علت میوه ندادن درخت گیلاس

علت میوه ندادن درخت گیلاس چیست(افزایش بار گیلاس)

علت میوه ندادن درخت گیلاس از جمله مشکلاتی است که باغداران به دنبال راه حلی برای رفع آن هستند. با وجود اینکه پرورش و نگهداری درخت گیلاس کار است اما مسائلی از قبیل عدم باردهی ذهن باغدار را به خود مشغول کرده است. دلایل متعددی وجود دارد که می توان آن ها را دلیل میوه ندادن درخت گیلاس دانست. گاهی ممکن است دلیل اصلی میوه ندادن درخت گیلاس جوان بودن آن باشد. باغداران باید به این نکته توجه کنند که برای باردهی درخت گیلاس لازم است که حدود 3 تا 5 سال سن داشته باشد. در نتیجه با توجه به اهمیت بالای موضوع دلیل بار ندادن درخت گیلاس در این مقاله از سایت جوانه بان قصد داریم به بررسی علت گل ندادن درخت گیلاس، دلیل ریزش شکوفه گیلاس و همچنین اینکه چگونه درخت گیلاس را بارور کنیم؟ بپردازیم.

علت بار ندادن درخت گیلاس چیست؟

درخت گیلاس را از قدیم الایام به عنوان درختی با تولید بالا می شناسند. اکثر باغداران این درخت میوه را به دلیل مقاومت زیادش در برابر تغییرات آب و هوا نظیر انجماد، باردهی مطلوب و طعم و مزه دلنشین آن پرورش می دهند. با این حال احتمال دارد این درخت در طول مراحل رشد خود دچار مشکلاتی شود که نتیجه آن میوه ندادن درخت گیلاس خواهد بود. از جمله علت میوه ندادن درخت گیلاس شیوه غلط کاشت نهال است، بدین صورت که باغداران موقع کاشت نهال بخش گردن ریشه را داخل خاک قرار می دهند. با انجام این کار هم زمان رشد درخت عقب خواهد افتاد و هم محیط پیرامون ریشه گرم می شود. از این رو در زمان کاشت نهال گیلاس باید مطمئن شوید که قسمت گردن ریشه روی سطح خاک قرار دارد و یا اینکه به فاصله 2 یا 3 سانتی متر از بخش رویی خاک بالاتر باشد.

چنانچه کارشناس کشاورزی دلیل بار ندادن درخت گیلاس را شیوه کاشت غلط تشخیص داد لازم است که خاک تحت کشت تا بخش گردن ریشه حفر شود. تنها در این شرایط احتمال میوه دادن درخت در سال بعدی وجود خواهد داشت. اگر با انجام این کار باز هم درخت گیلاس به بار ننشست دلیل میوه ندادن درخت گیلاس یکی از موارد زیر خواهد بود:

گرده افشانی نامناسب

درخت گیلاس مانند سایر درختان میوه جهت باردهی به گرده افشانی نیاز دارد. در صورتیکه این عمل به خوبی انجام نشود نباید انتظار میوه دهی بالا از آن داشته باشید. اگر علت میوه ندادن درخت گیلاس گرده افشانی نامناسب تشخیص داده شود می توان با کاشت چند درخت گیلاس با قابلیت گرده افشانی، مشکل بار ندادن درخت را حل کرد. راه حل دیگر این است که قلمه گیلاس از گونه دیگر اما با زمان گلدهی مشابه با گیاه را به قسمت تاج پیوند بزنید. بهترین زمان این عمل فصل بهار تعیین شده است. به محض اینکه شاخه های درخت گیلاس از بخش پیوند زنده شده شروع به رشد کنند، میوه خواهد داد. البته گاهی ممکن است با وجود گرده افشانی خوب، درخت گیلاس گل ندهد، در این شرایط احتمال دارد به بلوغ نرسیدن گیاه علت گل ندادن درخت گیلاس باشد.

