نگهداری سوسن

نگهداری گل سوسن (عنکبوتی، گرمسیری و چلچراغ)

یکی از دلایلی که امروزه نگهداری سوسن طرفداران زیادی پیدا کرده است، زیبایی و چشم نوازی ظاهری این گل است. اما در کنار آن نحوه مراقبت از گل سوسن و شرایط نگهداری از آن کمی سخت و پیچیده است. ولی با کسب اطلاعات در این زمینه شما هم می توانید کنار پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی، از این گیاه و همچنین پیاز گل سوسن در خانه نگهداری کنید. به همین منظور به شما پیشنهاد می کنیم مقاله زیر از کلینیک گل و گیاه جوانه بان که در رابطه با نحوه و شرایط نگهداری از گل سوسن گرمسیری عنکبوتی و چلچراغ است را مطالعه کنید.

آشنایی با گل سوسن و انواع آن

گل سوسن که از آن با نام های لیلیوم و کرینوم نیز یاد می شود از جمله گیاهان پیازداری هستند که یک یا دوبار در سال گل می دهند. سوسن ها از دسته لیلاسه یا تک لپه ای ها هستند. این گل ها انواع و گونه های مختلفی دارند که هر کدام از آن ها در شکل های مختلفی که زیبایی خاص خود را دارند رشد می کنند. امروزه انسان توانسته است شرایط نگهداری از کریتوم و برخی از انواع آن ها را در گلخانه های منازل مهیا کند. اما همچنان برخی از آن ها به دلیل طبیعت وحشیشان قابل نگهداری در محیط آپارتمانی نیستند.

بنر سبد گل

برای ثبت سفارش سبد گل و گیاهان آپارتمانی 09130911374 تماس بگیرید

خواستگاه اکثر آن ها نیز مناطق گرمسیری، استوایی و معتدل است. بنابراین از جمله گل های مناسب کاشت در باغچه در مناطقی است که آب و هوای معتدل و مرطوب دارند. از انواع آن ها نیز می توان از سوسن های گرمسیری عنکبوتی و سوسن های چلچراغ نام برد. در نگهداری از گیاه سوسن باید به این نکته توجه کردن که سوسن گرمسیری عنکبوتی را بهتر می توان در گلدان و باغچه نگهداری کرد. اما به دلیل متفاومت بودن شرایط نگهداری سوسن چلچراغ و وحشی تر بودن آن، این گیاه بیشتر به صورت خود رو در جنگل های شمال کشور رشد می کند.

روش نگهداری از گل سوسن آپارتمانی

هر کدام از گیاهان روش های مختلفی برای نگهداری دارند. برخی را باید فقط در محیط گلخانه نگهداری کرد، اما برخی دیگر را می توان به راحتی در باغچه یا در محیط آپارتمان و بیرون از گلخانه پرورش داد. برخی آب و نور آفتاب زیادی می خواهند و بعضی دیگر را باید کمتر آب داد. خاک و کود مناسب هر کدام از آن ها نیز متفاوت هستند. در این میان برای نگهداری سوسن نیز باید با نحوه مراقبت از گل سوسن آشنایی کامل داشته باشید. به همین دلیل در ادامه شما را با نیازهای اساسی این گیاه مانند میزان رطوبت، آبیاری، نیاز به نور آفتاب، کود و خاک مناسب، نحوه تکثیر و دمای مناسب محیط آشنا می کنیم:

کانال ایتا نارنج اسپادانا

میزان آبیاری مناسب برای سوسن

بر اساس آنچه در مورد زادگاه اصلی این گیاهان گفته شد، آب و هوای مرطوب بسیار دلخواه سوسن ها می باشد. بنابراین هنگام آبیاری آن ها باید به این نکته دقت کنید که نباید هیچگاه اجازه دهید خاک آن ها خشک شود. البته به این دقت کنید که هنگام نگهداری سوسن نباید در میزان آب دادن به آن ها زیاده روی کرد. چرا که پیاز آن ها زمانی که بیش از حد با آب در تماس باشند می گندند و به طور کامل گل سوسن از بین می رود. بهترین شیوه برای آبیاری آن امتحان کردن خاک است. به طوری که با دست زدن به خاک، و پیش از خشک شدن آن به طور کامل، خاک آن را خیس کنید. به این مساله نیز دقت کنید که این گیاه در روزهای گرم تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

