رشد نکردن سانسوریا

علت رشد نکردن سانسوریا و پاجوش نزدن آن

سانسوریا یکی از زیباترین گل ها و گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. یکی از نگرانی هایی که افراد در نگهداری از این گیاه در منزل دارند، بررسی علت رشد نکردن سانسوریا است. پاچوش نزدن، باریک شدن برگ سانسوریا و رشد نکردن آن نشان دهنده مناسب نبودن شرایط نگهداری، بیماری یا آفت زده شدن گیاه شماست. اما مطمئن باشید زمانی که شرایط آن را به حالت عادی برگردانید، شاهد رشد سریع گیاه سانسوریا و اضافه شدن پاجوش ها خواهید بود. کلینیک پرورش گل و گیاه جوانه بان در این مقاله شما را با دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا مهتابی، ابلق و شمشیری آشنا می کند:

گیاه سانسوریا و انواع آن

قبل از رفع علت رشد نکردن گیاه سانسوریا ابتدا باید اندکی با این گیاه، شرایط نگهداری و انواع آن آشنا شویم. در نگاه اول به این گیاه، برگ های نیزه مانند و شمشیری شکل همیشه سبز را می بینید که در اکثر اوقات دو رنگ هستند. ویژگی حساس بودن این گیاه را می توان در رشد آرام آن مشاهده کرد. همین ویژگی باعث می شود پس از مشاهده هر گونه تغییرات در گلدانمان، به دنبال دلیل رشد نکردن سانسوریا و پاجوش های آن باشیم. انواع مختلف این گیاه با برگ هایی به شکل ها و رنگ های مختلف دیده می شوند. از مهمترین آن ها عبارتند از:

 • شمشیری: برگ هایی بلند و نیزه شکل دارند و دو نوع ابلق ( طلایی و سبز ) و ساده دیده می شوند.
 • پا کوتاه: برگ های گیاهان در این نوع کوتاه و پهن هستند و شکل رشد آن ها مانند گل رز است. سانسوریاهای پاکوتاه نیز نوع ابلق و ساده دارند.
 • مهتابی: متفاوت ترین نوع از لحاظ رنگ، سانسوریای مهتابی است. از لحاظ شکل برگ نیز برگ هایی میان شمشیری و پا کوتاه دارند.
 • لوله ای: رشد برگ های این نوع، از ابتدا به شکل لوله ای است.

شرایط نگهداری از هر کدام از انواع سانسوریا متفاوت است. اما به طور معمول به میزان آب کمی نیاز دارند، نور غیر مستقیم آفتاب می خواهند و تمایل بیشتری به آب و هوای گرم دارند.

علت نکردن گل سانسوریا

عوامل زیادی هستند که جلوی رشد سریع گیاه سانسوریا را می گیرند. علاوه بر دلایل معمول برای رشد نکردن یک گیاه، علت های ویژه ای در توقف رشد گیاه سانسوریا دخیل هستند. برای بررسی علت رشد نکردن سانسوریا همراه با ما مراحل زیر را قدم به قدم بررسی کنید:

علت رشد نکردن سانسوریا

بررسی آفات گیاهی

برای بررسی آفات گیاهی، قبل از هر چیز به ظاهر برگ های گیاه و خاک آن دقت کنید. برای اینکه بدانید علت رشد نکردن سانسوریا مهتابی چیست باید از مبتلا نشدن سانسوریا به آفت مطمئن شوید. به همین منظور بهتر است از بین انواع آفات گیاهان آپارتمانی با دو آفت بسیار مهم این گیاه آشنا شوید:

 • شپشک آرد آلود: چنانچه روی برگ های سانسوریا لکه های سفیدی دیدید، به طور قطع گیاهتان به این آفت آلوده شده است. برای از بین بردن آن می توانید از اسپری سم های مخصوص این گیاه بر روی برگ ها استفاده کنید.
 • پشه های ریز در خاک: تجمع این پشه ها باعث آسیب جدی به ریشه می شوند. برای از بین بردن این حشرات نیز می توانید از سم های آفت کش استفاده کنید.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان نیاز به آب انواع سانسوریا

عدم توجه به میزان نیاز به آب انواع سانسوریا و شیوه آبیاری این گیاه می تواند یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا رنگی باشد. این به این معنی است که علاوه بر کافی بودن آبی که به گیاه می دهیم، منظم بودن آن نیز حائز اهمیت است. به طور مثال علت باریک شدن سانسوریا شمشیری می تواند بخاطر آبیاری نامنظم و بی برنامه آن باشد. پس سعی کنید در روز های خاص و حتی ساعات مشخصی نیاز گیاهتان به آب را برآورده کنید.