اگر جزو باغدارانی هستید که به دنبال رقم مناسب درخت گیلاس هستید، نهال اصلاح شده تک دانه بهترین گزینه خواهد بود. این رقم گیلاس دراکثر مناطق با شرایط آب و هوایی مختلف قابل کشت است. نهال گیلاس تک دانه از سال دوم کاشت شروع به باردهی می کنند. بایستی خاطر نشان کرد که مناسب ترین رقم گرده زا برای گرده افشانی گیلاس تک دانه، درخت گیلاس بارلت شناسایی شده است. از این رو جهت افزایش گرده افشانی توصیه می شود که این رقم از درخت گیلاس را در باغ خود بکارید.

کمبود عناصر غذایی درخت گیلاس

ابتلا به آفات و بیماری ها دلیل میوه ندادن درخت گیلاس

برخی مواقع علت میوه ندادن درخت گیلاس آلوده شدن به آفات و بیماری ها تشخیص داده می شود. یکی از بیماری های گیاهی که دلیل میوه ندادن درخت گیلاس است، کوکومایکوزیس خواهد بود. در شرایطی که این بیماری درمان نشود منجر به ریزش برگ های درخت، ایجاد اختلال در فتوسنتز و عدم باردهی خواهد شد. جهت رفع این بیماری کافی است که از ترکیبات سولفات آهن یا سولفات مس استفاده کنید.

نوع دیگر بیماری قارچی که عامل عدم باردهی درخت گیلاس شناخته شده است، سوختگی یکپارچه نام دارد. در این نوع بیماری، قارچ ها موقع تشکیل میوه به تخمدان ها وارد می شوند. در واقع عامل ریزش تخمدان ها همان قارچ ها هستند. چنانچه درختان باغ گیلاس شما به این بیماری آلوده شوند برای درمان بیماری لازم است در ابتدا کلیه شاخه های آلوده و مرده را از درخت جدا کنید و در مرحله بعد گیاه را با قارچ کش هایی که در ترکیب خود مس دارند، آغشته کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

شرایط نامناسب آب و هوایی

شرایط نامساعد آب و هوایی را می توان علت میوه ندادن درخت گیلاس دانست. اگر گونه انتخابی برای کاشت مناسب آب و هوای منطقه نباشد رشد لوله های گرده متوقف خواهد شد. نتیجه این امر عدم میوه دهی درخت خواهد بود. باغداران برای رفع این مشکل لازم است که گیاه را برای تشکیل تخمدان تحریک کنند. برای این کار می توانند محلول بوریک اسید را به کار ببرند. علاوه بر این خرید نهال گیلاس بیمار و ضغیف نیز را می توان علت میوه ندادن درخت گیلاس دانست. در نتیجه باغداران موقع انتخاب نهال گیلاس علاوه بر در نظر گرفتن شرایط اقلیمی منطقه خود باید به سالم بودن آن نیز توجه کنند.

کمبود عناصر غذایی در درخت گیلاس

با وجود اینکه گیلاس درختی مقاوم است اما چنانچه در مراقبت و نگهداری از آن غفلت شود در عملکرد تخمدان های گیاه اختلال ایجاد می شود، در نتیجه میوه نخواهد داد. در کل می توان چنین گفت که درخت گیلاس برای رشد مطلوب خود به عناصر ضروری نیتروژن، پتاسیم و فسفر نیاز دارد. ذکر این نکته ضروری است که کمبود هر کدام از این عناصر در قسمتی از عملکرد گیاه اختلال ایجاد خواهد کرد.

در این بین بهترین کود برای درخت گیلاس جهت رشد برگ و ساقه ، کودهای نیتروژن دار هستند. همچنین کودهای پتاسیمی با تقویت سیستم ایمنی درخت منجر به افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها خواهند شد. و در نهایت مصرف کودهای فسفردار میزان رشد ریشه و گلدهی در درخت گیلاس را افزایش خواهند داد.

