چالکود ژئورایس

چالکود پسته ( روش کوددهی پائیز و زمستان درختان)

چالکود پسته روشی برای استفاده از کودهای آلی در باغات پسته می باشد. در واقع در این روش کودهای آلی و شیمیایی در داخل خاک جایگزینی موضعی می شوند. عواملی همچون خاک آهکی، استفاده ناصحیح از کود، فقیر بودن خاک کشاوزری از مواد آلی و وجود مقادیر بالای بیکربنات در آب های کشاورزی سبب شده که اکثر درختان پسته دچار کمبود مواد مغزی شوند. در این شرایط انتخاب روش کوددهی درخت پسته بسیار مهم است. روش چالکود پسته یکی از اصولی ترین راه های کوددهی برای باغات پسته محسوب می شود. این مقاله از سایت جوانه بان مطالبی در رابطه ی با چالکود نهال پسته، بهترین زمان چالکود پسته و آشنایی با روش چالکود ارائه می دهد. همچنین معرفی نحوه صحیح چالکود و چالکود زمستانه پسته از دیگر اهداف این مقاله می باشد.

 

 

روش چالکود پسته

در حال حاضر چالکود در بیشتر مناطقی که به کشت پسته مشغول هستند روشی معمول کوددهی می باشد. چالکود پسته جزء انواع خاصی از جایگزین کردن کودها به شکل موضعی است. روش صحیح چالکود پسته بدین صورت است که ابتدا در ناحیه ای نزدیک به ریشه درخت تعدادی چاله حفر شده و سپس با ترکیبی از کودهای آلی و شیمیایی بطور یکنواخت پر می شوند.بایستی پسته کاران به این نکته توجه کنند که عمق چاله حفر شده به فاکتورهایی همچون سن درخت پسته، نوع خاک تحت کشت و روش مدیریت آبیاری متفاوت خواهد بود که بایستی زیر نظر کارشناسان متخصص تعیین شود. بعلاوه چاله هایی که حفر می شوند باید به تنه درختان نزدیک باشند. معمولا این چاله ها در سایه انداز درخت حفر می شوند، چرا که در این ناحیه اکثرا ریشه های تازه و فعال رشد میکنند و ظرفیت جذب آب و مواد مغزی بالاتری دارند.همچنین حفر در این ناحیه این اطمینان را به باغداران می دهد که به ریشه اصلی درخت آسیبی وارد نشود. مورد دیگری که باید در نظر گرفت تعداد چاله های حفر شده است. اگر تعداد چاله ها حفر شده کم باشد بخاطر کاهش تماس ریشه با منطقه های اصلاحشده از تأثیر روش چالکود کاسته می شود. نحوه صحیح چالکود برای باغاتی با تراکم بالا حفر یک چاله در بین دو درخت است. عمق چاله های حفر شده نیز به عمق ریشه های درخت پسته بستگی دارد. اگر با بیل و کلنگ چاله حفر کردید بهتر است قطر چاله از 50 سانتی متر بیشتر نشود، و در صورتیکه چاله ها با کمک تراکتور حفر شوند قطر چاله به حدود 35 سانتی متر افزایش می یابد.

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

آبیاری مناسب چالکود پسته

افزایش مقدار ذخیره آب مصرفی گیاه در داخل خاک از مزیت های روش چالکود می باشدپس از آنکه چاله های حفر شده با کود مناسب پر شدند نوبت به آبیاری چالکود پسته می رسد. برای آبیاری نهری با عمق کم بر روی محل چالکود زده شده و آبیاری به شکل غرقابی انجام می شود.در این حالت آب از روی چالکود ها حرکت کرده و مقداری نیز به داخل چالکود نفوذ می کند. چنانچه از آبیاری قطره ای استفاده می کنید باید محل چاله ها دقیقا در زیر قطره چکان ها باشد. در رابطه با آبیاری چالکود این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر در فصل پائیز روش چالکود را استفاده کرده اید به دلیل بارندگی فصلی معمولا نیازی به آبیاری درختان نیست. اما در صورتیکه که در اواخر سال این روش را انجام داده باشید آبیاری ضروری می باشد.

