نگهداری پرنده بهشتی

شرایط مناسب برای نگهداری پرنده بهشتی در خانه و گلدهی بهتر

پرنده بهشتی یا استرلیتزیا یک گل بسیار زیبا و عجیب است. شباهت آن به پرنده و یک گیاه زیبا به طور همزمان باعث می شود نام پرنده بهشتی بسیار مناسب آن باشد. اما باید بدانید شیوه و شرایط مراقبت و نگهداری پرنده بهشتی در آپارتمان به اندازه اسم و ظاهر آن عجیب و سخت نیست. با کمی توجه می توانید به خوبی نیازهای آن را برآورده کنید. کلینیک گل و گیاه جوانه بان در این نوشته شما را با طرز و نحوه نگهداری از گل پرنده بهشتی در خانه و نیازهای این گیاه آشنا می کند.

آشنایی با پرنده بهشتی یا استرلیتزیا

پرنده بهشتی یا استرلیتزیا یکی از گیاهان تیره استرلیتزیاسه که در مناطق آفریقای جنوبی به وجود آمده و رشد کرده است. البته برخی از افراد نیز به آن منقار یا گل درنا یا گل زبان پرنده نیز می گویند. بیشتر نامگذاری ها به خاطر ظاهر عجیب آن است. محبوبیت گل پرنده بهشتی به اندازه ای است که گل آن به تنهایی در گل فروشی ها وجود دارد و در دسته گل های خاص و گران استفاده می شود.

این گل ها معمولا به رنگ نارنجی با لبه هایی قرمز و آبی رشد می کند. نامگذاری این گل نیز به دلیل شباهت آن به پرنده ای است که در حال پرواز است. برگ های همیشه سبز آن نیز تخم مرغی مانند و بزرگ هستند که براق بودنشان ظاهر برگ ها را به چرم شبیه کرده است. در ادامه با نحوه نگهداری از گیاه پرنده بهشتی در منزل، باغچه های آپارتمانی یا حیاط بیشتر آشنا می شویم:

غرقه نارنج اسپادانا در باسلام

روش مراقبت و نگهداری از گیاه پرنده بهشتی در آپارتمان

اکثر گیاهانی که برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند، با محیط مورد نیاز برای زندگی انسان ها سازگارند. بنابراین لازم نیست شرایط بسیار ویژه و متفاوتی برای آن ها در نظر گرفت. اما به هر حال هر کدام از آن ها نیازهای ویژه ای برای خود دارند. شرایط نگهداری گیاه پرنده بهشتی نیز به نیازها و علایق این گیاه بر می گردد. اگر مواردی مانند آبیاری، نور کافی، کود و خاک مناسب، دما و رطوبت مورد نیاز این گل را فراهم کنید می بینید که این گل با متانت خاصی رشد می کند و چندین سال باعث طراوت و زیبایی خانه شما می شود. با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط مراقبت از پرنده بهشتی در خانه بپردازیم:

زمان گلدهی پرنده بهشتی

 گلدار بودن این گیاه باعث می شود به فراهم کردن شرایط مراقبت و نگهداری از گل پرنده بهشتی در خانه برای گلدهی بیشتر توجه خاصی شود. چرا که فراهم نکردن شرایط برای آن باعث می شود در فصل گلدهی، گل ها رشد نکنند. گل های این گیاه به هوای سرد نیاز دارند تا رشد مناسبی داشته باشند. بنابراین در اکثر مواقع در کشور ایران در فصل های سرد گل می دهند. هرچه گل جوان تر باشد گل های کمتری می دهد. بنابراین افزایش سن گیاه شما باعث می شود هر سال گل های بیشتری بدهد. به طور کل می توان گفت از زمان کاشت بذر تا رشد کامل آن حدود سه سال طول می کشد که گیاه گل دهد. گل ها نیز در کشور ما از زمستان تا بهار نمایان می شوند و به محض گرم شدن هوا از بین می روند.

شرایط نگهداری پرنده بهشتی

نور مناسب برای نگهداری از پرنده بهشتی

یکی از گیاهانی که به نور زیاد برای رشد و سلامت خود نیاز دارد پرنده بهشتی است. در واقع کم نوری باعث بیماری های مختلف پرنده بهشتی می شود. بهترین روش نگهداری از گل پرنده بهشتی این است که در فصل های گرم سال گل را در پشت پنجره قرار دهید تا نور آفتاب را از پشت شیشه ها دریافت کند. اما در زمستان که نور آفتاب ضعیف تر است و هوا نیز خنک تر است، می توانید در ساعاتی از روز گلدان را زیر نور مستقیم قرار دهید. این کار به سلامت گل ها نیز کمک می کند.