علت بار ندادن درخت گیلاس

اگر خاک تحت کشت درخت گیلاس از نظر مواد مغذی فقیر باشد، رشد گیاه کند می شود. بعلاوه در فصل برداشت محصول یا محصول نمی دهد و یا میوه های تولیدی کیفیت مطلوبی ندارند. شایان ذکر است که علت ریزش شکوفه گیلاس را نیز می توان فقر مواد مغذی در گیاه دانست. از این رو استفاده از کودهای مناسب برای گیلاس جهت تامین عناصر ضروری، الزامی است. البته باید قبل از مصرف هر نوع کود برای گیاه، آزمایش خاک انجام داد و برنامه کوددهی گیلاس را بر اساس نتایج آن تنظیم کرد. در صورتی که درخت گیلاس شما دچار ریزش شکوفه شده است مصرف کود فروت ست مشکل را حل خواهد کرد. در واقع با مصرف کود فروت ست شاهد افزایش باردهی درخت گیلاس خواهید بود.

باغداران باید به این نکته توجه کنند که تغذیه مازاد نیز علت میوه ندادن درخت گیلاس خواهد بود. به طور مثال اگر کود نیتروژن بیش از حد به خاک اضافه شود گیاه رشد خواهد کرد اما در مقابل میزان تولید میوه و مقاوتش به سرمای زمستان کم خواهد شد.

هرس غیر اصولی علت بار ندادن گیلاس

یکی از فاکتورهایی که روی میزان باردهی درخت گیلاس موثر است، هرس کردن است. البته این کار باید به صورت کاملا اصولی و تخصصی انجام شود، در غیر اینصورت نتیجه عکس خواهد داد. حذف شاخه های یکساله درخت که مسئول باردهی هستند و ضخیم شدن بیش از حد تاج درخت که منجر می شود مقدار بیشتر انرژی گیاه به جای رشد تخمدان صرف رشد شاخ و برگ ها شود از آثار هرس غیر اصولی خواهد بود. از این رو برای هرس کردن لازم است که تمام شاخه های خشکیده، بیمار، یخ زده در طی سرمای زمستان و شکسته از گیاه حذف شوند. روشن تر شدن تاج درخت و همچنین تحریک گیاه برای رشد شاخه های جوان از جمله فواید انجام هرس به شکل اصولی است.

آبیاری نامنظم علت میوه ندادن درخت گیلاس

اگر جزو باغدارانی هستید که تصمیم دارید نهال گیلاس بکارید حتما این سوال برایتان پیش آمده که میزان آبیاری این نوع درخت باید چگونه باشد؟ در پاسخ این سوال باید گفت که درخت گیلاس به آبیاری بیش از اندازه همچنین خشکی خاک حساس است. اگر خاک تحت کشت بیش از اندازه مرطوب باشد به ریشه گیاه آسیب خواهد زد و شرایط ابتلا ریشه به بیماری های قارچی را افزایش خواهد داد. در مقابل خشکی خاک نیز مانع رسیدن مواد مغذی لازم به گیاه خواهد شد. از این رو برای باردهی مطلوب درخت گیلاس لازم است که گیاه را به شکل منظم آبیاری کنید. لازم به ذکر است که باغداران باید آبیاری درخت گیلاس در زمان گلدهی را نیز کمتر کنند چرا که با افزایش آبرسانی شکوفه های درخت ریزش خواهند کرد.

چگونه درخت گیلاس را بارور کنیم؟

تا این بخش از مقاله در ارتباط با علت میوه ندادن درخت گیلاس صحبت کردیم. ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که در صورتی که درخت گیلاس میوه ندهد چگونه می توان آن را بارور کرد؟ در جواب این پرسش باید گفت که راهکارهای زیادی جهت افزایش باردهی این درخت وجود دارد. یکی از این راه حل ها افزایش جذب حشرات گرده افشان نظیر زنبور عسل است. زمانی که حشرات بیشتری به سمت باغ گیلاس بیایند گرده افشانی بهبود خواهد یافت و میزان باردهی بیشتر خواهد شد. برای جذب این حشرات می توانید شاخه های درخت را به محلول عسل آغشته کنید.

راه دیگر بارور کردن درخت گیلاس تامین مواد مغذی مورد نیاز درخت است. بایستی خاطر نشان کرد که جهت بهبود رشد و برداشت محصولاتی خوشرنگ و خوش طعم تامین عناصر اصلی نظیر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، روی، منیزیم و گوگرد ضروری است. از این رو باغداران باید از برنامه کوددهی گیلاس استفاده کنند.