آبیاری سانسوریا

نیاز به نور یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا

اگر چه نور خورشید یکی از عوامل حیاتی برای گیاهان محسوب می شوند، اما برای نگهداری از هر کدام آن ها، باید میزان نیاز گیاه به نور آفتاب را به طور دقیق بررسی کرد. این امر در مورد انواع مختلف گیاه سانسوریا و شرایط متفاوت نگهداریشان نیز صدق می کند. به عنوان نمونه علت رشد نکردن سانسوریا پا کوتاه می تواند تابش زیاد نور آفتاب باشد، اما در نوع ابلق آن ها، این علت به کم بودن میزان نور نغییر می کند.

گرما یا سرمای شدید

دمای هوا برای رشد این گیاه بسیار مهم است. یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا شمشیری گرما و سرمای شدید است. همچنین خشک بودن یا مرطوب بودن هوا و تغییرات ناگهانی مکان نگهداری، از علت های رشد نکردن آن است. به همین منظور تمام متخصصینی که در زمنیه آموزش پرورش انواع گل و گیاه آپارتمانی در منزل فعالیت می کنند پیشنهاد می کنند برای نگهداری از این گیاه دمای هوا را معتدل نگهدارید و از جابجایی ناگهانی به مکان هایی که دما و میزان رطوبت متفاوت دارند بپرهیزید.

دمای سانسوریا

خاک یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا

یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا ابلق تجمع آب در خاک گلدان است. به همین دلیل است که خاک گیاه سانسوریا باید به صورت کامل زهکشی شده باشد. در غیر این صورت ریشه گیاه دچار پوسیدگی می شود. در صورت مشاهده این مشکل باید گل را از گلدان خارج کنید و خاک زهکشی شده را جایگزین خاک قبلی کنید. با کاشت دوباره گیاه در خاک جدید، شاهد رشد سریع گل سانسوریا خواهید بود.

علت پاجوش نزدن سانسوریا

بهترین روش تکثیر برای گیاه سانسوریا تقسیم بوته یا پاجوش های گیاه است. به طور مثال در انواع ابلق، اگر از این روش استفاده نشود، ماهیت ابلق و دو رنگ بودن خود را از دست می دهند. به همین خاطر است که افزایش پاجوش سانسوریا برای تکثیر آن بسیار مهم است. اما گاهی میزان پاجوش های گیاه به اندازه ای کم می شود که امکان تکثیر آن نیز وجود ندارد. با مشاهده این مساله باید امکان بروز شرایطی نامساعد برای گیاهتان را بدهید. زیرا این گیاه اگر شرایط مساعدی برای رشد داشته باشد، پاجوش های نسبتا زیادی می زند. در ادامه به ذکر دو روش برای زیاد شدن رشد پاجوش این گیاه می پردازیم:

پاجوش نزدن سانسوریا

استفاده از گلدان مناسب

هر کدام از گیاهان آپارتمانی، گلدان متناسب نسبت به اندازه برگ های گیاه و ریشه آن را می خواهد. اما برای رشد پاجوش های گیاه سانسوریا، گلدان گیاه را باید تا سرحد امکان کوچک انتخاب کنیم. در این شرایط است که آبی که به گل داده می شود یکنواخت تر به ریشه می رسد، ریشه قوی تر می شود و در نتیجه تعداد پاجوش ها بیشتر می شود.

به کار بردن کود فسفر برای گیاه

همانطور که گفتیم یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا و کم شدن پاجوش های آن، ریشه ضعیف آن است. روش های مختلفی برای تقویت ریشه گیاهان وجود دارد. یکی از بهترین آن ها برای گیاه سانسوریا، استفاده از کود فسفر است. این کود علاوه بر تقویت کلی گیاه، باعث تقویت ریشه های آن نیز می شود.