چالکود پسته و اصلاح بافت خاک

علاوه بر پیروی کردن از برنامه کوددهی پسته میزان نفوذپذیری خاک کشاورزی نیز در داشتن درختان سالم پسته و تولید محصول مرغوب بسیار اهمیت دارد. در صورتیکه خاک از نفوذخوبی برخوردارنباشد جذب آب در داخل بافت آن بطور کامل انجام نخواهد شد.چنانچه نحوه چالکود پسته صحیح انجام شده باشد مواد آلی که چاله ها با آن پر شده اند محیطی بدون موادآهکی را برای ریشه درخت فراهم می کنند. همچنین شرایطی برای گیاه مهیا می شود که جذب عناصر کم مصرف مورد نیازانجام گیرد.مشکل دیگر خاک باغات بافت سنگین آن است که پس از آبیاری به دلیل تهویه ضعیف اکسیژن کافی به ریشه نخواهد رسید. از سوی دیگر مقدار بالای دی اکسید کربن به ریشه گیاه صدمه زده و در فرآیند جذب مواد مغزی اختلال ایجاد می کند. اما با بکارگیری روش چالکود پسته تهویه مورد نیاز ریشه با سرعت بالایی فراهم شده و می تواند به فعالیت جذب مواد غذایی ادامه دهد.

 

چالکود

برای خرید چالکود با شماره 09133752734 تماس بگیرید

کود مناسب چالکود پسته

درخت پسته به دلیل مشکل سال آوری در مقایسه با سایر درختان نیاز مبرمی به کوددهی دارد. کود پائیزه پسته می تواند به حفظ جوانه ای رویشی در سال بعد کمک کرده و همچنین از ریزش شکوفه های درخت جلوگیری کند. کوددهی در فصل پائیز به دو روش محلول پاشی و چالکود صورت می گیرد. بعلاوهچالکود زمستانه پسته نیز از راهکارهایی است که سبب می شود کود داخل خاک جهت مصرف گیاه در فصل رشد قابل جذب باشد. در اکثر مواقع زمان چالکود پسته را فصل زمستان تعیین می کنند، اما بهترین زمان چالکود پسته ماه بهمن توصیه می شود، چراکه به دلیل بارندگی چالکود دچار آبشویی می شود و ماه های آخر سال و قبل از بیدار شدن درختان زمان مناسب تری است.پیشنهاد می شود که در جدول کوددهی پسته در فصل زمستان کود های فسفر ، پتاسیم ، کود های دارای ریز مغزی و کود ورمی کمپوست را قرار دهید. چونکه کودهای پتاسیم و فسفر دار تحرک کمی دارند بایستی در عمقی به خاک اضافه شوند که ریشه بیشترین فعالیت را دارد. همچنین کودهای حیوانی به دلیل آلودگی به عوامل بیماری زا و بذر علف های هرز باعث می شوند که در مصرف ازت خاک با درخت رقابت کنند، با این اوصاف منبع کود آلی چالکود بهتر است کود ورمی کمپوست باشد.مصرف کود چالکود پسته بهتر است که بر اساس آزمایش خاک انجام شود، به دلیل اینکه احتمال دارد خاک زیر کشت از نظر عناصری همچون پتاسیم و فسفر غنی باشد و لازم نباشد این کودها به چالکود اضافه شود.

مصرف کود ازت در چالکود پسته

اکثر مناطق پسته خیز دارای مشکل شوری آب و خاک هستند، بنابراین باید از آن دسته از کودهای شیمیایی استفاده کرد که شوری خاک و اثر سمی یون های سدیم و کلر را کاهش دهد. انواع مختلفی از کودهای ازته موجود می باشد. یکی از انواع کود ازته، کود اوره است که با وجود اینکه حدود 46 درصد ازت دارد برای خاک هایی با درصد آهک بالا قابل استفاده نیست، چراکه این کود در محیط قلیایی به سرعت به آمونیاک تجزیه می شود و باعث زردی برگ درختان خواهد شد. بهترین نوع کود ازته که دارای خاصیت اسیدی بوده و برای اکثر مناطقی که پسته کاری انجام می شود توصیه می کنند کود نیترات آمونیوم می باشد. به دلیل اینکه گیاه بیشتر ازت که احتیاج دارد را به شکل نیترات و آمونیوم جذب می کند و نیترات موجود در این کود تا حدودی مانع جذب کلر شده و از اثر شوری خاک می کاهد. جهت کاهش شوری خاک از گوگرد به شکل پودری نیز در چالکود پسته استفاده می شود، بعلاوه این عنصر مانند ازت در تشکیل پروتئین های گیاهی بسیار موثر است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

کود فسفر و چالکود پسته

در حال حاضر مصرف مازاد کودهای فسفردار آن هم به شیوه نادرست پخش سطحی روی خاک سبب جمع شدن عنصر فسفر در سطح خاک بیشتر باغات کشاورزی شده است. باید کود فسفر را به روش چالکود و نزدیک به ریشه در عمق بیشتر از 40 سانتی متر به خاک اضافه کرد تا شاهد کارایی بالای آن بر روی درخت پسته باشید. در بین کودهای فسفر دار موجود در بازار فسفات آمونیوم بهترین گزینه برای باغات پسته ای است که دچار کمبود فسفر شده اند.