بارور کردن درخت گیلاس

چه اقداماتی برای افزایش باردهی درخت گیلاس ضروری است؟

اگر باغداران چند قانون ساده را رعایت کنند می توانند هر سال محصولات با کیفیت و بازارپسند برداشت کنند. از جمله مواردی که سبب افزایش باردهی در درخت گیلاس خواهد شد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقع خرید نهال گیلاس گونه مناسب را انتخاب کنید، بدین صورت که برای مناطق سرد گونه مقاوم به سرما و برای مناطق گرم گونه مقاوم به گرما کاشته شود.
 • قبل از کاشت نهال خاک تحت کشت را آماده کنید. خاکی مناسب کاشت است که کمی مرطوب بوده و ph حدود خنثی داشته باشد.
 • آبیاری را به شکل منظم انجام دهید و از خشک شدن و رطوبت زیاد خاک جلوگیری کنید.
 • کوددهی درخت گیلاس را در اولویت قرار دهید و مصرف کودهای نیتروژن، پتاسیم، فسفر و مواد آلی را فراموش نکنید.
 • موقع کاشت چندین گونه گیلاس را جهت بهبود عمل گرده افشانی به فاصله نزدیک به هم بکارید.
 • هر ساله درخت گیلاس را هرس کنید تا میزان بیشتر انرژی گیاه صرف تولید میوه شود.
 • با شروع فصل زمستان درخت گیلاس را عایق بندی کنید.

چگونه علت میوه ندادن درخت گیلاس را متوجه شویم؟

یکی از اهداف کاشت و نگهداری درخت گیلاس برداشت محصول زیاد و باکیفیت است. در شرایطی که موقع برداشت محصول درخت میوه ندهد تمام زحمات باغدار که در طول رشد و باردهی گیاه کشیده است به هدر خواهد رفت. از این رو علت میوه ندادن درخت گیلاس از جمله فاکتورهایی است که باید به شکل تخصصی بررسی شود. بعضی اوقات درخت شکوفه می دهد اما مقداری زیاد آن ریزش می کند. لازم به ذکر است که ریزش مقداری از شکوفه های درخت امری کاملا طبیعی است. در صورتی که تمام شکوفه های گیلاس باقی بمانند و به میوه تبدیل شوند میوه های تولیدی کوچک و بی کیفیت خواهند بود.

عواملی همچون شرایط آب و هوایی نامساعد، کمبود مواد مغذی، آبیاری نامنظم، ابتلا به انواع آفات و بیماری ها، گرده افشانی ناقص و هرس غیر اصولی فاکتورهایی هستند که منجر به عدم میوه دهی در درخت گیلاس می شود. اگر جزو باغدارانی هستید که با مشکل میوه ندادن درخت گیلاس مواجه شده اید و دلیل آن را نمی دانید پیشنهاد ما استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان کشاورزی با تجربه مجموعه نارنج اسپادانا است. کارشناسان این مرکز پس از بررسی تخصصی درختان باغ شما بهترین راهکار را ارائه خواهند داد. باغداران با بکارگیری راهکارهای ارائه شده برداشت بالای محصول را در سال بعد تجربه خواهند کرد.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
2 پاسخها
 1. جواددرزی
  جواددرزی گفته:

  سلام من یه دونه درخت گیلاس ۴الی۵ ساله تو حیاط خونه دارم تا حالا هرس نکردم پارسال کل درخت شکوفه داد سفید شد ولی میوه نداد در حد ٣الی۴ دونه رشد درخت خوبه ارتفاع درخت حدود ۵متر شده خواستم بدونم علت بار ندادنش چیه ممنون

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش
   قاعدتا هرس اصولی و درست به باردهی درخت کمک می کند. ولی برنامه کودی مناسب و مراقبت درخت از آفات به باردهی خوب درخت خیلی کمک می کند. احتمالا تغذیه مناسب نکرده اید. برای مشاوره بیشتر با شماره 09133752734 تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.