خزان استفاده می کنند.

کوددهی مرکبات در تابستان

کود دهی مرکبات در تابستان

درختان مرکبات از اوایل زمستان جوانه می زنند و جوانه ها تا اواخر زمستان و بهار رشد می کنند. نیتروژن ، مهمترین ماده مغذی درختان مرکبات است معمولاً در بهار و اوایل تابستان استفاده می شود.درختان مرکبات برای رشد و توسعه به نیتروژن احتیاج دارند. کوددهی در اواخر تابستان می تواند رنگ آمیزی میوه ها را به تاخیر بیاندازد و باعث آبدارتر شدن آنها شود و پوست های ضخیم ایجاد کنند. کودهای آهسته با انتشار آهسته، مواد مغذی را در مدت زمان طولانی تر درون خاک آزاد می کنند و از طریق شستشو توسط باران های بهاری نیتروژن کمتری از بین می رود. استفاده از یک کود متعادل برای رفع نیازهای نیتروژن یک درخت مرکبات به اصلاح سایر کمبودهای مغذی موجود در بدن کمک خواهد کرد.در طول تابستان ، میوه های مرکبات آب و مواد فتوسنتزی تولید شده توسط برگ ها را ذخیره می کنند و از نظر اندازه و وزن بیشتر می شوند.

کوددهی مرکبات جنوب

اگر در جنوب کشور زندگی می‌کنیدلازم است با بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب آشنا شوید.کود دهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر باغدار باید با نحوه و زمان مناسب برای انجام دادن آن، آشنایی کافی داشته باشد. همان طور که می­دانید اواسط ماه فروردین هنگامی‌ که درجه حرارت هوا زیادتر می‌شود، درختان شروع به جوانه زدن می‌کنند. از این‌ رو می‌توان گفت بهترین زمان کود دهی مرکبات در جنوب، زمانی است که فعالیت سیستم ریشه شدت بگیرد و جذب مواد مغذی یا آب نیز افزایش یابد چون در این زمان نیازهای گل‌دهی و جوانه زدن درخت بالاتر می‌رود و باید با استفاده از یک کود مناسب به آن‌ها پاسخ دهید.

بهترین زمان کو دهی مرکبات شمال

با توجه به  بارندگی فراوان  در شهرهای شمالی ایران خاک مناطق شمالی اسیدی است و برای کشت و پرورش مرکبات بسیار مناسب است. در واقع PH مناسب برای تولید مرکبات عددی میان ۵٫۵ الی ۵٫۷ است.از جمله مؤثرترین ابزارهایی که حاصلخیزی خاک، تولید میوه و رشد درختان مرکبات را بهبود می‌بخشد، توجه به موضوع کوددهی است.  بهترین زمان کوددهی مرکبات شمالمعمولا قبل از شکوفه دادن درخت است زیرا در این زمان ریشه درخت به مواد و املاح مغذی بسیار بیشتری نیاز دارد و اگر این املاح به طور کامل به آن نرسد، درخت دچار کمبود تغذیه می‌شود و باردهی محصول عالی نخواهد بود.

کودهای مورد استفاده در فصول کوددهی مرکبات

کودهای مورد استفاده در فصل کود دهی مرکبات

کودهای مورد استفاده در دوره گلدهی مرکبات باید دارای فسفر، بور، کلسیم ، روی و اسیدهای آمینه باشند. دقت داشته باشید که هر کودی قابل استفاده در دوره گلدهی در درختان مرکبات نیست. بصورت کلی کودهای می توانند در دوران گلدهی استفاده شوند که ازت بالا نداشته باشند و محرک رشد طولی گیاهاننباشند. قابلیت محلول پاشی داشته باشند و ایجاد پسماند در ساختار درختان مرکبات و مخصوصا گل­ها نکنند. از انجایی که تکرار می‌تواند باعث ایجاد استرس شود. ترجیحا قابلیت اختلاط داشته باشند تا با حداقل دفعات محلول پاشی حداکثر احتیاجات کودی درختان مرکبات در دوره گلدهی را تامین کنند.