روش نگهداری از گل سوسن آپارتمانی

نور مورد نیاز برای رشد سوسن

شرایط نگهداری از گل سوسن عنکبوتی یا گرمسیری ایجاب می کند که ساعاتی از روز زیر نور مستقیم خورشید نگهداری شوند، اما این اندازه نباید به گونه ای باشد که گیاه بسوزد. چرا که سوسن ها در اصل گیاهانی خود رو بودند که در جنگل های استوایی و زیر نور آفتاب رشد می کردند. پس بهتر است آن ها را از نور آفتاب دور نگه نداریم. به ویژه زمان هایی مانند بهار و تابستان که وقت گل دادن آن هاست و نور آفتاب از نیازهای اساسی آن ها برای رشد و دادن جوانه است.

خاک مناسب برای نگهداری از سوسن

به یاد داشته باشید که علاوه بر به کار بردن روش مناسب برای نگهداری گل سوسن گرمسیری، باید خاک مناسب آن را نیز فراهم کنید. این خاک باید سرشار از مواد مغذی بوده و کاملا زهکشی شده باشد تا آب اضافه گلدان را از خود عبور داده و باعث گندیدگی پیاز سوسن نشود. بهترین ترکیب برای آن نیز مخلوط خاک برگ، خاک گلدان و میزان مناسبی از شن است. همچنین اگر از خاک برگ عمده و خاک عمده گلدان استفاده می کنید باید مراقب ph خاک نیز باشید. چرا که میزان ph خاک باید خنثی باشد. چرا که خاک اسیدی و بازی هیچکدام برای مراقبت از سوسن مناسب نیست.

خاک مناسب برای نگهداری از سوسن

دمای مناسب محیط

بهترین شرایط نگهداری از سون ها قرار دادن آن ها در دمای بین 15 تا 25 درجه است. البته باید گفت که این گیاهان قادرند تا دمای 5 درجه زیر صفر را نیز تحمل کنند. اما باید ساعاتی از روز این دما به میزان حداقل 10 درجه رسیده باشد تا از یخ زدن پیاز آن ها جلوگیری شود. هنگامی که آن ها را در باغچه می کارید، در شب های سرد زمستان زمانی که احساس کردید دمای هوا به زیر 5 درجه زیر صفر می رسد بهتر است پیاز سوسن را به جای گرم تری منتقل کنید یا روی آن را با مقدار زیادی از خاک برگ و پلاستیک بپوشانید. به این روش مناسبی برای نگهداری از پیاز گل سوسن در فصل های سرد سال است.

میزان رطوبت هوا

محیط زندگی سوسن ها باید مرطوب باشد. بنابراین اگر آن ها را در باغچه می کارید باید دقت کنید منطقه زندگی شما رطوبت کافی را داشته باشد. اگر چنین نبود بهتر است آن ها را در گلخانه ها و پاسیوها پرورش دهید تا بتوانید رطوبت محیط را به 30 درصد برسانید. اما اگر باز هم امکان چنین کاری را نداشتید بهتر است محیط خانه را با جوشاندن آب یا وسایل تامین رطوبت محیط، برای آن ها مطلوب نگه دارید. هنگام نگهداری از سوسن ها در روزهای خیلی گرم یا خیلی سرد سال که هوا خشک است نیز می توانید از آب پاشیدن بر روی آن ها برای تامین رطوبت مورد نیازشان استفاده کنید.

