زرد شدن بنت قنسول

علت زرد شدن برگ بنت قنسول، پژمرده شدن و ریزش برگ ها

برای اینکه گلدانی زیبا از بنت قنسول یا گیاه کریسمس داشته باشید بهتر است با بیماری های آن آشنا شوید. چرا که زرد شدن بنت قنسول، پژمرده و خشک شدن و ریزش برگ های آن نشانه ای از ابتلای گل شب یلدا به بیماری های مختلف است که زیبایی و سلامت گیاه شما را به خطر می اندازد. کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این مقاله سعی کرده است به بررسی علت بیماری های بنت قنسول بپردازد:

گل بنت قنسول و شرایط نگهداری از آن

زیبایی و شهرت گل بنت قنسول که به نام های گل یلدا و کریسمس نیز مشهور است، به علت برگ های قرمز رنگ زیبای آن است. گاهی نیز به رنگ های گلبهی، زرد، بنفش نیز رشد می کنند. زادگاه این گل کشور مکزیک است به همین دلیل علاقه زیادی به محیط مرطوب و معتدل دارد. برگ های این گیاه در فاصله آخر تابستان تا اردیبهشت تغییر رنگ داده و قرمز می شوند. همین تغییر رنگ باعث می شود ظاهری شبیه گل پیدا کنند و زیباییشان را دو چندان می کند. قبل از بررسی علت زرد یا پژمرده شدن بنت قنسول و ریزش برگ های آن بهتر است کمی با شرایط نگهداری گل کریسمس آشنا شویم:

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

 • میزان آبیاری: آب زیاد برای بنت قنسول مناسب نیست. به همین دلیل باید هر بار یک بند انگشت را در خاک فرو کنید و اگر خشک بود به آن آب بدهید. در غیر این صورت باعث زرد شدن و ریزش برگ بنت قنسول می شوید.
 • نور خورشید: نور مستقیم خورشید برای بنت قنسول خوب نیست و باعث سوختگی برگ های آن می شود. بنابراین آن را زیر نور غیر مستقیم خورشید نگه دارید.
 • دمای مناسب: بطور کلی هنگام شب دمای اتاق باید 15 درجه سانتی گراد و روز دما باید 24 درجه باشد. در زمان گلدهی دما را کنترل کنید تا گرم نشود.
 • رطوبت مورد نیاز: این گل محیط مرطوب را دوست دارد ولی آب پاشیدن به برگ های آن را فراموش کنید، چراکه باعث لکه های سفید روی آن می شود.
 • خاک مناسب: خاک سبک با زهکشی بالا بهترین گزینه برای بنت قنسول است. بهترین ترکیب نیز برای آن خاک برگ یا خاک باغچه، ماسه و پیت ماس است.
 • کوددهی: بهترین زمان کوددهی زمانی است که گیاه گل ندارد. بهترین کود نیز کود سه بیست و کود کلات آهن است.

بیماری های گل بنت قنسول

هنگام نگهداری از گل بنت قنسول باید روزانه مانند یک پرستار برگ ها، ساقه ها و خاک آن را بررسی کنید و علت کوچکترین تغییرات آن را به سرعت بررسی کنید. همچنین باید مواظب حشراتی که اطراف گلدانتان پرسه می زنند و نشانه هایی که از خود روی برگ و ساقه گل کریسمس می گذارند نیز باشید. چرا که اکثرا آن ها جزء آفات گیاهی محسوب می شوند و در فاصله کمی باعث به خطر افتادن سلامتی گیاهتان می شوند. در ادامه سعی می کنیم علت مشکلاتی مانند خشک، پژمرده و زرد شدن بنت قنسول و ریزش برگ های آن را بررسی کرده و راه های درمان و رفع آفات گیاهیشان را نیز معرفی کنیم:

بیماری های گل بنت قنسول

علت زرد شدن برگ گل بنت قنسول

ناراحتی بسیاری از افراد که به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی مشغول هستند این است که چرا برگ های بنت قنسول زرد می شود. باید بدانید برای پیدا کردن علت آن لازم است خوب به گیاهتان دقت کنید و ببینید این زرد شدن به شکل لکه است یا کل برگ را در بر می گیرد. همچنین باید ببینید زرد شدن برگ های گل کریسمس از پایین است یا بالا. به طور معمول اگر زرد شدن به شکل لکه های آبکی باشد گیاه شما دچار قارچ شده است. ولی اگر لکه ای نباشد و به صورت کلی از پایین زرد شوند می توانید به این نتیجه برسید که آبیاری آن زیاد است. اما علت زرد شدن برگ های بالایی گل شب یلدا یا بنت قنسول معمولا برای کم بودن نور خورشید است.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

دلیل زرد و خشک شدن برگ بنت قنسول

یکی دیگر از بیماری های گل کریسمس خشک شدن برگ های آن است. خشک شدن و زرد شدن برگ های بنت قنسول معمولا از پایین گیاه آغاز می شوند. این امر نشان می دهد احتمالا ریشه نیز دچار مشکل شده است. علت آن نیز به دلیل آبیاری نامناسب و خاک بدون زهکشی است. این امر باعث می شود آب به ریشه آسیب جدی وارد کند. بنابراین لازم است خاک گیاه را زهکشی کرده و آبیاری را در حد متعادل ادامه دهید. یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل نیز رطوبت کم محیط ساختمان است.