کود فسفر برای سانسوریا

بررسی علت های رشد نکردن سانسوریا توسط متخصصین

با وجود آنچه مطالعه کردید، رفع مشکلات مربوط به پرورش و بررسی علت های رشد نکردن سانسوریا کار چندان راحتی به نظر نمی رسد. به همین دلیل است که نگهداری از این گیاه مانند سایر گیاهان آپارتمانی احتیاج به تخصص دارد. بنابراین مشاوران مجازی گل و گیاه جوانه بان با داشتن تخصص کافی در این زمینه، بهترین گزینه برای کمک به شما در زمینه رفع آفات گیاهی، تکثیر و نگهداری از گیاهان هستند. برای خرید و مشاوره می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید. برای تماس با کارشناسان داروخانه تخصصی کشاورزی نارنج اسپادانا با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
18 پاسخها
 1. shakiba
  shakiba گفته:

  سلام چقدر خوبه که اطلاعات ما رو بالا میبرید. من گلخانه خانگی دارم و سایت شما کمک زیادی بهم میکنه.

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. واقعا ممنون. بازخوردهای شما به ما انرژی بیشتری میده. تلاش میکنیم مقالات کاربردی تری بگذاریم تا استفاده کنید

   پاسخ
 2. تابان
  تابان گفته:

  سلام خیلی ممنونم از سایت جوانه بان بابت این همه مطالب خوب. خیلی خوبه که ما به طور مستقیم با متخصصانتون در ارتباطیم. خدا قوت و خسته نباشید

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام دوست عزیز. ممنون از انرژی و بازخورد مثبتی که به ما می دهید. لطفا موضوعاتی پیشنهادی خود را برای نوشتن مقاله برای ما کامنت بگذارید

   پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام توضیحاتتون عالی بود
  با این وجود تمام نکاتی که شما گفتین در مورد گیاهانم رعایت میکنم ولی هیچ تغییری حاصل نمیشه ،فقط وقتی به منزل داداش میبرم عالی میشن و رشد میکنن
  دیگه خسته شدم بس که گیاه خریدم و بخشیدم یا از بین رفتن یه راه حل اساسی بدین
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش.
   برای گرفتن راهنمایی های لازم برای ذوباره احیا شدن گیاهانتان پیشنهاد می کند از طریق لینک زیر بسته مشاوره سه روزه جوانه بان را تهیه کنید.حتما به حال خوب شما و گیاهانتان می تونه کمک زیادی کنه
   https://javaneban.ir/product/phone-consultancy/

   پاسخ
 4. هدیه
  هدیه گفته:

  سلام، خسته نباشید، من مدت یک ساله که سانسوریا ابلق خریدم، نه رشد کرده و نه از بین رفته، تمام شرایط نگهداریشم رعایت کردم، دیگه موندم چکار کنم، ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. احساس شما را در میکنم. در این مواقع آدم کلافه میشه. به شما پیشنهاد می کنم برای رهایی از این احساس و رشد کردن گیاهت بسته ی سه روز مشاوره گل و گیاه جوانه بان را تهیه کن. اولین خرید با 20 درصد تخفیف است
   https://javaneban.ir/product/phone-consultancy/

   پاسخ
 5. جانان
  جانان گفته:

  سلام وقت بخیر
  من تعدادی گیاه سانسوریای لوله ای دارم،که البته مادرشون رنگی بود اما الان کلی بچه داره
  اما متاسفانه بچه ها از لحاظ عرضی و یا قطری رشدی ندارندو ظاهر حالت جمع شدگی دارند.ممنون میشم راهنماییم کنید و مشکل گیاه منو حل کنید.

  پاسخ
 6. ..........
  .......... گفته:

  سلام ، من سانسوریای پا کوتاه دارم نه رشد میکنه نه زرد میشه ، تازه یک بچه هم داده ولی خیییییلی کم رشد میکنه شاید در هفته ۵ سانت رشد میکنه میشه بهم یک راه‌حل بدید تا بیشتر رشد کنه ، مثلا هفته ای ۱۰ سانت

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.