علت زرد شدن گل قاشقی

علت مشکلات گل قاشقی (رشد نکردن و زرد شدن)

اگر در گلخانه کوچک منزل خود گلدانی از گل قاشقی نگه می دارید باید هرچه سریع تر دلایل متعدد مشکلات آن، مانند علت زرد شدن گل قاشقی را پیدا کنید. چرا که ندانستن علت رشد نکردن گل قاشقی، یا علت لوله شدن برگ گل قاشقی باعث از دست رفتن زیبایی آن می شود. بنابراین اگر شما هم به پرورش گیاهان آپارتمانی مشغول هستید و نمی دانید علت ریزش برگ گل قاشقی چیست، تا انتهای این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان را مطالعه کنید:

چگونه از گل قاشقی نگهداری کنیم؟

قبل از بررسی علت زرد شدن گل قاشقی یا رشد نکردن و لوله شدن برگ های آن، اجازه دهید شما را با شرایط مساعد برای نگهداری از این گیاه آشنا کنیم. زیرا به طور قطع زمانی که بدانید گیاه شما به چه چیزی احتیاج دارد، بهتر می توانید مشکلات گل قاشقی را بررسی کرده و علت ریزش برگ گل قاشقی را پیدا کنید. در ادامه به اختصار به بررسی شرایط مساعد برای پرورش این گیاه می پردازیم:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

 • میزان نیاز به نور: یکی از علت های لوله شدن برگ گل قاشقی می تواند نور زیاد باشد. زیرا این گیاه به کم نوری تمایل بیشتری دارد. به همین دلیل از جمله گل های مناسب برای کاشت در باغچه محسوب نمی شود.
 • میزان آبیاری: برای بررسی علت ریزش برگ گل قاشقی بهتر است میزان آبیاری آن را کنترل کنید. این گیاه به آب کمی احتیاج دارد.
 • خاک مناسب: علت رشد نکردن گل قاشقی می تواند خاک نامناسب از لحاظ دارا بودن مواد مغذی باشد. پس در انتخاب خاک و زهکشی آن دقت کنید.
 • دمای مناسب محیط: برای رسیدن به پاسخ مناسب این سوال که چرا برگ های گل قاشقی می ریزد، ابتدا به بررسی دمای هوای محیط بپردازید. اگر هوای اتاق خیلی سرد باشد سلامتی گیاه شما به خطر می افتد.

علت زرد شدن برگ گل قاشقی چیست؟

گاهی هنگام مراقبت از این گیاه متوجه می شوید که برگ های پایینی زرد شده و پس از مدتی می ریزند. پیدا کردن دلیل زرد شدن برگ گل قاشقی یکی از عمده ترین مشکلاتی است که برای کسانی که گلدانی از این گیاه در خانه دارند پیش می آید. در بیشتر مواقع نیز علت زرد شدن گل قاشقی مربوط به مغذی نبودن خاک گیاه یا زیاد بودن فواصل کود دهی به گیاه است. چرا که هنگامی که برگ جدید رشد می کند، به دلیل ضعیف بودن گیاه، برگ های پیرتر زرد می شوند و پس از چند روز می ریزند. اما علت زرد شدن نوک برگ های گل قاشقی، زیاد بودن نور آفتاب است که با جایجایی گلدان به احتمال زیاد مشکل حل می شود. در ادامه شما را با چند مشکل دیگر از این دست و دلایل بروز آن آشنا می کنیم.

کانال ایتا نارنج اسپادانا

علت زرد شدن و سوراخ شدن برگ گل قاشقی

پاسخ اینکه چرا برگ های گل قاشقی زرد می شود تنها خاک نامناسب نیست. اگر هنگام بررسی علت زرد شدن گل قاشقی متوجه شدید که برگ ها سوراخ شده اند، باید موارد دیگر را نیز کنترل کنید. به طور عمده علت سوراخ شدن برگ گل قاشقی آبیاری بیش از حد است که در نهایت ممکن است باعث تولید قارچ شده باشد. در چنین شرایطی سعی کنید به گلدان کمتر آب بدهید. حتی شاید بهتر باشد نگذارید آب به طور مستقیم به برگ گیاه برسد. پس از آنکه متوجه شدیم علت و دلیل ریختن برگ گل قاشقی چیست با چند مورد از مشکلات اساسی دیگر این گیاه آشنا می شویم.