دلیل زرد و خشک شدن برگ بنت قنسول

علت ریزش برگ بنت قنسول

اگر ریزش و زرد شدن برگ ها به طور همزمان اتفاق بیفتد علت آن آبیاری زیاد است. در غیر این صورت برنامه کوددهی گلدانتان را بررسی کنید. چرا که گاهی کم بودن ازت خاک باعث ضعف شدید و ریزش برگ های گل کریسمس می شود. گاهی اوقات نیز به مقدار زیادی به آن کود شیمیایی داده اید و باعث سوخت ریشه شده اید. در این صورت اگر برگ ها دچار پیچ خوردگی شده باشند باید به مقدار کود زیاد گلدان مطمئن شوید. در آخر اگر باز هم مشکل گیاهتان بر طرف نشد از نداشتن آفت آن مطمئن شوید. اگر حشره هایی روی ساقه و برگ یا خاک آن دیدید باید گلدان را سمپاشی کنید و از حشره کش گیاهان برای کشتن این حشرات استفاده کنید.

علت زرد و پژمرده شدن گل بنت قنسول

دلیل و علت پژمرده شدن گل کریسمس بسته به کمبودهای مختلف گیاه است. اگر پژمرده شدن همراه با زرد شدن برگ های بنت قنسول باشد مشکل همان آبیاری زیاد است. اما اگر پژمردگی برگ ها همراه با خشک شدن جوانه ها باشد نشان دهنده این است که رطوبت مورد نیاز آن فراهم نشده است. در آخر نیز ممکن است گیاهتان به نوعی قارچ مبتلا شده باشد. برای رفع آن نیز باید از قارچ کش گیاهان استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز قارچ نیز می توانید قارچ کش های مانکوزب را برای گلدانتان به کار ببرید.

علت زرد و پژمرده شدن گل بنت قنسول

علت سوختگی برگ های بنت قنسول

یکی از علت های شایع سوختن برگ ها در بنت قنسول تابش آفتاب مستقیم به گلدان است. گاهی نیز تابش نور غیر مستقیم آفتاب در روزهای گرم تابستان باعث بروز این مشکل می شود. در این صورت شاهد زرد و خشک شدن برگ های بنت قنسول هستید. گاهی نیز رطوبت اتاق بسیار پایین است و همین دلیلی می شود که برگ ها حالت سوختگی پیدا کنند.

دلیل سبز شدن برگ های رنگی بنت قنسول

اگر به پایان دوران گلدهی بنت قنسول نزدیک می شوید باید انتظار این را داشته باشید که برگ ها آرام آرام تغییر رنگ داده و از قرمز به سبز متمایل شوند. اما علت سبز شدن برگ ها در آغاز یا اواسط گلدهی گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد هواست که باعث می شود برگ ها نتوانند تغییر رنگ دهند. اگر سبز شدن برگ ها، زرد شدن بنت قنسول را به همراه داشت طبق آنچه در بالا گفته شد به بررسی بیشتر مشکلات گیاه بپردازید.

دلیل توقف رشد بنت قنسول

علت توقف رشد بنت قنسول یا گل شب یلدا در اکثر موارد کمبود مواد مغذی است. با کوددهی منظم این مشکل گیاهتان حل می شود. اما اگر زرد شدن برگ های بنت قنسول را نیز مشاهده کردید احتمال وجود آفت در خاک گیاه هست که باید خاک گلدان را ضد عفونی کنید.

دلیل توقف رشد بنت قنسول

انواع آفات گل بنت قنسول

برخی از مشکلاتی که برای بنت قنسول پیش می آید و علت بیشتر بیماری های آن مانند زرد و خشک شدن برگ ها و پژمردگی و ریزششان وجود آفات گیاهی و حمله آن ها به گیاه است. اگر کوچکترین شواهدی مبنی بر حمله یکی از این حشرات پیدا کردید باید به سرعت گلدان را از سایرین جدا کنید و از سم های شیمیایی یا خانگی برای از بین بردن آن ها استفاده کنید. برای آشنایی بهتر با این آفات و نشانه های آن ها بهتر است مطالب زیر را مطالعه کنید:

 • کپک خاکستری: کپک خاکستری در واقع نوعی قارچ است که روی برگ ها ایجاد می شود. برای از بین بردن آن ها باید علاوه بر استفاده از سموم، آبیاری را نیز کنترل کنید.
 • شپشک آرد آلود: این موجود بسیار ریز است و به سختی دیده می شود. اما ذرات ریز و سفیدی از خود روی ساقه، خاک و برگ ها به جا می گذارد که نشان دهنده وجود آن هاست.
 • شته گل کریسمس: شته ها معمولا درشت تر هستند و به دلیل حرکتشان در بین برگ ها می توان آن ها را راحت تر تشخیص داد. احتمال انتشار بیماری در این نوع آفت بیشتر است.