به این نکته نیز دقت کنید که نورهای مصنوعی نیز برای این گیاه مناسب است و می توانید از آن ها برای رشد گیاه استفاده کنید. همچنین این گل مناسب برای کاشت در باغچه در مناطق شمالی کشود و مناطق معتدل رو به سرد است. به شرطی که در تابستان در سایه قرار بگیرند.

بهترین روش آبیاری

زمان استراحت این گل بر عکس بیشتر گیاهان آپارتمانی، تابستان است و فصل رشد آن در زمستان و در روزهایی است که گل ها نمایان می شوند. به همین دلیل طریقه نگهداری گل پرنده بهشتی در تابستان و آبیاری آن کمی متفاوت تر است. در تابستان باید آب کمتری به گیاه بدهید. حتی بهتر است اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه آبیاری را قطع کنید. در بقیه ماه ها لازم نیست به گیاه تشنگی بدهید. خاک نزدیک ریشه مرطوب باشد کافیست. اما زمانی که گیاه گل دارد به آب بیشتری نیز نیاز دارد. بنابراین مدام روی خاک را چک کنید تا خشک نشود.

نحوه نگهداری پرنده بهشتی

خاک مناسب برای نگهداری از پرنده بهشتی

طریقه صحیح نگهداری از گیاه پرنده بهشتی در منزل به تامین خاک مناسب برای آن بسیار وابسته است. چرا که این گیاه، گلدار است و ضعیف و نامناسب بودن خاک باعث کم شدن گل های آن در زمان گلدهی می شود. به طور کل پرنده بهشتی حساسیت زیادی به پی اچ خاک ندارد. اما در خاک های قلیایی رشد بهتری دارد. همچنین مانند سایر گل های آپارتمانی خاک زهکشی شده برای آن بسیار مناسب است. خاکی که باید برای نگهداری و تکثیر پرنده بهشتی ترکیب کنید یک خاک غنی و مغذی است. بنابراین ترکیبات زیر برای آن بسیار مناسب است.

خاک باغچه + شن درشت + کود دامی

خاک باغچه + پرلیت + خاک پیت

کانال ایتا نارنج اسپادانا

بهترین شیوه کوددهی

همانطور که گفته شد زمان استراحت این گیاه تابستان است. به همین دلیل کود دادن به پرنده بهشتی در این فصل باید متوقف یا بسیار محدود شود. طرز صحیح کوددهی و نگهداری گیاه پرنده بهشتی در زمستان بسیار مهم است. چرا که کودهای شیمیایی نقش بسیار مهمی در گلدهی گیاه دارند. بنابراین طبق آنچه گفته شد باید در ترکیب خاک آن از کود دامی استفاده کنید. بهتر است از فروردین تا مهرماه هر دو هفته یکبار به آن کود بدهید. بهترین کود برای آن ها نیز کودهای NPK است. از میان انواع مختلف این کودها نیز آن هایی که آن هایی که پتاسیم بیشتری دارند یا کودهای گلدهی مناسب هستند. این کودها را می توانید از فروشگاه اینترنتی جوانه بان تهیه کنید.

طریقه نگهداری گل پرنده بهشتی

نگهداری پرنده بهشتی در دمای مناسب

ریشه های این گیاه به شکل بوته ای هستند و همین امر باعث می شود سرمای زیر صفر به کل باعث یخ زدن و خراب شدن آن بشود. البته با هوای گرم نیز سازگاری ندارد. به طوری که در هوای سرد بیشتر گل می دهد. دمای مناسب در طرز صحیح نگهداری از گل پرنده بهشتی در خانه نیز 16 تا 19 درجه سانتی گراد است. دمای زیر صفر و بالای 30 درجه سانتی گراد به کل آن را از بین می برد. به همین دلیل اگر آن را در باغچه کاشته اید سعی کنید جای آن را در زمستان به گلدان منتقل کنید و آن را به داخل ساختمان بباورید. البته می توانید آن را جابجا نکنید و در شب های زمستان روی آن را پلاستیک بکشید و روی خاک را لایه بیشتری از خاک باغچه بریزید تا بوته یخ نزند.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از پرنده بهشتی