 زمان مصرف کوده اوره برای مرکبات

مقدار 1300 گرم کود ازته برای مرکباتبرای هر درخت بالغ و بارور مرکبات کافی است  و کوددهی بیش از این مقدار نه تنها باعث کاهش عملکرد می‌شود بلکه سبب زیان‌های بسیار زیادی بر کیفیت میوه و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک می‌شود.  لازم است بدانید که کود ازته حداقل در سه نوبت مصرف می­شود یعنی 650 گرم در نیمه اول فروردین، 400 گرم در نیمه دوم فروردین، 250 گرم در نیمه دوم اردیبهشت به هر درخت در سال داده شود. در درختان جوان (یک تا پنج سال) توصیه می‌شود از 15 اسفند هر 15 روز یک بار تا اول تیر ماه 30 گرم کود اوره برای هر درخت به صورت محلول در آب مصرف شود.

میزان کود پتاس برای مرکبات

کود پتاس بالا محصولی است که به منظور تامین عنصر پتاسیم مورد نیاز گیاهان و رفع علائم کمبود آنها استفاده میشود تا درخت به بهترین صورت رشد کند. هنگامی که درخت رشد خود را از سر می­گیرد، بهترین زمان برای این است که به تقویت آنها با پتاسیم اقدام نمایید تا سرحال تر و سریعتر رشد کنند.پس  کود پتاس  را در ابتدای بهار یا فصل رشد به همراه مراحل رشد میوه در طول فصل استفاده کنید.همچنین  کود پتاس در چالکود پاییزه و زمستانه به شکل پودری در چاله اطراف درختان مرکبات حفر می­شود که برای گلدهی ابتدای فصل و حفظ شکوفه ها بسیار اهمیت دارد. از دیگر زمان های ضروری برای استفاده از کود پتاس در طول فصل و پس از فندقی شدن میوه مرکبات است تا آنها را به اندازه مطلوب، طعم عالی، ضخامت مناسب پوست، رنگ و کیفیت بازار پسند برساند.

فواید کود پتاس بالا برای مرکبات

 

فواید کود پتاس برای مرکبات

پتاسیم جزء عناصر پرمصرف گیاهی می‌باشد یعنی درختان مرکبات نیاز بالایی به این عنصر در روند رشد خود دارند.پتاسیم همان عنصر اصلی راه اندازی سیستم زایشی و گلدهی و تشکیل میوه در درختان مرکبات است.کود پتاس منجر به افزایش مقاومت و جلوگیری از ریزش شکوفه ها می شو و د نقش فوق العاده ای در درشتی محصول، افزایش مواد قندی میوه مرکبات دارد.پس اگر درختان مرکباتی دارید که با وجود گلدهی فراوان قادر به حفظ و تبدیل شکوفه ها به میوه نیستند حتما به کمبود عنصر پتاسیم شک کنید.استفاده از کود پتاس بالا برای مرکبات میتواند از همان سال اول کاشت نهال شروع و تا آخر عمر درخت کهنسال ادامه یابد.

نظر کارشناسان کشاورزی درباره کوددهی مرکبات

باغداران زیادی در سراسر کشور اقدام به کشت درختان مرکبات می‌کنند. مرکبات از جمله محصولات پرطرفداری هستند که اگر به‌ صورت صحیح و اصولی پرورش یابند، می‌توانند سوددهی اقتصادی زیادی را برای باغداران به‌ همراه داشته باشند. از این‌ رو باید کشت آن با توجه و دقت بسیار بالایی انجام شود تا محصولات از بین نروند و باردهی عالی داشته باشند. رسیدگی به درختان همزمان با تغییر فصل باید انجام گیرد. برای مثال کوددهی  از جمله اقداماتی است که لازم است برای محافظت از درختان و کمک به باروری بیشتر آن ها باید انجام شود. به هر حال درختان، گل ها، چمن  و… موجودات زنده هستند که همواره در معرض اقلیم قرار داشته و به دلیل ساکن بودن، برخلاف موجودات دیگر نمی توانند از این تغییرات فرار کنند. در نتیجه شما باید با رسیدگی به گیاهان، آن ها را حفظ کنید. مشاوران کشاورزی نارنج اسپادانا و جوانه بان در کنار شما هستند تا همه چیز را درباره جدول کوددهی مرکبات به شما بگویند. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
4 پاسخها
 1. وحید معافی
  وحید معافی گفته:

  سلام بسیارعالی بود جهت مشاوره باید با شماره های زیر تماس گرفت ممنونم

  پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  سلام من درختچه پرتقال و لیمو تو خونه دارم الان ۶ساله وبه بار نه داد ایا برای بار دهی باید چه کار کنم ممنون میشم جواب من بدید

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خود. بار ندادن درخت ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. بنابراین ابتدا باید علت عدم باردهی مشخص شود. سپس بر اساس تشخیص کود یا سم تجویز شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.