انواع آفات گل بنت قنسول

مشاوره جهت درمان بیماری ها و زرد شدن بنت قنسول

گاهی تشخیص بیماری های گیاهان بسیار سخت است. زمانی هم که علت آن را ندانید نمی توانید آن ها را درمان کنید. بنابراین در اینگونه مواقع لازم است با مشاورین متخصص در این زمینه مشورت کنید. به شما پیشنهاد می کنید هر زمانی که شاهد خشک، پژمرده یا زرد شدن برگ های بنت قنسول خود شدید یا دیدید که برگ های آن می ریزد و می سوزد از گلدانتان عکس گرفته و  با مشاورین جوانه بان صحبت کنید. برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
12 پاسخها
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   لام وقت خوش.
   برای گرفتن راهنمایی های لازم برای ذوباره احیا شدن گیاهانتان پیشنهاد می کند از طریق لینک زیر بسته مشاوره سه روزه جوانه بان را تهیه کنید.حتما به حال خوب شما و گیاهانتان می تونه کمک زیادی کنه
   https://javaneban.ir/product/phone-consultancy/

   پاسخ
 1. فائزه
  فائزه گفته:

  سلام خسته نباشید. من یک گلدون بنت قنسول دارم که دوماهی میشه برام هدیه آوردن چند وقت پیش متوجه شدم که حشرات ریزی تو خاکش هستن ولی به مرور تعدادشون بیشتر شد تا جایی که مجبور شدم از بقیه گلها جداش کنم تعداد حشرات آنقدر زیاد بود که فک کردم با سم درست نمیشه و خاک گلدون حسابی درگیره این حشرات شده.مجبور شدم خاکش رو عوض کنم به محض اینکه گل رو از گلدون خارج کردم متوجه شدم به جز یک لایه ی رویی خاک که قهوه ای هست زیر خاک تماما سفیده حالا نمیدونم گل فروش خاک خاصی استفاده کرده بود یا علتش همون حشرات بودن به پدرم که خاک سفید و نشون دادم گفت انگار قارچ ماننده. خلاصه خاک گلدون و عوض کردم و سعی کردم تمام نکات رو رعایت کنم ولی از وقتی خاکش عوض شده پژمرده شده و به نظرم داره روز به روز بدترم میشه الآن دو روز و نصفی هست که خاکش عوض شده البته بگم گلدونش سفالیه و من حدس می‌زنم با توجه به جنس سفالی بودن گلدون من بهش زیاد آب میدادم و رطوبت خاک باعث حشرات شده بودن و یکمم از قبل تو خود گل فروشی گل مشکل داشته.از امروز ی ظرف آبم گذاشتم کنارش. ممنون میشم کمک کنید بتونم حالش و خوب کنم تا از این پژمردگی دربیاد.از این شوک دربیاد.

  پاسخ
 2. ص
  ص گفته:

  سلام چند وقته که گلدان های من خوب نیستند ..بنت قنسولم را چند وقت پیش سم برای کرم دادم برگهاش شم شدند ذرخالیکه خودش کرم نداشت ولی جایی که برای یه کلدان دیگر گرفتم گفت سم ضد قارچ و ضد کرم را به همه گباه هات بده ..از بعد از اون حالش خوب نیست .. اسپری ضد قارچ زدم و کود دارم الان بعضی برگهای قرمز رنگش زرد شده و داره خشک میشه آب هم بهش زیاد دادم که شسته بشه

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش. لطفا پرسش خود را در قسمت “ثبت درخواست مشاوره رایگان” ارسال و ثبت کنید تا کارشناسان ببیند و با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 3. سمیرا
  سمیرا گفته:

  سلام خسته نباشید برگهای بنت قنسول من از قسمت سر شاخه‌ها دچار پژمردگی و بی‌حالی شده ، من از قسمت سر حرسشون کردم به نظرتون خوب میشه

  پاسخ
 4. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام خسته نباشید گل من همه ی برگ هایش خشک شده وریخته.بهش کود سه بیست وحشره کش زدم ساقه ها خشک نشده امکانش هست دوباره برگهاش رشد کنه؟

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام وقت خوش برای مشاوره امور گیاهان آپارتمانی با خانم مهندس روشنی تماس بگیرید 09133752734

   پاسخ
 5. شیوا
  شیوا گفته:

  سه هفته ست گیاه بنت قنسول را خریدم و گلدان را عوض کردم.برگها زرد شدن و ریزش پیدا کردن.اما الان بعد ازگذشت سه هفته برگهای قرمز سیاه شدن.فاصله اش از پنجره ۱.۵متره.نور غیرمستقیم آفتاب میگیره از پنجره جنوبی.هفته ای ۲باربهش آب میدم.زهکشی خوبی داره آب از گلدان خارج میشه

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.