علت زرد شدن و سوراخ شدن گل قاشقی

علت رشد نکردن گل قاشقی چیست؟

یکی از علت های رشد نکردن گل قاشقی هرس نکردن آن است. از آنجایی که تعداد برگ های این گل زیاد است و رشد آن، هم به صورت طولی است و هم با زیاد شدن تعداد برگ هاست، زمانی که متوجه شدید گیاه از نظر طولی رشد می کند ولی تعداد برگ های کمی دارد، می توانید به اطمینان بیشتری به هرس کردن برگ های گیاهتان بپردازید تا گلدانتان به حالت عادی برگردد و زیبایی خود را به دست آورد. در ادامه شما را با چند دلیل دیگر رشد نکردن گل قاشقی آشنا می کنیم:

علت رشد نکردن و گل ندادن گل قاشقی چیست؟

بارها دیده ایم که افراد سوال می کنند که چرا گل قاشقی من گل نمی دهد و برگ های جدید آن رشد نمی کند؟ در چنین شرایطی و برای بررسی علت رشد نکردن گل قاشقی بهتر است به شرایط دریافت نور آفتاب توجه کنید. درست است که گفته شد این گیاه نور زیاد را دوست ندارد، اما اگر میزان دریافت نور خورشید کم باشد توانایی رشد خود را از دست می دهد. پس از آن جایی که دلیل رشد نکردن گل قاشقی کمبود نور خورشید است، باید گلدانتان را در محلی قرار دهید که نور بیشتری داشته باشد.

علت رشد نکردن و گل ندادن گل قاشقی

علت رشد نکردن و نازک شدن برگ گل قاشقی

هنگام بررسی علت رشد نکردن گل قاشقی باید به چگونگی رشد برگ های دیگر نیز توجه کنید. اگر متوجه شدید برگ های قبلی گیاه روز به روز نازک تر می شوند، نشان دهنده ضعیف شدن گیاه است. بنابر این می توان نتیجه گرفت علت نازک شدن برگ گل قاشقی و ریزش و ضعیف شدن برگ های آن، مغذی نبودن خاک و ندادن کود به گیاه است. اگر به تازگی خاک آن را عوض کرده اید بهتر است با دادن کود به تقویت و درمان گل قاشقی بپردازید. چرا که امکان دارد مواد داخل خاک برای تقویت آن مناسب نباشد.

علت لوله شدن برگ گل قاشقی چیست؟

لوله شدن برگ های این گیاه نشانه خوبی نیست. در واقع این یکی از واکنش های واضح گیاه در اعتراض به نامساعد بودن شرایط نگهداری آن است. عمده ترین علت لوله شدن برگ گل قاشقی، برنامه آبیاری نامنظم یا آب دادن زیاد به گیاه است. همانطور که گفته شد این گیاه به آب زیاد احتیاج ندارد. زیرا آب را درون برگ های خود جمع کرده و نیاز خود را به از این طریق بر طرف می کند. پس زمانی که آبیاری آن زیاد باشد به دلیل جمع شدن زیاد آب در ریشه، ساقه و برگ، گیاه تغییر شکل داده و برگ ها لوله می شوند. در ادامه عوامل دیگر در بروز این مشکل را نیز بررسی می کنیم:

علت لوله شدن و جمع شدن برگ گل قاشقی

گفته شد که آب زیاد علت لوله شدن برگ گل قاشقی است. اما ممکن است افراط در آبیاری به همین جا ختم نشود و این کار شما باعث مبتلا شدن گیاه به بیماری های دیگر نیز شده باشد. در این صورت علت جمع شدن برگ گل قاشقی، قارچی شدن گیاه است. چرا که قارچ ها علاقه زیادی به محیط مرطوب دارند و در این محیط بیشتر می توانند به رشد خود ادامه دهند. پس بهتر است هر چه زودتر به ضد عفونی کردن خاک گلدان خود بپردازید و از آبیاری بی رویه و نامنظم گل قاشقی نیز خودداری کنید.

علت لوله شدن برگ گل قاشقی

علت ریزش برگ گل قاشقی چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم زمانی که دیدید برگ گیاه شما زرد می شود و سپس می ریزد، نشان دهنده ضعیف شدن آن و متناسب نبودن میزان نور آفتاب برای آن است. اما گاهی پیش می آید که برگ های سبز گیاه شما در عین سلامتی یکی یکی می ریزند. یکی از مهمترین علت های ریزش برگ گل قاشقی، سرد بودن بیش از حد هوا برای این گیاه است. زیرا این گیاه بیشتر به آب و هوای معتدل و گرم تمایل دارد. بنابراین قدرت تحمل آب و هوای سرد و خشک را ندارد. بهتر است به متناسب کردن دمای اتاق و مناسب کردن آن برای گل قاشقی بپردازید. از دیگر دلایل آن نیز می توان به کم بودن میزان آبیاری اشاره کرد. در ادامه شما را با بیماری های دیگر گیاه در این زمینه آشنا می کنیم:

علت ریزش و لکه های قهوه ای روی برگ گل قاشقی

علت ریزش برگ گل قاشقی و لکه های قهوه ای روی برگ ها در اکثر موارد آبیاری نامنظم، و بروز بیماری قارچ است. ممکن است شما از متناسب بودن میزان آبیاری برای گیاه مطمئن باشید، اما باز هم ببینید حال گیاهتان خوب نیست. در این صورت بهتر است خاک گلدان را مجددا زهکشی کنید تا آب اضافی از آن خارج شود. چنانچه فکر می کنید گیاهتان به قارچ مبتلا شده است به طور کل خاک را ضد عفونی یا عوض کنید و سپس عملیات زهکشی را آغاز کنید. لازم به ذکر است یکی دیگر از دلایل لکه های قهوه ای، نور مستقیم خورشید است.