میزان رطوبت هوا برای نگهداری از سوسن

کود تقویتی مناسب سوسن

با شروع فصل بهار که زمان گلدهی این گیاهان است، بهترین زمان برای تقویت آن ها فرا می رسد. در این زمان است که بهتر است ماهی یک الی دو بار از کودهای کامل سه بیست برای تقویت و نگهداری از سوسن استفاده کنید. باید به این مساله دقت کنید که با پایان زمان گلدهی باید از کود پتاسیم به تنهایی استفاده کنید. اما در فصل پاییز و زمستان که زمان خواب زمستانی سوسن ها محسوب می شود، باید از دادن کودهای شیمیایی کامل و مصرف کود سه بیست به آن ها خودداری کرده و تنها با دادن فسفر به سوسن ها، آن ها را برای فصل گلدهی جدید آماده نگه دارید.

روش های مناسب برای نگهداری و تکثیر سوسن

هر گیاهی روش های تکثیر مخصوص به خود را دارد. برای نگهداری از گل سوسن و تکثیر و پرورش آن نیز باید اصول مربوط به خود گیاه را به کار ببرید. به طور کلی سه روش برای تکثیر این گیاه به کار برده می شود که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام اکتفا می کنیم:

روش های مناسب برای نگهداری و تکثیر سوسن

تکثیر سوسن با روش تقسیم پیاز

هنگام استفاده از این روش برای نگهداری و پرورش سوسن، باید بدانید که هر سه یا پنج سال می توانید از این روش استفاده کنید. وقت تکثیر پیاز نیز فصل پاییز است. به یاد داشته باشید که پیاز را مدت زمان زیاد از خاک بیرون نگه دارید و به محض جداسازی قسمت مورد نیاز با یک تیغ تیز، آن ها را مجددا در خاک بکارید. باید در نظر بگیرید که رشد قسمت جدید پیاز، یک تا دو سال طول می کشد.

تکثیر سوسن با روش استفاده از پاجوش

یکی دیگر از روش های نگهداری و تکثیر سوسن ها کاشت پاجوش آن هاست. پاجوش های سوسن معمولا در فصل پاییز رشد می کنند و در همین فصل هم می توانیم نسبت به جداسازی آن ها اقدام کنیم. پس از آن باید آن ها را در آب نگه دارید و اجازه دهید ریشه دار شوند.

تکثیر سوسن با روش استفاده از پاجوش

کاشت بذر سوسن

روش دیگری که زمان بر تر از سایر روش هاست کاشت بذرهای سبزی است که در انتهای جوانه های سوسن پیدا می شود. می توانید آن ها را از گیاه جدا کنید و در خاک مناسب بکارید. اما باید این را نیز در نظر بگیرید که سه سال طول می کشد تا این جوانه ها گل بدهند.

مشورت با متخصصین جهت نگهداری از سوسن

در پایان می خواهیم مرکزی را به شما معرفی کنیم که به تمامی سوالات شما در زمینه نگهداری از سوسن و سایر گل ها و گیاهان آپارتمانی پاسخ می دهند. به این منظور می توانید با خرید بسته ی یک ماهه گل و گیاه و باغداری می توانید از مشاورین جوانه بان برای این منظور کمک بگیرید. برای خرید  و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19:30 به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 20 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
14 پاسخها
 1. الیکا کیایی
  الیکا کیایی گفته:

  سلام خواستم از مشاوره های خوب سایت خیلییی تشکر کنم. دوره های آموزششون خیلی عالی بود

  پاسخ
 2. نرگس
  نرگس گفته:

  سلام وقت بخیر خیلی مقاله ای خوبی بود سایت شما اینقدر خوبه که من کار گل و گیاه علاقه ای نداشتم الان بیشتر ترغیب شدم برم سمتش مرسی از تیم خوبتون

  پاسخ
 3. Sam، rezvani
  Sam، rezvani گفته:

  سلام ، وقت بخیر ، میخوام بدونم دلیل چین خوردن لبه برگهای سوسن به خاطر چیه ؟ برگهای گل من پهن هستند اما صاف نیست وحالت لوله شده دارند ، ممکنه دلیلش کم آبی باشه ؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.