هوای مرطوب یکی دیگر از علایق این گیاه است. به همین دلیل است که در نواحی شمالی که در اکثر روزهای سال رطوبت هوا 50 تا 70 درصد است و شباهت زیادی به محل زندگیش دارد، می توان آن ها را در بیرون از خانه و در باغچه نگهداری کرد. هنگام نگهداری و مراقبت از پرنده بهشتی در آپارتمان می توانید محیط خانه را با استفاده از بخار آب یا ایجاد جزیره در زیرگلدانی آن مرطوب کنید. محیط گلخانه نیز شرایط خوبی برای مراقبت از پرنده بهشتی دارد.

طریقه نگهداری گیاه پرنده بهشتی

گلدان مناسب و زمان تعویض گلدان

رشد ریشه های پرنده بهشتی بسیار عمقی و زیاد است. به طوری که یک گیاه بالغ حدود 50 سانتی متر طول دارد. پس بهتر است گلدانی که برای آن در نظر می گیرید گود باشد. همچنین کف آن نیز باید سوراخ هایی ایجاد شده باشد تا آب اضافی از کف آن خارج شود.

بر عکس گیاهانی که میانه خوبی با تعویض گلدان ندارند، بهترین شیوه نگهداری از پرنده بهشتی این است که هر سال گلدان ان عوض شود. چرا که این کار باعث رشد بهتر آن می شود. در تهیه گلدان جدید نیز دقت کنید گیاه به گلدان گودتر بیشتر احتیاج دارد تا گلدانی که تنها دهانه آن بزرگ تر شده باشد.

مشورت با متخصصین در زمینه نگهداری پرنده بهشتی در منزل

آنچه خواندیم مطالب کاملی در مورد نحوه صحیح نگهداری از گل پرنده بهشتی بود. اما می دانیم گاهی هنگام مراقبت از این گل مشکلاتی پیش می آید که لازم است برای حل آن با یک فرد متخصص مشورت کنیم. این فرد باید دانش و تخصص کافی در زمینه گل ها و گیاهان آپارتمانی را داشته باشد. به همین منظور می توانید با مشاورین جوانه بان در این زمینه مشورت کنید. مزیت آن نیز این است که در استفاده از این روش تمامی مراحل مشاوره گل و گیاه به صورت آنلاین طی می شود و نیازی به حضور شما در محل نیست. همچنین برای خرید و مشاوره  انواع کود، سم و خاک می توانید با شماره های که در قسمت زیر نماش داده شده است در زمان های مشخص تماس بگیرید البته در زوزهای کاری.

شماره تماس برای خرید و مشاوره
زمینه های خرید و مشاورهنام کارشناسزمان تماسشماره تماس
امور باغی و گیاهان آپارتمانیآقای مهندس امیریاز ساعات 8:30 تا 19 ، برای گیاهان آپارتمانی لطفا بعد از ظهر ها از ساعت 16:30 تا 19 تماس بگیرید، به غیر از روزهای تعطیل09133752734
امور گلخانه ای و باغیخانم مهندس چهارباغیشنبه تا دوشنبه از ساعت 9 تا 13:3009134925241
امور باغی، زراعی و آزمایشگاه خاک و آبآقای مهندس کلیچاز ساعت 17 تا 19 به غیر از روزهای تعطیل09111298979
7 پاسخها
 1. کانونی
  کانونی گفته:

  سلام و روز خوش مرسی که مقاله ی نگهداری پرنده بهشتی رو گذاشتید داخل سایت خیلی دنبالش بودم

  پاسخ
 2. نازنین پروانه
  نازنین پروانه گفته:

  سلام
  یک گلدان پرنده بهشتی دارم.
  می خواهم به آن کود جلبک دریایی مایع اسپری کنم.
  آیا باید این کود را با آب ترکیب کرد و بعد به برگ و ساقه اسپری کرد ؟
  اگر اینگونه است، لطفا بفرمایید نسبت آب به کود چقدر باید باشد

  پاسخ
 3. سجاد
  سجاد گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید ممنون میشم بفرمایید که منظور از کود کامل چیه دقیقا که تو بعضی نظرات فرمودین ؟ و اینکه خاک این گیاه دقیقا چی باید باشه و نسبت هاشو بفرمایید سپاسگذارم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.