مزایای کود کامل زایشی

برای خرید انواع کود پتاس بالا با شماره 09111298979 تماس بگیرد

اثر کود پتاسیم در چالکود پسته

کود پتاسیم در تولید محصولاتی با کیفیت درخت پسته نقش مهمی را ایفا می کند. مقدار مصرف آن در روش چالکود بسته به سن درخت متفاوت خواهد بود و در صورت مشاهده کمبود این عنصر بین 3-1 کیلوگرم در تغییر است. بیشتر احتیاج درخت پسته به پتاسیم و ازت در زمان تشکیل مغز پسته می باشد و چنانچه هر دو عنصر با هم تأمین شوند محصول تولیدی از نظر کمی و کیفی بسیار ایده آل خواهد شد. کود نیترات پتاسیم و سولفات پتاسیم از انواع کودهای مصرفی در چالکود هستند که به دلیل نیتراتی که در ترکیب خود دارند هم نیاز گیاه به ازت را تأمین می کنند و از سوی دیگر با جلوگیری از جذب کلر، سبب افزایش راندمان جذب پتاسیم خواهند شد. همچنین زمان مصرف مناسب سولوپتاس برای پسته (سولفات پتاسیم قابل حل در آب) از نظر بیشتر کارشناسان کشاورزی هنگام مغز بستن پسته بوده که به میزان حداکثر 100 کیلوگرم در هکتار و در طی دو مرحله بکار برده می شود.یکسری از شرکت ها کود مخصوص چالکود پسته تولید می کنند که علاوه بر عناصر ذکر شده حاوی عناصر کم مصرفی همچون روی، منگنز و آهن نیز بوده و مصرف این نوع از کودها نیاز گیاه به این عناصر را نیز رفع می کند. اگرجهت خرید کود چالکود پسته نیاز به راهنمایی دارید از مشاوره آنلاین گل و گیاه راهنمایی بگیرید.

کود مرغی برای گوجه فرنگی

برای خرید کود مرغی با شماره 09111298979 تماس بگیرد

 

کود مرغی برای چالکود پسته

در بین کودهای حیوانی، کود مرغی به دلیل داشتن ازت، پتاسیم و فسفر جایگاه ویژه ای در کشاورزی به خود اختصاص داده است. بهترین زمان کود مرغ برای پسته پایان فصل زمستان و اوایل فصل پائیز است. کوددهی در این زمان سبب رشد بهتر درخت خواهد شد. کوددهی مرغی به روش چالکود بدین شکل است کهپس از آنکه نهال پسته کاشته شد ،داخل چاله های حفر شده با کود مرغی پر می شود. پس از اتمام کار، آبیاری باعث جذب بهتر کود خواهد شد.

فواید روش چالکود برای پسته

  1. جذب عناصر میکرو توسط گیاه افزایش می یابد.
  2. مقاومت درخت به انواع تنش های محیطی بیشتر می شود و گیاه کمتر به آفات و بیماری های درخت پسته مبتلاء خواهد شد.
  3. روش چالکود باعث می شود جمعیت میکروارگانیسم های مفید خاک بیشتر شود.
  4. این روش شرایطی را فراهم می کند که ریشه بیشترین فعالیت را داشته باشد در نتیجه جذب عناصر از خاک افزایش یافته و درخت سریعا به بار می نشیند.
  5. در مقایسه با سایر روش های کوددهی صرفه اقتصادی دارد.
  6. کاهش رشد علف های هرز و جلوگیری از خشک شدن سرشاخه های درخت از دیگر مزایای استفاده از روش چالکود برای پسته است.
  7. خواص فیزیکی و شیمیایی خاک نیز بهبود می یابد.

اهمیت چالکود برای درختان پسته

اهمیت چالکود پسته

چالکود نهال پسته روشی است که سبب رفع کمبود کودی درخت خواهد شد. بعلاوه اکثر نیاز گیاه به مواد مغزی در کل مراحل رشدش تأمین می شود. در این روش تأثیر مواد آلی در نزدیکی ریشه بیشتر شده و همچنین اصلاح خاک نیز در این قسمت ریشه صورت می گیرد. بعلاوه چنانچه کودهای آلی مصرفی دارای بذور علف هرز و میکروارگانیسم باشند روش چالکود اثرات مخرب آنها را به حداقل می رساند.حسن روش چالکود برای پسته این است که کودهای شیمیایی در مجاورت مواد آلی راحت تر توسط گیاه جذب می شوند. برای مشاوره در ارتباط با آفات و بیماری های درخت پسته و برنامه غذایی مناسب باغات پسته با شماره 09111298979 (مهندس کلیچ) تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979

 

0 پاسخها

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.