علت ریزش برگ گل قاشقی

چرا برگ گل قاشقی سیاه می شود؟

زمانی که نمی دانید علت افتادن برگ گل قاشقی چیست ولی می بینید برگ های گیاه شما سیاه می شوند، باید بدانید که گلدان شما به آفت مبتلا شده است. آقت ها با سرعت هر چه تمام تر به برگ و ساقه گیاه شما آسیب زده و حتی ممکن است با صدمه زدن به ریشه گل قاشقی، به طور کامل باعث خشک شدن و از بین رفتن آن شوند. پس به شما پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر گیاه را از سایر گلدان ها جدا کرده و سپس برای از بین بردن آفت ها ابتدا به پاکسازی برگ و ساقه بپردازید. پس از آن لازم است از یکی از آفت کش ها برای از بین بردن کامل این موجودات استفاده کنید.

چرا برگ گل قاشقی سیاه می شود

بررسی تخصصی مشکلات گل قاشقی

در این نوشته سعی کردیم به طور کامل شما را با علت زرد و لوله شدن گل قاشقی آشنا کنیم. اما مسلما این تمام ماجرا نیست و شاید به تنهایی نتوانید به درمان مشکلات گلدانتان بپردازید. بنابراین گاهی لازم است برای پیدا کردن علت لوله شدن و ریزش برگ گل قاشقی، گیاهتان را به یک متخصص در این زمینه نشان دهید. ما برای این مساله هم راهکار خوبی برای شما داریم. می توانید از خدمات مشاوره آنلاین گل و گیاه استفاده کرده و با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. . همچنین اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید از خدمات گل و گیاه در منزل این مرکز استفاده کنید و از کارشناسان بخواهید برای بررسی شرایط گلدان در منزلتان حضور پیدا کنند.  همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی این مرکز می توانید بهترین آفت کش و قارچ کش گیاهان را تهیه کنید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
28 پاسخها
 1. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  گیاه قاشقی من که هفته ای یکبار آبیاری میکنم و نور غیرمستقیم از پشت پنجره میخوره، برگهاش زرد میشن و رشدی نداره
  میشه راهنماییم کنید؟ مشکلش چیه؟

  پاسخ
 2. تبسم
  تبسم گفته:

  سلام گیاه قاشقی ابلغ من حالش خوب بود رشد خوبی داشت اما از اواخر زمستون جوانه میزنه اما بعدش سیاه میشه و میوفته. البته الان با توجه به مطالبی که خوندم متوجه شدم بقیه برگ ها هم مقدار کم لکه های قهوه ایی زیرشون دارن و روی سطحشون کناره هاش مثل کنده شده و قهوه ایی هست. یعنی علت رشد نکردن و سیاه شدن جوانه ها میتونه آفت یا قارچ باشه؟

  پاسخ
 3. آنا
  آنا گفته:

  سلام
  من چند روز گل قاشقی گرفتم با توجه به گرم سیر و خشک بودن محیط زندگی ما گل جایی گذاشتم ک نور زیادی نباشه اما نمی‌دونم چرا برگاش کم کم دارن زرد میشن 😔لطفاً کمکم کنید

  پاسخ
 4. K
  K گفته:

  ممنونم با اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادین علت زرد شدن گل قاشقی خودمو فهمیدم آب زیاد میدادم و زیر نور آفتاب مستقیم بود اول که کنار خودم بود خیلی سرحال و شاد و زیبا بود ولی از وقتی بردمش دم پنجره و آب زیاد بهش میدادم خیلی بدجور بود خلاصه که مرسی از اطلاعات مفیدتون👍🌾💙

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 5. مائده
  مائده گفته:

  گل قاشقی دارم رشد نمیکنه الان چند وقت هست ساقه اش نازک شده و برگ های سبزش ریزش داره هفته ای دوبار آبیاری می کنم

  پاسخ
  • admin_javaneban
   admin_javaneban گفته:

   سلام مشاوره های ما داخل گروه تلگرامی انجام میشود. لطفا داخل گروه سوال بپرسید
   ✨لینک ورود به تلگرام👇🏻
   https://t.me/javanebanplant

   💥قابل توجه هست که روز های زوج مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر است و روزهای فرد از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

   پاسخ
 6. مهرداد
  مهرداد گفته:

  سلام سپاسگزارم از مقاله مفید شما.
  با پیروی کردن از مطالب ارزشمندتون حال گیاهم خوب شد و رشد و زیبایی بهش برگشت.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.